دسته ها
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

روش قلمه زدن سیکلامن و نکاتی برای پرورش این گیاه

  • نرگس کوهستانیان
  • ۱۵ مهر ۱۳۹۸
  • ۰

روش قلمه زدن سیکلامن به این طریق است که برگ انتخاب شده جهت جدایی از گیاه باید سالم و کامل و عاری از هر گونه گزیدگی باشد. سپس دم برگ را با زاویه ۶۰ درجه از گیاه جدا می گنیم. این گیاه به نور معمولی و آب زیاد و خاک مرطوب نیاز دارد.

در این مقاله قصد داریم به ارائه مطالبی مفید و کامل و جامع از نحوه قلمه زنی سیکلامن و نکات لازم برای پرورش این گیاه بپردازیم. شاید برایتان سئوال باشد که چگونه می توان سیکلامن را قلمه زد. شما می توانید با مطالعه این مطلب پاسخ سئوالات خود را دریافت کنید؛ پس با ما همراه باشید.

سیکلامن و نحوه قلمه زدن

نحوه قلمه زدن سیکلامن

سیکلامن گل زیبای زمستانی و ایرانی است که در همه فصول سرما رشد می کند. این گیاه بومی بیشتر در جنگل های چالوس، لاهیجان و گلستان رشد می کند. بهترین زمان کاشت سیکلامن در شهریورماه است و این گل در زمستان شکوفه می دهد.

قلمه زدن سیکلامن

جالب است بدانید عمر سیکلامن ۲ سال است و با فرا رسیدن بهار و گرم شدن هوا این گیاه به خواب می ورد و دوباره با سرمای پاییز رویش خود را آغاز می کند.

برای قلمه زدن سیکلامن برگی را که انتخاب می کنیم باید سالم و تمیز و شفاف و ساقه های آن سالم باشد. قیچی را که برای قلمه زنی انتخاب می کنیم ضد عفونی و سالم باشد. در قلمه زنی دم برگ سیکلامن را با زاویه ۶۰ درجه از خود گیاه قیچی می کنیم.

گل سیکلامن و روش قلمه زدن

نکات لازم درباره پرورش گیاه سیکلامن:

  • خاک: مناسب ترین خاک جهت رشد و پروش این گیاه مخلوطی از پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت یا مخلوطی از خاک برگ و ماسه است.
  • آبیاری: این گیاه از آن دست گیاهانی است که آب زیادی برای رشد آن لازم است و بهترین روش آبیاری ریختن آب از کناره های گلدان است و آب نباید مستقیم روی غده گیاه ریخته شود. خاک این گیاه باید دائما مرطوب باشد اما حواسمان باشد که بیش از حد به آن آب ندهیم.
    سیکلامن و چگونگی قلمه زدن آن
  • دمامناسب ترین دما جهت رشد و پروش سیکلامن ۱۶ الی ۱۷ درجه است. این گل اگر در محیط گرم باشد پژمرده می شود.
  • نوربرای رشد سیکلامن نوری که از پنجره ها می تابد کافی است. از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.