دسته ها
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

20 روش ساده برای جلوگیری از اسراف کردن در مواد غذایی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۸ فروردین ۱۳۹۷
  • ۰

نحوه فرهنگ سازی در رابطه با اسراف یکی از مسائلی است که در سالهای اخیر به آن توجه زیادی شده است و طبق آمار بیش از یک سوم از غذایی که در جهان تولید می گردد به هدر می رورد که می زان قابل توجهی را شامل می شود.

زیاده روی در مصرف و تولید مواد غذایی عواقب بسیاری دارد که تأثیرات آن به خود انسان باز می گردد میزان هدر رفتن مواد غذایی در جهان به میزانی است که می توان با صرفه جویی در آن مشکل سوء تغذیه را در بسیاری از کشورها برطرف کرد.

روش های جلوگیری از اسراف

روش های جلوگیری از اسراف و تأثیرات منفی اسراف کردن:

هدر رفتن مواد غذایی از جنبه مالی می تواند به شما آسیب وارد کند و همچنین با تأثیرات ناسازگاری که بر محیط زیست می گذارد موحب تخریب در آن می شود برای تجزیه این مواد غذایی گاز متان زیادی تولید می شود که از گازهای مخرب برای محیط زیست محسوب می شود. یکی دیگر از تأثیرات منفی اسراف کردن هدر رفتن آب مصرفی برای کشت اینگونه محصولات است که آماری بیش از 170 ترلیون لیتر می باشد.

1- درست خرید کردن:

یک عادت مرسوم و نادرست در میان اغلب مردم خرید بیش از حد نیاز است که خود مهم ترین عامل برای اسراف است استفاه ار لیست های تهیه شده از مواد غذایی مورد نیاز و در حد کافی می تواند تکنیکی مناسب برای پیشگیری از اسراف باشد برای انجام خریدهای خود در بازده زمانی کوتاه به خرید بروید.

2- شیوه نگهداری صحیح مواد غذایی:

 یکی از علت های اسراف مواد غذایی فاسد شدن این مواد و دور ریختن آنها می باشد از روش های مناسب بسته بندی مواد غذایی استفاده کنید تا موادر دور ریز کمتری داشته باشید.

3- از روش های خشک کردن و کنسرو کردن استفاده کنید:

اگر احساس می کنید مواد غذایی شما فاسد می شود می توانید از روش های مؤثر برای تازه نگه داشتن سبزیجات و مواد غذایی استفاده کنید روش هایی نظیر:خشک کردن و کنسرو کردن و یا انجماد بیشتر از جمله این روش ها می باشند. به عنوان مثال: از سیب ها و میوه های پلاسیده می توانید کمپوت تهیه کنید.

روش های جلوگیری از اسراف

  •  آرون گروپس

4- در خرید بیش از حد دقیق نباشید:

در هنگام خرید کردن سعی کنید خیلی حساس نباشید انتخاب مواد غذایی و سبزیجاتی که تازه هستند خود نوعی اسراف محسوب می شود و استفاده نکردن از سبزیجات کهنه تر موجب به هدر رفتن تولیدات کشاورزی خواهد شد.

5- مرتب کردن یخچال:

مرتب قرار دادن مواد غذایی در یخچال موجب دید بیشتر می شود و شما می دانید که چه مواد غذایی را تا چه زمانی می توانید استفقاده کنید اینگونه میزان مواد اسرافی شما به کاهش می رسد.

6- غذاهای باقی مانده را نگهداری کنید:

در هنگام برگزاری مراسم و یا در وعده های غذایی مختلف که میزانی از غذای شما مصرف نشده است را نگهداری کنید و حفظ این مواد  غذایی در ظرف های شیشه ای به دوام آن کمک بیشتری می کند.

7- از پوست میوه ها استفاده کنید:

بسیاری از مواد غذایی و میوه ها در پوست آن مواد مغذی مختلفی وجود دارد که ارزش غذایی بالایی دارند پوست سیب دارای خاصیت ضد سرطانی است و همچنین پوست مرغ نیز دارای پروتئین فراوانی است.

8- استفاده از زرده تخم مرغ:

 با مصرف تخم مرغ فواید زیادی عاید ما می شود زرده تخم دارای ویتامین A و ویتامین B است که به روش های مختلفی می توان از آن استفاده کرد و مانع اسراف آن نشد به عنوان مثال: می توانید این ماده غذایی را با مواد غذایی دیگر به طور مخلوط استفاده کنید.

9- استفاده از دانه میوه ها:

دانه میوه ها یکی دیگر از مواد دور ریختنی است که به هدر می روند و با استفاده کردن از آن به عنوان بذر می توان از اسراف آن کاست همچنین می توانید دانه کدو ر ا با مقداری نمک و روغن زیتون تفت داده و میل کنید که خواص مختلفی نیز دارد.

روش های جلوگیری از اسراف

10- مخلوط مواد غذایی:

مواد غذایی که به تنها مصرف آن لذیذ نیست را با مواد غذایی دیگر مخلوط کنید به عنوان مثال از سبزیجاتی که قسمت های ساقه آن دور ریختنی در کنار سایر میوه ها و سبزیجات به شکل مخلوط استفاده کنید.

11- از سبزیجات دور ریختنی در غذا استفاده کنید:

ساقه و قسمت های دور ریختنی دیگر در سبزیجات را با مواد غذایی معطر مخلوط کرده و به عنوان کوکو در غذا استفاده کنید همچنین از باقی مانده مواد غذایی دیگر مانند گوشت و برنج نیز می توانید در مواد غذایی استفاده کنید.

12- صرفه جویی در مصرف آب:

راه های مختلف را برای صرفه جویی کردن در مصرف آب به کار بگیرید طعم دار کردن آب یکی از راه های مختلف برای عدم اسراف آب می باشد این کار با استفاده از میوه ها می توانید انجام دهید.

13- به میزان مناسب غذا درست کنید:

درست کردن غذا به میزان کافی یک راهکار مناسب برای جلوگیری از به هدر رفتن مواد غذایی است این کار به سلامت جسم شما نیز کمک می کند و موجب ایجاد وزن ایده آل در شما می گردد.

14- زمان انقضای مواد غذایی را نگاه کنید:

با مشاهده تاریخ انقضای مواد غذایی می توانید قبل از فاسد شدن آن را استفاده کنید و دور نریزید توجه به تاریخ انقضای محصول در هنگام خرید نیز دارای اهمیت است.

15- تفاله قهوه و چای را درو نریزید:

دور ریختن تفاله های چای و قهوه از جمله مواد دور ریختنی است که در طول روز خیلی از افراد با آن سرو کار دارند از این تفاله ها می توانید برای تقویت خاک های باغچه و خاک گلدان استفاده کنید.

16- قانع بودن:

قناعت در فرهنگ مثصرف کردن نقش مهمی دارد هر چیز را به اندازه خریداری و مصرف کنید تا از هدر رفتن آن جلوگیری کنید. همچنین می توانید از میوه های دور ریختنی برای ماسک صورت استفاده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *