دسته ها
یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰

چگونه درب ضد حریق باعث بهبود امنیت می شود

  • یلدا محمدی
  • ۲۴ آبان ۱۳۹۶
  • ۰

درب ضد حریق با تایید سازمان آتش نشانی دارای مقاومت به حرارت صد و بیست دقیقه در برابر حرارت هشتصد درجه سانتی گراد می باشد. این مهم باعث می شود در صورت بروز آتش و رسیدن آتش نشان ها ، حریق از طریق درب ضد حریق نتواند سرایت به طبقات دیگر داشته باشد و در حقیقت یک طبقه امن را برای دقایقی ایجاد خواهد کرد.

بطور کلی و خلاصه می توانیم بیان کنیم درب ضد حریق با تاییده آتش نشانی به دو صورت عمده می تواند مانع از بروز خسارت های مالی و جانی بیشتر شود.

  • درب ضد حریق با تایید سازمان آتش نشانی دارای مقاومت به حرارت صد و بیست دقیقه در برابر حرارت هشتصد درجه سانتی گراد می باشد. این مهم باعث می شود در صورت بروز آتش و رسیدن آتش نشان ها ، حریق از طریق درب ضد حریق نتواند سرایت به طبقات دیگر داشته باشد و در حقیقت یک طبقه امن را برای دقایقی ایجاد خواهد کرد.
  • در ثانی امکان آن وجود دارد که افراد و وسایل گران قیمتی در طبقات فوقانی مکان و طبقه ای که حریق اتفاق افتاده است وجود داشته باشد و مالکان در این صورت دقایقی زمان دارند که بتوانند از مسیر پله فرار دسترسی به اموال خود داشته باشند. و از طرفی در صورت وجود افراد در طبقات فوقانی زمان مورد نیاز برای تخلیه ساختمان بدست می آید. در زیر به ساختار درب ضد حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی و مشخصات فنی آنها خواهیم پرداخت.

درب ضد حریق

درب ضد حریق فلزی با تاییده آتش نشانی دارای درب به همراه چهارچوب فلزی می باشد و ضخامت چهارچوب فلزی دو میلیمتر از ورق های های هیدروکربن یا گالوانیزه می باشد که تمام این موارد توسط خانه آتش سازمان آتش نشانی مورد تاییده قرار گرفته است.
ورق های فلزی در داخل لنگه درب نیز از PLATE هیدروکرین با ضخامت یک و شش دهم میل ساخته می شود. در داخل لنگه فلزی نیز استراکچر خاصی وجود دارد به این ترتیب که در قسمت هایی از درب که یرآق آلات و لولای درب ضد حریق فلزی نصب می شود شبکه فلزی داخلی تقویت می شود. البته باید بیان شود که شبکه داخلی ورق های هیدروکربن علاوه بر بحث مقاومت ، موضوع نگهداری و ثابت نگه داشتن مواد داخل در ضد حریق نیز مطرح می باشد که این مواد از قبیل پشم سنگ می باشد.
مهمترین ماده در داخل درب ضد حریق فلزی ، پشم سنگ استاندارد بدون مواد مضر می باشد که دانسیته 120 دارد و تا دمای هشت صد و پنجاه درجه در برابر گرما مقاومت دارد. این پشم سنگ علاوه بر داشتن سرتیفیکت استاندار از سازمان استاندارد ایران دارای درجه آ استاندار نیز می باشد.
رنگ رویه درب و چهارچوب از EPOXY POLYSTER که بصورت رنگ پاشی قطب های منفی و مثبت جریان الکتریکی بر روی ورق هیدروکربن صورت می گیرد.

درب ضد حریق
از یرآق مورد استفاده می توان به دستگیره Anti panic و لولای مخصوص درب های ضد حریق نام برد که همه ی این موارد توسط سازمان آتش نشانی مورد تایید قرار گرفته است. درزگیر دور لنگه درب نیز نقش بسزایی در جلوگیری از خروج گازها سمی و دود در ساختمان مشتعل دارد و علاوه بر این بدلیل جلوگیری از ورود اکسیژن به محیط باعث کند شدن پروسه اشتعال می شود.
درب ضد حریق فلزی از دو نوع فلز گالوانیزه یا ورق سیاه یا روغنی استفاده می شود که نوع فلز مورد استفاده بستگی به شرایط رطوبتی منطقه مورد استفاده می باشد. در داخل درب ضد حریق فلزی درسام از پشم سنگ دانسیته هشتاد استفاده می شود که ضخامت پشم سنگ مورد تایید آتش نشانی چهار سانتی متر می باشد و باید دقیقا این جزییات در ساخت انجام شود و نمی توان با سلیقه کارفرما این متریال را تغییر داد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.