دسته ها
پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳

نشانه ها و علائم سرطان پوست را بهتر بشناسید

  • بهاره سلطانی
  • ۲۰ بهمن ۱۳۹۹
  • ۰

سرطان پوست یکی از سرطان های شایع می باشد که با تغییرات پوستی آغاز شده و به حساسیت و از بین رفتن بافتهای پوستی می انجامد. در این مقاله به موضوع علائم سرطان پوست و راه های تشخیص آن می پردازیم. همچنین در پایان راه های پیشگیری از بروز این بیماری نیز آورده شده است.

علائم سرطان پوست در تشخیص زودرس این بیماری و درمان آن نقش تعیین کننده ایی دارد. با جدی گرفتن نشانه هایی که حاکی از بروز این بیماری است می توان روند پیشرفت آن را کند کرد. سرطان پوست یکی از شایعترین سرطان ها خصوصا در افراد میانسال است. میانسالانی که پوست سفید رنگ دارند بیشتر از افراد دیگر در معرض این بیماری هستند.علائم سرطان پوست

مهمترین علائم سرطان پوست

افرادی که رنگ پوست روشن دارند ممکن است در اثر تابش نور خورشید دچار علائمی مانند شاخی شدن پوست شوند. در این حالت پوست شروع به پوسته ریزی می کند. این حالت در گردن، دستها و سر بوجود می آید. معمولا این نشانه در افرادی که ۴۰ سال به بالا دارند بروز پیدا می کند.

خال های پوستی

یکی از دلایلی که ممکن است با گذشت زمان باعث بروز سرطان پوست شود خال های پوستی است. خال ها به دو نوع معمولی و غیر معمولی تقسیم می شوند. خال های معمولی به صورت صاف هستند که ممکن است در طی زمان طولانی برجسته شوند، این خال ها شکل گرد و بیضی شکل دارند و اندازه آنها بسیار کوچک است. این خال ها در دوران کودکی یا دوران نوجوانی بوجود می آیند.

راه تشخیص سرطان پوست

خال های غیر معمولی

بعضی از خال ها که به آن خال غیر معمولی می گویند در اثر تابش نور خورشید به وجود می آیند. اندازه آنها بزرگتر است و شکل مشخصی نیز ندارند. رنگ آنها یکدست نیست و گاهی ممکن است مخلوطی از چند رنگ مختلف قهوه ایی، صورتی و قرمز باشند.

علائم سرطان پوست

بنابراین نکته ایی که باید به آن توجه داشت بروز خال های جدید در بزرگسالان است. جالب است بدانید که خال های بدن هر فردی مشابه همدیگر هستند بنابراین در صورت مشاهده خالی که با بقیه خال ها تفاوت دارد به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص صحیح صورت گیرد.

  •  آرون گروپس

نکته دیگری که در مورد شکل ظاهری خال ها باید به آن توجه داشت تقارن آنها است. یک خط فرضی در خال در نظر بگیرید و دو قسمت خال را با هم مقایسه کنید. خال های معمولی تقارن دارند و خال هایی که تقارن ندارند ممکن است نشانه هایی از بروز سرطان باشند.

خالهای پوستی

پوسته شدن لب ها

یکی از علائم سرطان پوست تورم لب ها و پوسته ریزی لب پایینی است. در این حالت مرز بین لب ها از بین می رود و باعث ترک لب پایینی نیز می شود. در صورت مشاهده نشانه های گفته شده و تغییرات در پوست لب ها سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

برآمدگی های پوستی

برآمدگی پوستی مخصوصا روی خال ها می تواند از علائم سرطان پوست به شمار رود. این برآمدگی ها ممکن است با سرعت زیادی رشد کرده و بزرگ شوند. اغلب با خارش و تغییر رنگ همراه هستند و در بعضی موارد ممکن است خون ریزی نیز داشته باشند. این برآمدگی ها گاهی رنگی چرک مانند دارند و گاهی به رنگ قهوه ایی تیره هستند. همچنین ممکن است در دوره های زمانی تغییرات مختص به خود را داشته باشد و با تغییرات فصلی تغییر رنگ و شکل دهد.

بر آمدگی پوستی

راه های پیشگیری

یکی از راه های پیشگیری از بروز سرطان پوست، چک کردن دائمی تغییرات پوستی است که خود روش تشخیص موثر می باشد. بهترین زمان برای معاینه پوست بعد از حمام کردن است که پوست هنوز مرطوب می باشد. نواحی که باید مورد معاینه قرار گیرد در  زنان و مردان متفاوت است. در زنان قسمت پایینی ران و ساق پاها، در مردان نیز نواحی پشت باید مورد معاینه قرار گیرد. با این حال توصیه می شود که هر ماه تمام نواحی بدن به طور کامل چک شود تا تغییرات احتمالی مورد بررسی قرار گیرد.

در این معاینه تمامی نواحی بدن حتی سر، کشاله ران، پشت زانوها، انگشتان دست و پا و کف پاها را نیز مورد بررسی قرار دهید. برای دیدن این نواحی می توانید از آینه استفاده کنید.

سرطان پوست چیست

از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب خودداری کنید. استفاده از روش هایی که رنگ پوست را تغییر می دهد مانند حمام آفتاب یا دستگاه برنزه کننده نیز باعث ایجاد مشکلات پوستی می شود. توصیه می شود که در ساعاتی که شدت نور خورشید بیشتر است مانند ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر از در معرض تابش آفتاب قرار گرفتن خودداری کرده و از کرم های ضد آفتاب، کلاه, عینک و دستکش استفاده کنید. استفاده از لباسهایی با رنگ روشن نیز پیشنهاد می شود.

عوامل ارثی نیز ممکن است در بروز علائم سرطان پوست نقش داشته باشند. افرادی که یکی از اعضای خانواده شان دچار این بیماری شده اند چندین برابر بیشتر از سایر افراد ممکن است دچار این بیماری شوند.

علائم سرطان پوست

در صورت مشاهده هر گونه تغییر در خال های پوستی یا بوجود آمدن خال جدید در سنین بزرگسالی حتما به یک متخصص مجرب پوست مراجعه کنید تا اقدامات تشخیصی و درمانی لازم صورت گیرد. کنترل بیماری پوستی در مراحل اولیه راحت تر بوده و نتیجه درمان آن نیز مثبت است.

روش های درمانی سرطان پوست

اکنون در ادامه مطالب بالا و بعد از آشنایی با علائم سرطان پوست به معرفی روش های درمانی سرطان پوست پرداخته ایم که امیدواریم مفید واقع شود :

الکتریسیته ساکن و برداشت بافت

با استفاده از وسیله ای تیز و قاشقی شکل به نام کورت قسمتی از تومور روی پوست را بر می دارند و سپس از این ناحیه یک الکترود سوزنی شکل  با استفاده از جریان الکتریکی وارد پوست کرده و از این طریق جلوی خونریزی را می گیرند و سلول های سرطانی که در اطراف لبه زخم باقی مانده اند را از بین می برد، این عمل جراحی امکان دارد حدود ۲ یا ۳ بار برای از بین رفتن کامل سرطان به کار گرفته شود.

کرایوسرجری

در این روش درمانی که کریوتراپی نامیده می شود با استفاده از ابزاری برای از بین بردن بافت های غیر طبیعی همچون کارسینوما به کار گرفته می شود.

علایم سرطان پوست

جراحی لیزر

در این روش جراحی نیز با استفاده از پرتو لیزر (یک پرتو باریک از نور شدید) به عنوان چاقو عمل کرده و بدون هیچگونه خونریزی در بافت می توانند با برداشتن ضایعه سطح تومور را از بین ببرند.

خراشیدن پوست

با استفاده از چرخ چرخشی و یا با ذرات کوچک اقدام به حذف لایه بالای پوست کرده و سلولهای پوست را پاک می کنند.

نشانه های سرطان پوست

درمان سرطان پوست با شیمی درمانی و پرتو درمانی

پرتو درمانی؛ در این روش با استفاده از پرتو های پر انرژی یا اشعه های دیگر، سلول های سرطانی را از بین برده  و از رشد آنها جلوگیری خواهد کرد. حال دو نوع پرتو درمانی وجود دارد :

پرتو درمانی خارجی که با استفاده از یک دستگاه در خارج از بدن به منظور ارسال پرتو به سمت سرطان کمک می گیرند، پرتو درمانی داخلی نیز با استفاده از مواد راداکتیو در داخل بدن انجام می گیرد. به طور کلی روشهای پرتو درمانی بستگی به نوع سرطان دارد و نوع خارجی آن برای درمان سرطان پوست کاربرد دارد.

شیمی درمانی؛ در این روش درمانی از دارو ها به منظور جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی استفاده می شود و می تواند از طریق کشتن سلولها یا متوقف کردن شان از تکثیر سلولهای سرطانی جلوگیری خواهد کرد.

علایم سرطان پوست

اگر شیمی درمانی از راه دهان و یا تزریق وریدی و تزریق در عضله صورت گیرد، دارو ها وارد جریان خون می شوند و با انتشار در سراسر بدن (شیمی درمانی سیستمیک) به سلولهای سرطانی می رسند و در صورتی که به طور مستقیم به مایع مغزی نخاعی یا یک عضو و یا حفره بدن مثلا شکم مورد استفاده قرار گیرد، دارو ها اغلب بر سلولهای سرطانی این بخش ها تاثیر خواهند گذاشت؛ شیمی درمانی برای سرطان پوست غیر ملانوم و کراتور فعال معمولا به شکل موضعی استفاده می شود مثلا به شکل کرم یا لوسیون برای پوست کاربرد دارد، از این رو روش های شیمی درمانی اغلب به شرایط درمان بستگی دارد. رتینوید که نوعی داروهای مربوط به ویتامین هستند برای درمان کارسینوم سلول سنگفرشی پوست استفاده می شوند. برای آگاهی از عوارض شیمی درمانی می توانید در اینجا کلیک کنید.

 

علائم بیماری پوست

بهترین روشهای درمانی سرطان پوست در طب جدید نیز شامل درمان فوتودینامیک، درمان بیولوژیک، درمان هدفمند و هدف درمان می باشند که در اینجا فقط به ذکر موردی آنها پرداخته ایم.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *