دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

آموزش تکثیر گل رز چیده شده و نکات کلیدی آن

  • کژال کوهستانیان
  • ۱۹ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

روش های مختلفی برای تکثیر گل رز چیده شده وجود دارد، آسان ترین و مرسوم ترین روش قلمه زدن گل رز درون آب می باشد. البته روش های شگفت انگیزی مانند قلمه زدن رز درون سیب زمنی نیز ممکن است. آشنایی با این روش ها کمک می کند، تا رز زیبای شما حیات خود را حفظ کرده و غنچه های رنگارنگی به شما هدیه کند.

گل هدیه ای زیبا و خاص می باشد، اما در حقیقت یک هدیه ناپیدار است و عمر طولانی نخواهد داشت و این هدیه نمی تواند بیشتر از چند روز زیبایی و حس خوب روز اول را در خود نگه دارد و به مرور پژرده می شود و از بین می رود برای نگهداری از این هدیه زیبا می توانید با قلمه زدن ان یک بوته از گل محبوبتان داشته باشید، در ادامه با بهترین روش های تکثیر گل رز چیده شده آشنا می شوید تا صاحب گل ۹ای زیبایی در محیط زندگی خود شوید و هدیه خود را افزون کنید.

وجود گل ها رز رنگارنگ در گلفروشی ها و هدیه دادن این گل ها به یکدیگر بسیار است و می تواند، نشان دهنده دوستی و محبت دیگران به شما باشد، آشنایی با روش های تکثیر این گل راهی است، تا باغچه ای رنگارنگ از غنچه های رز داشته باشید و منظره ای زیبا در باغچه خود خلق کنید و هدیه ارزشمند خود را حفظ کنید، در نهایت با دیدن رز های رشد یافته خود چشم هایتان از این همه زیبایی سر ذوق خواهد آمد.

تکثیر گل رز چیده شده با روش قلمه زدن

تکثیر گل رز چیده شده

برای داشتن باغچه ای زیبا و رنگارنگ از رز های دوست داشتنی باید با برخی از نکات مهم چون میزان آبیاری، خاک مورد نظر، بستر مناسب، نور و دما آشنایی کافی داشته باشید، تا از نتیجه حاصل لدت کافی را کسب کنید و بوته ای چشم نواز داشته باشید.

کمتر کسی وجود دارد، که علاقه ای به گل رز دوست داشتنی نداشته باشد و با دیدن این گل زیبا خرسند نشود، تنوع به قدری در این گل زیاد می باشد، که که می تواند هر نوع سلیقه ای را راضی کند و لبخند را مهمان صورت ها می کند، در صورتی که فضای کافی برای رشد این گیاه داشته باشید، تنها لازم است، با شرایط تکثیر گل رز چیده شده آشنا شوید، تا وارد دنیای رنگارنگ رز های دوست داشتنی شوید.

زمان مناسب برای قلمه زدن

برای تکثیر این گل لازم است، با بهترین زمان برای قلمه زدن آشنا باشید، فصل مناسب برای تکثیر رز فصول بهار و پاییز می باشد. اما قبل از شروع بهتر است، مروری بر مهمترین نکات قلمه زدن داشته باشیم، تا نتیجه نهایی را به بهترین شکل ممکن کسب کنید.

قلمه زدن رز در بهار

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، بهترین زمان برای تکثیر گل رز چیشده با استفاده از قلمه فصل دوست داشتنی بهار می باشد، در این فصل زمانی باید به قلمه زدن اقدام کنید، که شاخه ها عاری از گل باشند. برای تکثیر شاخه ای را انتخاب کنید، که مناسب و سبز و جوان باشد. ساقه مورد نظر را به اندازه ده سانتی متر برش دهید.

  •  آرون گروپس

قلمه زدن رز در پاییز

فصل دیگری که می توانید، در آن به قلمعه زدن گل رز خود اقدام کنید، پاییز می باشد، در این فصل باید از شاخه چوبی برای قلمه زدن استفاده کنید. ارتفاع مناسب برای قلمه زدن چیزی در حدود پانزده تا بیست سانتی متر می باشد، بنابراین شاخه ای در این ابعاد نیاز خواهید داشت.

بریا قلمه زدن در این فصل باید به میزان برگ های روی شاخه دقت داشته باشید، شاخه مورد نظر شما باید حداقل دارای چهار برگ باشد. تعداد برگ های بالا انرژی بسیاری از شاخه می گیرد و نیاز به میزان آب بالایی خواهد داشت. آشنایی با روش های قلمه زدن گل و گیاه در منزل کمک می کند، تا با روشی اصولی به خواسته خود برسید.

انتخاب رز مناسب

پیش از کاشت گل رز باید دقت بسیاری برای انتخاب خود به خرج دهید و یک رز مناسب را برای کاشت انتخاب کنید. یک شاخه مناسب باید از ویژگی هایی برخوردار باشد. از مهمترین این ویژگی ها این است، که مناسب باغچه شما باشد و اندازه آن با محیطی که در دسترس دارید هماهنگ باشد، زیرا گل های رز برای رشد خود به فضای زیادی نیاز دارند. شرط دوم تناسب نیاز های آب و هوایی گل با شرایط جوی منطقه شما می باشد و آخرین شرط این است، که گل مورد نظر با سلیقه شما در تناسب باشد.

قلمه با سیب زمینی

برای این روش نیاز است، تا در ابتدا رز مناسب را انتخاب و این کار را در فصل مناسب آن انجام دهید. بعد از این که قلمه را از ساقه سبز و جوانی انتخاب کردید، زمانی را برگزینید، که گل در انتهای دوران گلدهی باشد و شاخه ها عاری از گل باشند. هرچند رعایت این شرایط مهم می باشد، اما می توانید، تکثیر گل رز چیده شده با سیب زمینی را در هز زمانی انجام دهید، تنها لازم است، مراحل آن را به ترتیب دنیال کنید.

تکثیر گل رز چیده شده با سیب زمینی

در قدم اول با استفاده از یک چاقو حفره ای درون سیب زمینی ایجاد کنید و ساقه انتخاب شده را درون حفره سیب زمینی قرار دهید. گلدان خود را از خاک مناسب پر کنید و سیب زمینی را داخل خاک قرار دهید و باقی خاک را روی سیب زمنی داخل گلدان بریزید.

یک بطری پلاستیکی را برش دهید و داخل گلدان جاسازی کنید، در طول یک هفته ابتدایی آبیاری را با دقت انجام دهید و به بهترین نحو مراقب گلدان خود باشید، بعد از یک هفته گلدان شما شکوفه خواهد داد. طول شاخه ای که انتخاب کردید، نباید از ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر تجاوز کند و باید عاری از پیچ تاب یوده و به قطر یک مداد باشد.

قلمه خود را به صورت اریب از گیاه جدا کنید، برگ های اضافی ساقه را بچینید و بهتر است، تنها یک جفت برگ بالایی را نگه دارید. گلدان حاوی قلمه را در محیطی روشن و به دور از نور مستقیم خورشید بکارید، دمای محیطی که گلدان در آن قرار دارد، باید حدود هجده تا بیست درجه سانتی گراد باشد.

قلمه زدن رز در آب

یک روش آسان و در دسترس که می توانید، برای قلمه رز از آن استفاده کنید، قلمه زدن رز در آب می باشد، با استفاده از این روش به راحتی به تکثیر گل رز چیده شده خود بپردازید، تا در نهایت یک بوته خیره کننده رز در اختیار داشته باشید. برای قدم اول قلمه ها را در محیطی با نور کم قرار دهید و صبر کنید، تا انتهای قلمه پینه ببندد. سپس مقداری آب را برای بیست و چهار ساعت در درون ظرفی نگهداری کنید، تا کلر و املاح آن ته نشین شود و آب شفاف شود.

قلمه زدن رز چیشده شده با روش تکثیر در آب

برای قلمه زدن رز با این روش از ظرفی شفاف استفاده کنید، تا به محض کثیف شدن آب از این موضوع اطلاع یابید و آب درون ظرف را تعویض نمایید. یک سوم از ظرف مورد نظر را با آب بدون کلر پر کنید و قلمه را درون آن بگذارید، دقت کنید، تا به محض کدر شدن آب سریعا آب کثیف را تعویض نمایید. پس از اینکه ریشه های تازه رشد کرده به اندازه سه تا چهارسانتی متر رسیدند، می توانید قلمه ها را از گلدان خارج کنید و با دقت کافی درون خاک بکارید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *