دسته ها
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

نحوه تمیز کردن و نگهداری از پارتیشن‌ دوش

  • فرهاد هاشمی
  • ۱۲ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

تمیز کردن و نگهداری از پارتیشن‌های شیشه‌ای دوش اهمیت زیادی در حفظ زیبایی و کارایی حمام‌های مدرن دارد. این پارتیشن‌ها با ظاهر شفاف و جذاب خود، محیط حمام را از سایر قسمت‌ها مجزا می‌کنند و به دکوراسیون حمام جلوه‌ای خاص می‌بخشند. اما با توجه به تماس مداوم با آب و مواد شوینده، پارتیشن‌های شیشه‌ای نیاز به تمیزکاری منظم و اصولی دارند تا از تجمع لکه‌های آب و شامپو جلوگیری شود. در این مقاله، به بررسی روش‌های مختلف تمیز کردن پارتیشن‌دوش و نکات مهم در نگهداری از آن‌ها خواهیم پرداخت.

نحوه تمیز کردن و نگهداری از پارتیشن‌ دوش

روش تمیز کردن پارتیشن شیشه‌ای دوش

در بسیاری از حمام‌های مدرن امروزی کابین‌های شیشه‌ای موجود است که ظاهر زیبایی به حمام می‌بخشند و کابین دوش را از قسمت‌های دیگر حمام مجزا می‌کنند. نکته مهم در نگهداری این پارتیشن‌های شیشه‌ای نحوه اصولی تمیز کردن آن است. روش‌های تمیز کردن شیشه حمام‌ بسیار متنوع است و راهکار‌ها و نکات بسیاری دارد. تمیز کاری اصولی شیشه حمام در حقیقت بر طرف کردن جرم و لکه‌های موجود روی آن است که راهکار‌های زیادی برای آن موجود است. از آنجایی که کابین‌های شیشه‌ای مرتباً با آب در ارتباط هستند، در طول استفاده از حمام لکه‌هایی از آب و شامپو روی آن باقی می ماند که بهتر است از روش‌هایی استفاده کنید تا این لکه‌ها به طور کامل برطرف شوند. در ادامه به برخی از روش‌های تمیزکردن پارتیشن‌های شیشه‌ای حمام اشاره خواهیم کرد.

۱-استفاده از مواد شوینده

یکی از رایج‌ترین راهکارهای تمیز کردن پارتیشن شیشه‌ای حمام استفاده از مواد شوینده موجود در بازار است. اکثریت افراد این راه را به عنوان یکی از آسان‌ترین راهکار‌های تمیز کردن استفاده می‌کنند. برای انتخاب این راه و استفاده از مواد شوینده باید نکاتی را در هنگام استفاده از این شوینده‌ها رعایت کنید. در قدم اول باید توجه داشته باشید که برای استفاده از مواد شوینده به هیچ عنوان از وسایل زبر و خشن برای تمیز کردن شیشه کابین استفاده نکنید.

استفاده از ابزاری همچون اسکاچ‌های زبر و برس‌های ضخیم می‌تواند موجب ایجاد خراش روی شیشه شده و ظاهر زیبای آن را از بین ببرد. برای این منظور باید از دستمال‌های مخصوص شیشه استفاده کنید تا در حین تمیز کاری آسیبی به شیشه‌های کابین دوش وارد نشود. تمیز کردن کابین دوش در چند مرحله خیلی ساده امکان پذیر است. به طور کلی برای برطرف کردن لکه‌های سخت باید چندین بار مواد شوینده را روی لکه‌ها اسپری کرده و سپس با دستمال پاک کنید تا لکه‌ها کامل برطرف شوند.

برای این کار ابتدا سطح شیشه را خیس کرده و سپس ماده شوینده مورد نظر را روی یک دستمال یا اسفنج نرم پاشیده و روی شیشه بمالید. سپس شیشه را با آب گرم شسته و در آخر می‌توانید از شیشه پاک کن برای جلای بیشتر استفاده کنید.

۲-استفاده از جوش شیرین و سرکه

یکی از راهکارهای سنتی و از ترفند‌های لازم برای تمیز کردن شیشه کابین دوش حمام که از دیرباز برای برطرف کردن تمامی لکه‌ها به کار گرفته می‌شد استفاده از سرکه و جوش شیرین است. جوش شیرین خاصیت اسیدی و پاک کنندگی بسیار بالایی دارد که باعث می‌شود تمامی جرم‌ها و لکه‌های پارتیشن حمام به راحتی تمیز شوند. برای استفاده از این محلول شما تنها باید مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کرده و قسمت مورد نظر را با آن تمییز کنید. مخلوط سرکه و جوش شیرین یک راه حل کاربردی و عالی برای تمیز کردن سطوح حمام است. با مخلوط کردن این دو ماده خمیر غلیظی حاصل می‌شود که می‌توانید سخت‌ترین لکه‌ها را به راحتی برطرف کنید.

نحوه تمیز کردن و نگهداری از پارتیشن‌ دوش

۳-استفاده از سرکه و آب لیمو

از دیگر روش‌های سنتی تمیز کردن پارتیشن‌های شیشه‌ای می‌توان به ترکیب سرکه و آب لیمو اشاره کرد. سرکه و آب لیمو به دلیل خاصیت اسیدی که دارند می‌توانند با یکدیگر ترکیب خوبی جهت تمیز کردن شیشه‌ها و جرم‌های موجود در کابین دوش باشند. برای درست کردن این محلول مقداری مساوی از هرکدام را  با مقداری کمی آب مخلوط کرده و سپس محل مورد نظر را با این محلول تمیز و سپس آبکشی کنید. با انتخاب این روش باید نکاتی را نیز رعایت کنید به عنوان مثال به دلیل خاصیت اسیدی سرکه و آب لیمو به هیچ عنوان نباید این محلول را با مواد شوینده دیگر محلوط نمایید؛ زیرا ترکیب حاصل بسیار خطرناک و سرطان زا است. به همین منظور برای تمیز کردن پارتیشن‌های شیشه‌ای حمام اگر می‌خواهید از مواد شوینده امروزی استفاده کنید باید به طور کامل روش‌های سنتی را کنار بگذارید.

نکات مهم برای شستشو و نگهداری از پارتیشن دوش

برای نگهداری و شستشوی پارتیشن‌های شیشه‌ای باید همواره نکاتی را در جهت سلامت این محصول رعایت کنید. به طور کلی از بین بردن لکه‌های سخت به هیچ عنوان نباید از ابزار تیز مانند چاقو استفاده کنید. استفاده از این ابزار شستشو، باعث خراش روی شیشه شده و جذابیت و زیبایی آن با کاهش چشمگیری روبرو می‌شود. برای جلوگیری از لکه شدن‌های مداوم این نوع پارتیشن بهتر است تا پس از هر بار دوش گرفتن تمام سطوح شیشه را با استفاده از پارچه و مواد شوینده به صورت سطحی تمیز کنید تا از رسوب گرفتن آن در طولانی مدت جلوگیری شود.

 بهتر است هر چند هفته یکبار نیز به طور کامل و عمیق نسبت به تمیز کردن اصولی پارتیشن اقدام کنید. در صورتی که پارتیشن به مدت طولانی تمیز نگردد آثار جرم و رسوبات آب برای همیشه روی شیشه باقی مانده و نمایی زشت را روی پارتیشن ایجاد می‌کند. برای تمیز کردن شیشه نیز باید از مواد شوینده مناسب و ملایم استفاده کنید. برخی مواد شوینده نه تنها باعث تمیزی پارتیشن نمی‌شوند بلکه لکه‌های سفید و رسوب مانند را روی سطح شیشه به جای می‌گذارند.

پارتیشن دوش باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟

بهترین پارتیشن دوش باید دارای خصوصیاتی چون مقاومت در برابر رطوبت، دوام بالا، طراحی زیبا و مدرن و نصب آسان باشد. این پارتیشن‌ها باید از شیشه‌های سکوریت با ضخامت مناسب ساخته شوند تا هم ایمنی و هم زیبایی را فراهم کنند. مجموعه پارتیشن ساز به عنوان یکی از معتبرترین‌ها در این زمینه، پارتیشن‌ دوش را با بهترین متریال و کیفیت، طراحی و ارائه می‌دهد. با انتخاب محصولات این مجموعه، می‌توانید از دوام و زیبایی پارتیشن‌های دوش خود مطمئن باشید و به بهینه‌سازی فضای حمام خود بپردازید.

نحوه تمیز کردن و نگهداری از پارتیشن‌ دوش

سخن پایانی

نگهداری و تمیز کردن اصولی پارتیشن‌های شیشه‌ای دوش نه تنها به حفظ ظاهر زیبای حمام کمک می‌کند، بلکه عمر مفید این پارتیشن‌ها را نیز افزایش می‌دهد. استفاده از مواد شوینده مناسب و روش‌های سنتی مانند جوش شیرین و سرکه می‌تواند به برطرف کردن لکه‌های سخت و رسوبات کمک کند. همچنین، رعایت نکات مهم در هنگام تمیز کردن مانند استفاده از دستمال‌های نرم و عدم استفاده از ابزار تیز، از آسیب به شیشه‌ها جلوگیری می‌کند. با اجرای منظم این روش‌ها و نکات، می‌توانید از یک حمام شفاف و براق با پارتیشن‌های شیشه‌ای درخشان لذت ببرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *