دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

اقدامات مهم در زمان سیل و نکات ایمنی قبل و بعد از وقوع سیل

  • کژال کوهستانیان
  • ۱۰ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

بروز سیل یکی از پدیده های طبیعی می باشد و در مواقعی روی می دهد، که انتظار نمی رود، بنابراین در همه حال باید آماده مقابله با چنین چالش هایی بود و آمادگی و دانش کافی برای مراقبت از خود و اطرافیان را داشت. آشنایی با اقدامات مهم در زمان سیل راهی موثر است، تا به حفظ جان و دیگران و کاهش میزان خسارت کمک کنیم.

یکی از واقایع هولناک و پر دردسر طبیعی که می شناسیم، سیل می باشد، حتی می توان گفت بعد از زلزله سیل یکی از اضطراب آورترین وقایع طبیعی می باشد، که می تواند، چالش های بزرگی با خود به همراه داشته باشد. این امر زمانی بیشتر با دردسر همراه خواهد شد، که ساختار و بافت فرسوده شهر ها و روستا بدون رسیدگی رها شده باشند، در چنین شرایط بروز سیل بسیار محتمل و ساده خواهد بود. بروز چنین اتفاق هایی به سادگی رقم می خورد و مهم ترین نکته آگاهی از اقدامات مهم در زمان سیل می باشد، که می تواند از بروز خطرات جانی و مالی بکاهد.

سیل در فصل های پرباران می تواند، یکی از پدیده های قابل انتظار باشد، که توصیه می شود، با کسب دانش و آگاهی کافی به محافظت و ایمنی خود و اطرافیان کمک کنید و تا حد ممکن خسارت های واردهاحتمالی را کاهش دهید.

آشنایی با روش های موثر برای کاهش خطر در زمان سیل

اقدامات مهم در زمان سیل

آگاهی از اقدات ضروری در مواقع بروز پدیده های طبیعی مانند زلزله، سیل و یا سایر پدیده های این چنینی راهی است، تا انسان از این چالش های بزرگ با موفقیت عبور کند و با روش های مهم برای حفاظت از جان خود و دیگران آشنایی داشته باشد. بروز سیل می تواند، با انتشار بیماری ها نیز همراه باشد و با برخی بی دقتی ها در این زمان سخت، مشکلات دیگری به وقوع بپیوندد.

به همین جهت لازم است، با نکات مهم در هنگام وقوع سیل و اقدامات کلیدی برای بعد از سیل آشنا باشید و میزان خسارت های جانی و مالی را کاهش دهید و به سلامت از چنین چال هایی عبور کنید، در ادامه مهمترین نکاتی که سلامتی و کاهش خسارت را در گرو خود دارند، ذکر شده است، تا با اطلاع از این دانش و معلومات بتوانید، نجات دهنده خود و دیگران در شرایط بحرانی چون وقع سیل باشید.

نکات قبل از بروز سیل

رعایت بعضی از نکات قبل از بروز سیل و آگاهی از اقدامات مهم در زمان سیل هردو  می توانند، تاثیر بسیاری در عبور از این چالش دشوار داشته باشد. این نکات در عین سادگی و دقت در ادامه ذکر شده اند.

در اولین قدم لازم می باشد، که با آگاهی کافی از ساخت و ساز در حریم رودخانه و مناطق سیل خیز پرهیز شود، این امر یکی از مهم ترین نکات قبل از بروز سیل می باشد، که نباید از آن غافل شد. دومین نکته در این زمینه که می تواند، در دسته اقدامات مهم قبل از برو زسیل قرار بگیرد و میزان خسارات را در زمان سیل کاهش دهد، ساخت و ساز بر پایه اصول و قواعد و به کارگیری مواد ساختمانی مناسب می باشد.

  •  آرون گروپس

برای افزایش استحکام دیوار های زیرزمین لازم است، دیوار های این بخش از خانه با عایق های ضد آب پوشانده شوند، تا از نفوذ آب پیشگیری شود و آب به داخل زیر زمین نفوذ پیدا نکند. سیم های برق باید در بخش های بالایی ساختمان جاسازس شوند. نکته دیگری که باید به یاد داشته باشید، لزوم وجود جعبه کمک های اولیه در داخل خانه می باشد، تهیه اقلام این جعبه سادگی امکان پذیر است و نباید اهمیت آن دست کم گرفته شود.

نکات حائز اهمیت در زمان سیل

نکته دیگری که می توانید، در دسته اقدامات مهم در زمان سیل قرار دهید، این است که پیش از وقوع سیل آمادگی داشته باشید و از وسایل ضروری، اشیای قیمتی، اوراق بهادار و اسناد مهم در نقاطی نگهداری کنید، که احتمال بروز آب به آن بخش ها وجود نداشته باشد و یا در بخش های بالای خانه از این وسایل نگهداری کنید، که تا حد امکان از رطوبت و آب دور باشند.

اطلاعات و آگاهی های لازم را از اداره هواشناسی و از طریق رادیو، تلوزیون و رسانه های اجتماعی پیگیری کنید و در جریان تغییرات آب و هوایی باشید. فراموش نکنید، که هشدار سیل در رسانه به معنای جاری شدن سیل می باشد و باید جدی گرفته شود، بنابراین اقدامات قبل از وقوع سیل بسیار مهم می باشند، تا از آمادگی کافی برخوردار باشید. برای مواقع ضروری و عبور از مشکل های پیش بینی نشده، حتما مقداری ذخیره غذایی، آب معدنی و وسایلی چون مایع دست شویی، دستکش، ماسک، ظرف، چراغ قوه، رادیوباتری دار، پتو و سایر وسایل بهداشتی و ضروری را تدارک ببینید.

به یاد داشته باشید، که در هیچ شرایطی حتی در شرایطی که هوا مساعد می باشد، نباید در مناطق پر خطر و سیل خیز یا در مسیر رودخانه ها باشید و از توقف در این مکان ها اجتناب کنید. بهتر است، چند مکان در شهر را برای اسکان خود در نظر داشته باشید، تا در صورت درخواست تخلیه منزل بتوانید، با آمادگی قبلی و در بهترین شرایط جا به جا شوید. چنانچه از حیوان خانگی نگهداری می کنید، لازم است، تدابیر مناسب برای حمل و جا به جایی آن بیاندیشید. آماده کردن کیسه های ریگ و نگهداری از آن ها در انبار یا زیر زمین خانه و چیدن آن ها بر روی یکدیگر راهی است، تا مانعی در برابر جریان آب ساخته شود و از ورود میزان آب به منزل بکاهد، این کار یکی از اقدامات مهم در زمان سیل برای پیشگیری از تجاوز آب به حریم زندگی می باشد.

اقدامات هنگام وقوع سیل

چنانچه بروز سیل محتمل می باشد و یا بارش شدید می باشد و در نواحی رودخانه ای یا روی پل می باشید، باید سریعتر آنجا را ترک کنید و از چنین مکان هایی دور باشید. در شرایطی که هوا بارانی است، در مناطق آب گرفته توقف نکنید، عبور از بخش هایی که آب از زانو ها بالاتر می باشد، خطر آفرین است و به هیج عنوان تباید از آن رد شد، با چنین کاری علاوه بر به خطر انداختن خود موجب برو زاختلال در کمک رسانی به مناطق آسیب دیده نیز می شوید.

در شرایطی که لازم است، خانه را ترک کنید، باید به مناطق مرتفع بروید و از رودخانه ها و مسیر های آب گرفته دور شوید. از پل های سست عبور نکنید، زیرا احتمال ریزش سازه های ضعیف بسیار زیاد می باشد. در صورتی که به ترک منزل نیاز بود، پیش از خروج از خانه جریان برق، آب و گاز را قطع کتید و اگر شرایط فراهم نبود وسایل برقی را از سوکت جدا کنید، چنانچه دست هایتان خیس بود، هرگز به وسایل برقی دست نزنید، زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد.

از وارد شدن به آب سیل پرهیز کنید، چرا که احتمال دارد، سیلاب در برخودر با خطوط نیروی برق دارای جریان برق باشد. برای عبور از سیلاب در مواقع ضروری باید از یک چوب دستی یا ابزار مناسب دیگر استفاده کنید، تا تعادلان حفظ شود. از جمله اقدامات مهم در زمان سیل این است، که برای رانندگی در نظر داشته باشید، تا از جاده های مناسب عبور کنید و زیرا در بعضی از بخش ها احتمال فرو ریختن جاده وجود دارد. نباید در جریان آب حرکت کنید، زیرا سلامتتان به خطر می افتد و با از دست دادن تعادل در آب که شامل سیل آلوده به روغن، تیل و آب فاضلاب می باشد، خواهید افتاد.

نکات خروج از خانه

پیش از خارج شدن از خانه خود را ایمن کنید و نکات ایمنی را از خاطر نبرید. در صورتی که زمان کافی در اختیار دارید، چند صندلی با خود به فضای باز بببرید و اگر شرایط آن وجود دارد، که می توانید وسایل خانه را به طبقه بالاتر انتقال دهید، این کار را انجام دهید. قبل از خروج از بسته بودن دریچه اصلی آب و شیر فلکه اطمینان پیدا کنید و وسیل برقی را از برق بکشید. اما فراموش نکنید، که تحت هیچ شرایطی نباید وسایل الکتریکی که خیس می باشند و یا در مسیر سیلاب قرار گرفته اند، را لمس کنید، چرا که این امر یکی از مهمترین اقدامات مهم در زمان سیل می باشد.

مهم ترین نکات در قبل و بعد از زمان سیل

یکی از نکات دیگری که باید به آن اشاره کرد، توجه به وجود ترس در چنین شرایطی برای کودکان می باشد، فراموش نکنید، که موقعیت های این چنینی برای کودکان رعب آور می باشدو هراس و نگرانی شما به راحتی به کودکان منتقل می شود،بنابراین نیازمند توجه و مراقبت شما هم لحاظ مراقبت جسمی و هم ذهنی هستند، آشنایی با دلایل ترس در کودکان و بهترین روش های درمان آن تاثیر بسیار خوبی در روحیه کودکان خواهد داشت.

استفاده از آب معدنی

حتی در شرایطی غیر از بروز سیل نیز استفاده از آب تصفیه شده به جای آب شهری برای نوشیدن توصیه می شود. استفاده از آب های معدنی در صورت بروز فاجعه بسیار دارای اهمیت می باشد. در هنگام بروز سیلاب حتما باید از آب معدنی استفاده کنید و هرگز آب شهری ننوشید. مصرف آب آلوده می تواند، تبعات خطرناکی به همراه داشته باشد. در صورت نیاز برای استفاده از آب منطقه ای جهت شستشو در ابتدا باید آن را بحوشانید و بعد از آن برای شستشو بهره بگیرد. فراموش نکنید، تماس با آب آلوده بسیار خطرناک می باشد.

درخواست کمک از نیروها یامداد

در صورت بروز سیل باید همواره نسبت به وضعیت سلامتی خود و دیگران آگاه باشید و به سلامت خود و اطرافیانتان اهمیت دهید. در صورت مشاهده علائم بیماری باید فورا از نیروهای امداد و پزشک برای درمان کمک بگیرید. در این شرایط نباید از هیچ نشانه و ناراحتی غفلت کنید و با بی توجهی از آن رد شوید. توجه کافی موجب می شود، تا در سلامتی کامل باشید و از سرایت هر نوع بیماری به دیگران پیشگیری می شود.

اقدامات بعد از سیل

از اقدامات مهم در زمان سیل و پس از بروز سیلاب رساندن خود به نزدیک ترین امداد رسانی یا هلال احمر می باشد، در چنین مکان هایی می توانید، به غذا، لباس و کمک های اولیه دسترسی پیدا کنید. برای آگاهی از سالم بودن آب آشامیدنی به گزارش اخبار محلی گوش دید و آب را قبل از مصرف بجوشانید. به بخش هایی که سیلاب عقب نشینی کرده است، توجه کنید، چرا که استحکام خیابان ها و جاده ها ممکن است، به دلیل سیل ضعیف شده باشد و بر اثر وزن خودرو فرو بریزد. از خطوط فشار قوی برق نیز دور بمانید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *