دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

نحوه کاشت ازگیل ژاپنی و شرایط رشد این گیاه

  • کژال کوهستانیان
  • ۶ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

ازگیل ژاپنی از درختانی می باشد، که قدمتی هزار ساله در ژاپن دارد و در حال حاضر به صورت انبوه در ژاپن و چین کاشته و پرورش داده می شود. این درخت همیشه سبز به قدری زیبا می باشد، که از آن به عنوان درخت زینتی نیز استفاده می شود و در صورت وجود شرایط ایده آل میوه هایی به رنگ نارنجی روشن، کروی شکل و آبدار خواهد داشت. کاشت این درخت در کشور ما نیز رواج دارد، به همین علت پیشنهاد می شود، با روش کاشت ازگیل ژاپنی و شرایط مناسب رشد این درخت آشنایی کافی داشته باشید.

ازگیل ژاپنی میوه ای گرد کروی و تخم مر غی می باشد، که از خانواده گلسرخیان است. ازگیل ژاپنی با نام لاتین «Eriobotrya Japonica» شناخته می شود. از ویژگی های این درخت رشد میوه به صورت بوته ای در شکل درخچه ای کوتاه می باشد، که ممکن است، تا ارتفاع هشت متر نیز رشد کند و می توان آن را در سایر نقاط جهان کاشت و پرورش داد. زیبایی چشم نواز این درخت میوه موجب شده است، تا از آن به عنوان یک فاکتور برای زیبا سازی محیط های باز مانند فضای سبز و حیاط ها استفاده شود. بنابراین آشنایی با نحوه کاشت ازگیل ژاپنی در رشد بهتر این گیاه موثر می باشد.

بسیاری از مردم تصور می کنند، ازگیل ژاپنی از خانواده ازگیل می باشد، با وجود این که این تصور حقیت ندارد و تمامی مراحل رشد و پرورش تا گلدهی درخت ازگیل ژاپنی با ازگیل متفاوت می باشد و تفاوت ها در بعد های مختلفی خود را نشان می دهند.

استفاده زینتی از درخت ازگیل ژاپنی

کاشت ازگیل ژاپنی

ازگیل ژاپنی دارای میوه هایی با ظاهر گرد و بیضی در رنگ های زرد و قهوه ای می باشد و با قلمه زدن و پیوند، تکثیر می یابند، میوه های این درخت هم به شکل تازه و هم در اشکال رب، ژله و مربا قابل استفاده هستند. این درخت میوه بیشتر از هزار سال است، که در نواحی تپه ای و خنک جنوب مرکزی ژاپن رشد می کند و به ثمر می نشیند. درخت این میوه خوش طعم، دارای تنه ای کوتاه، تاج گرد و شاخه های پشمالو می باشد.

می توان ازگیل را با میوه هایی چون سیب، به و زالزالک از یک خانواده دانست. البته برای مصرف این میوه لازم است، تا زمانی که به خوبی می رسد، صبر به خرج دهید، زیرا میوه نرسیده ازگیل بسیار سفت و اسیدی می باشد و طعم خوبی نخواهد داشت. رنگ ازگیل نارس با رنگ ازگیل رسیده دارای تفاوت است و میوه نرسیده سفید می باشد، در حالی که میوه رسیده همانطور که گفته شد، قهوه ای رنگ است. این میوه از ده هزار سال پیش در گیلان و مازندران وجود داشته است و یکی از میوه هایی محسوب می شود، که در تمام جنگل های ایران قابلیت رشد دارد.

آشنایی با میوه درخت ازگیل ژاپنی

در صورتی که تمایل به کاشت درخت ازگیل ژاپنی دارید، لازم است، ابتدا اطلاعات کافی در این زمینه در اختیار داشته باشید. بهترین روش برای تکثیر ازکیل ژاپنی نهال پیوندی می باشد. تکثیر با این روش موجب می شود، تا میوه دهی در کمترین زمان ممکن حاصل شود و این زمان نهایتا دو تا سه سال خواهد بود. برای کاشت نهال ازگیل زینتی نیز می توانید، از روش کاشت بذر برای رشد نهال اقدام کنید، مراحل کاشت ازگیل ژاپنی در ادامه همین مطلب ذکر شده است، تا هر آنچه را که در این زمینه نیاز دارید، در اختیار داشته باشید.

  •  آرون گروپس

مراحل کاشت

بهترن زمان برای کاشت این درخت در ابتدای بهار یا اوایل تابستان می باشد، که هوا خیلی گرم و خشک نمی باشد. به یاد داشته باشید، که کاشت این درخت در مناطق معتدل و در فصل زمستان باید، در پاییز صورت بگیرد. برای کاشت درخت باید حفره ای دو برابر اندازه ریشه ایجاد کنید و پیش از این اینکه نهال را بکارید، کود کمپوست یا کود دامی اندکی به میزان یک فنجان به خاک مورد نظر اضافه کنید. می توانید، از یک تکه چوب با ارتفاع حداقلی شصت سانتی متر به عنوان پایه برای نگهداری نهال استفاده کنید، در این صورت ابتدا باید چوب تکیه گاه را داخل زمین فروکنید، سپس نهال را کاشته و به تکیه گاه با طناب گره بزنید، مراقب باشید، تا گره به قدری سفت نباشد، که به تنه نهال آسیب وارد کند، یا آن را ببرد.

برای کاشت ازگیل ژاپنی با هسته در ابتدا باید، به زمان مناسب آن دقت داشته باشید. بهترین زمان برای کاشت در این روش اوایل زمستان می باشد. زیرا هسته این درخت دارای بافت سفت و سخت می باشد، بنابراین به یک دوره سرمادهی نیاز می باشد، تا دانه از دوره خواب عبور کند، و جوانه زنی به بهترین صورت اتفاق افتد. برای دوره سرما دهی دانه می توانید، بذر ها را به خوبی با آب بشورید و برای مدت زمان بیست و چهار ساعت بذر را در آب ولرم خیس کنید.

در مرحله بعد می توانید، بذر های مورد نظر را با خاک مناسب رشد، مخلوط کنید و درون کیسه پلاستیکی قرار دهید و از آن ها برای مدت زمان یک تا دو ماه در یخچال و در دمای دو درجه سانتی گراد نگهداری کنید. پس از عبور از این مرحله زمان آن فرا می رسد، که بذر های آماده شده را بکارید. در این مرحله به یک گلدان مناسب و یا سینی نشا زهکشی شده نیاز خواهید داشت. آشنایی با نحوه کاشت درخت در گلدان و باید ها و نباید های آن می تواند، جزئیات مهمی را برای شما فاش کند، تا درختان بسیاری را در گلدان پرورش دهید.

آشنایی با نحوه کاشت ازگیل ژاپنی

بستر مورد نظر برای کاشت را با خاک پر کنید، برای کاشت بذر حفره هایی به اندازه سه سانتی متر ایجاد کنید و بذر ها را درون آن قرار دهید و روی آن ها را به آرامی یپوشانید، حالا می توانید، بذر های خود را آبیاری کنید و تا زمانی که شاهد جوانه های ظریف و کوچک باشید، به مرطوب نگه داشتن خاک ادامه دهید. کاشت ازگیل ژاپنی با استفاده از بذر با طی نمودن این مراحل به پایان می رسد و پس از آن باید منتظر رشد جوانه ها باشید.

جوانه زنی بذر درخت ازگیل ژاپنی بین پانزده تا سی روز طول می کشد. پس از این زمان به تدریج شاهد جوانه های ظریف و زیبای این درخت خواهید بود، در این مرحله لازم است، کمی صبور باشید و زمان کافی برای رشد و قوت گرفتن جوانه ها در نظر بگیرید، پس از اینکه جوانه ها به قدر کافی نیرومند شدند، که معمولا رشد کافی در مدت زمان دو ماهه به پایان می رسد، می توانید آن ها را به مکان اصلی خود برای رشد منتقل کیند. این نکته را از یاد نبرید، که نهال ها را در فاصله چهار تا پنج متری یکدیگر بکارید و فاصله ردیف های کاشت شده باید سه تا چهار متر باشد.

یک لایه مالچ پنج تا هفده سانتی متری در اطراف نهال های تازه کاشته شده بریزید، مالچ پاشی باید بیست تا سی سانتی متر اطراف نهال را فرابگیرد، تا منجر به بروز پوسیدگی نشود. نهال به محض کاشته شدن باید آبیاری شود، آبیاری کافی دراولین مرتبه باید تا پنج سانتی بالای خاک را مرطوب سازد. در هفته اول کاشت، نیاز به آبیاری یک روز در میان است و با گذشت هفته اول می توانید، یک تا دو بار در هفته نهال کاشته شده را آبیاری کنید، نیاز به آبیاری، پس یک ماه به هفته ای یکبار تقلیل پیدا می کند. این روند آبیاری باید تا سه ساله شدن درخت ازگیل ادامه یابد.

یک ماه بعد از کاشته شدن نهال مرحله کوددهی به نهال تازه کاشته شده شروع می شود، هر درخت به طور متوسط به ۱.۸ گرم کود NPK با نسبت عناصر ۶-۶-۶ نیاز خواهد داشت. در سال اول رشد درخت لازم است، کوددهی هر هشت هفته تکرار شود. در دوسال اول پس از کاشت ازگیل ژاپنی، نوک گیری درختان باید در اندازه شصت تا هشتاد سانتی متر انجام شود، تا انشعاب به وجود آید. در صورتی که به کوتاه کردن ارتفاع درخت علاقمند می باشید، می توانید شاخه ها را بردارید، تا قد درخت کوتاه بماند، فراموش نکیند، هرس درخت باید بعد از برداشت میوه و در اواخر زمستان صورت بگیرد. در پایان این بخش پیشنهاد می شود، با بهترین زمان کاشت درخت و عوامل موثر بر زمان کاشت نهال آشنایی داشته باشید، تا با تاثیر زمان در رشد و نمو درخت آشنا شوید.

 میوه دهی

در انتهای فصل تابستان گلدهی درخت ازگیل ژاپنی آغاز می شود، گل ها در طول شش ماه در نوک شاخه های ظریف و کوچک شکل می گیرند و به صورت خوشه ای رشد می کنند. انتظار می رود، هر خوشه به طور متوسط دارای شصت گل باشد، که در نهایت ده تا دوزاده میوه را به ثمر بنشاند. ممکن است، پس از بررسی میوه ها متوجه شوید، که درخت ازگیل شما دارای میوه هایی کوچکتر از حد طبیعی می باشد، در چنین مواقعی نیاز است، نیمی از محصول را با قیچی بچینید، تا سایر میوه ها رشد طبیعی خود را از سر بگیرند و بزرگتر شوند.

شکوفا شدن گل ها درخت ازگیل ژاپنی به صورت خوشه ای

با شکوفا شدن گل های خوشه ای درخت ازگیل ژاپنی، سه ماه زمان لازم است، تا میوه ها وارد مرحله ای شوند، که قابل برداشت باشند. برای برداشت میوه ها باید به این موضوع دقت داشته باشید، که میوه ها پس از برداشت از درخت ماندگاری طولانی ندارند و تنها به اندازه یک هفته نگهداری از آن ها در یخچال امکان پذیر می باشد. بنابراین میزان برداشت و مصرف خود را پیش از جدا کردن میوه از درخت بسنجید.

ممکن است، نام آلو ژاپنی نیز به گوشتان خورده باشد، زیرا برخی از افراد این میوه را با این نام می شناسند. این میوه های نارنجی رنگ و بیضی شکل دارای طعمی شبیه به زردآلود، لیمو و آلو می باشند. طعم خاص این میوه موجب شده است، تا از آن در تهیه کنسرو، کمپوت، ژله و شیرنی استفاده شود. چنی ها از این میوه و برگ آن نیز برای بهبود سرفه، دیابت و سرطان استفاده می کنند و آنتی اکسیدان ها و ویتامنی های مختلف درون این میوه را برای پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها مفید می دانند. علاوه بر این آشنایی با میوه های مفید و مضر برای سرماخوردگی راهی موثر در تسریع روند درمان می باشد.

شرایط رشد

با وجود اینکه کاشت ازگیل ژاپنی در بسیاری از کشور ها رایج می باشد، اما در برخی از آن ها میوه دهی اتفاق نمی افتد، علت این امر می تواند، عدم وجود شرایط مناسب رشد باشد. زیرا شکوفه ها درخت ازگیل زاپنی در مناطق سرد دچار یخ زدگی می شوند، در چنین شرایطی از این درخت تنها به عنوان یک درخت زینتی استفاده می شود، که به پیرامون خود جلوه ای زیبا می بخشد. با فراهم نمودن شرایط رشد و نمو درخت در کمتر از دو سال شاهد میودهی درخت خواهید بود. شرایط ایده آل رشد درخت ازگیل ژاپنی در ادامه ذکر شده است.

روش های افزایش باردهی ازگیل ژاپنی

خاک: مناسب ترین خاک برای رشد درخت، خاک لومی می باشد، که از زهکشی مناسبی برخوردار باشد و شوری و اسیدیته بالایی نداشته باشد، تا برای رشد این درخت مناسب باشد.

آبیاری: این درخت می تواند، نسیت به خشکسالی مقاومت نشان دهد، اما آبیاری منظم در میوه دهی بیشتر، تاثیر بسزایی ایفا می کند. مرطوب نگه داشتن ریشه ها در ابتدای کاشت نهال نکته ای بسیار مهم می باشد، پس از کاشت نهال و استقرار کامل آن می توانید، میزان آبیاری را به همزمان ترتیبی که پیش تر گفته شده است، کاهش دهید.

نور: آفتاب کامل کمک می کند، تا درخت بیشرین گلدهی را داشته باشد و به طبع آن میوه دهی نیز افزایش پیدا می کند. مکان های نیمه سایه نیز مانع از رشد درخت ازگیل ژاپنی نخواهند بود، هر چند موجب کاهش بازدهی درخت می شوند. اما توصیه می شود، کاشت ازگیل ژاپنی در مکانی انجام شود، که نور کامل خورشید را در طول روز دریافت نماید.

دما: ازگیا ژاپنی می تواند، تا دمای منفی دوازده درجه را در زمستان تاب بیاورد، این امر در حالی است، که در دمای زیر منفی دو درجه میوه دهی اتفاق نخواهد افتاد. دمای هوای ایده آل برای رشد چیزی حدود هشت تا پانزده درجه سانتی گراد می باشد.

هرس: درختان ازگیل ژاپنی از درختانی می باشد، که به هرس گسترده و سنگین نیاز ندارد، هرس تنها باید پس گذشت دوران میوه دهی و قبل از شکوفه زنی اتفاق افتد و تنها شاخه های مرده از درخت جدا شوند.

آفات

بررسی آفات و بیماری ها یکی از ضرورت ها پیش از کاشت ازگیل ژاپنی می باشد. یکی از آفات خطرناک این میوه مگس میوه می باشد. این نوع از مگس می تواند، در برخی از مناطق به یک تهدید جدی بدل شود، مخصوصا در فصل میوده دهی. از همین رو توصیه می شود، در زمان میوه دهی درخت توجه کافی مبذول دارید. علاوه بر بررسی مداوم باید میوه های افتاده  در زیر درخت جمع آوری شوند، تا از شیوع این آفت پیشگیری به عمل آید. سایر آفات این درخت را می توان شته، فلس سیاه و شب پره دانست.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *