دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

نگاهی به کاربرد سیلیکاژل در صنایع مختلف

 • کژال کوهستانیان
 • ۱۵ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

مهمترین کاربرد سیلیکاژل جذب رطوبت می باشد و در بسیاری از صنایع از این خاصیت سیلیکاژن استفاده می شود. این ماده می تواند، تا چهل درصد از وزن خود قابلیت جذب آب داشته باشد. در این مطلب با کاربرد های این ماده در موارد مختلف بیشتر آشنا می شوید.

یکی از مواری که می تواند، راه چاره عدم تغییر رنگ تدریجی وسایل فلزی باشد و یا از مرطوب شدن قرص ها در جعبه جعبه و بلا استفاده شدن آن ها پیشگیری کند، سیلیکاژل می باشد. به همین ترتیب سایر اتفاقاتی که می تواند، به دلیل رطوبت هوا موجب آسیب رساندن به وسایل شود، تنها با سیلیکاژل قابل پیشگیری است، ممکن است، هنوز کاربرد سیلیکاژل برای شما نامعلوم باشد، به همین جهت در ادامه به بررسی دقیق کاربرد این ماده در صنایع و مصارف خانگی می پردازیم، تا شناخت بهتری نسبت به این ماده داشته باشید.

سیلیکاژل ماده ای شیمیایی است، که یک جاذب فوق العاده در برابر رطوبت محسوب می شود و این توانایی را دارد، که از هر چیزی که در کنار آن قرار داده می شود، در برابر رطوبت محافظت کند.

بررسی موارد استفاده از سیلیکازل در صنعت

کاربرد سیلیکاژل و خواص آن

در تعریف سیلیکازل باید گفت این ماده یکی از مشتقات سیلیس می باشد، که از چهارچوب نامنظم سه بعدی با اتم های سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده است، چنین ساختاری موجب شده است، تا این ماده جاذب رطوبت، با قدرت بالا باشد.

در ساختار این ماده هر اتم سیلیسم با دو اتم اکسیژن پیوند کوولانسی دارد، دی اکسید سیلیکون در طبیعت در اشکال کوارتز، تریدیمیت و کریستوبالیت موجود می باشد. سایر اشکال سیلیس متفاوت می باشد، اما به لحاظ شیمیایی یکسان هستند و از ساختار مولکولی متفاوتی برخوردار می باشند. ترکیبات سیلیس به دو گروه ۱. آمورف «ساختار مولکولی این ترکیبات از نظر الگو تصادفی است» و ۲. کریستالی « این ترکیبات الگو های تکراری از سیلیکون و اکسیژن می باشد هستند» تقسیم می شود.

بنابراین دریافتیم، که سیلیکاژل یا همان ژل سیلیکا یکی از بهترین جاذب های رطوبتی می باشد، که با فرمول sio2 و ساختار متخلخل وجود دارد. دی اکسید سیلیکون که اصلی ترین ساختار این ماده می باشد، می تواند، مولکول های هیدروژنی را جذب نماید و نتیجه آن است، که رطوبت را جذب می کند و این موضوع مهمترین کاربرد سیلیکاژل است.

در یک بیان کلی تر باید گفت سیلیکاژل یک سری باند های آزاد برای پیوند با هیدروژن در اختیار دارد و همانطور که از فرمول مولکولی آن بر می آید، این ماده از اتم های سیلیسیم و اکسیژن متناوب با حفره ها و منافذ در مقیاس نانومتری تشکیل شده است، فضا های خالی در ساختار آن نیز ممکن است، دارای آب یا برخی مایعات دیگر باشد و یا با گاز و خلا پر شود.

 • آرون گروپس

کلی ترین کاربرد های سیلیکاژل

 • استفاده در محصولات دارویی و آزمایشگاهی
 • صنایع غذایی
 • صنعت حمل و نقل
 • مورد استفاده در سقف کاذب
 • محافظت از بذر ها و دانه های کشاورزی
 • مورد استفاده در ترانسفورماتور
 • محافظت از سمعک در برابر رطوبت
 • نگهداری از برنج
 • نگهداری از اجسام داخل کمد و رختخواب
 • محافظ طلا و نقره
 • موثر در افزایش عمر تیغ های اصلاح
 • کمک به حفظ عکس ها و نوار های ویدئویی قدیمی با سیلیکاژل
 • مورد استفاده در لانه حیوانات
 • خشک کردن گل طبیعی
 • تاثیر قوی در محافظت از لوازم برقی
 • مورد استفاده در جعبه ابزار
 • رطوبت گیری از دیوار پشت شوفاژ
 • جذب رطوبت داخل کمد حمام و کابیت های سرویس بهداشتی
 • محافظت از آثار چوبی

سیلکاژن در صنایع برق و مخابرات

یک کاربرد سیلیکاژل که در صنعت برق مورد استفاده قرار می گیرد، محافظت از تجهیزات برق فشار قوی می باشد. جهت پیشگیری از خراب شدن تجهیزات نیروگاه های برقی مانند ترانسفورماتور ها لازم است، که میزان رطوبت هوای محفظه در حداقل ترین میزان ممکن باشد، به هیمن جهت در هواگیری ها ترانسفورماتوری سیلیکاژل اضافه می شود.

بخار زدایی شیشه اتومبیل

یکی مشکلاتی که اغلب زانندگان در فصول سرد و بارانی با آن مواجه می شوند، بخارگرفتگی شیشه ها می باشد، در چنین موقعیت هایی دید راننده کاهش پیدا می کند و ممکن است، به اتفاقات ناگواری بدل شود. برای رفع این مشکل می توانید، از چند سته سیلیکازل استفاده کنید و آن ها را در جلوی داشبرد قرار دهید، تا دیگر با بخار شیشه اتومبیل درگیر نباشید.

از بین بردن رطوبت با چند بسته سیلیکازل

سیلیکاژل در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

در بسیاری از نیروگاه ها نیاز است، تا رطوبت به شکل قابل توجهی کاهش یابد و میزان آن به حداقل برسد، در چنین مواقعی استفاده از کاربرد سیلیکازن بسیار موثر می باشد و تاثیرگذار خواهد بود، اما از سایر کاربرد های این ماده نیز استفاده می شود. در صنایع نفت و پتروشیمی برای بهبود کیفیت روغن های سنگین و حذف ناخالصی هایی چون سولفور،نیتروژن و فلزات سنگین، سیلیکالژن به عنوان کاتالیست مورد استفاده قرار می گیرد.

صنعت ساختمان سازی

یکی دیگر از کاربرد های جالب توجه سیلیکاژل استفاده از آن در صنعت ساختمان سازی می باشد، از این ماده برای رطوبت گیری شیشه های دو جداره و بتن استفاده می شود. رطوبت گیر های پودری در بتن جهت جذب آب و افزایش استحکام مورد استفاده قرار می گیرند، علاوه بر این رطوبت گیر ها در اشکال گرانول در فاصله بین پنجره های دو جداره تعبیه می شوند و مانع از بخار گرفتن شیشه ها تا چندین سال می شوند و بسیاری از تولید کنندگان از این کاربرد سیلیکاژل بهره می گیرند.

لانه حیوانات

قطعا یکی از چالش های نگهداری از حیوانات خانگی تمیز کردن لانه آن ها می باشد، خبر خوب اینکه سیلیکاژن در این زمینه نیز می تواند، به کمک شما بیایید و با توجه به غیر سمی بودن آمی توانید، با خیال راحت از آن استفاده کنید و نگران سلامتی حیوانات خانگی خود نباشید.

می توانید، در لانه حیوانات از این ماده استفاده کنید، سیلیکاژن موجب جذب رطوبت فضولات حیوان می شود و با کاهش بوی بد فضولات به پیشگیری از رشد باکتری ها نیز کمک می کند و می توانید به راحتی لانه حیوانات را تمیز نگه دارید.

سخن پایانی

سیلیکاژن یکی از مواد پرکاربرد در صنعت و حتی در خانه ها می باشد و کاربرد های مخصوص خود را دارد، با توجه به آنچه پیش از این گفته شد، می توانید پس از آشنایی با این ماده از کاربرد های آن استفاده نمایید. این ماده در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند، از حفظ اقلام حساس به رطوبت گرفته تا محافظت از وسایل الکترونیکی کاربرد های خود را داشته باشد. استفاده از راهنمای خشک کردن انواع گل طبیعی با ترفند های ساده شامل استفاده از ماده سیلیکاژل نیز می شود و کاربرد حیرت انگیز این ماده را به شما نشان می دهد.

استفاده از سیلیکازن برای طول عمر دارو ها

البته این ماده کاربرد های بسیاری دیگری نیز دارد و می تواند، در موارد بسیاری کمک کننده باشد و تاثیر مطلوبی در محافظت از وسایل در برابر رطوبت از خود نشان دهد، از تازه نگه داشتن کفش ها گرفته تا افزایش پایداری دارو می توان از کاربرد سیلیکاژل بهره گرفت. شما می توانید، علاوه بر تهیه این ماده در خانه آن را با کیفیت بالا از مراکز خرید تهیه کنید و با توجه به کاربرد های مختلفی که دارد، در خانه و یا در محیط کار خود از آن استفاده کنید، برای استفاده از این ماده تنها به دانش کافی برای استفاده از آن نیاز خواهید داشت.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *