دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

بیماری های درخت بید مجنون و نکات رشد این درخت محبوب

  • کژال کوهستانیان
  • ۳ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

درخت بید مجنون از زیباترین درخت های زینتی می باشد، که قابلیت رشد در کشور ما را دارد، شاید عمر بید مجنون خیلی طولانی نباشد، اما در برابر آفات مقاوم است و می تواند، جلوه بصری خاصی به محیط پیرامون خود ببخشد، با رسیدگی به درخت و آشنایی با بیماری های بید مجنون و پیشگیری از بروز آن ها می توانید، در سلامت و زیبایی هر چه بیشتر این درخت سهیم باشید.

بید مجنون که با نام علمی« Weeping willow» شناخته می شود، یکی از درختان زیبایی است، که همواره مورد توجه طبیعت دوستان بوده است. این درخت زیبا با شاخه هایی به رنگ قهوه ای روشن مایل به زرد رشد می کند و دارای برگ هایی تقریبا کشیده می باشد و شاخه ها در عین زیبایی به سمت پایین مایل می باشند و حالت افتادگی دارند، چنین حالت زیبایی در درخت باعث شده تا همگان این درخت را با این ویژگی منحصر به فرد شناسایی کنند و چنین نامی برای آن برگزینند. در ادامه اطلاعات بیشتری در رابطه با این درخت و بیماری های بید مجنون کسب خواهید کرد.

بید مجنون به عنوان یکی از زیباترین و پرطرفدار ترین انواع درخت زینتی شناخته می شود و مورد توجه می باشد، زیبایی چشم نواز این درخت موجب شده است، تا حتی بدون وجود میوه ای خاص تنها با اهداف زینتی مرکز توجهات باشد، این درخت زیبایی خود را تا حد زیادی مدیون شاخه های آبشاری و برگ ریز خود می باشد و در زیباسازی محیط بسیار موثر است.

آشنایی با شرایط رشد در بید مجنون

بیماری های بید مجنون

خاستگاه بید مجنون به شمال کشور چین باز می گردد و امروزه در نقاط دیگری از جهان از جمله ایران نیز یافت می شود و رشد خوبی دارد. یکی از ویژگی های این درخت نیاز به آب فراوان می باشد، بنابراین مناطق خشک گزینه مناسبی برای کاشت این درخت زیبا به شمار نمی رود.

تمامی درختان دارای بیماری ها و آفاتی می باشند، که می توانند سلامت و حیات آن ها را تهدید کنند. برای بید مجنون نیز برخی آفات خاص و بیماری ها وجود دارند، که در سرزندگی و شادابی آن دخیل می باشند. آشنایی با این بیماری ها و روش های پیشگیری از بروز آن ها می تواند، در سلامت این درخت تاثیر بسزایی داشته باشد.

علاوه بر داشتن اطلاعات کافی از بیماری ها لازم است، با شرایط مناسب برای نگهداری این درخت آشنا باشید، تا درخت سالم و تنومند به رشد خود ادامه دهد و در برابر بیماری ها و آفات از خود مقاومت نشان دهد.

آشنایی با بید مجنون

بید مجنون از جمله گیاهانی می باشد، که به آب فراوانی برای رشد نیاز دارد و در محیط های کم آب نمی تواند، به رشد و حیات خود ادامه دهد.  معمولا این درخت زیبا در بوستان ها، مراکز زیبایی و یا حتی خانه ها کاشته می شود، تا جلوه زیبایی به اطراف خود ببخشد، اما برای نگهداری از این درخت به آگاهی، پیرامون شرایط ایده آل برای رشد و شناخت بیماری ها و آفات این درخت می باشد.

  •  آرون گروپس

بسیاری از افراد درخت بید مجنون را شبیه به اکالیپتوس می دانند، اما لازم به ذکر می باشد، که رشد شاخه ها در بید مجنون کمانی است، در حالی که در درخت اکالیپتوس اینطور نمی باشد. درخت بید مجنون در خاک های مرطوب با دمای پایین و سرد رشد خوبی دارد و بیشتر در نیمکره شمالی دیده می شود. برخی از بیماری های بید مجنون و آفت ها می توانند، در رشد این درخت زیبا تاثیر منفی داشته باشند، که لازم است با این موارد به خوبی آشنا باشید، تا از بروز آن ها پیشگیری کنید.

این درخت برگ ریز می باشد و در اندازه متوسط تا بزرگ وجود دارد، در برخی مواقع شاهد رشد این درخت تا ارتفاع بیست و یا بیست و پنج متر هم خواهید بود. هرچند دارای رشد خوبی می باشد، اما باید گفت بید مجنون عمر طولانی ندارد و در واقع در دسته درختان با عمر کوتاه قرار می گیرد، طول عمر این درخت بین چهل و پنج تا هفتاد و سه در تغییر می باشد.

آشنایی با آفت ها خطرناک برای بید مجنون

آفات بید مجنون

یکی از عوامل موثر در از بین رفتن این درخت حمله آفات به آن می باشد. باید گفت این درخت زیبا به سرعت آفات را به خود جذب می کند و حشرات بسیاری به سراغ آن می آیند. آفت هایی از قبیل لارو های بید، شپشک، کنه تار عنکبوت و شته از مهم ترین آفات بید مجنون شمرده می شوند.

نکته ای که وجود دارد، مقاومت این درخت در برابر حمله آفات می باشد و می تواند، به خوبی از خود مقاومت نشان دهد. پس از خرید نهال این درخت لازم است، تا مدت زمان یکسال به سم پاشی آن ادامه دهید، پس از گذشت یک سال دیگر نیازی به سم پاشی وجود نخواهد داشت و درخت درگیر آفات و بیماری های ناشی از حمله آفات نخواهد شد.

وجود آفات می تواند، تا حد زیادی ویژگی های ظاهری این درخت را دستخوش تغییر کند و درخت متوجه آسیب های ناشی از این آفات شود، بدیهی است، که در صورت مشاهده هر کدام از آفات باید با استفاده از روش های مناسب و سم پاشی صحیح مشکل را کاملا از بین ببرید، برای استفاده از سم دقت داشته باشید، تا سم آسیبی به درخت نرساند.

پوسیدگی ریشه

بیماری پوسیدگی ریشه بید مجنون یا ROOT ROT می تواند برای این درخت بسیار خطرناک باشد. پوسیدگی ریش یکی از بیماری های بید مجنون است، که می تواند حیات این درخت را مورد تهدید قرار دهد. با بروز این بیماری ریشه های نزدیک به تنه درخت دچار پوسیدگی می شوند و این امر در اتصال درخت به زمین تاثیر می گذارد و از استحکام آن می کاهد، در چنین شرایطی احتمال سقوط درختان بزرگ وجود دارد.

بیماری قانقاریا

بیماری قانقاریا یا قیری شدن یکی دیگر از مشکلاتی است، که می تواند گریبانگیر این درخت زیبا شود. در این بیماری لکه های سیاه یا قهوه ای روی برگ های درخت پدیدار می شود و علاوه بر این ممکن است، بر روی ساقه یا تنه درخت نواحی سفید یا سیاه رنگ ایجاد شود.

آشنایی با بیماری قانقاریا رد بید مجنون

بیماری WILLOW SCAB

این نوع از بیماری های بید مجنون به صورت قارچ از برگ های جوان و بالغ تغذیه می کند، این قارچ ها ابتدا به برگ های بید مجنون متصل می شود و منجر به بروز رنگ زیتونی در بخش های زیرین برگ می شود، سپس به شاخه های کوچک می چسبد و شانکر و کپک ایجاد می کند.

بیماری زنگ  و سفیدک پودری

بروز این بیماری در درخت مجنون موجب می شود، تا لکه های نارنجی در پشت برگ ها به وجود آید، در بیماری سفیدک پودری نیز لکه های سفید رنگ بر روی برگ بید مجنون ظاهر می شود.

شرایط رشد

درخت بید مجنون به سرما حساس می باشد و سرمای شدید موجب ترک خوردن تنه درخت و نابودی آن می شود. این نکته را نیز باید به یاد داشته باشید، که نور برای پرورش این درخت بسیار مهم و کلیدی می باشد و به نور مستقیم و کامل خورشید برای رشد نیاز دارد.

زرد شدن برگ ها یکی از بیماری های بید مجنون

کاشت این درخت در مناطقی با نور کم موجب رنگ پریدگی برگ ها و باریک شدن و طویل شدن شاخه ها و افزایش فاصله میان برگ ها می شود و احتمال بروز بیماری های قارچی افزایش پیدا می کند. این درخت می تواند، در انواع خاک به خوبی رشد کند، برای این درخت می توان از خاک های متفاوتی استفاده کرد، اما توصیه می شود، برای کسب نتیجه بهتر ابتدا خاک را با کود پوسیده گاوی مخلوط کنید.

 با آگاهی از شرایط مناسب برای درختان و رشد آن ها می توانید، در سلامت و زیبایی و صلابت درخت تاثیر گذار باشید و آن ها را از صدمات احتمالی محفوظ  بدارید، برای مثال آشنایی از بیماری های بید مجنون یا روش کنترل و جلوگیری از آفتاب سوختگی گیاهان و اطلاع از این امر که بهترین زمان پیوند درخت چه موقع است، برای شما و کمک به رشد بهتر گیاهان و درختان مفید خواهد بود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *