دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

در برخورد با همسر تنوع طلب به این نکات توجه کنید!

 • بهجت فلاح
 • ۳ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

تنوع طلبی موضوعی ذاتی است که دارای درجات متفاوتی است. از نظر روانشناسان، اگر زوجین رابطه عاطفی رضایت مند و خوبی با یکدیگر داشته باشند، هیچ گاه به سمت و سوی تنوع طلبی و خیانت کشیده نمی شوند.

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که بسیاری از خانم ها را نگران می کند، تنوع طلبی مردان است. زنی که شوهرش تنوع طلب است، مدام منتظر خیانت همسرش است و این مسئله باعث به هم ریختن آرامش زندگی اش می شود. به همین دلیل می توان گفت در این نوع زندگی هیچ تعادلی وجود ندارد و مرد به اصول خانوادگی اعتقادی ندارد. خیانت و تنوع طلبی فقط مختص به آقایان نیست، ممکن است یک زن نیز وارد یک ارتباط خارج از ازدواج شود. یکی از دلایل تنوع طلبی زنان نیز می تواند به خصوصیات و درونیات شخص وابسته باشد. این مقاله از راهکارهایی صحبت می کند که به شما در برخورد با همسر تنوع طلب کمک خواهد کرد.

چرا برخی از افراد تنوع طلب هستند؟

افراد بنا به دلایل متعددی در روابط زناشویی خود تنوع طلب می شوند. شکل گیری این خصلت ها می تواند به محیط و خانواده ای که در آن رشد کرده اند و یا حتی شرایط زندگی خودتان بستگی داشته باشد. با این حال در ادامه به برخی از این دلایل اشاره خواهیم کرد.

نحوه برخورد با همسر تنوع طلب

 • دلایل درونی

برخی از عوامل درونی می تواند در تنوع طلبی همسر شما نقش داشته باشد، این عوامل عبارتند از:

۱. اختلالات شخصیتی

برخی از اختلالات روانی مثل اختلال دو قطبی می تواند موجب تنوع طلبی در همسرتان شود. اینگونه افراد گاهی اوقات به شدت به زندگی زناشویی خود متعهد هستند و در زمانی دیگر فقط به فکر لذت بردن از زندگی خود هستند و از بودن با افراد دیگر لذت می برند.

۲. افسردگی

افسردگی یکی دیگر از دلایل تنوع طلبی در زندگی است. فردی که افسرده است معمولا خلق پایینی دارد و دائما اندوهگین است و سعی می کند به هر طریقی شرایط خود را تغییر دهد. این افراد به اشتباه فکر می کنند اگر به جز همسر خود با افراد دیگر ارتباط داشته باشند می توانند از افسردگی خلاص شوند. اما باید بدانند این کار موجب می شود به یک پوچی درونی برسند و دوباره به خانه اول بازگردند.

 • آرون گروپس

۳. نداشتن اعتماد به نفس

نداشتن اعتماد به نفس یکی از علل تنوع طلبی در افراد است که می تواند به دلایل متعددی از جمله دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 • جایگاه پایین نسبت به همسر
 • تضعیف روحیه از سوی همسر
 • عدم موفقیت در دیگر جنبه های زندگی
 • ممکن است شوهر شما در زمان مجردی با جنس مخالف ارتباط نداشته باشد.

تمام این موارد موجب می شود که همسر شما اعتماد به نفس پایینی داشته باشد. برخی از مردان سعی می کنند تا با ارتباط برقرار کردن با زنان دیگر اعتماد به نفس نداشته خود را جبران کنند.

راهکارهای مقابله با همسر تنوع طلب

 • دلایل بیرونی

از دلایل بیرونی که زمینه ساز خیانت و تنوع طلبی افراد در روابط می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. مشکلات درون خانه

بحث و جدل بین زن و مرد اگر طولانی شود رابطه بین آن ها روز به روز سردتر خواهد شد. سرد شدن رابطه تنوع طلبی را افزایش می دهد. زمانی که زن و مرد مدام با یکدیگر مشاجره داشته باشند طبیعی است که رابطه عاطفی و جنسی خوبی نداشته باشند و مرد یا زن هر کدام برای برآورده شدن نیازهای خود به دنبال جنس مخالف باشند.

۲. تأثیر شبکه های اجتماعی

امروزه شبکه های اجتماعی بیش از هر زمان دیگری می توانند مسموم باشند. عادی سازی رابطه های خارج از ازدواج، ترویج رفتارهای غلط، انواع روش های جدید دوست یابی و… همگی سبب ایجاد تنوع طلبی در زنان و مردان می شود.

۳. دوستان ناباب

مردان یا زنان وفادار هم اگر با دوستان ناباب نشست و برخاست کنند تبدیل به یک همسر تنوع طلب می شوند. به عنوان مثال زمانی که یک مرد می بیند دوستانش روابط خارج از ازدواج دارند ممکن است وسوسه شود تا به همسر خود خیانت کند. در بیشتر مواقع، ارتباط این افراد با زن های دیگر منجر به خیانت عاطفی شده، اما اگر جلوی این قضیه گرفته نشود ممکن است حتی رابطه جنسی نیز بین آن ها شکل بگیرد.

۴. عاشق نبودن

ممکن است بسیاری از مردان به اجبار خانواده ازدواج کرده باشند و یا به هر دلیلی همسر خود را دوست نداشته باشند. علاوه بر این ممکن است هیچ نشانه ای از نبودن عشق و محبت در زندگی این مرد وجود نداشته باشد و او به طور کامل به نیازهای خانواده خود رسیدگی کند، اما از سویی دیگر یک زندگی بیرون از خانه برای خودش تشکیل دهد و در آنجا عشق را جستجو کند.

بهترین روش برخورد با همسر تنوع طلب

نحوه برخورد با همسر تنوع طلب

اگر همسر شما تنوع طلب است می توانید با استفاده از راهکارهای زیر، به درمان تنوع طلبی او کمک کنید:

۱. سعی کنید با او حرف بزنید

یکی از مهم ترین راه های برخورد با همسر تنوع طلب این است که با او حرف بزنید. اگر همسر شما به تازگی با زنان زیادی معاشرت افراطی دارد شاید بتوانید با حرف زدن او را متوجه کنید که رفتاری که دارد اشتباه است. زمانی که هر دو در آرامش هستید با همسر خود حرف بزنید، به هیچ عنوان او را سرزنش نکنید. باید با او با آرامش صحبت کنید و به او نشان دهید که رفتارهایش شما را غمگین می کند. باید بگویید که به او علاقه دارید و نمی توانید وجود زنان دیگر را در زندگی او تحمل کنید.

۲. سعی نکنید او را تغییر دهید

به هیچ عنوان کاری نکنید که همسر شما احساس کند برای شما کافی نیست. اگر مدام از او بخواهید که تغییر کند به او حس خوبی منتقل نمی کنید. این حس باعث می شود که او دنبال شخص دیگری بگردد که دقیقا هم سطح خودش باشد. به همین خاطر سعی کنید او را همان گونه که هست بپذیرید.

۳. به همسر خود اعتماد به نفس ببخشید

سعی کنید نکات مثبت در اخلاق و ظاهر همسر خود را به او بگویید. این کار موجب می شود حس خوبی به او منتقل شود. با این کار نیازهای عاطفی همسر خود را برطرف می کنید. زمانی که همسر شما محبت و توجه شما را می بیند دیگر به خیانت و روابط با جنس مخالف فکر نمی کند.

۴. در اتاق خواب سنگ تمام بگذارید

عملی کردن فانتزی های جنسی و برطرف کردن نیاز جنسی ممکن است هر فردی را به سمت تنوع طلبی سوق دهد. اگر زن هستید باید تلاش کنید که درک درستی از خواسته های همسر خود در مسائل جنسی داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل نیاز جنسی او را برآورده کنید. اگر چیزی را که همسرتان می خواهد به او ندهید در بیرون از خانه به دنبال آن خواهد رفت.

روش صحیح برخورد با همسر تنوع طلب

۵. هیجان را به زندگی تان وارد کنید

 • سعی کنید برای همسر خود هدیه بگیرید.
 • او را غافلگیر کنید.
 • گاهی اوقات برای شام او را به بیرون دعوت کنید.
 • مناسبت های گوناگون را هرچند هم که کوچک باشد جشن بگیرید.

یکی از بهترین روش های برخورد با همسر تنوع طلب ایجاد هیجان در زندگی است، اجازه دهید همیشه در زندگی تان هیجان جاری باشد. با این کار ذهن همسر شما درگیر می شود و دیگر به فکر برقراری روابط با افراد دیگر نیست.

۶. به همسرتان اجازه ندهید که بهانه پیدا کند

اگر همسر شما عادت به تنوع طلبی دارد، ممکن است تغییر دادن او کمی بعید به نظر برسد. به هیچ عنوان نباید اجازه دهید که او مدام کارهای خود را انکار کند و بهانه های بیش از حد برای شما بیاورد و رفتار خود را توجیه کند. از همه مهم تر باید بدانید که مقصر هیچ کدام یک از این رفتارها شما نیستید. کسانی که دچار هر نوع اعتیادی هستند به طور معمول در تمام مسائل دیگران را مقصر می دانند و در این کار مهارت زیادی دارند. مطمئن باشید که اگر شوهر شما تنوع طلب است این موضوع هیچ نوع ارتباطی با زنانگی شما ندارد. ممکن است برخی از مردان به علت ضعف های شخصیتی همسر خود خیانت کنند هر چند این مورد به هیچ عنوان قابل توجیه نیست، اما همان طور که در بخش بالا به آن اشاره کردیم مقصر تنوع طلبی و هوسبازی برخی از افراد، همسر آن ها نیست.

۷. بهتر است به همسر خود کمک کنید تا خود را باور کند

اگر شوهرتان به شما خیانت کرد تا حد زیادی به دلیل جبران خلاهای روانی و ناامنی های عمیق روحی است. به همین دلیل به دنبال راهی باشید تا او را از ارزش های خود مطلع کنید. به او کمک کنید توانایی هایش را به طور مثبت در مسیری نشان دهد که بتواند توجه مثبت از جانب شما کسب کند. اگر او ببیند که می تواند به جز جذابیت های جنسی به خاطر چیزهای دیگر نیز مورد توجه شما قرار بگیرد، رفتارهایی که باعث رنجش شما می شود را کنار خواهد گذاشت.

طرز برخورد با همسر تنوع طلب

۸. از یک روانشناس یا مشاور کمک بگیرید

اگر حس کردید همسر شما خصلت تنوع طلبی دارد و نمی دانید با این موضوع چگونه کنار بیایید بهتر است در این مواقع از یک مشاور یا روانشناس حرفه ای کمک بگیرید. همان طور که اشاره کردیم یکی از دلایل تنوع طلبی به مشکلات فردی افراد باز می گردد. وجود اختلالات روانی چیزی نیست که شما به تنهایی آن را درمان کنید. بر همین اساس بهترین کار این است که با یک متخصص مشورت کنید. مشاوران و روانشناسان بر این باورند که تنوع طلبی در افراد و داشتن روابط عاطفی بیش از حد نوعی اعتیاد است و برای برطرف کردن این موضوع فرد باید به دنبال راهکارهای درمانی باشد.

در وهله اول تنها کسی که می تواند به یک فرد تنوع طلب کمک کند، خودش است. او باید به این نتیجه برسد که رفتارهای غلط خود را کنار بگذارد. بهتر است بدانید روانشناسان انواع اعتیاد را از طریق رفتار درمانی شناختی به همراه مشاوره اعتیاد، درمان می کنند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *