دسته ها
پنج شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳

 افزایش وزن کودک دو ساله با چند راهکار مفید

  • کژال کوهستانیان
  • ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

تشخیص کم وزنی کودک با پزشک می باشد و در طی معاینه و بررسی قد و وزن کودک مشخص می شود. چنانچه کودک وزن نرمالی نداشته باشد، این احتمال وجود دارد، که کالری کافی دریافت نمی کند، توجه بر نکات مهم در روش های بهبود افزایش وزن کودک دو ساله نکات مهمی را در این زمینه برای والدین یادآوری می کند، که ذکر آن ها حائز اهمیت می باشند.

وزن کودک پویا می باشد و با رشد کودک دستخوش تغییر می شود، پیشی گرفتن افزایش قد از وزن ممکن است، موجب شود، تا کودک کم وزن به نظر برسد، این موضوع جای نگرانی ندارد، زیرا با افزایش وزن به تدریج وزن و قد کودک متناسب با یکدیگر رشد خواهند کرد. ارزیابی قد و وزن کودک توسط پزشک، مشخص می کند، که کودک دچار کمبود وزن می باشد، یا خیر. راهکار های ساده و ایمنی برای کمک به افزایش وزن کودک دو ساله وجود دارد، که پیروی از آن ها می تواند، در بهبود وزن گیری کودک موثر باشد.

هرچند والدین عموما قد کودک را به عنوان شاخص اصلی رشد در نظر می گیرند، اما در برخی موارد لاغر بودن کودک باعث ایجاد نگرانی می شود. نقش تغذیه در افزایش وزن کودک و سلامت او بسیار کلیدی می باشد و نباید از آن غافل شد. بنابراین اهمیت اصول تغذیه کودکان و نکات اساسی که والدین باید رعایت کنند، نکته ای بسیار مهم محسوب می شود.

استفاده از شیر و میوه برای کمک به افزایش وزن کودک

افزایش وزن کودک دو ساله

وزن گیری کودک را باید یکی از نگرانی های رایج والدین برشمرد. یکی از مشکلات عصر حاضر چاقی و یا سوءتغذیه در دوران کودکی می باشد، در چنین مواقعی پرورش عادات غذایی سالم مورد توجه قرار می گیرد و بر آن تاکید می شود. کودکان برای طی کردن روند طبیعی رشد و چرخه رشد سالم و وزن گیری باید از رژیم غذایی سالم و متعادلی پیروی کنند.

مصرف مواد مغذی نه تنها در افزایش وزن طبیعی موثر می باشد، بلکه زمینه ای برای رشد سالم و ایمن کودک فراهم می کند، تا کودک به بزرگسالی برسد و از سلامت کافی برخوردار باشد. افزایش وزن کودک به شیوه ای سالم و متعادل، بخش مهمی از زندگی کودکان می باشد. این موضوع برای کودکانی که با دلایل مختلف از جمله مشکلات غذایی، سوء تغذیه و یا سایر مشکلات پزشکی، وزن کمتری داشته باشند، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

کلید افزایش وزن

تمامی کودکان به انرژی و مواد مغذی نیاز دارند، این نیاز از طریق یک رژیم غذایی متنوع و متعادل برطرف می شود. یک رژیم غذایی سالم برای کودک خردسال با رژیم غذایی مناسب بزرگسالان یکسان نخواهد بود. از همین رو بسیاری از جایگزین های سالم که به بزرگسالان پیشنهاد می شود، برای کودکان خردسال نه تنها مفید نخواهد بود، بلکه می تواند مضر نیز باشد.

کودکان معده کوچکتر و حساس تری نسبت به بزرگسالان دارند. مصرف سه وعده غذایی در طول روز و سه میان وعده کوچکتر در زمان های منظم برای آن ها معمول می باشد. در صورتی که کودک شما دچار کم وزنی باشد، برای افزایش وزن کودک دو ساله خود ممکن است، از غذا های پرکالری در برنامه غذایی او استفاده کنید.

  •  آرون گروپس

شیرینی، شکلات، کیک، نوشیدنی های شیرین و غذا های چرب همگی غذا های پرکالری و ناسالم می باشند، که نباید در رژیم غذایی کودک از آن ها استفاده کرد. این نکته را به خاطر داشته باشید، که  رژیم غذایی متنوع و متعادل کلید افزایش وزن در خردسالان می باشد.

برنامه غذایی متعادل برای افزایش وزن کودک

رژیم غذایی متعادل

رژیم غذایی متعادل برای کودک به معنای وجود غذا های متنوع می باشد، کودکان از سن دو سالگی با راهنمای Eatwell می توانند، از رژیم غذایی مانند سایر اعضای خانواده استفاده کنند. یک رژیم غذایی متنوع حداقل پنج وعده از انواع میوه و سبزیجات در روز را شامل می شود. وعده های غذایی مبتنی بر کربوهیدرات های نشاسته ای مانند سیب زمینی، نان، برنج و پاستا نیز در یک رژیم غذایی متنوع جای می گیرند.

همچنین برنامه غذایی متعادل می باشد، که در آن از لبنیات با گزینه های کم چرب و کم قند استفاده شود. برخی از لوبیا ها و حبوبات، ماهی، تخم مرغ، گوشت یا انواع پروتئین نیز ضروری می باشد. از سایر ویژگی های یک برنامه غذایی متنوع و سالم هفته ای دو وعده ماهی سالمون در وعده های اصلی می باشد.

به یاد داشته باشید، روغن های غیر اشباع به مقدار کم مصرف شود، مایعات در طول روز تا هشت لیوان توصیه می شود. کودکان خردسال به ویژه آن هایی که زیر دو سال می باشند، به انرژی متمرکز نیاز دارند، که این انرژی از چربی مواد غذایی تامین می شود. برخی از ویتامین ها نیز تنها در چربی ها موجود می باشد، این نکات نشان دهنده اهمیت مصرف غذاهای پر انرژی مانند، شیر کامل، ماست، پنیر و ماهی روغنی می باشد.

جهت کمک به افزایش وزن کودک دو ساله می توانید، به تدریج لبنیات کم چرب را در وعده های غذایی کودک قرار دهید و چربی را در سایر غذا ها کاهش دهید. البته تا هنگامی که که کودک شما به خوبی غذا می خورد و به خوبی رشد می کند. تا زمانی که کودک به پنج سالگی برسد، باید رژیم غذایی سالم و کم چرب مانند آنچه مانند آنچه برای بزرگسالان توصیه می شود، داشته باشد.

ویتامین

وزارت بهداشت پیشنهاد می کند، که به تمامی کودکان شش ماه تا پنج ساله ویتامین های A، C و D  داده شود. چنین ویتامین هایی می تواند، برای کودکانی که وزن کمی دارند و به رژیم غذایی متنوع دسترسی ندارند، که تمامی نیازهای آن ها به مواد مغذی را تامین کند، مهم و موثر باشد. برای تهیه قطره های ویتامین باید از یک داروساز یا پزشک مشورت بگیرید.

ویتامنی های ضروری برای افزایش وزن کودک دو ساله

راهکار های مفید

رژیم غذایی سالم که بتواند، موجب افزایش وزن کودک دو ساله شود، باید دارای کالری بالایی نیز باشد. به همین منظور می توانید، از راهکار هایی چون مخلوط کردن پوره سیب زمینی با شیر یا پنیر، اضافه کردن پنیر رنده شده روی لوبیا به همراه نان تست، پودینگ شیر و ساخت سوپ با شیر را امتحان کنید.

نکات مهم

تغذیه کودک دو ساله باز هم نمی تواند، شباهت بسیاری به بزرگسالان داشته باشد، هرچند نباید همه غذا های کودک را پوره و له کرد، اما به یاد داشته باشید، که هنوز هم ممکن است، تکه های میوه خطرناک باشند، بنابراین تکه های میوه که احتمال دردسر ساز بودن آن ها وجود دارد، را به خوبی ریز کنید.

بهتر است سعی شود، غلات و غذا هایی که با آهن غنی شده اند، را برای کودک تهیه نمایید و با مصرف پرتقال، گوجه فرنگی و توت فرنگی ویتامین C مورد نیاز بدن کودک را تامین نماید، این امر می تواند، در جذب بهتر آهن نیز موثر باشد.

نان سبوس دار، غلات غنی شده و دانه هایی مثل مغز تخمه آفتابگردان در تامین نیازهای بدن کودک به فیبر موثر می باشند. بنابراین برای این خوراکی ها جایی در برنامه غذایی کودک خود باز کنید، تا از مناسب بودن تغذیه کودک خود اطمینان کافی داشته باشید و گامی موثر در جهت افزایش وزن کودک دو ساله بردارید.

همچنین لازم به ذکر می باشد، که نباید انتظار داشته باشید، رشد کودکان مانند ماه های قبل باشد، حد فاصل دو تا سه سالگی کودک، فرزندان به آرامی وزن می گیرند و کمتر از قبل قد می کشند. در سال دوم زندگی کودکان باید جمعا دو نیم کیلو وزن اضافه کنند و دوازده سانتی متر قد بکشند. البته باید همانطور که به وزن کم در کودکان توجه دارید، مراقب اضافه وزن نیر باشید، زیرا اضافه وزن کودک سه ساله و خطرات ناشی از افزایش وزن کودک بسیار ناخوشایند خواهد بود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *