دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

افسردگی ناشی از بیکاری و تکنیک هایی برای جلوگیری از آن

 • بهجت فلاح
 • ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

افسردگی بیکاری یک پدیده نام آشنا است که بسیاری از افراد دچار آن شده اند. از دست دادن شغل یکی از تجربیات سخت در زندگی است. برای همه ما شغل چیزی بیشتر از یک راه برای کسب درآمد است. در حقیقت کار کردن می تواند زندگی را هدفمند و شخص را مسئولیت پذیرتر کند. در مقابل بیکاری می تواند سبب اختلال در رفتار و افکار فرد شود. به طوری که فرد با از دست دادن شغل، یک خلأ روانی در زندگی خود احساس می کند.

افسردگی بیکاری یک موقعیت روانی است که فرد بعد از بیکاری طولانی مدت و بیش از اندازه دچار آن می شود. زمانی که شخص برای مدت طولانی بدون کار و فعالیت خاصی زندگی کند و توانایی اشتغال را نداشته باشد، افسرده، ناامید و ناراحت می شود. بیکاری اثرات منفی روانی زیادی روی شخص ایجاد می کند و در بیشتر موارد خطر افسردگی و اضطراب را بالا می برد. در ادامه مطلب ضمن بررسی دلایل افسردی بیکاری، راهکارهای مقابله با آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

افسردگی بیکاری چیست و دلایل بروز آن کدامند؟

زمانی که فرد یک مسئولیت شغلی را قبول کرده و از آن کسب درآمد می کند، احساس آرامش بیشتری دارد. بهتر است بدانید افسردگی و بیکاری با یکدیگر ارتباط مستقیمی دارند. کسانی که بعد از مدتی کار کردن بنا به دلایل متعددی بیکاری می شوند، درحقیقت ممکن است احساس افسردگی داشته باشند. در این بین زنانی که خانه دار هستند بیشتر از سایر زنان به افسردگی ناشی از بیکاری دچار می شوند. از مهم ترین دلایل افسردگی بیکاری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقایسه با دیگران
 • نداشتن هیچ گونه برنامه ریزی برای گذراندن اوقات خود
 • ناامنی اقتصادی
 • اهداف بلندپروازانه بیش از اندازه
 • احساس تنهایی

راه های مقابله با افسردگی بیکاری

نشانه های افسردگی بیکاری

نداشتن شغلی که احساس مفید بودن به شخص بدهد و به او در گذراندن زندگی از لحاظ معیشتی و اقتصادی کمک کند، در طولانی مدت به اختلال تبدیل می شود. در خانه ماندن بیش از اندازه و برخورداری از تجربه های کم نیز ممکن است باعث اضطراب و افسردگی شود. زمانی که شخص با محدودیت های اجتماعی و فیزیکی روبرو می شود، فرصت های ارتباط اجتماعی و فعالیت های بیرون از خانه محدود می شود، به همین خاطر ممکن است احساس ناراحتی و انزوا داشته باشد.

افسردگی بیکاری با نشانه هایی مانند کم خوابی یا پرخوابی و دیگر اختلالات، اختلالات مربوط به تغذیه و اشتها و دیگر نشانه های افسردگی خود را نشان می دهد. شخصی که دچار این نوع افسردگی است کم کم میل و اشتیاق خود را برای زندگی از دست می دهد و خارج شدن از خانه برای او سخت و پیچیده می شود. علاوه بر این علاقه خود را به ارتباطات اجتماعی از دست داده و دوستانش از او دور می شوند و ممکن است انزوای سختی را تجربه کند.

در زمان بیکاری و در مدت زمان طولانی، شخص ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهد و دیگر هدفی در زندگی اش نداشته باشد، در این مواقع امید فرد به زندگی کمرنگ می شود.

روش های مقابله با افسردگی بیکاری

عوارض بیکاری در مردان

بیکاری در مردان عوارض اجتماعی، روانی و اقتصادی را به همراه دارد. برخی از عوارض مربوط به بیکاری مردان عبارتند از:

 • آرون گروپس
 • کاهش سلامت جسمی و روانی: بیکاری سبب افزایش ریسک اختلالات روانی نظیر استرس، اضطراب و افسردگی می شود. علاوه بر این، نداشتن یک فعالیت روزانه و مشارکت نکردن در فعالیت های بدنی کاهش سلامت جسمی را به دنبال دارد.
 • قرار گرفتن در موقعیت مالی نامناسب: بیکاری ممکن است سبب کاهش درآمد و در نتیجه ایجاد مشکلات مالی در مردان شود. نداشتن یک شغل یا درآمد منظم می تواند منجر به کاهش کیفیت زندگی، مشکلات مالی از دست دادن خانه و محرومیت از خدمات اساسی شود.
 • کاهش رضایت زناشویی و خانوادگی: بیکاری تأثیرات منفی زیادی روی روابط خانوادگی و زناشویی دارد. ناراحتی و استرس ناشی از بیماری موجب اختلافات و مشکلات در روابط خانوادگی می شود.
 • افزایش اضطراب و استرس: بیکاری احتمال دارد سبب ایجاد اضطراب و استرس در مردان شود. نداشتن فرصت کاری مناسب و نداشتن یک شغل ممکن است باعث نگرانی، عدم اعتماد به نفس و ناتوانی در شخص شود.
 • افت اعتماد به نفس و افزایش احساس بی ارزشی: بیکاری ممکن است موجب افزایش احساس بی ارزشی و افت اعتماد به نفس در مردان شود. توجه داشته باشید احساس عدم توانایی در فراهم کردن نیازهای خود و نداشتن مشارکت در جامعه به فرد ضربه می زند.

راه های مدیریت افسردگی بیکاری

نکات مهم برای مقابله با افسردگی بیکاری

مدیریت افسردگی به نظر می رسد که همه تلاش را می طلبد، اما شما می توانید برای مقابله با افسردگی بیکاری از روش های زیر استفاده کنید:

۱. با دیگران ارتباط بگیرید

محدود کردن خود به دوستان و خانواده سخت نیست. تقویت ارتباطات اجتماعی یک راه خوب برای مبارزه با تنهایی و ایجاد جایگاه مناسب در حلقه های اجتماعی است، حتی احتمال دارد بخواهید گروه های پشتیبانی آنلاین را در نظر بگیرید تا شما را به کسانی که به وضعیت شما مرتبط هستند وصل کنند. مهم است که توجه داشته باشید کسانی در زندگی شما هستند که شما را دوست دارند و برای تان احترام قائل هستند، به همین خاطر زمانی که با آن ها تماس می گیرید حس خوبی از آن ها می گیرید. حرف زدن با دوستان در مورد دغدغه های ذهنی به شما در تخلیه احساسات منفی کمک زیادی می کند.

۲. برای مراقبت از خود لازم است به میزان کافی استراحت کنید

اگر مدام نگران شرایط خود هستید و احساس اضطراب دارید، سعی کنید هر چقدر هم که سخت باشد، اما زمانی را به استراحت کردن اختصاص دهید. زمانی که افسرده هستیم، معمولا به خودمان فرصتی برای استراحت کردن نمی دهیم. در برخی موارد، استراحت نکردن می تواند به مشکل در تمرکز و بی قراری مربوط شود که همراه با افسردگی است. در صورتی که استرس گاهی اوقات می تواند انگیزه خوبی باشد، اضطراب ناشی از بیکاری و استرس شغلی به سلامت روانی و جسمی آسیب می زند. در حقیقت منابع مورد اعتماد نشان می دهد که استرس طولانی مدت و بی وقفه به عملکردهای بدن آسیب زیادی می زند.

جستجوی شغل معمولا می تواند یک شغل تمام وقت باشد. به همین خاطر ممکن است رفتار ما با آن دقیقا مانند یک کار باشد و زمانی را برای مراقبت از خود و انجام فعالیت هایی در زمان استراحت خود اختصاص دهید که اگر یک کار تمام وقت داشتید آن را انجام می دادید. به عنوان مثال سعی کنید از استرس دوری کنید. حتی برای چند دقیقه پیاده روی کنید یا برنامه تلویزیونی دلخواه خود را تماشا کنید. ممکن است یک اقدام کوچک باشد اما زندگی کردن در لحظه مزیت های خاص خود را دارد.

راهکارهای رفع افسردگی بیکاری

۳. برای خودتان یک برنامه روزانه هدفمند در نظر بگیرید

یکی از بهترین راه ها این است که برای خود یک برنامه روزانه هدفمند در نظر داشته باشید که به شما احساس مفید بودن بدهد. این کار ممکن است با روحیه شما سازگاری داشته باشد. در زمان بیکاری برای خود اهداف کوتاه مدت در نظر داشته باشید. این اهداف شامل نرمش های صبحگاهی و پیاده روی در منزل می شوند و برای سلامت جسم مفید هستند.

۴. برای خودتان سرگرمی جدیدی ایجاد کنید

بهتر است برای مقابله با افسردگی بیکاری یک سرگرمی جدید پیدا کنید. استفاده از این فرصت برای کشف سرگرمی و علایق جدید مثل آموختن یک مهارت جدید، خواندن کتاب و آشپزی به شما احساس خلاقیت و تازگی می بخشد.

۵. امور مالی و زمان خود را به طور مجدد سازماندهی کنید

اگر خانه شما مدام نامرتب است، برنامه روزانه شما کم است  بودجه شما آشفته است، ممکن است نشانه های افسردگی در شما بیشتر مشاهده شود. اکثر افراد تحت تأثیر محیط خود هستند و بی نظمی در محیط می تواند موجب اختلال در احساسات شود. سعی کنید برای سازماندهی عناصر زندگی خود گام های کوچک بردارید و به مدیریت آن بپردازید. ابتدا یک هدف قابل کنترل و کوچک بردارید و بعد از تکمیل آن لازم است هدف های کوچک دیگر انتخاب کنید. توجه داشته باشید پیش از اینکه متوجه شوید، آن قدم های کوچک به یک تغییر حقیقی و واقعی اضافه می شوند.

۶. سعی کنید مهارت و توانمندی جدیدی بیاموزید

این روزها برای اینکه مهارت و تخصص جدیدی بیاموزید نیاز نیست هزینه زیادی پرداخت کنید، زیرا با یک سرچ ساده در اینترنت می توانید فیلم های آموزشی زیادی پیدا کنید که به بالا رفتن تخصص شما نیز کمک می کند. از دوره بیکاری برای ارتقای مهارت و یادگیری استفاده کنید که باعث بهبود فرصت های شغلی نیز می شود. مطمئن باشید دوره بیکاری شما زیاد طول نمی کشد و کاملا موقتی است.

افسردگی بیکاری و دلایل بروز آن

۷. اندورفین باعث تقویت خلق و خو می شود

ممکن است در خصوص اندورفین زیاد شنیده باشید. این که می توانند احساس خوشایندی ایجاد کنند، علاوه بر این روی سیستم ایمنی و روحیه فرد تأثیر مثبت می گذارد. یکی از نشانه های افسردگی از دست دادن علاقه به تمام چیزهایی است که قبلا از انجام آن ها لذت می بردید. اگر حس می کنید سرگرمی های فعلی شما را خوشحال نمی کند و از آن ها رضایت ندارید شاید وقت آن رسیده است که به چیزهای جدید نگاه کنید. انجام یک سرگرمی تازه سبب ایجاد شادی در شما می شود، ورزش های متوسط و مصرف غذاهایی با مزه و طعم متعادل مثل غذاهای تند و شکلات تلخ اندورفین را افزایش می دهند و به بهبود خلق و خوی شما نیز کمک می کنند.

۸. برای مراقبت از خود تمرینات رواشناختی انجام دهید

سعی کنید برای مراقبت از خود تمرینات روانشناختی نظیر یوگا، تمرینات تنفسی و مدیتیشن انجام دهید، این فعالیت ها سبب بهبود حالت روحی شما خواهند شد. تمرینات تنفسی ساده شامل چهار شماره دم و چهار شماره بازدم بیش از آن که انتظار دارید، در روحیه شما تأثیر زیادی می گذارند.

۱۰. به یک روانشناس و یا مشاور مراجعه کنید

اگر افسردگی بیکاری شما در حدی است که نمی توانید آن را کنترل کنید، بهتر است از یک مشاور یا روانشناس کمک بگیرید. آن ها می توانند شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنند و راهکارهایی را برای مقابله با افسردگی بیکاری ارائه می کنند.

چگونه می توان با افسردگی بیکاری مقابله کرد؟

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات رفع استرس بیکاری، استرس شغلی و فرسودگی روانی را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *