دسته ها
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

افزایش باردهی گوجه فرنگی با چند اقدام ساده

 • بهجت فلاح
 • ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

افزایش باردهی گوجه فرنگی مسئله مهمی است که بر میزان و کیفیت این محصول تأثیر می گذارد. استفاده از کودهای مخصوص برای افزایش باردهی گوجه فرنگی، سبب بهبود گلدهی و در نتیجه میوه دهی بهتر آن خواهد شد. انتخاب بهترین کود به شناخت دقیق نیازهای گیاه، شرایط محیطی و خصوصیات خاک بستگی خواهد داشت.

به حداکثر رساندن باردهی گوجه فرنگی نیاز به توجه دقیق در زمان روند کاشت، داشت و برداشت دارد. از کوددهی و آماده سازی مناسب خاک گرفته تا شیوه های کاشت نشا و هرس که بر تولید کل میوه اثر می گذارند. شرایط محیطی مثل نور خورشید، رطوبت و دما باید برای بالاترین بازده بهینه شود. دانستن زمان برداشت، مدیریت مناسب پس از برداشت و انتخاب واریته های ایده آل اهمیت زیادی دارد. در ادامه مطلب تکنیک هایی که برای افزایش باردهی گوجه فرنگی باید بدانید را به شما خواهیم گفت.

چرا باید از کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی استفاده کنیم؟

پس از تکمیل فاز رویشی، گیاه به مرحله زایشی وارد می شود و گلدهی بوته های گوجه فرنگی اتفاق می افتد. مرحله گلدهی و تشکیل میوه بسته به نوع رقم، شرایط محیطی و مدیریت محصول ۲۰ تا ۴۰ روز بعد از مرحله استقرار شروع شده و تا پایان عمر گیاه همچنان ادامه دارد. توجه داشته باشید که یکی از اصلی ترین عناصری که برای تکمیل مرحله رویشی گوجه فرنگی نیاز است، عنصر درشت مغذی نیتروژن بوده و به محض ورود آن به مرحله زایشی باید میزان آن کاهش یابد و عناصر دیگری را وارد برنامه کودی گوجه فرنگی، توسعه بخشیدن به مرحله زایشی و افزایش گلدهی کرد.

دو نمونه از اصلی ترین عناصری که در این مرحله باید به گیاه داده شود عناصر پتاسیم و فسفر هستند که نقش مهمی در افزایش گلدهی و عبور گیاه از مرحله رویشی به زایشی دارند. در مرحله گلدهی و تشکیل میوه، نیاز به فسفر روند افزایشی به دنبال دارد.

برای بهبود روند گلدهی سالم باید گرده افشانی و تکمیل دانه گرده به طور دقیق انجام شود. لازم به ذکر است از جمله اصلی ترین عناصری که برای توسعه کامل گرده افشانی مورد نیاز هستند می توان به بور و روی اشاره کرد. این عناصر نیز در کنار عناصر درشت مغذی باید در ترکیبات کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی وجود داشته باشند. استفاده از کودهای دارای اسیدآمینه در ابتدای ورود به مرحله زایشی در تقویت گلدهی و بهبود گرده افشانی مؤثر هستند.

بهترین کود افزایش باردهی گوجه فرنگی

معرفی بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه فرنگی

برای افزایش باردهی گوجه فرنگی و بهبود عملکرد گیاهان باید از کودهایی که سرشار از عناصر مغذی مهم برای گوجه فرنگی هستند استفاده شود. در ادامه چند نمونه از بهترین کودها برای افزایش باردهی گوجه فرنگی را ذکر می کنیم:

 • آرون گروپس
 • کودهای ارگانیک: کودهای ارگانیک مثل کودهای گیاهی و کمپوست می توانند مواد آلی خاک و عناصر غذایی را بهبود ببخشند. این کودها منابع غذایی طبیعی مورد نیاز گوجه فرنگی را تأمین می کنند و باعث باردهی و بهبود کیفیت میوه ها می شوند.
 • کود نیتروژنی: نیتروژن یکی از عناصر مغذی مهم و اساسی برای رشد قسمت های سبز گیاه است. استفاده از کود دارای نیتروژن، به گیاهان گوجه فرنگی که در فاز رشد هستند کمک می کند. این عنصر موجب تشکیل برگ ها، شاخه ها و ساقه های جدید می شود. با این حال، نباید از نیتروژن به میزان زیاد استفاده کنید. زیرا احتمال دارد باعث کاهش باردهی گیاه و افزایش رشد رویشی آن شود. به همین خاطر این کود بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه فرنگی محسوب می شود.
 • کود پتاسیم: پتاسیم به تنظیم فرایندهای فیزیولوژیکی و تقویت ساختار گیاهان کمک می کند. استفاده از کود پتاسیمی موجب بهبود کیفیت میوه های گوجه فرنگی می شود.
 • کود فسفری: یکی از عناصر غذایی مهم و با اهمیت برای رشد ریشه ها و تشکیل میوه های جدید استفاده از کود فسفر است. کودهای دارای فسفر به تشکیل میوه های گوجه فرنگی و رشد ریشه ها کمک می کنند.
 • کود کلسیم: کلسیم نقش اساسی در تقویت سلول ها و جلوگیری از بیماری های گیاهی دارد. کودهای دارای کلسیم سبب افزایش بهبود کیفیت و ماندگاری بیشتر گوجه فرنگی می شوند. اکثر کشاورزان معتقدند که کود کلسیم جزو بهترین کودها برای افزایش باردهی گوجه فرنگی به شمار می رود.

بهترین کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی

چگونه بوته گوجه فرنگی را پر بار کنیم؟

برای پر بار کردن بوته های گوجه فرنگی و افزایش میزان باردهی آن ها، بهتر است اقدامات زیر را مرحله به مرحله انجام دهید:

۱. هرس شاخه ها

در فصل زمستان بهتر است شاخه ها را تنظیم کنید و شاخه هایی را که سال قبل میوه نداده اند، جدا کنید.

۲. ریز شاخه ها و هرس برگ ها

ریز شاخه هایی که از زیر ساقه های اصلی بوته گوجه فرنگی رشد می کنند را باید برش دهید. علاوه بر این برگ های آسیب دیده را نیز برش دهید تا گیاه بهبود پیدا کند.

۳. آبیاری منظم

آبیاری به موقع و منظم نقش مهمی در رشد گیاهان دارد. در دوره رشد میوه ها، به میزان مناسب به بوته های گوجه فرنگی آب دهید و اجازه دهید آب کافی دریافت کنند.

بهترین کود برای افزایش بار گوجه فرنگی

۴. کوددهی

از کودهای متناسب با نیازهای گوجه فرنگی در زمان مناسب استفاده کنید.  بهتر است از کودهای دارای فسفر (برای توسعه ریشه ها)، دارای نیتروژن ( برای رشد برگ ها و شاخه ها) و پتاسیم (برای تقویت میوه ها) استفاده کنید. از کودهای ارگانیک مثل کمپوست هم می توانید استفاده کنید. هر یک از این کودها جزو بهترین کودها برای افزایش باردهی گوجه فرنگی محسوب می شوند.

۵. مدیریت بیماری ها و آفات

برای افزایش باردهی بوته های گوجه فرنگی بهتر است به مراقبت دقیق از گیاهان برای کنترل بیماری ها و آفات توجه داشته باشید. آفات و بیماری ها تا حد زیادی به باردهی بوته آسیب می رسانند.

۶. استفاده از محافظ های طبیعی

برای جلوگیری از ایجاد سایه و گرمای بیش از حد روزهای گرم تابستان، به عنوان محافظت های طبیعی از پوشش گیاهان مانند برگ های پیاز یا برگ های زیتونی استفاده کنید.

۷. مراقبت در فصل زمستان

در فصل زمستان، گیاهان گوجه فرنگی را از سرمازدگی محافظت کنید. برای این کار بهتر است از پوشش های حفاظتی مخصوص برای گیاهان کمک بگیرید.

۸. زمان برداشت بوته گوجه فرنگی

میوه ها را در زمان مناسب و به موقع برداشت کنید. برداشت میوه ها در زمان مناسب به باردهی در سال های بعد کمک زیادی می کند.

کود مخصوص افزایش باردهی گوجه فرنگی

چند نمونه از کودهای مناسب برای افزایش باردهی گوجه فرنگی

کودهای گوجه فرنگی می توانند به صورت گرانول، مایع یا محلول در آب باشند که به صورت مصنوعی یا ارگانیک عرضع می شوند.

کودهای گرانول

این نوع کود به نسبت کودهای دیگر قیمت پایین تری دارد. کود گرانول می تواند به صورت فرمول های آزادسازی سریع یا آزادسازی آهسته باشد. به همین خاطر ممکن است گیاه به زمان بیشتری برای دسترسی به مواد مغذی نیاز داشته باشد. بهتر است کود گرانول را پیش از کاشت در خاک مخلوط کرده یا در اطراف گیاهان پخش کنید.

کود مایع گوجه فرنگی

کود مایع گوجه فرنگی، یک گزینه مناسب برای تأمین سریع گیاهان با ریزمغذی ها، مواد مغذی اساسی و دیگر مواد معدنی ضروری است. این راحت ترین شیوه برای تأمین تغذیه مناسب گیاه شما است، زیرا می توانید از آن با شیوه های آبیاری فعلی خود برای گوجه فرنگی- آبیاری قطره ای، آبیاری با بطری و آبیاری با سنبله مخروطی – هم استفاده کنید. استفاده از این کود پس از کاشت نشاهای گوجه فرنگی، زمانی که گلدهی آغاز می شود و در طول نخستین مرحله تشکیل میوه خطری ندارد. نکته منفی این است که آب به سرعت مواد مغذی موجود در کودهای مایع را شست و شو می دهد.

کودهای محلول در آب

این کودها جزو محصولاتی هستند که در آب حل می شوند و در طول فصل رشد به پایه بوته های گوجه فرنگی در خاک اعمال خواهند شد. در استفاده از مخلوط های مغذی، رعایت دستورالعمل های تولیدکننده و توجه به مقدار توصیه شده برای پیشگیری از کوددهی بیش از حد گیاهان، لازم و ضروری است.

افزایش میزان باردهی گوجه فرنگی

بهترین زمان کوددهی به گوجه فرنگی

زمان کوددهی به گوجه فرنگی با توجه به شرایط محیطی و نوع کود متغیر است. اما به طور کلی زمان های زیر برای کوددهی به گوجه فرنگی مناسب هستند:

 • کوددهی اولیه: کوددهی اولیه به طور معمول هنگام کاشت گوجه فرنگی صورت می گیرد. شما می توانید کودها را با خاک مخلوط کرده و یا بعد از کاشت گوجه فرنگی آن ها را در اطراف گیاه پراکنده کنید.
 • کوددهی دوره رشد بخش های سبز: هنگامی که گوجه فرنگی در حال رشد بخش های سبز خود است (پیش از شروع تولید میوه ها) کود دارای نیتروژن به رشد شاخه ها و برگ ها کمک می کند. کوددهی در این دوره در اوایل بهار صورت می گیرد.
 • کوددهی در دوره تشکیل میوه: هنگامی که گوجه فرنگی شروع به تشکیل میوه می کند، کود دارای پتاسیم و فسفر به تقویت و افزایش کیفیت آن ها کمک می کند. کوددهی در این دوره در اواخر بهار یا در اوایل تابستان صورت می گیرد.
 • کوددهی مکمل: با توجه به نیازهای بوته های گوجه فرنگی و تغذیه خاک، ممکن است نیاز به کوددهی مکمل در طول دوره رشد بوته ها را داشته باشید. در این صورت، بهتر است نیازهای گیاهان خود را با آزمایش خاک مورد بررسی قرار دهید و براساس نتیجه، کود مناسب را در زمان مناسب برای تأمین عناصر غذایی مورد نیاز به گیاه خود بدهید.

توجه داشته باشید دستورات و توضیحات تولید کننده کود را با دقت بخوانید و مقدار کود را دقیق تعیین کنید. در زمان کوددهی، باید مراقب باشید که کود به میزان مناسب به گیاهان داده شود تا به ساختار آن ها آسیبی وارد نشود.

بهترین کود برای افزایش باردهی گوجه فرنگی

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات کوددهی گوجه فرنگی، کاشت گوجه فرنگی و زرد شدن برگ گوجه فرنگی را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *