دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

نحوه رفتار با افراد پارانوئید و قوانینی که باید بدانید

  • کژال کوهستانیان
  • ۲۱ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

افراد مبتلا به اختلال پارانوئید دائما به دیگران مشکوک هستند و گمان می کنند، دیگران می خواهند به آن ها آسیب برسانند. در صورتی که فردی در زندگی شما به این اختلال مبتلا می باشد، لازم است، در برخورد با او به برخی نکات توجه داشته باشید و از ملاحظات رفتار با افراد پارانوئید آگاه باشید.

پارانوئید بیماری است، که بیشتر افراد با مشخصه هایی چون بدبینی و سوءظن می شناسند، هر چند این تصور در میان عموم مردم جا افتاده است، اما لازم به ذکر می باشد، که این دو مشخصه از علائم بیماری می باشند، این بیماری زیر مجموعه اختلال شخصیتی می باشد و دارای نقاط مشترکی با بیماری اسکیزوفرنی است، اما در برخی از ابعاد نیز تفاوت هایی با یکدیگر دارند. رفتار با افراد پارانوئید نیاز به ملاحظاتی دارد، که به بررسی آن ها می پردازیم.

اختلال شخصیت پارانوئید «PPD» در زمره اختلالات شخصیت غیر عادی جای می گیرد، بدین معنا که افراد مبتلا به شخصیت غیر عادی احتمالا رفتار هایی از خود نشان می دهند، که ممکن است، برای دیگران عجیب و غیر معمول باشد، این اختلال یک بیماری مزمن و فراگیر می باشد، که با الگو های مخرب فکر، رفتار و عملکرد بروز پیدا می کند.

رفتار با افراد پارانوئید

پارانوئید یکی از انواع اختلالات شخصیت می باشد، که افراد مبتلا به آن گاهی دچار رفتار های عجیب و غیر عادی می شوند. بر اساس تخمین پزشکان حدود ۲.۵ تا ۴.۵ درصد از مردم جوامع مختلف به چنین اختلالی دچار می باشند. این بیماری معمولا از سنین نوجوانی و جوانی آغاز می شود و به نظر می رسد، آقایان بیشتر از خانم ها با این اختلال درگیر می شوند.

وجود احساس ترس و نگرانی غیر منطقی و مداوم، تصور عدم دوست داشتنی بودن خود از سمت دیگران و احتمال آسیب رساندن دیگران به شخص بیانگر درگیری فرد با پارانوئید می باشد. افراد مبتلا به این اختلال معمولا بدون دلیل و مدرک کافی به فرد مقابل خود بی اعتماد می شوند.

مشکلات زندگی با افراد پارانوئید

افرادی که به این اختلال مبتلا می باشند، همواره به اطرافیان خود مشکوک می باشند، به نظر این افراد دیگران با رفتار و طرز فکر آن ها همراه نیستند و این ممکن است، چالش هایی را برای فرد ایجاد نماید. البته افراد مبتلا به پارانوئید هذیان نمی گویند و توهم نیز ندارند، احتمال دارد، همانند بیماران دو قطبی دوره های شیدایی شدیدی را پشت سر بگذارند و طرز تفکر غیر عادی داشته باشند. برای رفتار با این افراد لازم است، برخی از نکات را در ذهن خود داشته باشید، که در ادامه به بررسی دقیق آن ها پرداخته شده است.

برخورد صحیح

ژنتیک متهم اصلی در بروز این بیماری به شمار می آید، البته برخی از موارد چون مصرف دارو های آمفتامین، قرص های روانگردان، ماری جوانا، کوکائین و امثال آن ها نیز می تواند، در بروز این اختلال دخیل باشد. یکی دیگر از عواملی که می تواند، در این زمینه نقش داشته باشد، استرس و نگرانی است.

  •  آرون گروپس

نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد، زمانی که فرد تحت تاثیر شرایط سخت زندگی باشد، رفتار پارانویاگونه از خود نشان می دهد، بنابراین این رفتار می تواند، واکنشی به چالش ها و سختی های زندگی باشد. از همین رو انتظار می رود، بیماران مبتلا به این اختلال بیشتر در گروه اقلیت ها، مهاجران، اسیران و زندانیان دیده شود.

در رفتار با افراد پارانوئید باید بدانید، تلاش برای تغییر رفتار بیمار پارانوئید بی فایده است، زیرا این کار تقریبا غیر ممکن می باشد. سعی کنید ارتباطتان را با بیمار نزدیک تر کنید، تا از شما راضی باشد، اما هرگز بر سوءظن های او صحه نگذارید و در این بحث ها شرکت نکنید.

نحوه رفتار با افراد پارانوئید

هنگامی که فرد مبتلا نسبت به همسرش دچار شک و سوءظن می شود، از همسر او جانب داری نکنید، این کار باعث به وجود آمدن پیش فرض های جدید در فرد مبتلا می شود و گمان می کند، شما با همسرش ارتباط دارید و به شما نیز بدگمان می شود. با افزایش شدت اختلال، احتمال استفاده از خشونت افزایش پیدا می کند، در چنین مواقعی پیشنهاد می شود، از پزشک کمک بگیرید. ازدواج با فرد مبتلا به پارانوئید می تواند، شما را گرفتار یک رابطه تاکسیک نماید. رابطه تاکسیک و شناخت آن از طریق چندین نشانه قابل تشخیص خواهد بود.

از افراد مبتلا به اختلال پارانوئید انتظار روابط عاطفی نداشته باشید، زیرا برقراری این رابطه تقریبا غیر ممکن است. بهتر است، برای جلوگیری از لوس شدن یا طلبکار شدن فرد بیمار زمانی که از او ناراحت هستید، او را با محرومیت مواجه کنید.

بهتر است، این افراد را با دیگران مقایسه نکنید و رفتار های افراد مبتلا به پارانوئید را قضاوت نکنید. یکی از اثرات منفی پارانوئید منزوی شدن می باشد، در رفتار با افراد پارانوئید بهتر است، از انزوای آن ها جلوگیری کنید و تنهایی این افراد را به حداقل برسانید.

برای برخورد و داشتن رفتار صحیح با این افراد توصیه می شود، در جلسات مشاوره شرکت کنید، در این جلسات چگونگی درک بیمار پارانوئید آموزش داده می شود. بهتر است، افراد مبتلا به پارانوئید را به شرکت در جمع و خانواده تشویق کنید، داشتن فعالیت اجتماعی منجر به کاهش اضطراب و تشویش درونی می شود و نتیجه مطلوبی را در این زمینه دریافت خواهید کرد. کمک گرفتن از حیوان خانگی نیز می تواند، سلامت جسمی و روحی بیمار مبتلا به پارانوئید را بهبود ببخشد.

انزوا در زندگی مبتلایان به پارانوئید

طبقه اجتماعی و پارانوئید

طبق یک نظریه قدیمی، فروید بروز اختلال پارانوئید را با طبقه اجتماعی فرد مرتبط دانسته است و آن را مختص روشنفکران و طبقه تحصیل کرده عنوان کرد. بنا بر عقیده فروید، افراد مشهور به دلیل شهرت همواره توهم توطئه دارند. همچنین به نظر فروید روشنفکران بلند پرواز می باشند، و گاهی دچار این توهم می شوند، که موقعیت آن ها با مردم عادی بسیار متفاوت است، پس محتمل است، تحت تعقیب یا توطئه یک نفر باشند. هر چند این نظریه قابل تعمیم نمی باشد، اما افراد مشهور مبتلا به اختلال پارانوئید وجود داشته اند. به هر حال لزوم آشنایی شیوه رفتار با افراد پارانوئید می تواند، در برخورد مناسب با این مبتلایان بسیار موثر باشد.

افرادی در تاریخ وجود دارند، که به اختلال پارانوئید مبتلا نبوده اند و تفکری شبیه به این اختلال از خود نشان می دادند. آشنایی با این افراد می تواند، برای شما نیز جالب توجه باشد. استالین رهبر و سیاستمدار شوری در طی حکومت خود همیشه با این توهم درگیر بود، که دشمنان بسیاری در کمین او هستند و بر علیه او کار می کنند، گالیله نیز به اندازه ای جاه طلب بود، که گمان می کرد، همه به دنبال سرقت آثار او می باشند و به همین جهت کاپرا را به سرقت از کتاب ها و اطلاعاتش متهم کرد، تا جایی که کار به دادگاه کشید و یک مطلب تند و تیز نیز در همین زمینه نوشت.

نیچه شاعر و فیلسوف آلمانی نیز به محض جدایی از محبوبه خود به همه زنان سوءظن پیدا کرد و دچار نوعی جنون شد. رد پای این جنون در بسیاری از آثار او نیز پیداست، توهم توبیخ و تحت تعقیب بودن در کافکا به قدری زیاد بود، که یک روز پس از بیدار شدن احساس کرد، قرار است محاکمه شود و باید به دادگاه برود، در حالی که این احساس واقعیت نداشت. جالب تر آنکه خود فروید، که ماجرای ابتلای روشنفکران به پارانویا را مطرح می کند، نیز به این اختلال مبتلا می باشد.

سوء ظن و شک در زندگی افراد پارانوئید

فروید به قدری درگیر این اختلال شده بود، که در دوره ای از زندگی خود ادعا می کرد، که می تواند، بشریت را زیر سلطه فکری خود دربیاورد. ارنست همینگوی نیز نویسنده ای معروف بود، که از این اختلال رنج می برد و به افسردگی نیز مبتلا بود. زندگی با چنین اختلالاتی برای این نویسنده به قدری دشوار شده بود، که تصمیم گرفت با تفنگ شکاری به خودش شلیک کند. در نهایت باید عنوان کرد، که اختلال پارانوئید تنها مختص یک قشر خاص نمی باشد و هر فردی می تواند، به آن مبتلا شود، آشنایی رفتار با افراد پارانوئید به بهبود زندگی مبتلایان کمک می کند. بنابراین توصیه می شود، با نشانه های اختلال شخصیت پارانوئید و روش های تشخیص و درمان این اختلال آشنایی کافی داشته باشید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *