دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

قانون ها و شرایط دریافت معافیت تحصیلی

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

برای این که با شرایط معافیت تحصیلی آشنا شوید نیاز است تا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید و برای این کار ما سعی کرده ایم تا شما را با قانون های این مورد آشنا نماییم. برای دریافت اطلاعات بیش تر در این زمینه همراه ما باشید.

امکان این که بتوانید همزمان هم تحصیل کنید و هم به سربازی بروید وجود ندارد از این رو نیاز است تا با معافیت تحصیلی آشنا شده و شرایط که لازم است را در این زمینه مطالعه کنید. دانش آموزان و دانشجویان پسر بعد از این که به سن ۱۸ سالگی می رسند باید بتوانند وضعیت سربازی خودشان را تعیین کنند و این موضوع را به یاد داشته باشید که افراد دارای دیپلم و بالا تر تنها یک سال می توانند رفتن به سربازی را به تعویق بیندازند و بعد از آن یا باید برای تحصیل بروند و یا برای سربازی اقدام نمایند.

چگونه از سربازی معاف شوم؟

شرایط اخذ معافیت تحصیلی

یادتان باشد که طبق قانون های سازمان وظیفه عمومی ناجا در سال ۱۴۰۲ بیان شد که اگر آقایان قصد دارند تحصیل کنند و به دانشگاه بروند باید دارای مجوز تحصیلی باشند و اگر این معافیت را دریافت نکنند برای آن ها غیبت در سازمان وظیفه ناجا ثبت خواهد شد.برای این که بتوانید معافیت تحصیلی دشاته باشید هم به صورت حضوری و هم به صورت غیر حضوری می توانید آن را انجام دهید و البته لازم به ذکر می باشد و که با اینترنتی شدن کار ها باید مدارکی را در دست داشته باشید و به پلیس +۱۰ باید مراجعه کرده و اقداماتی که لازم است را در این زمینه انجام دهید.

در روش غیر حضوری خودتان می توانید به راحتی وارد سایت شده و معافیت تحصیلی دریافت نمایید و برای این کار کافی است تا مراحلی که در ادامه بیان می کنیم را به راحتی انجام داده و آن ها را یک به یک طی کنید.

 1. ابتدا باید به سامانه خدمات الکترونیک انتظامی به آدرس اینترنتی  epolice.irوارد شده و از میان مواردی که نمایش داده می شود گزینه ورود به سایت را بزنید.
 2. بعد از این که در این زمینه وارد سایت شده اید باید آیکون وظیفه عمو.می را باز کرده و گزینه ای با نام خدمات اینترنتی وظیفه  عمومی را انتخاب نمایید.
 3. در ادامه نیاز است تا کد ملی و کلمه عبور و کد امنیتی را در سامانه ثبت کنید تا بتوانید وارد مراحل بعدی شوید.
 4. بعد از این که صفحه کاربری تان باز شد باید از بخش راست این صفحه وظیفه عمومی را انتخاب کرده و بر روی گزینه درخواست بزنید.
 5. در مرحله بعدی باید درخواست خود را ثبت نمایید و در این زمینه تمامی قسمت هایی که مورد نیاز می باشد برایتان ثبت خواهد شد و بله نمایش گذاشته می شود و در این میان باید ثبت درخواست جدید را انتخاب کرده و نوع درخواست خود را انتخاب نموده و کادر نارنجی رنگ را فشار دهید.
 6. در ادامه یک سری قوانین برایتان آشکار خواهد شد و شما می توانید با خواندن ان ها و قبول کردنشان به مرحله بعدی بروید و برای این کار کافی است تا گزینه تایید را فشار دهید.
 7. در صفحه ای جدید که برایتان باز می شود می توانید اطلاعات خود را نوشته و. ادامه را بزنید و در صورت درست بودن اطلاعات شما صفحه ای جدید برایتان باز می شود و شما باید گزینه ذخیره را فشار دهید.
 8. هزینه ای را باید در این زمینه پرداخت کنید و در نهایت منتظر نتیجه درخواست خودتان باشید.

تحصیل کردن و معاف شدن از تحصیل

یادتان نرود که رمز عبور شما در این سامانه همان رمزی می باشد که در سامانه سخا از آن استفاده کرده اید و برای یافتن آن اگر آن را گم کرده اید باید به پلیس +۱۰ مراجعه کنید. البته اگر قبل از این وارد این سامانه ها نشده اید نیاز است تا بعد از این که وارد این سامانه شدید گزینه ثبت نام را انتخاب کرده و مراحل را تکمیل نمایید.

 • آرون گروپس

قانون های مرتبط با معافی گرفتن با تحصیل

دانشجویانی که تاییدیه تحصیلی می گیرند تا زمانی می توانند به تحصیلات خود ادامه دهند که از اعزام به سربازی معاف باشند. دریافت برگه معافیت باید گواهی اشتغال به تحصیل داشته باشید. حداکثر زمان تحصیل در هر مقطع متفاوت می باشد.

 • حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره کاردانی ۲.۵ سال است.
 • حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته ۵ سال است.
 • حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی نا پیوسته ۳ سال است.
 • حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته ۲.۵ سال است.
 • حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال است.
 • حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره دکتری پزشکی پیوسته ۸ سال است.
 • حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در دوره دکتری تخصصی نا پیوسته  ۶ سال است.

شرایط دریافت معافیت تحصیلی

با این وجود بهتر است برای این که بتوانید معافیت تحصیلی داشته باشید و لغو نشود یک سری قوانین دانشگاه را رعایت کرده و دچار مشروعیت و … نشوید. در صورتی که از دانشگاه اخراج شوید ممکن است معافی شما نیز لغو گردد. در ادامه می توانید اطلاعات دیگری در مورد ازدواج قبل از سرباز و شرایط کفالت خواهر برای معافیت از سربازی نیز کسب کنید و. برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده کمک بگیرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *