دسته ها
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

کاربرد زغال بیتومینه و ویژگی های انواع زغال بیتومینه

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

کاربرد زغال بیتومینه و خطراتی که سوزاندن این مورد می تواند برای انسان ها به همراه داشته باشد را برایتان بررسی می کنیم و اطلاعاتی بسیار خوب و مفید در این زمینه به شما عزیزان خواهیم داد.

کاربرد زغال بیتومینه بسیار زیاد می باشد و یکی از مرغوب ترین زغال سنگ های جهان می باشد. در واقع این مورد دومین نوع زغال سنگ مرغوب بوده و پس از آنتراسیت شناخته خواهد شد و در صنعت های بسیار زیادی همانند تولید برق استفاده می شود. در واقع باید بدانید که این مورد از زغال سنگ ها دارای درصد بالایی از کربن می باشد و می تواند خطرات جدی برای سلامتی تان ایجاد نماید از این رو در سوزاندن این مورد باید بسیار محتاط باشید.

آشنایی با زغال بیتومینه

آشنایی با کاربرد زغال بیتومینه

این زغال سنگ ها دارای درصد های متفاوتی از مواد فرار می باشند و باید این موضوع را در نظر داشته باشید که هر کدام بسته به میزان مواد فراری که دارند می توانند کاربرد های متفاوتی را نیز با خودشان داشته باشند. این زغال سنگ به وفور در زمین یافت می شود و دارای ارزش حرارتی بسیار بالایی می باشد و باید بدانید که همین مورد می تواند تاثیرات بسیار زیاد و بدی برای زمین و انسان ها داشته باشد.

هر مدل از زغال سنگ ها از نظر دسته بندی می توانند به تعداد بسیار زیادی تقسیم بندی شوند و باید بدایند که این مدل از زغال ها دارای رتبه دومین زغال سنگ با کیفیت در جهان می باشد و پس از آنتراسیبت دارای مرغوبیت بالایی است و فراوان ترین نوع از زغال سنگ ها می باشد که در میان سایر زغال سنگ ها باقی مانده است. حدودا ۳۰۰ میلیون سال برای تشکیل شدن این زغال سنگ ها زمان نیاز است و باید این موضوع را در نظر بگیرید که این زغال ها از معدن های بسیار قدیمی مورد استخراج قرار خواهد گرفت. میزان کربن موجود در این زغال ها حدودا بین ۷۶ الی ۸۶ درصد می باشد و انرژی بسیار زیادی در حین سوزاندن این زغال ها آزاد خواهد شد.

بیتومینه یکی از محبوب ترین سوخت ها برای کوره های دوار محسوب می شود و در تمامی جهان شما می توانید این مورد را به راحتی ببینید و این مدل از زغال ها در اطراف رسوب های سنگ های آهکی به وفور یافت می شود و دارای رنگی مشکی و حالتی لایه ای می باشد. در واقع این مدل از زغال ها به دلیل هوازدگی هایی که دارند تمایل بسیار زیادی به شکستن و خرد شدن دارند.

انواع زغال بیتومینه

 • آرون گروپس

انواع زغال های بیتومینه

این نوع از زغال سنگ ها با توجه به محبوبیتی که دارند در دسته های متفاوتی قرار می گیرند و این دسته بندی بر اساس میزان مواد فراری می باشد  که درون آن ها قرار دارد. بیتومینه ها در دسته های ابتدایی دارای مواد فرار کم تر از ۲۲ درصد می باشند. در واقع این زغال سنگ ها به صورت خشک و بدون خاکستر می باشند.این مدل از بیتومینه ها دارای رنگ سیاه مایل به خاکستری هستند و نوع دانه ای مشخصی در ساختار های خودشان دارند. در واقع این مدل ها بسیار ترد بوده و به راحتی شکسته می شوند و در هنگام لمس آن ها می توانید به سستی شان پی ببرید.

دسته دوم این مدل از زغال سنگ ها دارای مواد فرار بین ۲۲ الی ۳۱ درصد می باشد. اگر بخواهیم ویژگی های این مدل ها را برایتان بیان کنیم باید بدانید که این نوع از زغال سنگ ها ما بین بیتومینه هایی با مواد فرار زیاد و کم فرار دارند و می توانند ویژگی های این دو مورد را با هم داشته باشند بنابراین باید در نظر داشته باشید که این مدل از زغال ها نیز ترد بوده و به راحتی می توانند خرد شوند. خرد شدن این مدل از زغال ها ساده نمی باشد ولی باز هم با فشار دست می توان آن ها را تقسیم بندی کرد. به صورت کلی باید بدانید که این مدل از زغال سنگ ها به راحتی حمل می شوند و دارای سختی مناسب تری نسبت به نوع اول می باشند.

سومین نوع از این مدل از زغال ها دارای درصد مواد فرار بیش از ۳۱ درصد می باشد و دارای دو نوع مختلف C و b  هستند. در نوع b این مدل از زغال سنگ های بیتومینه ساختار های پایدار تر و لایه های سیاه تری را می بینید و همچنین این مدل ها دارای یک رنگ مات نیز می باشند و درصد مواد فرار این زغال ها بالا تر بوده و سختی بالایی دارند از این رو شما با فشار دست نمی توانید آن ها را خرد نمایید و باید این موضوع را در نظر داشته باشید که این نوع از زغال سنگ ها عموما شکل مکعبی دارند و ساختار های لایه لایه به صورت موازی دارند.

نوع C این مدل از زغال های بیتومینه بسیار سخت و محکم تر از انواع قبلی می باشند و باید بدانید که استحکام بالایی دارند ولی این مورد را در نظر داشته بشید که رطوبت و گوگرد و خاکستر های بیش تری حتی نسبت به نوع B دارند و نام بسیار معروفی که برای این مورد در نظر گرفته شده است زغال سنگ آزاد سوز می باشد.

ویژگی های زغال بیتومینه

ویژگی های کلی

 • این مدل از زغال سنگ ها در رنگ های سیاه و لایه های مشکی و براق و مات می باشند و به صورت ترکیبی یافت می شوند و استفاده از این مدل ها در بخش الکتریسیته بسیار رایج خواهد بود.
 • در واقع میزان گرمایش تولیدی این زغال ها بین ۲۴.۴ الی ۳۲.۵ کیلو ژول بر گرم می باشد و نسبت به سایر زغال سنگ های دیگر میزان گرمایش بیش تری دارند.
 • میزان مواد فرار و ناخالصی ها و رطوبت بین ۲ الی ۴۵ درصد می باشد و می توان همین مورد را مبنایی برای مرغوبیت و نا مرغوب شدن این موارد قرار می دهند.
 • از دیگر کاربرد زغال بیتومینه این است که به نسبت سایرین طولانی تر می سوزد و در صورت پودر شدن به راحتی شعله ور خواهد شد.
 • اگر این زغال ها را به صورت نا درست بسوزانید شاهد دوده و دود اضافی و زیاد خواهید بود.
 • سوختن خود به خودی در این زغال ها وجود ندارد.
 • در تهیه کک ها از این زغال ها استفاده می شود.
 • اگر زغال سنگ ها بدون هوا گرم شوند مواد فرار خود را آزاد خواهند کرد و و در نهایت نوع متخلخلی را از زغال سنگ ها تولید می کنند به نام کک و در صنعت از این مورد استفاده های بیش تری خواهد شد.

کاربرد های مهم

کاربرد زغال بیتومینه در صنعت بسیار زیاد می باشد و در ادامه اطلاعاتی در این زمینه به شما عزیزان خواهیم داد.

 • نوع حرارتی این مدل از زغال سنگ ها به عنوان زغال سنگ تولید بخار در صنایع برقی برای تولید برق به کار می رود.
 • نوع متالوژیکی این زغال سنگ ها برای تولید کک به کار می رود و منبعی از کربن مناسب برای ساخت فولاد خواهد بود و به صورت کلی درصد کربن بالا و رطوبت کم آن می تواند برای تولید سیمان و فولاد بسیار خوب باشد.

کاربرد زغال بیتومینه

سوزاندن این زغال سنگ ها می تواند برای سلامتی انسان ها بسیار مضر باشد و باید بدانید و در نظر داشته باشید که با سوختن این مدل از زغال سنگ ها مقدار بسیار زیادی دوده و دود آزاد خواهد شد و همچنین ناخالصی های ایجاد شده در این زغال ها می تواند جیوه و آرسنیک باشد و هر دو برای بدن انسان به شدت مضر می باشند. اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه می توانید اطلاعاتی بسیار خوب در مورد نحوه تشکیل زغال سنگ نیز کسب کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *