دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

با بلوغ های لازم برای ازدواج آشنا شوید

  • کژال کوهستانیان
  • ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
  • ۰

فقدان بلوغ های لازم برای ازدواج با تبعات مخصوص به خود به همراه می باشد، برای مثال ازدواج در سن پایین و نداشتن بلوغ فکری منجر می شود، تا فرد با آگاهی انتخاب نکند و به رشد شخصیتی و فکری کافی نرسیده باشد. هر کدام از این بلوغ ها برای پایداری و استمرار در ازدواج یک فاکتور مهم می باشند.

سن شاید یکی از مهم ترین فاکتور های ازدواج به شمار آید، که در مورد آن بحث های طولانی و طویلی وجود دارد، از نگاه قانون اعداد مختلفی برای قانونی بودن ازدواج مطرح می شود. هرچند سن، شرط لازم برای ازدواج می باشد، اما کافی نیست. بلوغ در ازدواج طیف های گسترده تری از اعداد را طلب می کند و صرفا با گذر عمر به دست نمی آید. بلوغ های لازم برای ازدواج کمک می کنند، تا این امر مهم در زندگی با موفقیت شکل بگیرد و همچنین با موفقیت تداوم و استمرار داشته باشد.

از مسئله کودک همسری که عبور کنیم، برخی از خانواده ها گمان می کنند، هر دختر و پسری که وارد دهه دوم زندگی خود شده اند، می توانند ازدواج کنند، در صورتی که آمادگی لازم برای ازدواج فراتر از سن می باشد و سن تنها یکی از ملاک ها خواهد بود.

آشنایی با بلوغ های لازم برای ازدواج

بلوغ های لازم برای ازدواج

برخی از افراد بدون انتظار قبلی عاشق می شوند و بدون در نظر گرفتن این امر که بدانند، عشق بالغانه است، یا کودکانه و یا اینکه بدانند، آمادگی لازم برای ازدواج را دارند، یا خیر اقدام به ازدواج می کنند، در حالی که آمادگی کافی داشتن برای ازدواج بسیار مهم می باشد و نباید از آن غافل شد.

بلوغ را می توان، فرایندی طبیعی قلمداد کرد، که در مرحله خاصی از رشد اتفاق می افتد و تمام دختران و پسران را شامل می شود. اما منظور از بلوغ در ازدواج تنها کسب بلوغ جنسی نمی باشد و مسئله فراتر از یک بعد بلوغ در فرد می باشد. منظور از بلوغ در ازدواج علاوه بر رشد جنسی به تحولاتی در ذهن و رفتار اشاره دارد، که از مهم ضروریات برای داشتن زندگی سالم می باشد.

فردی که شرایط کافی برای ازدواج را دارا می باشد، باید در تمام ابعاد اجتماعی و اخلاقی و روانی به خوبی رشد کرده باشد، رشد در ابعاد مختلف بلوغ کمک می کند، تا ازدواج موفقی داشته باشید و به شناخت مناسبی از خود و همسرتان برسید.

بلوغ جنسی

بلوغ جنسی در پسران با ترشح هورمون تستوسترون و هورمون های استروژن و پروژسترون در دختران به وقوع می پیوندد، رسیدن به بلوغ برای دختران و پسران با نشانه های مختلفی همراه است و معمولا در بین دختران زودتر از پسران و در سن نه تا چهارده سالگی و در پسران یازده تا پانزده سالگی روی می دهد. یکی از پیش نیاز های دو طرف برای ازدواج رسیدن به بلوغ جنسی می باشد. فردی که به بلوغ جنسی کافی رسیده باشد، درک درستی از نیاز های جنسی، کنترل غریزه و روش های برقراری ارتباط جنسی خواهد داشت.

  •  آرون گروپس

بلوغ اقتصادی

یکی از بلوغ های لازم برای ازدواج رسیدن به بلوغ اقتصادی می باشد. با رسیدن به چنین نقطه ای فرد در زندگی از لحاظ اقتصادی به وضعیت پایدار و مشخصی می رسد، در این صورت توانایی اداره زندگی مستقل را پیدا می کند و می تواند، به لحاظ مالی زندگی را اداره کند. با رسیدن به بلوغ اقتصادی فرد می تواند، برنامه ریزی مالی داشته باشد و پس انداز و مخارج را به نحوی برنامه ریزی کند، که نه خساست باشد و نه ولخرجی و به تعادلی در این میان رسیده رسیده باشد.

بلوغ اقتصادی به معنای رسیدن به ابعاد مهم بلوغ برای ازدواج

بلوغ فرهنگی

این تصور همیشه وجود دارد، که تحصیلات عالی تر می تواند، نشان از فرهنگ بالاتر باشد، در صورتی که این تصور همیشه درست نمی باشد و هر چند تحصیلات بالاتر می تواند، زمینه برای ارتقا بلوغ فرهنگی باشد، اما لزوما تاثیری در این زمینه نخواهد داشت. بنابراین باید گفت تحصیلات در بلوغ فرهنگی اثر گذار می باشد، اما به تنهایی کفایت نمی کند.

مهم ترین ویژگی های رسیدن به بلوغ فرهنگی دوری کردن از صفات اخلاقی منفی مانند بد زبانی، بدرفتاری، بی ادبی، خودخواهی و هرزگی است و شامل روی آوردن به صفات اخلاقی مثبت چون انعطاف پذیری و حسن ظن، گذشت و مهربانی می باشد. چنین ویژگی های مثبتی را جدی بگیرید، زیرا از نشانه هایی که به شما می گوید ازدواج موفقی خواهید داشت، می باشند.

بلوغ اجتماعی

روی آوردن به اجتماع و قبول مسئولیت های اجتماعی چون شرکت در اجتماعات سالم، قبول مسئولیت در محیطی غیر از خانه، دوست یابی، اظهار نظر در رابطه با نظرات دیگران و اتفاقات به روز جامعه از شاخصه های اجتماعی شدن می باشد. همچنین باید اشاره کرد، که شغل و موقعیت اجتماعی هر کس می تواند، نشانه ای از بلوغ اجتماعی فرد باشد. فردی که از بلوغ اجتماعی برخوردار باشد، باید برای آینده در چند سال پیش رو برنامه های احتمالی و هدف هایی داشته باشد.

بلوغ اجتماعی بیانگر داشتن بلوغ های لازم برای ازدواج می باشد

بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی یکی از بلوغ های لازم برای ازدواج می باشد و با رسیدن به توانایی شناسایی و مدیریت هیجانات و توانایی درک دیگران مشخص می شود. در این شکل از بلوغ فرد می تواند، احساسات خود را به شکل مناسب بیان کند و در مواقع ضروری این احساسات را کنترل کند.

دختر ها و پسران جوانی که تحمل و یا توانایی برقراری ارتباط با خواهر، برادر و دوستان خود را ندارند، در تداوم با زندگی همسر خود نیز درمانده می شوند. داشتن روحیه تعاون و همدلی و کنترل هیجانات و توانایی ابراز علاقه از نشانه های بلوغ عاطفی می باشد.

بلوغ شخصیتی

بلوغ شخصیتی یکی از اصلی ترین بلوغ ها برای ازدواج می باشد، این بلوغ جنبه های مختلفی را در بر می گیرد. برای مثال یکی از مهم ترین فاکتور ها در اثبات رسیدن به بلوغ شخصیتی داشتن فردیت می باشد. توانایی اتخاذ تصمیم به تنهایی و شناخت خود به شکل کامل برخی از مهم ترین ویژگی های رسیدن به فردیت می باشد.

سن در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، در بیشتر موارد ازدواج هایی که در سنین پایین اتفاق می افتد، موجب می شود، تا فردی که هنوز فردیت نیافته است، به شخصیت خود تحول یافته این دست پیدا نکند و فردیت برای انتخاب نداشته باشد. در چنین مواقعی فرد نمی تواند، به راحتی تصمیم گیری کند و مسئولیت پذیری کمی دارد، همچنین احتمال رفتار های غیر قابل پیش بینی بسیار می شود.

رسیدن به بلوغ شخصیتی بخشی از بلوغ های لازم برای زندگی مشترک

سایر مشکلات عدم وجود بلوغ شخصیتی تله های شخصیتی چون مهرطلبی، خود کم بینی، کمال گرایی، پارانوئید، دوقطبی و اختلالات روانی دیگر می باشد، که لازم است، پیش از ازدواج مورد بررسی قرار بگیرد و از نظر سلامت فرد اطمینان حاصل شود.

بلوغ عقلی

از دیگر بلوغ های لازم برای ازدواج باید بلوغ عقلی را نام برد. توانایی های عقلی و شناختی دختران نوجوان زودتر از پسر ها رشد می کند و این رشد می تواند، از نظر کمی و کیفی در نوجوانی دستخوش تغییرات شود. رسیدن به بلوغ عقلی برای سازگاری با مسئولیت های زندگی مشترک حائز اهمیت می باشد. بلوغ عقلی زمانی در نوجوان حاصل می شود، که رسایی و کمال در هوش و عقل، حافظه، تصور و تخیل و استدلال در وی شکل گرفته باشد. بلوغ عقلی منجر می شود، تا فرد بتواند برای گفته ها و اعمال و رفتار دلایل قانع کننده داشته باشد و برای اقدام بر امری بیندیشد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *