دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

نحوه صحیح پایان دادن به رابطه عاطفی نامناسب

 • بهجت فلاح
 • ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
 • ۰

اگرچه پایان دادن رابطه عاطفی و عاشقانه حس خوبی ندارد، اما یک ضرورت تلقی می شود. ضرورتی که باید به نحو احسنت انجام شود. در طول جلسات مشاوره، مشاورین به بررسی بهترین راه پایان دادن رابطه عاطفی می پردازند. زمانی که یک رابطه عاشقانه به پایان می رسد، چنان شکنجه عظیمی بر طرفین وارد می شود که انگار تا مدت ها قرار نیست، راحتشان بگذارد. کسی که خودش رابطه را به پایان رسانده است، تا مدت ها احساس عذاب وجدان و گناه دارد و کسی هم که ترک شده، غصه طرد شدن خلاصش نمی کند. اوضاع زمانی وخیم تر می شود که طرفین احساس کنند کاری از دستشان ساخته نیست.

زمانی که رابطه عاطفی به پایان می رسد، ممکن است طرفین آسیب زیادی ببینند که انگار تا مدت ها قرار نیست آن ها را راحت بگذارد. معمولا فردی که خودش رابطه را تمام کرده است، احساس عذاب وجدان و گناه می کند و شخصی که طرد شده است، از لحاظ عاطفی اذیت می شود. شرایط زمانی وخیم تر می شود که دو طرف حس کنند هیچ گونه کاری از دست شان ساخته نیست و ممکن است تا همیشه  با این حس درماندگی و ناامیدی روزهای خود را بگذرانند. در این مقاله شما را با نحوه صحیح پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب آشنا خواهیم کرد.

نحوه صحیح پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب

رابطه عاطفی نامناسب یک تله است که نه تنها خود ما بلکه طرف مقابل را نیز به دام می اندازد و درگیر خواهد کرد. گاهی اوقات پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب یکی از بهترین راهکارها است تا نزاع و درگیری برای همیشه به پایان برسد. دلایل فراوانی وجود دارند که یک رابطه عاطفی به پایان برسد، اما نداشتن تفاهم جزو مهم ترین علل محسوب می شود. راه های زیادی وجود دارد که بتوانید یک رابطه عاطفی نامناسب را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید. مراحل به پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب به شرح زیر است:

راه های پایان دادن رابطه عاطفی

۱. تصمیم درست بگیرید

پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب نیازمند تصمیمات جدی است. اطمینان داشته باشید از جوانب منطقی و عقلانی به قضایا نگاه کنید. به هیچ عنوان زمان عصبانیت تصمیم نگیرید. در عوض، به خودتان این فرصت را بدهید تا در آینده بیشتر عواقب احتمالی را در نظر بگیرید. این موضوع به ویژه با حضور فرزندان در رابطه پررنگ تر می شود. پایان دادن به ازدواج به هیچ عنوان به تمام کردن رابطه با کسی که تنها چند ماه او را دیده اید نیست. با این حال، هر راهی که می خواهید انتخاب کنید باید از قدم برداشتن در آن اطمینان داشته باشید.

اگر به پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب آگاه هستید، آن را انجام دهید. برخی از زوجین سال های سال در رابطه نامناسب می مانند، تنها به این علت که نمی دانند چگونه آن را به پایان برسانند. بدین صورت ماندن در رابطه عاطفی نامناسب به هیچ وجه درست نیست.

۲. مشکل خود را بپذیرید

از کجا متوجه خواهید شد که پایان رابطه عاطفی فرا رسیده است؟ گاهی اوقات پاسخ به این سوال واضح تر است و گاهی اوقات دیگر احتمال دارد از پاسخ خود اطمینان نداشته باشید. بدین صورت برخی نشانه ها به شما خواهند گفت که پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب چه زمانی فرا می رسد؟ از مهم ترین نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرون گروپس
 • از لحاظ احساسی، فیزیکی و جنسی مورد اذیت و آزار قرار گرفته اید.
 • ارتباط خود را با اعضای خانواده و دوستان صمیمی خود به هم زده اید تا در رابطه عاطفی تان بمانید.
 • ظاهر خود را به طرز چشمگیری تغییر داده اید تا از نظر شریک تان جذاب تر دیده شوید.
 • آرزو می کنید که رابطه تان مانند گذشته بود.
 • دائما احساس ناامیدی دارید.
 • ارزش ها، اهداف و باورها را به منزله وفق دادن با شریک خود تغییر داده اید. به امید اینکه رابطه عاطفی تان بهتر شود اما این کار انجام نشد.
 • دلایلی پیدا می کنید که جدا از یکدیگر سپری کنید.

اگر مورد سوء استفاده یا اذیت و آزار قرار گرفته اید، اگر اهداف یا باورهای مشابه خود را به اشتراک نگذارید و اگر مدام با شریک خود بحث و جدل دارید زمان پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب فرا رسیده است. آیا باید به امید رابطه عاطفی بهتر مدام خودتان را به خطر بیندازید؟ شما باید خودتان در این مورد تصمیم بگیرید اما نکته مهم که این است که رابطه عاطفی مناسب همیشه به بهبود کیفیت زندگی کمک می کند، نه این که شما را از زندگی تان دور کند.

چگونه بخ یک رابطه عاطفی نامناسب پایان دهیم؟

۳. به هیچ عنوان او را تعقیب نکنید

به هیچ عنوان به دنبال نشانه هایی از کاری که آن فرد در حال حاضر انجام می دهد نباشید. روی ترمیم آسیب های وارده به خود متمرکز شوید. زمانی که ارتباط خود را با شریک زندگی تان قطع کردید، سعی نکنید او را مدام در اینترنت جستجو کنید. شما باید حواس خود را با چیزهای دیگر پرت کنید. از دنیای مجازی تا جایی که می توانید فاصله بگیرید. خودتان را درگیر نقاط قوت خود کنید و کتاب بخوانید. زمانی که اخبار مربوط به شریک عاطفی خود را دنبال می کنید دوباره ممکن است به آن رابطه غلط بازگردید.

۴. در انتخاب کلمات خود دقت کنید

با پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب، به شریک خود بگویید چه چیزهایی از رابطه را به دست آورده اید و چه چیزهایی را از او یاد گرفته اید. برخی از جملات مانند تو این گونه نیستی اما من هستم، تو آدم خوبی هستی اما … به هیچ عنوان جملات مناسبی نیستند، به همین خاطر از گفتن این جملات دوری کنید. در عوض سعی کنید، جملات خود را از صمیم قلب بیان کنید تا طرف مقابل آرام شود.

۵. بهتر است پایان دادن به رابطه خود را قطعی کنید

ممکن است چند روز، چند هفته یا حتی ماه ها بعد از پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب دوباره به شریک سابق تان فکر کنید. احتمال دارد اوقات خوشی که با او داشتید را به یاد بیاورید و حتی از اتفاقاتی که با او رخ داده نیز تعجب کنید. تمام این احساسات دوره ای و کاملا طبیعی هستند. اما این مهم است که حداقل ما را تحت تأثیر قرار ندهند. خودتان را حداقل برای ماه ها دور نگه دارید تا آنکه بتوانید به طور کامل روی پای خود بأیستید. مهم نیست چه اتفاقی قرار است بیفتد، تماس نگیرید و ارتباط خود را با او تازه نکنید.

توصیه هایی برای پایان دادن به یک رابطه عاطفی

۶. شریک عاطفی خود را در جریان پایان دادن رابطه عاطفی قرار دهید

به شریک عاطفی خود نشان دهید که قصد دارید ارتباطی که بین تان وجود دارد را تمام کنید و  می خواهید تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید. شما به یک رابطه عاطفی پایان داده اید زیرا  همان طور که گفته شد واقعا قصد تغییر دارید.

۷. به هیچ عنوان خود را سرزنش نکنید

شما رابطه خود را پایان می دهید، زیرا این بهترین راهکار برای هر دوی شما است. اگر پایان دادن به رابطه نامناسب عاطفی را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید و بدون قضاوت یا سرزنش شریک تان این کار را به سرانجام برسانید هیچ علتی برای داشتن احساس گناه وجود ندارد. رابطه بدون آسیب به احساسات فرد مقابل تمام نمی شود، اما شما مسئول احساسات کسی نیستید. در عوض باید با خودتان و شریک زندگی تان صادق باشید.

۸. مکان آرامی را انتخاب کنید

بهترین مکان برای صحبت کردن با شخص مقابل یک محیط آرام و خصوصی است. محیطی را پیدا کنید که در آن آزادانه احساسات خود را نشان دهید و بتوانید با یکدیگر به گفتگو بپردازید. رستوران و دیگر مکان های عمومی جزو بدترین مکان ها برای پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب هستند. احتمالا صدا زدن نامتان، فریاد کشیدن و گریستن در اماکن عمومی آخرین چیزی است که بخواهید.

از طرفی، اگر تصور می کنید شریک شما احتمال دارد به شدت واکنش نشان دهد رابطه خود را در مکان عمومی به پایان برسانید. به هیچ عنوان برای پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب از ایمیل یا تلفن استفاده نکنید. اگر می خواهید رابطه خود را با شخصی تمام کنید باید شجاعت روبرو شدن با آن شخص را داشته باشید.

روش های تمام کردن یک رابطه

۹. عکس العمل طرف مقابل خود را پیش بینی کنید

چهار عکس العمل مهم وجود دارد که وقتی با فرد مقابل رابطه خود را به هم می زنید، احتمال بروز آن افزایش پیدا می کند:

 • غم و گریه کردن
 • سکوت به طور معمول به دنبال ترک طرف مقابل بروز پیدا می کند.
 • پرسش در خصوص تصمیماتی که گرفته اید.
 • خشم و عصبانیت (این مورد می تواند در بیشتر مواقع خطرناک باشد)

قبل از اینکه تصمیمات خود را بیان کنید، بهتر است عکس العمل طرف مقابل را مطابق شناختی که از او دارید پیش بینی کنید تا بتوانید با آن درست برخورد کنید. پیش بینی عکس العمل طرف مقابل ایده بسیار خوبی است که خودتان را برای یک سناریو آماده کنید تا بتوانید رابطه عاطفی نامناسب را به درستی به پایان برسانید.

۱۰. شما باید به خودتان زمان سوگواری بدهید

لازم است بدانید پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب به معنی از دست دادن فردی است که قسمتی از زندگی تان بوده است، حتی اگر تلاش کرده باشید با کمترین آسیب از یکدیگر جدا شوید، احساس می کنید قسمتی از خودتان را از دست داده اید، به خودتان اجازه دهید در این پروسه سوگوار باشید. این احساسات به هیچ عنوان خجالت آور نیستند و نشان دهنده احساسات حقیقی قدیمی شما نسبت به شریک تان است.

شما باید درک کنید این احساسات به موقع از بین می روند. اجازه دهید احساسات به گذشته بازگردند و در عوض از اشتباهات خود درس بگیرید. پایان دادن رابطه عاطفی نامناسب به هیچ عنوان شما را آدم بدی جلوه نمی دهد و موجب می شود صادقانه متوجه شوید چه کسی هستید و دقیقا چه می خواهید.

اصول پایان دادن رابطه عاطفی

۱۱. با یک مشاور مشورت کنید

احتمال دارد بخواهید برای پایان دادن رابطه عاطفی خود به دنبال مشاور یا زوج درمانگر باشید. به همین خاطر بهتر است چند جلسه خودتان و شریک عاطفی تان در جلسات مشاوره حضور پیدا کنید.

امیدواریم از مطالب این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات نشانه های رابطه اشتباه، نشانه های خیانت در رابطه، اصول رابطه بلندمدت و احساس تنهایی در رابطه را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *