دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

برای فرم دادن گوش نوزاد چه روش هایی وجود دارد؟

 • بهجت فلاح
 • ۱۱ خرداد ۱۴۰۳
 • ۰

بدشکلی گوش نوزاد عارضه ای است که بسیاری از والدین را نگران کرده است. اگرچه بیشتر این ناهنجاری ها، در طول زمان و با بزرگ شدن نوزاد برطرف می شود، اما بسیاری از نافرمی ها تا پایان عمر به همان صورت باقی می مانند. همین مسئله می تواند گوش خارجی را از نظر عاطفی و عملکرد تحت تأثیر قرار دهد.

ناهنجاری های ژنتیکی یا برخی از عوامل محیطی در زمان رشد جنین درون رحم، احتمال دارد موجب تغییر شکل غیر طبیعی گوش نوزاد شود. این یک مسئله به شدت نگران کننده برای والدین به شمار می رود. زیرا تغییر شکل غیر طبیعی گوش نوزاد می تواند در طولانی مدت موجب بروز عوارضی نظیر ناشنوایی شود. اما خوشبخانه امروزه برای فرم دادن گوش نوزاد روش های درمانی زیادی وجود دارد.

برخی از این شیوه های درمانی به صورت غیر جراحی انجام می شوند. در مقابل می توان برای درمان شکل غیر طبیعی گوش نوزاد از جراحی کمک گرفت. برخی از ناهنجاری های گوش نوزاد تا چند ماه یا چند سال پس از تولد از بین خواهند رفت. اما برخی دیگر احتمال دارد برای مدت زمان زیادی باقی بمانند که نه تنها در حالات فیزیکی فرزند شما تأثیر می گذارد، بلکه روی حالات روحی او نیز مؤثر است و باعث انزوا و افسردگی می شود. بر همین اساس در این مقاله قصد داریم در مورد تغییر شکل گوش نوزاد و روش های فرم دادن گوش نوزاد، مطالبی را ارائه دهیم.

بدشکلی گوش نوزاد

بدشکلی گوش نوزاد از جمله عوارضی است که به دغدغه برخی از والدین تبدیل شده است. اگرچه معمولا اینگونه ناهنجاری ها به مرور زمان و با رشد نوزاد برطرف می شوند. اما گاهی اوقات بدفرمی ها تا پایان عمر همراه آن ها باقی می ماند. ناهنجاری های آناتومیک گوش می بایست در دوره نوزادی تشخیص داده شوند. در این صورت بدون نیاز به جراحی می توان آن را درمان کرد. طبق نظر جراحان پلاستیک اروپا نخستین دلیل ایجاد بدشکلی گوش نوزدان مربوط به ژنتیک می شود. بنابراین در سه هفته اول زندگی نوزاد که گوش های او انعطاف پذیر و نرم هستند، می توانید از روش هایی مثل آتل درمانی کمک بگیرید.

نوزادان در ماه های نخست مقدار فراوانی هورمون استروژن از خون مادر در بدن خود دارند که همین امر باعث نرمی غضروف های بدن به خصوص غضروف های گوش می شود. به طور کلی ۱۵ تا ۲۰ درصد نوزادان با عارضه بدشکلی و ناهنجاری گوش متولد می شوند. ناهنجاری های مادرزادی مواردی هستند که در گوش خارجی به صورت تغییر در اندازه، مکان و شکل گوش خود را نشان می دهند. در برخی از نوزادان که بدشکلی گوش آن ها موجب کم شنوایی انتقالی شده است از سمعک استخوانی برای درمان آن ها استفاده می شود. علاوه بر ژنتیک عوامل زیادی سبب ایجاد بد شکلی و بدفرمی گوش نوزاد می شوند.

بازسازی و فرم دادن گوش نوزاد

انواع بدفرمی های گوش و دلایل به وجود آمدن آن ها

دفرمگی و بدشکلی گوش خارجی ممکن است بر اثر سانحه، ژنتیک یا ورزش هایی مانند کشتی ایجاد شود. اما این بدفرمی در نوزادان معمولا یا هنگام تولد اتفاق می افتد یا مادرزادی است. از انواع بدفرمی های گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرون گروپس
 • گوش آترزی: بسته بودن مجرای خارجی گوش که بر اثر ژنتیک یا بیماری رخ می دهد و در این راستا ممکن است گوش میانی و داخلی نیز درگیر شود.
 • گوش گل کلمی: هنگامی که غضروف گوش به صورت کاملا غیر طبیعی روی غضروف طبیعی گوش رشد کند و حالتی بد فرم به گوش دهد که در اصطلاح به آن گوش کلمی می گویند.
 • گوش گربه ای: به شکلی از گوش گفته می شود که لبه های گوش به طرف داخل تا می شوند و اغلب بر اثر ژنتیکی یا بد خوابیدن نوزاد اتفاق می افتد.
 • گوش آویزان: گوشی که به سمت داخل سر انحنا دارد و لبه آن تا شده که به آن گوش ویلدرمیت نیز می گویند.
 • لاله گوش کشیده: این حالت نیز هنگامی اتفاق می افتد که بیمار به خواست خود برای مدت زمان زیادی از گوشواره های بسیار سنگین استفاده می کند و لاله گوش به طرف پایین کشیده می شود. این مورد در نوزادان صدق نمی کند.
 • گوش بادبزنی یا برجسته: به گوش هایی می گویند که بدون توجه به اندازه کلی گوش، بیش از ۲ سانت از سر فاصله گرفته و بیرون زده شده است.
 • گوش پنهان: گوشی است که در آن چهارچوب غضروف زیر پوست مانده و نمی تواند به درستی رشد کند و از پوست خارج شود.
 • کلوئیدهای گوش یا گوش کشتی گیری: این نوع از بدشکلی گوش معمولا بعد از سانحه یا سوراخ کردن گوش و یا بر اثر ورزش ایجاد می شود که به دلیل جای اسکار و شکستگی های زیاد بد فرم می شود.
 • گوش های منقبض یا مارپیچی: این نوع گوش لبه های چین داری دارد و بر اثر ناهنجاری به وجود آمده گوش به صورت مارپیچی تغییر شکل می دهد.
 • میکروتیا: این گوش به شدت کوچک بوده و رشد کافی نکرده است.

اصلاح گوش های غیر طبیعی نوزادان

شیوه های درمان بدفرمی گوش

در حال حاضر شیوه های درمانی متعددی برای اصلاح و بازسازی شکل غیر عادی گوش و فرم دادن گوش نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به برخی از روش های درمانی برای فرم دادن گوش نوزاد اشاره شده است:

۱. چسب ضد حساسیت

یکی از مهم ترین روش ها برای اصلاح و بازسازی بدفرمی گوش نوزاد، استفاده از چسب ضد حساسیت است. چسب ضد حساسیت، چسبی قوی است که آلرژی و حساسیت پوستی مانند قرمز شدن و تورم ایجاد نمی کند. پوست نوزاد در سال های اول پس از تولد به شدت حساس است و سریعا به پارچه ها و شوینده های پوستی حساسیت نشان می دهد. به همین خاطر، بهترین روش برای بازسازی و اصلاح بدشکلی گوش نوزاد استفاده از چسب ضد حساسیت است.

 برای استفاده از این چسب باید یک انتهای آن را به لاله گوش نوزاد خود بچسبانید و انتهای دیگر به سر نوزاد وصل می شود، بدین صورت، بدشکلی گوش نوزاد با گذشت زمان رفع خواهد شد. بهتر است در هفته چند بار این کار را تکرار کنید تا هر چه سریع تر بهترین نتیجه را دریافت کنید. عوامل گوناگون مانند بدخوابیدن نوزاد، باعث تغییر شکل غضروف لاله گوش می شود. در این حالت حتما از چسب ضد حساسیت استفاده کنید.

اصلاح فرم دادن گوش نوزاد

۲. استفاده از آتل

یکی از شیوه های درمان شکل غیر عادی گوش نوزاد، استفاده از آتل است. این شیوه به طور معمول برای نوزادانی مورد استفاده قرار می گیرد که به طور ژنتیکی گوش های بد فرم دارند. همان گونه که می دانید، غضروف و استخوان های نوزاد در ماه های اول پس از تولد به شدت نرم هستند و به آسانی شکل می گیرند. به همین خاطر بهتر است شکل غیر طبیعی گوش نوزاد دقیقا پس از تولد مورد تشخیص و درمان قرار بگیرد.

۳. جراحی

از جمله روش های اصلاح و بازسازی شکل غیر طبیعی گوش نوزاد می توان به جراحی اشاره کرد. البته جراحی به طور معمول در سن بالاتر از ۶ سال مورد استفاده قرار می گیرد. به همین خاطر اگر گوش فرزند شما به علت عوامل ژنتیکی یا عوامل محیطی بد فرم شده است باید حداقل تا سن ۶ تا ۷ سالگی صبر کنید. جراحی زیبایی گوش به اتوپلاستی نیز معروف است این جراحی به صورت سرپایی انجام می شود و به طور معمول نیازی نیست از ماده بیهوشی استفاده شود. می توان جراحی زیبایی گوش را با استفاده از ماده بی حسی نیز انجام داد.

البته باید بدانید که بسیاری از کودکان مخالف این جراحی هستند. زیرا در رابطه با انجام این جراحی و نتایج آن نگرانی و ترس شدیدی دارند. به همین خاطر می توان گفت قانع کردن کودک ۶ یا ۷ ساله اصلا کار راحتی نیست. بهتر است روند درمان شکل غیر طبیعی گوش را در دوره نوزادی و با استفاده از روش های غیر جراحی انجام دهید. در صورتی که ظاهر گوش بد است و با روش های غیر جراحی درمان نمی شود کمی صبر داشته باشید و چند سال بعد اقدام به جراحی زیبایی کنید.

در روش جراحی، در قسمت پشتی لاله گوش برش کوچکی ایجاد می شود. سپس غضروف اضافه که موجب بد فرم شدن گوش شده جدا می شود. دوره نقاهت جراحی گوش به هیچ عنوان طولانی نیست و کودک بعد از گذشت چند روز می تواند فعالیت های روزمره و عادی خود را انجام دهد. علاوه بر این رعایت مراقبت های پس از جراحی گوش اهمیت زیادی دارد. بهتر است کودک شما از تحرک زیاد و خوابیدن روی گوش جراحی شده پرهیز کند. علاوه بر این پانسمان گوش را باید هر چند وقت یک بار تعویض کنید و سطح زخم به طور کامل با مواد شوینده ضد حساسیت و آب شست و شو داده شود.

انجام جراحی برای فرم دادن گوش نوزاد

نکات و مراقبت های لازم پس از جراحی گوش نوزادان

 • توجه داشته باشید برای به حداقل رساندن درمان گوش نوزادان با استفاده از جراحی زیبایی، اصلی ترین نکته ای که وجود دارد، رعایت نکات بهداشتی برای جلوگیری از بروز عفونت در محل زخم ها است. البته به طور معمول می بایست زمان مشخصی از به دنیا آمدن نوزاد و رشد او گذشته باشد تا بتوان نسبت به جراحی های گوش اقدام کرد. در هر حال مصرف برخی از آنتی بیوتیک های مخصوص نوزادان برای به حداقل رساندن احتمال بیماری های عفونی لازم و ضروری است.
 • پانسمان عمل جراحی پس از سه روز از روی گوش ها برداشته شده و هر روز باید محل زخم ها را با صابون و آب شست و شو دهید. این پروسه هم موجب جلوگیری از بروز عفونت شده و هم کمک زیادی به بهبود زخم های نوزاد می کند. علاوه بر این، باید در زمان خواب از هندبند استفاده شود تا احتمال دستکاری شدن زخم ها تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند.
 • گوش هایی که برجستگی زیادی دارند و شبیه بادبزن هستند، به طور معمول باید جراحی شوند. این عمل گاهی اوقات که شکل حادی از گوش ها وجود داشته باشد، می تواند هزینه های نسبتا زیادی را به دنبال داشته باشد.

جراحی بدشکلی گوش نوزاد

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات نشانه های گوش درد نوزاد، علائم عفونت گوش نوزاد و تمیز کردن گوش نوزاد را نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *