دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

شرایط نگهداری بونسای جید و پرورش این گیاه

  • کژال کوهستانیان
  • ۴ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

بنسای جید را می توان گیاهی همیشه سبز تلقی کرد، که دارای تنه ضخیم گوشتی و برگ های سبز و آبدار است، این گیاه در طول فصل پاییز خوشه های کوچکی از گل های سفید بسیار زیبا به شکل ستاره تولید می کند، البته گلدهی در زمانی اتفاق می افتد، که شرایط ایده آل برای نگهداری بونسای جید فراهم شده باشد.

بونسای جید با نام های دیگری چون بونسای جید مینیاتوری، پورتولاکاریا افرا، کراسولا و خرفه ای نیز شناخته می شود، این گیاه را باید در رده شبه بونسای دسته بندی کرد. یکی از مواردی که باعث شده است، این گیاه طرفداران بسیاری داشته باشد ساده بودن شرایط نگهداری بونسای جید، مقاوم بودن این گیاه و قابلیت نگهداری در داخل و خارج از خانه آن می باشد.

خاستگاه اصلی گیاه جید آفریقا می باشد، این گیاه از خانواده گیاهان گوشتی ساکولنت است و همین امر موجب می شود، تا در دسته شبه بونسای جای بگیرد.

شرایط نگهداری بونسای جید

جید از یک تنه ضخیم و شاخه های ظریف با برگ های سبز آبدار تشکیل می شود، برگ های این گیاه بیضی و ضخیم می باشد و در طول پاییز گل های سفید و کوچک آن شکوفا می شوند، پوست ساقه جید جوان در ابتدا سبز و نرم و با گذر  زمان و پیر شدن آن به رنگ قهوه ای و چوبی تغییر می کند.

آشنایی با ویژگی های بونسای جید

بهترین شرایط برای نگهداری از جید مینیاتوری در فصول گرم سال بیرون از فضای داخلی و در فصل های سرد در مکان سرپوشیده می باشد. حداقل دمای قابل تحمل برای جید پنج درجه و مناسب ترین دما برای نگهداری بیست تا بیست و پنج درجه سانتی گراد می باشد. لازم است بونسای جید از باد های سرد و سرمای فصل زمستان محافظت شود، زیرا این گیاه یک گیاه بومی مناطق گرمسیری می باشد.

آشنایی با بونسای جید

بونسای جید که به نام علمی «Portulacaria afra» نیز شناخته می شود، درختچه ای آبدار و کوچک می باشد. جید به دو دسته معمولی و مینیاتوری تقسیم می شود، گیاه بونسای جید به دلیل جثه کوچک از گیاهان محبوب آپارتمانی برشمرده می شود.
جید مینیاتوری این امکان را دارد، که با هرس شدن به عنوان یک بونسای جید کوچک پرورش یابد، چرا که سرعت رشد این گیاه بسیار کند می باشد. بونسای جید در به راحتی در سبد های آویزان نیز رشد می کند، در صورت مناسب بودن شرایط نگهداری بونسای جید، این گیاه می تواند، تا بیش از صد سال عمر کند.

نور

بونسای جید برای رشد و سرزندگی به دریافت نور کافی نیازمند می باشد، قرمز شدن لبه های برگ ها حاکی از دریافت به اندازه نور می باشد، همچنین این گیاه می تواند، در فضای سرپوشیده و با نور مصنوعی نیز به رشد خوب خود ادامه دهد. چنانچه از این گیاه در فضای داخلی استفاده می کنید، پنجره جنوبی مناسب تر از پنجره شمالی می باشد، در صورت نبودن نور کافی نیز باید از لامپ های رشد مخصوص گیاه استفاده کرد.

  •  آرون گروپس

نور مناسب برای رشد بونسای جید

آبیاری

با دقت در ظاهر جید در می یابیم، این گیاه می تواند، آب زیادی در برگ ها و تنه خود ذخیره کند،به همین جهت ممکن است، کمتر از سایر گیاهان به آب نیاز داشته باشد. برای آبیاری این گیاه لازم است، دقت کنید، تا پس از خشک شدن سطح خاک، به آبیاری اقدام شود. آبیاری بیشتر از نیاز گیاه، به ویژه در زمستان و وجود آب و هوای خنک می تواند، پوسیدگی ریشه را در پی داشته باشد.

کوددهی

برای تغذیه گیاه لازم است، در طی فصل رشد که شامل بهار، تابستان و پاییز می باشد، ماهی یکبار از کود های کامل تغذیه ای استفاده کنید، در زمستان نیاز به کود دهی نمی باشد و گیاه در فاز استراحت قرار دارد. استفاده از کود مخصوص بنفشه آفریقایی می تواند، برای این گیاه بسیار مفید واقع شود.

خاک

خاک مناسب برای نگهداری بونسای جید باید سبک و دارای زهکشی مناسب باشد، به همین جهت ترکیب خاک لومی، شنی و سیلتی پیشنهاد می شود، بهتر است PH خاک ۶.۱ تا ۷.۸ باشد. در برخی منابع نیز ذکر شده است، که این درختچه می تواند، در خاک لومی و یا خاک های شنی غنی با مقدار کمی موارد ارگانیک حریصانه رشد کند.

خاک گلدان با کیفیت جهت پرورش بونسای جید مناسب است، ترکیب یک قسمت خاک باغچه، خاک برگ و ماسه می تواند، خاک سبکی را ایجاد کند، تا آب به راحتی از آن عبور نماید، تجمع آب به دور ریشه ممکن است، منجر به پوسیدگی ریشه گیاه شود.

بررسی خاک مناسب برای نگهداری بونسای جید

دما

برای نگهداری از بونسای جید لازم است، با شرایط دمایی مناسب، برای رشد بهتر این گیاه آشنا داشته باشید. دما مناسب در رشد و سرزندگی این گیاه یک فاکتور مهم محسوب می شود. برخی از افراد به اشتباه گمان می کنند، که درختچه بونسای جید در زمره گیاهان کاکتوس قرار دارند. وجود آنتوسیانین و رنگ قرمز در برگ ها حاکی از این امر می باشد، که این درختچه به هوای خنک نیاز دارد و دمای زیاد می تواند، منجر به ایجاد نرمی در ساقه و سبز شدن برگ ها شود، محدوده دمایی مطلوب دوازده درجه در شب و بیست و پنج درجه در روز است که دمایی ایده آل می باشد.

تعویض گلدان

تعویض گلدان درختچه جید می تواند، در تاخیر رشد آن دخیل باشد، به ویژه اگر گلدان جدید بزرگتر از نیاز گیاه باشد، چرا که گیاه در صورت وجود فضای زیاد ابتدا به رشد ریشه می پردازد و پس از آن به شاخ و برگ رسیدگی می کند. بهترین زمان برای تعویض گدان زمانی می باشد، که ریشه گیاه از زیر گلدان بیرون زده باشد، در این صورت تقریبا هر دو تا سه سال یک بار می توانید، گیاه را به یک گلدان با یک سایز بزرگتر منتقل کنید، بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل بهار می باشد.

تغذیه بونسای جید

تکثیر

ساده ترین روش در نگهداری بونسای جید و کمک به ازدیاد و تکثیر آن استفاده از روش قلمه زنی می باشد. برای آشنایی با همه چیز درباره تکثیر کراسولای خرفه ای و تکثیر بونسای جید می توانید، از روش قلمه زنی که در ادامه مراحل آن ذکر شده است پیروی کنید.

با کمک قیچی باغبانی استریل، یک شاخه که دارای سه تا شش اینچ طول می باشد از گیاه اصلی جدا کنید، قلمه خود را زمانی بردارید که کاملا خشک شده باشد، قلمه هایی که رطوبت زیادی داشته باشند نمی توانند به درستی ریشه دار شوند. قلمه خود را روی حوله کاغذی تمیزی قرار دهید و صبر کنید تا کاملا خشک شود.

برای آماده کردن قلمه باید هر برگ را از قسمت یک سوم پایینی کوتاه کنید، جهت افزایش یافتن رشد ریشه یک سوم پایین قلمه خود را به هورمون ریشه زایی آغشته نمایید. یک گلدان کوچک و مناسب را از ترکیب خاک گلدان و ماسه درشت یا پوکه پر کنید، خاک باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد، زیرا همانطور که پیش از این نیز گفته شد، نگهداری از بونسای جید به خاک دارای زهکشی وابسته می باشد.

مراحل قلمه زنی بونسای جید

خاک را آبیاری کنید و یک سوم پایینی قلمه خود را در مخلوط خاک مرطوب بکارید، پس از کاشت قلمه باید گلدان خود را به مکان نورگیری مناسبی منتقل کنید، که از نور صبحگاهی مطلوبی برخوردار باشد. پس از اینکه خاک گلدان جدید خشک شد، می توانید به آرامی خاک را با آب غلیظ کنید. پس از آغاز رشد بونسای جدید می توانید، از روش آبیاری معمول برای رشد گیاه خود بهره ببرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *