دسته ها
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳

آفات پنبه و نحوه از بین بدن بیماری های این گیاه

 • کژال کوهستانیان
 • ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
 • ۰

با توجه به شرایط اقلیمی ایران کشاورزان بسیاری به کاشت پنبه روی آورده اند، باید به این نکته توجه داشت، که تمام محصولات زراعی و گیاهان دارای آفات و بیماری می باشند و گیاه پنبه نیز مانند تمام گیاهان دیگر دارای آفاتی می باشد، که با شناسایی آفات پنبه و روش های کنترل این آفات می توانید، در نهایت محصولی با کیفیت مطلوب داشته باشید.

پنبه گیاهی است، که به گرما تمایل دارد و محصول آن میوه ای از نوع کپسول یا غوزه می باشد. برای رشد این گیاه به نور فراوان نیاز می باشد، بنابراین کمبود نور می تواند، منجر به افزایش رشد رویشی و و کاهش تولید غوزه شود. کاشت پنبه در بسیاری از مناطق ایران که دارای شرایط کشت باشد، رواج دارد. پنبه در زمره محصولاتی قرار می گیرد، که از زمان جوانه زنی تا بعد از برداشت می تواند، مورد حمله آفات قرار بگیرد. آشنایی با آفات پنبه کمک می کند، اطلاعات دقیق از آفات خطرناک و روش های دفع آن ها داشته باشید.

شرایط اقلیمی ایران موجب شده است، تا به یکی بهترین مناطق برای رشد و تولید پنبه باشد. از قدیمی ترین مناطق کشت پنبه در ایران باید به دو شهر ساوه و شوشتر اشاره کرد، که تاریخچه کشت پنبه در این دو منطقه به دوران هخامنشیان باز می گردد. در ضمن اولین کارخانه پنبه پاک کنی ایران نیز در استان مازندران تاسیس شد.

بیماری ها و آفات پنبه

پنبه که با نام علمی « Gossypium hirsutum » شناخته می شود، یکی از گیاهان صنعتی می باشد، که از دانه و الیاف آن استفاده می شود. تمام محصولات زراعی دارای آفات و بیماری هایی می باشند و گیاه پنبه نیز از این ماجرا مستثنی نمی باشد. آشنایی با آفات مهم کمک می کند، تا در کنترل و دفع آفات موثر عمل کنید،  همچنین برای تعیین زمان مبارزه با آفات باید از کارشناسان هر منطقه مشورت گرفته شود. در ادامه مهمترین آفات گیاه پنبه مورد بررسی قرار می گیرند. 

آشنایی با انواع افت گیاه پنبه

زنجره

زنجره ها از آفات مکنده پنبه می باشند، این آفات در تمام مدت رشد پنبه حضور دارند. حشرات کامل و پوره ها از شیره گیاه تغذیه می کنند. پوره های این حشرات سبز رنگ و حشرات بالغ سبز مایل به زرد می باشند. این حشرات هنگام تغذیه برای رقیق کردن شیره گیاه سمی را وارد بافت گیاه می سازند، که می تواند موجب بروز اختلال در فیزیولوژی گیاه شود و حالت سوختگی در برگ ها ایجاد کند.

مدت زمان پورگی یک تا دو هفته می باشد و طول عمر حشره کامل یک هفته است، در صورتی که پیچیدگی و سوختگی حاصل از سم این حشرات در تمام گیاه روی دهد، رشد گیاه دچار اختلال می شود و گیاه آلوده نسبت به گیاهان سالم کوتاهتر، پلاسیده و پژمرده خواهد بود. در برخی موارد نیز ممکن است، برگ های گیاه ریخته شود. با استفاده از روش های زیر می توانید، به کنترل این نوع از آفات پنبه کمک کنید.

 • از بین بردن علف های هرز و بقایای گیاهی
 • شخم زدن عمیق و یخ آب زمستانه
 • کاشت ارقام مقاوم گیاه پنبه
 • کشت مخلوط پنبه با گیاهانی پون لوبیا چشم بلبلی، سویا و غیره برای جلب حشرات شکارگر آفات مکنده
 • استفاده از سموم شیمیایی تا زمانی که جمعیت آن ها موجب بروز خسارت اقتصادی نشده باشد، پیشنهاد نمی شود، در صورت استفاده از مواد شیمیایی بهتر است، از سموم سیستمیک مانند کنفیدور استفاده کنید.

عسلک پنبه

این آفت را باید از انواع مگس های سفید دانشت، آفت عسلک با تغذیه و مکیدن شیره نباتی موجب تضعیف بوته های پنبه می شوند، ترشحات این آفت می تواند، موجبات چسبناک شدن و بی کیفیتی الیاف پنبه را فراهم نماید. حشرات کامل و پوره، خرطوم خود را در بافت های پشت برگ فرو می برند و از شیره گیاه تغذیه می کنند. در صورت یروز خسارت شدید، جوانه ها و غوزه ها به تدریج خشک و زرد می شوند.

 • آرون گروپس

آفت عسلک پنبه

از دیگر علائم وجود این آفت باید به بروز لکه های ارغوانی رنگ بر روی برگ ها اشاره کرد، علاوه بر آنچه گفته شد، این حشره می تواند، ناقل بیماری های ویروسی نیز باشد. مجاورت مزرعه پنبه با مزارع صیفی جات و آفتابگردان باعث افزایش بیماری می شود.

برای استفاده از مواد شیمیایی جهت دفع این آفت بهتر است، از ترکیب سموم بالغ کش و پوره کش استفاده شود. بهترین زمان برای استفاده از سموم معمولا ابتدای مرداد ماه می باشد، همچنین می توانید، با مشورت کارشناس از سموم ناتور الیس، آپلود یا آدمیرال نیز استفاده کنید.

 کرم خاردار پنبه

یکی از مهمترین آفات پنبه کرم خاردار می باشد، لارو آفت پیش از تشکیل غوزه از جوانه انتهای گیاه تغذیه می کند و در نتیجه آن گیاه پژمرده و غوزه خشک می شود. با خشک شدن سرشاخه ها جوانه های جانبی شروع به رشد می کنند و بوته حالت پهنی پیدا خواهد کرد.

با شیوع پیدا کردن این آفت، گل و غوزه های جوان پنبه به تدریج ریزش پیدا می کنند، هر چند حمله این آفت به غوزه های رسیده منجر به افتادن غوزه پنبه نمی شود، اما می تواند در باز نشدن یا ناقص باز شدن غوزه ها تاثیر گذار باشد. همچنین این آفت می تواند، به پنبه دانه نیز حمله کند و در کنار کاهش عملکرد گیاه موجب قطع شدن الیاف پنبه نیز شود.

مراحل رشد آفت کرم خاردار پنبه

فضولات لارو این آفت بر روی الیاف محیط مناسبی برای رشد قارچ دوده ای ایجاد می کند. از روش های مبارزه مکانیکی با این آفت باید به جمع آوری بقایا، شخم زنی عمیق در اواخر پاییز و اوایل زمستان و کاشت زود هنگام را نام برد. برای مبارزه با استفاده از سموم نیز می توان از پروتئوس، آبامکتین بنزوات و فیرونیل طبق نظر کارشناس استفاده شود.

تریپس

تریپس ها حشرات بسیار ریزی می باشند، به قدری که امکان مشاهده آن ها با چشم غیر مسلح بسیار سخت می باشد. حشره ماده بالغ به رنگ زرد می باشد و در بال هایش حاشیه ریشک مانندی دارد. طول عمر حشره ماده چهارده تا سی روز می باشد، حشره ماده در بافت برگ تخم ریزی می کند. پوره های این حشره قهوه ای رنگ می باشند و بدون بال به دنیا می آیند. این نوع از آفات پنبه می توانند، خسارت های بسیاری برای مزارع داشته باشند.

تریپس بیشتر در زیر برگ و اطراف رگبرگ ها وجود دارد و از شیره گیاه تغذیه می کند، تا زنده بماند. تغذیه این حشره از گیاه باعث ایجاد لکه های کوچک براق مایل به نقره ای در برگ می شود. حمله تریپس موجب کم رنگ شدن گیاه و به تعویق افتادن برداشت و کاهش عملکرد گیاه می شود. از دیگر خساراتی که این گیاه می تواند، در مزارع ایجاد کند، باید به لوله ای شدن، پژمردگی و خشک شدن برگ ها گیاه اشاره کرد. برای کنترل این آفت توصیه می شود، از راهکار های زیر استفاده کنید.

تریپس از انواع آفات پنبه

 • ضدعفونی بذر با سموم حشره کش پیش از کشت بذر. « سموم لاروین و کنفیدور برای ضدعفونی بذر قبل از کشت مناسب می باشند.»
 • کشت پنبه با استفاده از روش نشائی یکی از روش های موثر برای پیشگیری ابتلا مزارع به بسیاری از آفات به ویژه تریپس می باشد.
 • برای استفاده از مواد شیمیایی می توان از سم هایی چون متاسیستوکس، دیمتوات، فوزالون و مالاتیون با مشورت کارشناس استفاده کرد.

شته جالیز

این آفات از آوند های آبکش تغذیه می کنند، این حشرات با مکیدن شیره سلولی گیاهان باعث ایجاد پاکوتاهی در گیاهان می شوند. در صورت بروز این از آفات پنبه در مزارع به تدریج شاهد برگ های زرد شده، پیچیده و خشک خواهید بود. شته ها با ترشح عسلک بر سطح گیاه منجر به رشد کپک ها دوده ای سیاه می شوند و از فتوسنتز گیاه پیشگیری می شود، با ترشح عسلک مورچه ها نیز به سمت عسلک کشیده می شوند.

از علائم خسارت این آفت باید مواردی چون فنجانی شدن یا چروکیدگی برگ های بخش بالایی گیاه، فنجانی شدن برگ های و مشاهده شته ها بر روی تمام بخش های گیاه، وجود کپک های دوده ای سیاه بر روی تمام بخش های گیاه که درنهایت منجر به توقف رشد در گیاه می شود، اشاره کرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *