دسته ها
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

بررسی علت احساس تنهایی در زنان متاهل

 • محدثه خاکشور
 • ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
 • ۰

اغلب گمان می بریم فردی که ازدواج نکرده تنها است و فرد داخل رابطه نمی تواند تنها باشد، اما بسیاری از زنان و مردان وجود دارند که با وجود قرار داشتن در زندگی مشترک و رابطه باز هم تنها هستند. احساس تنهایی در زنان متاهل دلایل متعدد و متفاوتی دارد که نیازمند راهکارهایی می باشد که آنها را نیز مرور می کنیم.

تنهایی حس آشنایی برای اغلب افراد است، تنهایی به خودی خود به محض شنیدن حس دلسرد کننده ای بر روی فرد برجای می گذارد. این روزها تنهایی به یکی از همدم های دوست داشتنی و محبوب افراد تبدیل شده است که ممکن است هم فرد متاهل و هم فرد مجرد آن را احساس نماید. عده ای ازدواج را راه چاره ی رفع تنهایی می دانند، در صورتی که در زندگی مشترک نیز تنهایی باز هم گاه می تواند همراه شما باشد. دلزدگی زناشویی و احساس تنهایی در زنان متاهل و همچنین مردان قطعا دلایل ریشه ای از جمله ازدواج بدون عشق (عشق دروغین) و بر پایه معیارهای اشتباه،تنوع طلبی، درک نشدن از سوی همسر و … را دارا است که در ادامه می خواهیم به علت و راهکارهای برطرف کردن احساس تنهایی در زنان متاهل بپردازیم.

تنهایی بر خلاف شاعرانه و زیبا بودنش در ترانه و اشعار و داستان ها، حسی بی رحم و نابود کننده است که وقتی فرد درگیر آن می گردد، اگر به دنبال چاره ای برای آن نباشد، مسلما باید هزینه گزافی را با تاثیرات منفی بر روی جسم و روح و افکارش بپردازد: تنهایی اعتیادآور و نابودگر است پس قبل از دست به کار شدن آن باید علت را ریشه یابی کرده و برطرف سازید. از دستاوردهای تنهایی می توان زیاد شدن احتمال نوشیدن الکل و مواد مخدر، بالا رفتن درصد مبتلا شدن به افسردگی، افزایش درصد مبتلا شدن به مشکلات قلبی و عروقی و نیز سکته مغزی، ضعیف شدن سیستم بدنی و … اشاره نمود.

چرا زن ها در زندگی مشترک احساس تنهایی می کنند؟

علل حس تنهایی در زنان متاهل و راهکارهایی برای درمان درد تنهایی

علل به وجود آمدن این حس بسیار است که منشا آن یا از رفتار همسر است و یا شرایط روحی و توقعات بیجای زن، که در صورت نادیده گرفتن ممکن است تاثیرات منفی زیادی را به دنبال داشته باشد. در واقع در جواب سوال اینکه به چه دلیل عشق داغ ابتدایی به این سرعت فروکش می کند؟ می توان به علل مختلفی همچون عشق هیجانی،دعواهای مکرر، ثبات و پذیرش، نبود عشق واقعی، تعهد اشاره داشت. در عشق هیجانی به این خاطر که هیجانات فوران می نماید و به دلیل هنوز تازه بودن همه چیز خوب به نظر می آید؛ که در واقع در این زمان عشق هنوز نابالغ و خام می باشد و پس از بیرون آمدن از این مرحله (چندین هفته تا ۲ سال) پس از فروکش کردن هیجانات و پشت سر گذاشتن این مرحله هر اتفاقی موجب می شود تا فرد به همسر خود تهمت بزند و بدبینی در ازدواج رخ بدهد. 

چرا زن ها در زندگی مشترک احساس تنهایی می کنند؟

خانواده و کار

از جمله متداول ترین عللی که موجب می گردد تا خانم ها احساس تنهایی نمایند، فشارهایی است که در رابطه با خانواده و کار تحمل می کنند، چنانچه زنان دارای فرزند هستند و مادر می باشند، با وجود مسئولیت بچه داری، خانه داری و شوهرداری قطعا برای او مشقت هایی را به دنبال دارد که اگر در این زمان از حمایت همسر خود بهره مند نشود، دچار افسردگی و دلخوری می گردد. همچنین اگر زن و شوهر به دلیل داشتن مشغولیت های کاری کمتر برای یکدیگر و صحبت با هم وقت می گذرانند، باعث ایجاد احساس تنهایی در خانم ها می شود.

 • آرون گروپس

وقوع اتفاقات

وقتی در زندگی افراد یک اتفاق رخ می دهد، غم، دلخوری، خشم، استرس پیامدهای آن بسته به نوع اتفاق، فرد را حساس می کند و در آن زمان بیشتر از هر زمان دیگر نیاز به حمایت و همدردی همسرش را دارد.

توقع های بیجا و دور از واقعیت

در برخی موارد امکان دارد احساس تنهایی در زنان متاهل به خاطر توقع های بیجای وی باشد. انتظار داشتن یک زندگی رویایی و مقایسه زندگی زناشویی با شبکه های اینستاگرامی که قطعا نارضایتی هایی را به دنبال می آورد.

سپری کردن زمان زیادی در فضای مجازی

افرادی که عادت می کنند زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی سپری می کنند، این انس گرفتن به فضای مجازی، دور شدن از همسر و خلا و تنهایی را رقم می زند. و همینطور در نتیجه باعث می شود که شما زندگی خود را با زندگی درون شبکه های اجتماعی مقایسه کنند.

دلایل حس تنهایی در زنان متاهل

صحبت نکردن

چنانچه زوجین نیازهای خویش را بیان ننمایند و به راهکاری مناسب روی نیاورند، احتمال دلزدگی و فرسودگی زناشویی افزایش پیدا می کند. آسیب پذیری رغبت فرد را جهت  خطرپذیری و صحبت نمودن درباره هیجان های درونی ما به نمایش می دهد. چنانچه درباره احساس های عمیق خویش (رویاها و ترس ها و نگرانی های خود) با همسرتان حرف نزنید، به مرور ایجاد رابطه با وی دشوارتر می گردد و در نهایت احساس تنهایی نموده و منزوی و افسرده می شوید. زیرا او که از احساس های درونی شما مطلع نیست و قادر به درک و پی بردن به موضوع نمی باشد.

تحقیر و مقایسه

امکان دارد مرد همسر خود را با خانم دیگری مقایسه نماید، و یا حرفی را که توهین محسوب می شود به زبان بیاورد، نتیجه ای که حاصل می شود چیزی نیست جز دلزدگی و احساس تنهایی و در نتیجه آسیب زیان باری به زندگی را به دنبال خواهد داشت.

نارضایتی جنسی

اگر به دلایل مختلف از جمله ناتوانی جنسی مردان و یا بی توجهی و .. رابطه جنسی مطلوب و مورد رضایت دو طرف برقرار نشود، قطعا دلزدگی زناشویی پیش می آید. بی توجهی به نیازهای مرد و به دنبال آن دوری مرد و بی توجهی از سوی او هم می تواند فاصله را زیاد کرده و موجب ایجاد حس تنهایی در خانم ها گردد.

احساس تنهایی در زنان متاهل و دلزدگی عاطفی

راهکارهای رفع حس تنهایی خانم ها در زندگی مشترک

وقتی با این مشکل روبرو می شوید، یعنی پی می برید که همسر شما احساس تنهایی می کند و در حال افسرده شدن است، بهتر است هرچه زودتر دست به کار شوید تا زندگی شما با مشکل مواجه نشود. البته برای نجات زندگی مشترکتان تلاش هر دو طرف نیاز است. جدای از مشکلات و عللی همچون سابقه دعواهای مکرر، توهین، تحقیر، یا خیانت که باید به روشی امن و مطمئن از وی عذرخواهی کرده و دلخوری رفع کرده و اعتماد او را به دست آورید، ممکن است علتی داشته ناخواسته داشته باشد. البته توقع های بیجا و بهانه گیری در زندگی از سوی همسر هم گاهی رقم زننده این مشکلات است که در بالاتر به دلایل آن همچون ازدواج بدون عشق (عشق هیجانی) و … اشاره کردیم.

حرف زدن با همسر

در مرحله اول درباره احساس خود با همسرتان حرف بزنید، ممکن است همسرتان نیز حس تنهایی نماید. بنابراین از کاه کوه نسازید و با صحبت کردن موضوعات پیش پا افتاده را حل و فصل کنید. چنانچه حس تنهایی فقط از سمت شما باشد، امکان دارد از بین بردن آن مقداری دشوارتر گردد. چنانچه در صورت حمایت احساسی همسر باز هم این حس در شما وجود دارد؛ باید به دنبال مشکل و علل دیگر بپردازید.

دوری از سرزنش

در طی رفع مشکل هیچ وقت به همسر خود خرده نگیرید و وی را سرزنش نکنید. بای با مدارا و آرامش این مسیر را طی نمایید.

سپری کردن اوقات بیشتر با یکدیگر

ممکن است غرق در امور و مشکلات و روزمرگی های زندگی خود شوید و این باعث شود تا کمتر با یکدیگر حرف بزنید و با یکدیگر وقت بگذرانید. می توانید گاهی به مسارفت رفته، کوهنوردی کنید، پیاده روی و حرف از خاطرات و شوخی کردن همگی راه حل های ساده ای است که می تواند این فاصله را کم کرده و احساسا تنهایی در مردان و زنان متاهل را کم نماید.

حفظ رابطه صمیمیانه در فضای مجازی

درست است که در قسمت علل ایجاد حس تنهایی در زنان، به مشکلات ایجاد شده توسط حضور زیاد رد فضای مجازی و مقایسه زندگی خود با فضای مجازی اشاره کردیم، باید بگوییم که در صورت استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی می توانید در زمان هایی که به دلایل مختلف از همسر خود دور هستید، در فضای مجازی با همسر خود ارتباط برقرار نمایید و نگذارید که در مسافت میان شما و همسرتان فاصله بیندازد.

مراجعه به درمانگر

چنانچه پس از بهره بردن از همه این راه حل ها و طی مراحل باز هم نتوانستید مشکل حس تنهایی خود را برطرف سازید، پیشنهاد می کنیم حتما به درمانگر مراجعه نمایید.

علت احساس تنهایی خانم های ازدواج کرده چیست؟ و چه نشانه هایی دارد؟

دلزدگی عاطفی و احساس تنهایی چه نشانه هایی دارد؟

دلزدگی عاطفی با احساس تنهایی در زنان متاهل رابطه مستقیم دارد و از نشانه های آن می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کم شدن میل جنسی
 • امکان دارد گونه ای سردردهای مزمن، پرخوری و بی اشتهایی، حس کسالت به دنبال داشته باشد.
 • مراقبت و توجه در رابطه زن و شوهری کاهش می یابد و بی تفاوت شدن نسبت به همسر جایگزین این بی توجهی می گردد.
 • همسر دچار دلزدگی عاطفی احساس شکست می کنند و از خودشان بدشان می آید.
 • ناامید و افسرده هستند، احساس می نمایند کسی نیست که از آنها حمایت عاطفی نماید.
 • زنان دچار دلزدگی عاطفی شده، نسبت به کارهای همسر خود حساسیت به خرج می دهند و کارهای ساده روزمره همچون راه رفتن و غذاخوردن همسر موجب ادیت آنها می گردد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *