دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

نحوه ساخت کود با پوست موز یک تقویت کننده عالی و خانگی برای گیاهان

  • کژال کوهستانیان
  • ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

هرگاه از میوه موز استفاده می کنید، می توانید به راحتی و در کوتاه ترین زمان یک کود عالی و سرشار از مواد غذایی غنی نیز برای گیاهان خود تهیه کنید. از راهکار های ذکر شده برای ساخت کود با پوست موز استفاده کنید و به تقویت گیاه خود بپردازید.

میوه موز علاوه بر طعم و فوایدی که دارد، دارای پوستی می باشد، که آن نیز خواص مخصوص به خود را دارد و از این خواص می توان هم برای سلامتی انسان و هم به عنوان کود برای گیاهان استفاده کرد، پوست موز منبعی سرشار از فسفر و پتاسیم می باشد و به همین علت به سرعت تجزیه می شود و تبدیل به یک تقویت کننده عالی و خانگی برای گیاهان بدل می شود، در ادامه با روش های ساده و موثری جهت ساخت کود با پوست موز آشنا می شوید.

بسیاری از افراد ترجیح می دهند، تا به جای استفاده از کود های شیمیایی از کود های طبیعی استفاده نمایند، برای مثال در صورتی که آشنایی کافی با فواید تفاله چای برای گیاهان و نحوه استفاده از تفاله چای جهت تقویت گیاهان داشته باشید، در می یابید، استفاده از این نوع کود چه مزایایی با خود به همراه دارد.

معرفی روش های ساخت کود با پوست موز

ساخت کود با پوست موز

پتاسیم ماده ای معدنی برای افزایش گلدهی در گیاهان می باشد، این ماده بخشی از مواد مورد نیاز گیاهان برای رشد را تامین می کند، گیاهان می توانند ، پتاسیمی که به خاک افزوده می شود، را به راحتی جذب نمایند و از آن استفاده کنند. همچنین فسفر موجود در موز نیز کمک موثری در جهت رشد بهتر و تقویت گیاه شمرده می شود. بنابراین باید گفت پوست موز قادر است، به تقویت گیاه کمک کند و فرایند فتوسنتز را بهبود ببخشد. در ادامه می توانید، با روش های ساده و آسان ساخت یک کود خانگی که کاملا دوستدار طبیعت می باشد، آشنا شوید.

تکه های پوست موز

می توانید، پوست موز خود را مستقیما به خاک گلدان یا باغچه اضافه کنید، برای این کار در نظر داشته باشید، که پوست موز باید به تکه های نیم یا یک سانتی متری ریز شود، باز ریز شدن پوست موز فرایند کمپوست سازی آغاز می شود و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مفید موجود در پوست موز آزاد می شود.

تکه های پوست موز را می توانید، در عمق ده سانتی متری خاک دفن کنید، توصیه می شود، قبل از کاشت سبزیجات ابتدا تکه های پوست موز را در خاک دفن کنید، سپس به کاشت سبزیجات بپردازید، تا نتیجه شگفت انگیزی را مشاهده نمایید. در صورتی که بعد از کاشت سبزیجات تکه های پوست موز را اضافه می کنید، باید با احتیاط این کار را انجام دهید، تا ریشه گیاهان دچار آسیب نشوند. تجزیه پوست موز در زیر خاک ویتامین ها و مواد مغذی ارزشمندی را در اختیار گیاهان قرار می دهد.

تکه تکه کردن پوست موز برای ساخت کود

  •  آرون گروپس

پوست موز خشک

برای ساخت کود با پوست موز می توانید، از پوست موز خشک شده نیز استفاده کنید، پوست موز خشک شده را آسیاب نمایید و پودر حاصل از آن را با خاک گیاهان مخلوط کنید، در هنگام استفاده از این روش عالی مواظب باشید، تا به ریشه گیاهان آسیب وارد نشود. برای پیشگیری از بروز آسیب به ریشه گیاه می توانید، پودر حاصل از پوست موز را به خاک افزوده و سپس آبیاری کنید.

کود مایع

در صورتی که گیاهان شما بزرگ می باشند، بهتر است کود مایعی از پوست موز تهیه کنید، و به شکل اسپری برای گیاهان مورد استفاده قرار دهید، برای تهیه این کود به مواد بسیار ساده ای نیاز دارید، که عموما در دسترس می باشند، تنها مواد مورد نیاز پوست موز، پوست تخم مرغ و نمک اپسوم می باشد.
پوست موز خشک شده و آسیاب شده را در پوست تخم مرغ آسیاب شده ترکیب کنید و با مقداری نمک اپسوم درون یک بطری ریخته و مقداری آب به آن اضافه نمایید، تا در نهایت یک اسپری کود محلول برای اسپری کردن کود خانگی خود داشته باشید.

چای پوست موز

این کود می تواند، همانند چای کمپوست مواد مغذی به دست آمده از پوست موز را در اختیار گیاهان قرار دهد، تا گیاه شما به خوبی تقویت شود، تهیه این کود بسیار آسان می باشد، ابتدا نیاز است، یک ظرف در دار مناسب انتخاب کنید، ظرف مورد نظر را از آب پر کنید و برای مدت چهل و هشت ساعت پوست موز را درون آن بگذارید، بعد از گذشت دو روز می توانید، پوسته های موز را دور بریزید و از آن آب برای آبیاری گیاهان خود بهره ببرید.

تهیه کود خانگی با پوست موز

پوسته سالم

یک روش دیگر برای ساخت کود با پوست موز وجود دارد، که بسیار ساده می باشد و می توانید، از آن در هنگام کاشت بذر استفاده نمایید، برای این کار در هنگام کاشت بذر تنها باید تمام پوست موز را درون خاک قرار دهید. هنگامی که بذر در ابتدای رشد خود مواد مغذی کافی در اختیار داشته باشد، رشد بهتری خواهد اشت و باردهی آن نیز بیشتر خواهد بود.

پیش از اینکه بذر ها را بکارید، خاک را کنار بزنید و پوست موز را درون خاک بگذارید، بعد از آن می توانید، بذر را روی پوست موز بکارید و روی بذر و پوست موز را با خاک بپوشانید. در طوب زمان رشد بذر پوست موز تجزیه می شود و یک کود غنی حامی گیاه شما خواهد بود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *