دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

کاربرد نور مصنوعی برای گیاهان و اصول استفاده از آن

 • کژال کوهستانیان
 • ۲۸ فروردین ۱۴۰۳
 • ۰

زندگی آپارتمان نشینی ممکن است، مانع از تامین اولین اصل برای بقای گیاه یعنی تامین نور کافی شود و همین موضوع دوستداران گل و گیاه را آزرده سازد، خوشبختانه امروزه راه حل های فراوانی برای مشکلات وجود دارد، استفاده از نور مصنوعی برای گیاهان راه حلی مناسب است، تا پرورش گیاه در مکان هایی با نور کم دیگر یک معضل نباشد.

این که در فضای آپارتمانی زندگی می کنید، ممکن است تصوری را برای شما ایجاد کند، که به دلیل نبود نور کافی نمی توانید، به پرورش گیاهان مورد علاقه خود بپردازید، اما لازم است بدانید چنین تصوری اشتباه می باشد، چرا که تکنولوژی نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی به ویژه در شرایطی که نورگیری خوبی وجود نداشته باشد و یا سایر گیاهانی که در محیط های سرپوشیده قرار داشته باشند کمکی موثر و ضروری می باشد، در ادامه به بررسی بیشتر کاربرد نور های مصنوعی برای پرورش گیاهان می پردازیم.

نور از مهم ترین فاکتور های رشد در گیاهان می باشد، با فراهم کردن نور مصنوعی در محیط پرورش گیاه می توانید، به راحتی شرایط رشد را فراهم کنید و گیاهانی پر تراکم و سالم را پرورش دهید و این امر را از یاد نبرید، که نور مهمترین لازمه حیات گیاهان می باشد و در رشد و نمو گیاه تاثیر بسزایی دارد. همچنین آشنایی با مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی و ویژگی آن ها نیز کمک می کند، تا بهترین انتخاب را در میان گیاهان متفاوت داشته باشید.

بررسی روش استفاده از نور مصنوعی برای رشد گیاهان

نور مصنوعی برای گیاهان

گیاهان برای عمل فتوسنتز طول موج های مورد نیاز خود را از نور خورشید دریافت می کنند، چنین مراحلی زمانی صورت می گیرد، که نور کافی برای تابیدن به گیاه فراهم باشد، در صورتی که پرورش گیاه در محیط های سرپوشیده یا کم نور صورت بگیرد، باید از نور مصنوعی برای رشد و نمو گیاهان کمک گرفت.

طول موج های متفاوتی برای رشد گیاهان وجود دارد، برای پرورش گیاه لازم است، با این طول موج ها آشنایی داشته باشید، طول موج هایی که برای پرورش گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد، در ادامه ذکر شده است.

طول موج آبی: مناسب ترین نور برای رشد گیاهان نوری می باشد، که طول موج آبی را برای تکمیل مسیر رشد و نمو گیاه فراهم نماید.

طول موج قرمز:در زمان گلدهی و میوه دادن باید نور مصنوعی شامل طول موج قرمز باشد، تا نیاز گیاه به نور به خوبی تامین شود.

 • آرون گروپس

طول موج سبز: گیاهان رنگ سبز را بازتاب می کنند به همین جهت نیازی به وجود طول موج سبز در نور خورشید نمی باشد، حتی زمانی که می خواهیم نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی تامین کنیم، نیاز چندانی به تامین طول موج سبز نمی باشد.

اصول استفاده از نور مصنوعی

گیاهان متفاوت نیاز های متفاوتی نیز دارند و نمی توان از یک نسخه کلی برای تمامی گیاهان پیروی کرد، بنابراین در ادامه با مطالب کلی و پایه آشنا می شوید. در هنگام خرید گیاهان آپارتمانی اطلاعات از شرایط مورد نیاز گیاه برای رشد کسب کنید و شرایط خود را با شرایط ایده آل رشد گیاه تطبیق دهید.

شرایط ایده آل برای هر گیاهی متفاوت می باشد، هر چند تمام گیاهان به آبیاری، نوردهی، کنترل دما، رطوبت، کود دهی و خاک نیاز دارند. ممکن است، گیاه جدید شما به رطوبت بیشتری نیاز داشته باشد، در چنین شرایطی باید از اسپری آب بر روی برگ ها یا قرار دادن یک ظرف آب در کنار گیاه کمک بگیرید.

گیاهان آفتاب دوست نیز علاقه زیادی به وجود نور دارند، گیاهانی که برای رشد به نور شدید نیاز داشته باشند، در محیط های کم نور مانند آپارتمان ها رشد خوبی نخواهند داشت و به تدریج پژمرده می شوند، برای ادامه حیات این گیاهان می توانید، از نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی کمک بگیرید، تا تامین نور به خوبی صورت بگیرد.

گیاهان سازگار با نور مصنوعی

برخی از گیاهان می توانند، به خوبی با نور مصنوعی سازگار شوند و به رشد خود ادامه دهند، از جمله این گیاهان باید به موارد زیر اشاره نمود. این نکته مهم را از یاد نبرید، که پیش از تهیه گل و گیاه مور علاقه از میزان نور مناسب برای رشد آن اطلاع یابید، این که بدانید، میزان نور گیاهان آپارتمانی باید چقدر باشد، امری بسیار مهم است.

 • گل های شمعدانی
 • گل رز
 • گل اطلسی
 • گل ایبریس
 • گل آلیسوم یا گل عسل
 • گیاه آلوئه ورا
 • گل بابونه

بهترین نور مصنوعی

ال ای دی ها از چند نظر می توانند، بهترین انتخاب برای تامین نور مصنوعی گیاهان آپارتمانی محسوب شوند، از مهم ترین این دلایل می توان به مواردی چون مصرف انرژی پایین، سرعت رشد بالا گیاه، ایجاد طیف های مفید فتوسنتز در اندازه یک نانومتر، عدم تولید گرما، حداکثر توان نوری از انرژی، طول عمر بالا و عدم افت نوری اشاره کرد.

طول موج های نور مصنوعی برای رشد و نمو گیاه

انواع لامپ

لامپ های مختلفی برای پرورش گیاهان با استفاده از نور مصنوعی در بازار موجود می باشد، که افراد با توجه به نیاز گیاه خود می توانند، بهترین گزینه برای تامین نور مناسب را انتخاب نمایند.

لامپ رشته ای

طول موج قرمز در لامپ های رشته ای به میزان زیادی وجود دارد و به همین خاطر می تواند، برای تامین نور کافی گیاهان مورد استفاده قرار بگیرد و منجر به رشد بیشتر گیاه شود. پیشنهاد می شود، که از این لامپ ها در کنار لامپ با طول موج آبی استفاده شود، تا پس از رشد کافی شرایط مناسب برای گلدهی و میوه دهی نیز وجود داشته باشد.

لامپ فلورسنت

این نوع از لامپ ها کیفیت بالایی در تامین نور مصنوعی برای گیاهان دارند، هزینه مقرون به صرفه نیز از ویژگی های مثبت این نوع از لامپ ها محسوب می شود. طول موج آبی تولید شده توسط این لامپ ها به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و تولید حرارت کم توسط این نوع از لامپ موجب می شود، تا کاهش فاصله گیاه با آن مشکل جدی به دنبال نداشته باشد.

نحوه استفاده

شیوه استفاده از این نور های مصنوعی آسان می باشد و نیازمند صرف زمان یا مهارت خاصی نمی باشد، تنها به چند وسیله برای نصب لامپ نیاز دارید، پس از نصب در عرض چند ساعت می توانید، نور مصنوعی مناسبی برای رشد گیاهان خود فراهم نمایید.

در اولین مرحله باید فاصله مناسب لامپ با گیاه را تعیین نمایید، بعد از این که اطمینان حاصل کردید، پریز برقی برای اتصال سیستم روشنایی در نزدیکی گیاه وجود دارد، لامپ را در جای مناسب نصب کنید. در گام بعدی با توجه به زمان مورد نیاز برای رشد گیاه، تایمر را تنظیم نمایید و لامپ را روشن کنید.

نکات مهم

در هنگام استفاده از نور مصنوعی برای گیاهان دقت داشته باشید، تا گیاه بیش از حد گرم نشود، بنابراین نیاز است، تا لامپ رشد را در فاصله معینی از گیاه نصب کنید، تا موجب سوختگی در گیاه نشود. قرار دادن یک دماسنج در نزدیکی گیاه بسیار هوشمندانه می باشد.

در صورتی که برگ های گیاه حلقه ای شود و پیچ هایی در برگ ها ظاهر شود، این احتمال وجود دارد، که گرمای محیط بیش از اندازه نرمال باشد، در صورتی که از یک پنکه برای تعادل دمای اتاق استفاده کنید، شرایط مناسبی فراهم می شود، تا سلامتی گیاه به خوبی حفظ شود.

کاربرد نور مصنوعی برای گیاهان

رشد کم گیاه می تواند، ناشی از دور بودن منبع نور مصنوعی باشد، در حالت کلی ال ای دی رشد گیاه باید در فاصله سی تا چهل و پنج سانتی متری بالای گیاه قرار داشته باشد. توصیه می شود، در ابتدا نوع گیاه و نیاز های مخصوص به رشد آن را به خوبی بدانید، تا بهترین نتیجه را در رشد و مراقبت از گیاه داشته باشید.

اطلاعات کافی از نیاز های گیاه امری ضروری می باشد، برای مثال برخی گیاهان برای رشد به هجده تا بیست و چهار ساعت نور در طول روز نیاز دارند و این موضوع در حالی می باشد، که همین گیاه در زمان گلدهی تنها به دوازده ساعت نور نیاز دارد. به همین جهت اطلاعات کافی از نیاز های گیاه در اولویت قرار دارد.

در صورتی که از نور مصنوعی برای گیاهان استفاده می کنید، باید توجه کافی به میزان آبیاری داشته باشید، رشد گیاه با ال ای دی یا نور مصنوعی به آبیاری کمتری نیاز دارد، در نهایت نیز به رشد و ارتفاع گیاه خود دقت داشته باشید، تا فاصله مناسبی با منبع نوری داشته باشد و دچار سوختگی نشود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *