دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

میزان عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳ و نحوه پرداخت آن

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۹ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳ با توجه به نوع سفر متفاوت م ی‌باشد. شما می‌ توانید در این بخش با این قیمت‌ ها آشنا شوید. این قسمت ها به روز شده اند.

اگر قصد سفر تجاری تفریحی خارج از ایران را دارید، باید عوارض خروجی پرداخت کنید. عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳ با توجه به موقعیت‌ های مختلف عوارض خروج در سال ۱۴۰۳ با توجه به موقعیت‌ های مختلف قیمت‌ های مختلفی دارد.

عوارض خروج از کشور برای کودک

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳:

عوارض خروج مبلغی بوده که هر شخصی بعد از خارج شدن از کشور باید پرداخت کنید که در سفر های هوایی زمینی و دریایی نیز دریافت می‌ شود. هزینه عوارضی‌ ها سالانه متفاوت بوده و تقریباً به طور سالن ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته که با توجه به نوعی سفر شما که سفر های زیارتی سیاحتی و یا کاری هستند، متفاوت می‌ باشد.

عوارض خروجی برای کودکان نیز دریافت می‌ شود و تفاوتی در هزینه آنها با بزرگسالان وجود ندارد. برای عوارضی باید کد ملی و بلیط پرواز خود را حتماً داشته باشید.

از چه روش‌ هایی عوارضی را پرداخت کنیم؟

پرداخت این عوارض از روش‌ های مختلفی امکان پذیر است. پرداخت از طریق شعب بانک ملی به صورت آنلاین نیز امکان‌ پذیر می‌ باشد. شما می‌ توانید پرداخت را از طریق سامانه‌ های پرداخت الکترونیکی سداد پرداخت کنید.

عوارض خروج از کشور

یکی از آسان‌ ترین شیوه‌ ها از طریق سامانه بوده که شما می‌ توانید با داشتن رمز الکترونیکی این پرداخت را انجام دهید. پرداخت از طریق کارتخوان‌ ها نیز امکان داشته و شما می‌ توانید از طریق کارتخوان‌ های پلیس گذرنامه نیز این پرداخت را انجام دهید. پرداخت به شیوه سامانه سازمان امور مالیاتی نیز یکی دیگر از شیوه‌ های پرداختی می‌ باشد. شما با مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی این پرداخت را انجام می‌ دهید.

  •  آرون گروپس

روش آسان پرداخت:

پرداخت عوارضی در فرودگاه در این روش شما می‌ توانید در فرودگاه از خودپردازهای غیرنقدی این فرایند را انجام دهید. اپلیکیشن نیز یکی دیگر از شیوه‌ های پرداخت بوده که راحت و در دسترس می‌ باشد. شما می‌ توانید از طریق گوشی خود و با نصب اپلیکیشن این عوارضی را پرداخت کنید. عوارض خروج از کشور ۱۴۰۳ نیز با قیمت های به روز تعیین می شود.

پرداخت عوارض خروج از کشور

توجه داشته باشید که بعد از پرداخت رسید پرداختی خود را به همراه داشته باشد و یا عکسی از آن دریافت کنید. مقداری از این مبلغ به سازمان‌ های دیگری همچون سازمان‌ های گردشگری صنایع دستی و میراث فرهنگی نیز اهدا می‌ شود.

نوع سفر

سفر اول (ریال)

سفر دوم (ریال)

سوم به بعد (ریال)

نوع مرز

مسافرین عادی

۵,۲۰۰,۰۰۰

۷,۸۰۰,۰۰۰

۱۰,۴۰۰,۰۰۰

مرزهای هوایی، زمینی و دریایی

زائرین حج تمتع و عمره

۱,۷۲۰,۰۰۰

۱,۷۲۰,۰۰۰

۱,۷۲۰,۰۰۰

مرزهای هوایی، زمینی و دریایی

زائرین عتبات و عالیات

۴۵۰,۰۰۰

۱۵۰,۰۰۰

۴۵۰,۰۰۰

۱۵۰,۰۰۰

۴۵۰,۰۰۰

۱۵۰,۰۰۰

مرز هوایی

مرز زمینی و دریایی

مرزنشینان

۷۵۰,۰۰۰

۲۵۰,۰۰۰

۶,۰۰۰,۰۰۰

۶,۰۰۰,۰۰۰

۸,۰۰۰,۰۰۰

۸,۰۰۰,۰۰۰

مرز هوایی

مرز زمینی و دریایی

ورزشکاران تیم ملی با مجوز وزارت ورزش

۲,۶۴۰,۰۰۰

۲,۶۴۰,۰۰۰

۲,۶۴۰,۰۰۰

مرزهای هوایی، زمینی و دریایی

چه کسانی از پرداخت عوارضی معاف هستند؟

قانون پرداخت شامل همه افراد می‌ باشد که برای تفریح و یا تجارت قصد سفر از خواجه کشور را دارد. اما این قانون برای یک سری افراد استثنا دارد. خدمه سفر از پرداخت عوارضی معاف می‌ باشند. معافیت عوارضی برای دانشجویان نیز به صورت استثنا بوده و در صورتی که رفت و آمد بیشتر از سه ماه داشته باشند دریافت نمی‌ شود.

عوارض خروج از کشور 1403

مدارک لازم برای عوارض خروج از کشور:

شما باید عضو سامانه شتاب شده و مشخصات خود را وارد نمایید و بعد از دریافت رسید می‌ توانید با خیال راحت به سفر خود ادامه دهید. بیماران و یا جانبازان نیز با توجه به ارائه خدمات پزشکی خود می‌ توانند از پرداخت عوارضی خودداری کنند.

عوارضی برای زائرین کربلا نیز شامل معافیت می‌ باشد. افرادی که دارای گذرنامه سیاسی بوده یا مقیم کشور دیگری هستند، می‌ توانند از پرداخت عوارضی معاف باشند. برای برخی از مسافران سیاحتی و زیارتی نیز پرداخت عوارضی با تخفیف در نظر گرفته می‌ شود که این ممکن است در برخی ماه‌های سال لحاظ شود.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *