دسته ها
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

 پرورش گل شب بو و نکات مهم برای رشد و نگهداری از این گیاه

  • کژال کوهستانیان
  • ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

پرورش گل شب بو به دلیل مقاومت نشان دادن این گل در برابر بیماری بسیار آسان می باشد، تنها نیاز است، مقدار نور مورد نیاز گل تامین شود و دمای محیط مناسب رشد و رو به خنکی باشد و از آبیاری بیش از اندازه پرهیز شود، تا برای مدت مطلوبی از طراوت و عطر این گل زیبا بهره مند شوید.

یکی از زیباترین گل های بهاره قطعا گل شبو می باشد، عطر دلنشین این گل موجب می شود، تا همیشه طرفداران مخصوص به خود را داشته باشد.  پرورش گل شب بو هم در باغچه و هم در آپارتمان امکان پذیر می باشد. کاشت این گل زیبا، بسیار آسان است و نگهداری از آن به زحمت زیادی نیاز ندارد.

افراد بسیار کمی هستند، که با این گل زیبا آشنایی ندارند، دوستداران گل و گیاه معمولا این گل زیبا را در کنار سنبل و بر روی سفره هفت سین قرار می دهند. این گل معطر در فصل بهار مشاهده می شود و با عطر خوش خود در میان سایر گیاهان به خود نمایی می پردازد.

پرورش گل شب بو

با توجه به عطر مطلوبی که این گل دارد، توصیه می شود، آن را همیشه در قسمت بالایی باغچه بکارید، یا در بالاترین بخش خانه از آن نگهداری کنید، تا بو و عطر خوش آن در تمام فضا به خوبی پخش شود.

نور مورد نیاز برای رشد گل شب بو

رایحه دلپذیر این گیاه در شب پخش می شود و محیطی معطر را به شما هدیه می دهد، این گیاه مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و می توانید، به راحتی از آن نگهداری کنید، یا به کاشت آن در گلدان و باغچه اقدام نمایید. این گل در طیف های رنگی سفید، صورتی، قرمز و زرد وجود دارد.

برای پرورش گل شب بو باید بدانید که این گل های معطر تقریبا با هوای خنک سازگار می باشند و در فصل های بهار و تابستان به شکوفا کردن گل های خود مشهور هستند، گرمای زیاد در فصل تابستان ممکن است، سلامت گل را به خطر بیندازد، گرمای بیش از اندازه بر رشد گیاه تاثیر منفی دارد و ممکن است، در نهایت منجر به پوسیدگی گیاه شود.

بسته به شرایطی که برای رشد گیاه فراهم باشد، میزان عمر آن ها متفاوت خواهد بود، این گل ها به صورت یک ساله و چند ساله وجود دارند، سرمای بیش از اندازه نیز مانند گرمای زیاد می تواند، برای گیاه خطرناک باشد و از رشد آن بکاهد، معمولا در مناطقی که دمای هوا پایین می باشد، گل شب بو به صورت یکساله رشد می کند، شرایط دمایی مناسب موجب می شود، تا گیاه بتواند، برای چند سال زنده بماند و هر سال ساقه خود را قوی تر نماید.

  •  آرون گروپس

خاک

خاک مناسب، برای گل شب بو باید دارای ویژگی های خاصی باشد، برای رشد بهتر این گیاه باید از ترکیبی استفاده کنید، که سبک باشد، ترکیب خاک برگ، کود پوسیده و خاک باغچه می تواند، بستر مناسبی برای رشد فراهم کند، پیش از اینکه گیاه را در ترکیب موجود بکارید، بهتر است ابتدا خاک را الک کنید، تا یک دستی خوبی در آن حاصل شود، زهکشی مناسب خاک را نیز از یاد نبرید، تا مبادا ریشه گیاه دچار پوسیدگی شود.

دمای مناسب

بهترین دما برای نگهداری و پرورش گل شب بو دمای بیست و پنج درجه سانتی گراد می باشد، این نکته را به یاد داشته باشید، که دمای کمی کمتر از اندازه استاندارد و گفته شده برای این گیاه قابل تحمل تر از دمای بالاتر می باشد. شب بو ها به دمای گرم حساس هستند و به همین جهت در اوایل بهار شروع به گل دادن می کنند.

گیاهان یک تا دو سال شب بو نیز با نام گیاه یک ساله شناخته می شود، مقاومت برخی از انواع این گیاه نسبت به سرما بیشتر است به شکلی که می توان بذر آن را در پاییز کاشت. استفاده از مالچ راهی هوشمندانه است، تا عمر و رشد گیاه خود را افزایش دهید.

چرا که مالچ نقش موثری در کاهش دما خاک و گرم شدن محیط اطراف ریشه دارد و این امر در نهایت به افزایش طول عمر بوته کمک می کند.

نور

برای پرورش گیاه شب بو نیاز است، تا گیاه در فصل رشد در مکانی باشد، که نور مستقیم و کافی دریافت کند، این گیاه هوای گرم را نمی پسندد، بنابراین در تامین نور کافی به دمای محیط گیاه نیز توجه داشته باشید، تا گیاه شما آسیب نبیند. هرچه هوا خنک تر باشد، گیاه می تواند، نور بیشتری را دریافت کند. در صورتی که تامین نور موجب افزایش دما شود، به تدریج گیاه شروع به پژمرده شدن می کند.

رشد و پرورش گل شب بو

آفات

یکی از بیماری هایی که سلامت شب بو را تهدید می کند، پوسیدگی رشه است، بنابراین باید توجه داشته باشید، که خاک از زهکشی مناسبی برخوردار باشد و در آبیاری گیاه زیاده روی نشود، از نشانه های بروز این مشکل ریزش برگ ها و پژمردگی گیاه می باشد، در صورتی که چنین حالاتی در گیاه خود مشاهده نمودید، باید فورا به بررسی ریشه بپردازید و اطمینان حاصل کنید، آب اضافی از گلدان خارج می شود و آبیاری مجدد در زمانی صورت می گیرد، که خاک خشک شده باشد.

آبیاری

در پرورش گل شب بو دقت داشته باشید، که آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد، زیرا انواع مختلف این گیاه به آبیاری ریشه حساس می باشد و آبیاری باید زمانی انجام شود، که خاک تقریبا خشک باشد، در غیر این صورت ممکن است، ریشه دچار پوسیدگی شود.

کاشت بذر

بذر گیاه یک ساله در اوایل بهار در صورت فراهم بودن امکانات هشت تا شش هفته قبل از رفع یخبندان در محیطی محافظت شده مثلا داخل منزل یا گلخانه کاشته می شود و در اوایل بهار به زمین اصلی منتقل می گردند.

شب بو های دو ساله نیز معمولا در تابستان کاشته می شوند و در پاییز به مکان اصلی منتقل می شوند و پس از سپری شدن سرما زمستان با آغاز فصل بهار گل های خود را باز می کنند. برای کاشت بذر باید از روش زیر پیروی کنید.

ابتدا بذر گیاه را در عمق سه تا چهار سانتی متری بکارید، فاصله هر بذر با دیگری باید بین پانزده تا بیست سانتی متر باشد، توصیه می شود، بذر ها را از اواخر مرداد تا اوایل شهریور در هوای آزاد بکارید و پس از آنکه بوته ها چند برگ شدند، بوته های کم پشت را جدا کنید.

هرگاه بوته های شب بو سه تا پنج سانتی متر رشد نمودند، این امکان فراهم می شود، که آن ها را به گلدان های مد نظر خود انتقال دهید. از آنجایی که بوته های شب بو تک شاخه ای می باشند، می توانید یک یا چند بوته را به درون یک گلدان انتقال دهید، در صورتی که از چند شاخه آن استفاده کردید، تنها کافی است، که یک بوته را به درون گلدان منتقل کنید.

 در روز های ابتدایی انتقال گلدان ها را در سایه نگهداری کنید و با گذشت چند روز می توانید، آن ها را در محیط باز و آفتابگیر قرار دهید. گل ها در طول هفته باید سه تا چهار بار آبیاری شوند و در نهایت خاک گلدان را سالی یکبار با کود های غنی از پتاسیم و نیتروژن مخلوط کنید. همچنین برای مراقبت بهتر از این گل پیشنهاد می شود، گل شب بو و ویژگی های متفاوت آن را بهتر بشناسید.

بررسی نحوه کاشت بذر گل شب بو

قلمه زنی

ممکن است، در برای پرورش گل شب بو به فکر ازدیاد گل خود از روش قلمه زنی باشید، در این صورت دیگر از بذر گل استفاده نمی شود، بلکه قلمه ای از آن را در یک گلدان دیگر خواهید کاشت، البته استفاده از این روش برای تکثیر گل شب بو چندان مورد استفاده نمی باشد و به تدریج ممکن است، فردی بخواهد از این روش به تکثیر شب بو اقدام نماید، برای این امر باید در فصل تابستان اقدام کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *