دسته ها
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳

پارس کردن شبانه سگ چه دلایلی دارد؟

 • بهجت فلاح
 • ۲۰ فروردین ۱۴۰۳
 • ۰

بعضی از سگ ها به طور غریزی به پارس کردن علاقه دارند. اما در بیشتر موارد دلیلی وجود دارد که سگ شروع به پارس کردن و ایجاد صدا می کند. پارس کردن یک رفتار طبیعی و راهی برای ابراز احساسات و برقراری ارتباط است.

زمانی که شخصی مسئولیت نگهداری از یک حیوان را قبول می کند، باید به همه نکات در خصوص آن حیوان توجه لازم را داشته باشد. در کشور ایران به طور معمول سگ ها به عنوان حیوانات خانگی انتخاب می شوند. این حیوانات دارای نژادهای مختلف هستند و برخی برای نگهبانی مورد توجه قرار دارند. یکی از روش های ارتباطی این حیوان با اطراف خود پارس کردن است. به همین خاطر است که پارس کردن شبانه سگ ها دلایل خاص خود را دارد. علاوه بر این برای برخی از افراد، پارس کردن زمان اذان دارای معنای خاصی است. گاهی اوقات سگ ها در شب یا نیمه شب با حضور غریبه صدای خاصی ایجاد می کنند. در واقع پارس کردن شبانه سگ ها هنگامی که وقت استراحت او است نشانه خاصی دارد و شما باید دلایل آن را به طور کامل بدانید.

برای این که با احوالات سگ و دلایل پارس کردن شبانه سگ ها آشنا شوید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

پارس کردن شبانه سگ چه دلایلی دارد؟

زوزه کشیدن و پارس کردن شبانه سگ ها دلایل گوناگونی دارد و با کمی توجه به رفتارها و حرکات حیوان خود مطلع احوالات اش خواهید شد. برخی از دلایل پارس کردن شبانه سگ عبارتند از:

علت پارس کردن زیاد سگ چیست؟

گرسنگی

یکی از اصلی ترین دلایل پارس کردن شبانه سگ ها به گرسنگی مربوط می شود. اگر به میزان کافی به تغذیه سگ خود توجه نکنید، این حیوان برای جلب توجه شما به طور مداوم شروع به پارس کردن می کند.

عدم فعالیت سگ

اگر برای مدت زمان زیادی سگ خود را در یک مکان نگه دارید و مانع بازی کردن و فعالیت او شوید، به شدت افسرده و کسل می شود. عدم فعالیت موجب می شود سگ شما شبانه شروع به پارس کردن کند. به همین خاطر احتمال دارد همسایه ها نیز از این موضوع آزار ببینند.

 • آرون گروپس

احساس ناامنی

گاهی اوقات در سگ ها به خصوص سگ های نگهبان حضور یک شخص غریبه یا سایر موارد حس ناامنی ایجاد می کند. در این زمان سگ برای دور کردن نگرانی و حس ترس خود به صورت مداوم پارس می کنند. پارس کردن شبانه سگ ها به خصوص سگ های نگهبان به دلیل احساس نگرانی و ترس اتفاق می افتد. به طور معمول در این حالت سگ برای دور شدن غریبه و کاهش نگرانی و ترس خود این کار را انجام می دهد.

دلیل پارس کردن شبانه سگ

خستگی و کسالت

اگر سگ در طول روز، فعالیت زیادی داشته باشد، احتمال دارد شب ها به علت خستگی و کسالت، پارس کند. البته پارس شبانه سگ ها به علت خستگی به زوزه کشیدن شباهت بیشتری دارد. صدای حیوان در این مواقع به آهنگی غمگین شبیه است و باعث می شود توجه شما را به سمت خود بیشتر جلب کند.

رفع احساس تنهایی

پارس کردن شبانه سگ ها ممکن است به تنهایی مربوط شود. او پس از مدت زمان طولانی شروع به پارس کردن می کند تا سگ دیگری مثل خودش را پیدا کند. این پارس کردن احتمال دارد تا پیدا کردن یک سگ دیگر هر شب ادامه داشته و موجب کلافه شدن خود سگ شود. علاوه بر این اطرافیان آن سگ نیز از این صدا خسته خواهند شد.

نشان دادن احساسات درونی

گاهی اوقات، سگ ها برای اینکه حال و احوال شان را به صاحب خود نشان دهند، پارس می کنند. در این مواقع، سگ به توجه بیشتری نیاز دارد و کارهایی که انجام می دهد فقط برای جلب توجه است. به همین خاطر سعی کنید در این مواقع تمرکز خود را روی حرکات سگ بگذارید تا دچار کمبود احساسات نشود.

چرا سگ ها در شب پارس می کنند؟

راهکارهایی برای مقابله با پارس کردن شبانه سگ

برای مقابه با پارس کردن شبانه سگ از روش های زیر کمک بگیرید:

 • اگر سگ خود را شب ها بیرون از خانه می گذارید، اصلی ترین راهکار این است که او را به درون منزل بیاورید. قرار دادن سگ در بیرون از خانه، او را در معرض صداهایی قرار می دهد که موجب تحریک اش می شوند. به همین خاطر سگ از بی حوصلگی و تنهایی شروع به پارس کردن می کند.
 • یک راه دیگر برای جلوگیری از پارس کردن شبانه سگ این است که پیش از خواب تحرک داشته باشد. یک بازی طاقت فرسا و خوب یا پیاده روی طولانی مدت او را خسته می کند و موجب می شود دیگر به پارس کردن علاقه ای نشان ندهد.
 • اگر سگ شما در داخل است اما نسبت به سگ هایی که در فضای بیرون خانه پارس می کنند واکنش نشان می دهد؛ بهتر است دستگاه white noise را در اتاقی که در آن خواب است قرار دهید. آهنگ آرامش بخش موجب می شود سر و صدای بیرون به داخل خانه نرسد. علاوه بر این می توانید از رادیو و تلویزیون استفاده کنید، تا هنگامی که این کار مانع خواب شما نشود.
 • اگر سگ شما به کسانی که از منزل شما می گذرند پارس می کند، بسیار مهم است که از مشاهده آن ها توسط سگ جلوگیری کنید. گلدمن در این مورد می گوید پارس کردن به تخلف و مشاهده آن ها به هنگام ترک آن محل بسیار تحریک کننده است و احتمال پارس در طول شب را بالا می برد.
 • اگر سگی دارید که زمانی که درون خانه است پارس می کند، احتمال دارد به بیرون از پنجره نگاه کند یا صداهایی را در بیرون از منزل بشنود که باعث تحریک او به پارس شود. به گفته گلدمن اگر او به چیزهایی که از پنجره می بیند واکنش نشان می دهد، پرده ها را بکشید و از دیدار دوباره او با پنجره جلوگیری کنید. علاوه بر این شما سگ خود را در اتاقی که امکان دیدن بیرون وجود نداشته باشد قرار دهید.

پارس کردن شبانه سگ چه علتی دارد؟

کنترل پارس کردن بیش از حد سگ

شما باید در هنگام آموزش سگ صبر داشته باشید و با آرامش صحبت کنید. شما باید به جزئیات توجه داشته باشید و بدانید کنترل تمام ناهنجاری ها به زمان طولانی نیاز دارد. سگ شما به این درک نیاز دارد که چه زمانی باید ساکت باشد و چه زمانی باید پارس کند. شما می بایست برای آموزش این مفهوم به سگ خود تلاش کنید. به همین خاطر در اسرع وقت مشکل رفتاری او را برطرف کنید. هر چه دیرتر برای رفع مشکل پاس کردن شبانه سگ خود دیرتر اقدام کنید، جلوگیری از آن دشوارتر می شود. زمانی که دلیل پارس کردن شبانه سگ مشخص شد، می توانید کنترل رفتاری سگ را آغاز کنید.

توصیه های مهم برای جلوگیری از پارس کردن شبانه سگ

نکات مهم برای جلوگیری از پارس کردن شبانه سگ عبارتند از:

 • شما باید هر گونه دلیلی که موجب پارس کردن سگ شما می شود را از بین ببرید.
 • زمانی را در طی روز برای ورزش کردن اختصاص دهید و به کمک آن فعالیت بدنی سگ را افزایش دهید. زمانی که انرژی سگ تخلیه شود، پارس کردن او کمتر می شود.
 • سگ را نباید زمان طولانی تنها رها کنید تا در صورت پارس کردن، بتوانید اشتباه بودن رفتارش را به تذکر دهید.
 • اگر دلیل پارس کردن سگ، تقاضای چیزی مثل غذا، بازی و خارج شدن از منزل است، به هیچ عنوان نباید خواسته او را فراهم کنید. زیرا در این زمان سگ تصور می کند به دلیل پارس کردن مورد تشویق صاحبش قرار گرفته است. به همین خاطر سعی می کند با پارس کردن به خواسته اش می رسد.
 • زمانی که سگ پارس می کند برای آرام کردن او به هیچ عنوان نباید داد بزنید. این کار موجب می شود شما با سگ در حالت محاوره قرار بگیرید و او بیشتر پارس کند.
 • به هیج عنوان برای تنبیه از قلاده های شوک استفاده نکنید. این شیوه نه تنها دردناک است بلکه روش خطرناک و نامهربانانه ای به شمار می رود. پس از مدتی سگ شما یاد می گیرد تنها در زمان نبود قلاده پارس کند، حتی احتمال دارد به قلاده عادت کند و با وود آن نیز پارس کردن ادامه داشته باشد.
 • سعی کنید در زمان پارس کردن سگ با صدایی مثل کف زدن یا سوت، مسیر توجه سگ را از چیزی که موجب پارس کردنش شده است دور سازید. برای اجرای این روش از پرتاب اسباب بازی مورد علاقه سگ استفاده کنید.
 • سعی کنید هر روز آموزش های تحت کنترل بودن و اطاعت پذیری را با سگ تان تمرین کنید.
 • به هیچ عنوان اجازه ندهید سگ شما همیشه در حیاط خانه یا اطراف خانه رها باشد. این کار سبب می شود که با عوامل پارس کردن ارتباط برقرار کند و به طور مداوم پارس کند. در نتیجه این کار به عادت تبدیل شده و شکاست همسایگان را به همراه خواهد داشت.

دلیل پارس کردن سگ ها در شب چیست؟

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم مقالات را زبان رفتاری سگ، انواع نژاد سگ و تشویقی سگ و گربه نیز مطالعه فرمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *