دسته ها
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

نگهداری باقیمانده تن ماهی و نکاتی که نباید فراموش کنید

 • زهرا شفیعی
 • ۱۹ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

به نظر شما دوستان عزیز مجله آرگا پس از سر باز کردن قوطی کنسرو تن ماهی چه مقدار فرصت نیاز است تا از دخالت باکتری ها به داخل محتویات آن پیشگیری نمایید. توصیه می شود برای نگهداری در فریزر برای گذشت کمتر از ۲ روز محتویات تن ماهی را درون ظرف شیشه ای محکم بریزید چرا که امکان فاسد شدگی آن در هر شرایطی چون هوای محیط بیرون، وجود دارد.

آیا نگهداری باقیمانده تن ماهی از نگاه خانه داری کار درستی است؟ تا اکنون از ٱسیب و فواید غذا های کنسروی آگاهی پیدا کرده اید؟ اگر پس از باز کردن کنسرو و قوطی تن ماهی تصمیم به نگهداری از آن در یخچال داشته اید، مدت زمان آن چه تفاوتی با محیط بیرون از یخچال دارد؟ در ادامه مقاله بیشتر با این موضوع آشنا خواهید شد، پس همراه ما بمانید.

چه عواملی موجب شکل گیری رشد باکتری ها می شوند؟

غذا های کنسروی چون تن ماهی به هنگام تولید در کارخانه های صنعتی تحت تاثیر حرارت بالا قرار می گیرند و تحت شرایط خلا به مرحله بسته بندی می رسند. قوطی های کنسروی چون به این سبک بسته بندی می شوند، پس به هیچ گونه از باکتری ها امکان رشد ندارند، در صورتی این اتفاق پیش می افتد که عملیات کنسرو سازی در شرایط ایده آل انجام نگرفته باشد و یا شرایط نگهداری از کنسرو ها مناسب نباشد.
توصیه می شود پیش از تغذیه از کنسرو ها چون تن ماهی به زمان بیست دقیقه در آب بجوشانید تا باکتری های موجود در آن از بین بروند.
آیا با جوشاندن دیگر فرصت تکثیر باکتری ها وجود ندارد؟ باید گفت که باز هم امکان خطر رسانی به بدن افراد مصرف کننده وجود دارد چرا که محیط تن ماهی بستر مناسبی برای رشد باکتری های هوازی می باشد. اما مسیر انتقال این باکتری ها از راه درباز کن، دست، قاشق دهانی و… وارد تن ماهی شده و سپس شروع به رشد کردن می کنند.
با این منظور توصیه می شود که برای نگهداری از یک قوطی تن ماهی سر باز شده در یخچال باید به فکر عواقب آن باشید.

عوامل شکل دهنده رشد باکتری ها در کنسرو تن ماهی

نگهداری از قوطی تن ماهی سر باز شده در یخچال درست است؟

برای همه ما پیش آمده است که پس از جوشاندن قوطی کنسرو تن ماهی برای تغذیه، نیمی از آن در ظرف باقی مانده باشد اما حال به نظر شما باید قوطی را دور انداخت یا می توان در یخچال نگهداری کرد؟ همانطور که تا این قسمت از مقاله با آن پرداخته شد، نگهداری از تن ماهی کنسروی بسیار پر ریسک بوده و امکان شکل گیری انواع باکتری ها را پیش می آورد.

رشد و تکثیر باکتری ها پر سرعت و همان لحظه انجام نمی گیرد و این جمله نشان می دهد که نگهداری باقیمانده تن ماهی تا پس از گذشت زمانی محدود قابل انجام است.
این مدت زمان محدود دو ساعت بوده البته در فضای بیرون از یخچال و هوایی که خیلی گرم نباشد چرا که اگر هوا در درجه بالایی از گرما باشد این زمان به یک ساعت یا نیم ساعت کاهش پیدا می کند.

اگر بدون توجه و هیچ گونه دقتی نگهداری باقیمانده تن ماهی در خارج از یخچال و در مجاورت هوای بسیار گرم انجام بگیرد امکان شکل گیری فساد و مسمومیت وجود خواهد داشت، در نتیجه نگهداری از آن در یخچال گزینه ایده آل تری است چرا که سرما رشد باکتری ها را کاهش داده تا جایی که ایجاد مسمومیت امکان ندارد.
نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که منظور از نوع نگهداری چیست؟!
اگر شما دوستان عزیز جزو افرادی هستید که قوطی کنسرو تن ماهی با هر کنسرو دیگری را درون یخچال می گذارید باید گفت که کار شما بسیار غلط بوده و به ددر از رعایت اصول بهداشتی است.
قوطی کنسرو تا زمانی برای نگهداری تن ماهی ایمن است که درب آن باز نشده باشد. اما پس از جوشاندن و سر باز کردن قوطی تن ماهی دیگر فضای نگهداری از آن در قوطی مناسب نمی باشد در چنین وضعیتی یا باید مواد داخل قوطی کامل مصرف شود و یا ظرف آن عوض شود، حال می توان گوشت ماهی کنسروی را درون یخچال قرار داد.
بهترین ظرف برای نگهداری از گوشت تن ماهی کنسروی در یخچال یک ظرف شیشه ای با دری محکم و نفوذ ناپذیر می باشد.

درستی نگهداری از قوطی کنسرو تن ماهی سر باز شده در یخچال

 • آرون گروپس

مدت زمان مناسب برای نگهداری قوطی کنسروی تن ماهی در یخچال چه مقدار است؟

اگر در فضای هستید که دسترسی به دستگاه یخچال وجود ندارد پس باید به اجبار از قوطی کنسروی تن ماهی در فضای بیرون به زمان نهایت دو ساعت نگهداری نمایید اما اگر دسترسی به دستگاه یخچال وجود داشت این مدت زمان طولانی تر است چرا که سرمای یخچال رشد و تکثیر باکتری های گوشت تن ماهی را کند کرده اما تصمیم و نتیجه ای در توقف آن ندارد. به این منظور پیشنهاد می شود که با رعایت تمام نکات بهداشتی غذایی پس از سر باز کردن تن ماهی آن را برای کمتر از دو روز در یخچال نگهداری کنید و در طول این مدت باقیمانده آن را تغذیه نمایید.
نگهداری از تو ماهی سر باز شده در یخچال برای زمان بیشتر از دو شبانه روز هرگز توصیه نمی شود آن هم در صورتی که در یک ظرف شیشه ای محکم بسته بندی شده باشد چرا که در گذر این زمان امکان رشد و تکثیر باکتری های ایجاد کننده مسمومیت وجود خواهد داشت.

زمان نگهداری کنسرو تن ماهی در یخچال

نکات کلیدی نگهداری باقیمانده تن ماهی

 • زمان ماندگاری ماهی تن در قیاس با دیگر خوراکی های کنسرو شده طولانی تر است.
 • قوطی تن ماهی را در فضایی به دور از گرما و نور خورشید قرار دهید.
 • کابینت های آشپزخانه یا انباری خانه بهترین گزینه ها برای نگهداری از کنسرو ماهی تن می باشد.
 • ماندگاری کنسرو تن ماهی در یخچال بالا تر است.
 • زمانی که یک قوطی کنسرو را برای تغذیه باز کردید هرگز آن را در دمای اتاق رها نسازید.
 • پیش از نگهداری قوطی کنسرو تن ماهی در یخچال آن را به خوبی بسته بندی کنید تا برای چند روز سالم باقی بماند.
 • کنسرو ماهی تن در صورتی که به خوبی نگهداری شود ، بهترین کیفیت خود را برای ۳ تا ۵ سال در دمای اتاق حفظ می کند.
 • پس از باز شدن قوطی ، ماهی تن تنها می تواند سه تا چهار روز در یخچال و یخچال فریزر باشد. در این صورت می تواند ماندگاری آن را به ۳ ماه پس از باز شدن افزایش دهد.
 • برای استفاده از کنسرو حتما باید آن را بجوشانید.
 • در فرایند کنسروسازی، امکان رشد باکتری در کنسروها تقریباً نزدیک به صفر است.
 • کنسرو ها باید حتما پیش از مصرف حداقل بیست دقیقه جوشانده شوند.
 • کنسروها را پس از باز شدن نباید بیش از دو روز در یخچال نگهداری کرد.
 • حداکثر تا دو ساعت می توان کنسرو ماهی باز شده را در دمای محیط نگه داشت.
 • کنسرو ماهی باز شده را بیش از دو روز در یخچال نگهداری نشود و حتما باقیمانده کنسرو را در ظرف شیشه‌ای در بسته و محکم در یخچال قرار داد.

رعایت نکات کلیدی برای نگهداری باقیمانده تن ماهی

در پایان برای آگاهی از موضوعات تهیه سالاد ماکارونی با تن ماهی، درمان خانگی مسمومیت با تن ماهی و مضرات کنسرو نجوشانده لینک های قرار داده شده را کلیک نمایید و به مطالعه آن ها بپردازید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *