دسته ها
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳

آفات کلم بروکلی و مبارزه با آن ها

  • زهرا شفیعی
  • ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

آفات کلم بروکلی شامل کرم، شته ها، کرم کلم و سوسک های کوچک کک مانند، هستند که برای آگاهی بیشتر مقاله را مطالعه نمایید.

کلم بروکلی رشد پیچیده ای ندارد اما باز هم با آغاز فصل سرما آفات تکثیر خود را در این گیاه افزایش می دهند. از جمله آفات کلم بروکلی می توان به کرم، شته، کرم کلم و سوسک هایی چون کک اشاره کرد اما شایع ترین آن کرم تیره رنگی است که دارای خط های زرد رنگ بوده و از برگ های کلم بروکلی تغذیه می کند.

این کرم لارو پروانه ای هست که ۱.۵ سانتی متر طول داشته و پشت او به رنگ آبی خاکستری است. همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد به روی بدن این لارو خطوط زرد رنگی وجود دارد و دو طرف بدن این کرم خطوط سفید رنگ به خوبی قابل مشاهده است. با سبز رنگ بودن قسمت زیرین خود مشکلات مهمی را در گیاه کلم بروکلی پیش می آورد که عموما برای گیاهانی آفت محسوب می شود که چینشی ردیفی داشته باشند.

آفات کلم بروکلی چگونه به گیاه آسیب وارد می کنند؟

کرم های پروانه آب تخم های خود را به پایینی ترین بخش برگ های کلم بروکلی جای می گذارند، در ادامه با تغذیه از شاخه ها و برگ ها موجب سوراخ شدگی بافت گیاه می شوند.
حتی با حمله خود به برگ ها، آن ها را پاره پاره کرده تا جایی که دیگر اثری از برگ های جوان و بالغ به جای نمی ماند. با گسترش سوراخ های شکل گرفته به روی برگ کم کم، کلم بروکلی از میان رفته و دیگر مناسب برای تغذیه نمی باشد.
البته باید گفت این کرم قابل جا به جایی از گیاهی به گیاه دیگر است و کنترل مشکلی دارد به گونه ای که با نزدیکی به هر گیاهی، آسانی حمله کرده و همچون مته شروع به سوراخ کردن اندام گیاه و از بین بردن آن می کند.

ارسال آسیب به کلم بروکلی توسط آفات

حمله آفات کلم بروکلی را چگونه می توان کنترل کرد؟

برای کنترل حمله آفات کرم مانند می توانید بخش هایی از گیاه که آلوده شده است را بچینید تا راهی برای جا به جا شدن به بخش های دیگر گیاه نداشته باشند.
حتی می توانید روی کلم بروکلی ها را بپوشانید تا حشره و کرم ها راهی برای تخم گذاری به روی بخش های متنوع گیاه  پیدا نکنند.
پس از برداشت محصول، تمام زمین را شخم زنی کنید تا تمام کرم ها و آفات از بین بروند.
زنبور های انگلی را به روی زمین کشاورزی رها سازید تا کرم ها را از میان ببرند.
گل هایی از جنس قدومه را در نزدیکی زمین به کاشت برسانید تا با جذب زنبور ها اثری از کرم های درون زمین باقی نماند.
آفت کش هایی مخصوص در بازار وجود دارد اما برای کنترل آفات باید پوشش مناسبی از آن صورت بگیرد.

دیگر آفات کلم بروکلی کدام اند؟

لوپر کلم و کرم برگ خوار از دیگر آفات کلم بروکلی به حساب می آیند که همچون کرم های پروانه ای با حمله به اندام گیاه، سوراخ های بزرگی را ایجاد می کنند.
لوپر کلم به رنگ سبز روشن است و در اندام تحتانی دارای خطوط زرد رنگ است و به برگ، ساقه و ریشه گیاهان برای تغذیه حمله می کند.
کرم برگ خوار به رنگ سبز تیره است که عموما برای تغذیه به ساقه، برگ و ریشه گیاهان از جمله کلم بروکلی حمله می کند.
در نتیجه تمام این آفات را می توان با از بین بردن بخش های آلوده گیاه، از بین بردن علف های هرز و از بین بردن باقی مانده های گیاه پس از برداشت تا مقدار زیادی کنترل کرد.

حلزون ها نیز گونه ای دیگر از آفات گیاه بروکلی به شمار می آیند که برگ های کلم را می جوند.
هیره ها آفات بسیار ریز به رنگ های سیاه یا قرمز هستند که با تغذیه از برگ ها کلم بروکلی موجب ایجاد لکه های زرد رنگ می شوند.
این آفات گفته شده و حتی آفت کفشدوزک را می توانید با فشار آب از اندام گیاه دور کنید و یا به روی آن ها از محلول حشره کش استفاده نمایید.

  •  آرون گروپس

کنترل حمله آفات به گیاه کلم بروکلی

 

در پایان برای آگاهی از موضوعات آفات زعفران، آفات قارچ دکمه ای و انواع آفات هندوانه با اشاره به لینک های قرار داده شده، مقالات پیشین را مطالعه نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *