دسته ها
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

دیدنی های بمپور و جاذبه های تماشایی که نباید از دست بدهید

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۲ فروردین ۱۴۰۳
  • ۰

در این بخش به معرفی دیدنی های بمپور برای شما علاقه مندان پرداخته ایم که با ان آشنا می شوید و یک تجربه عالی از سفر خود به این نواحی خواهید داشت.

سیستان و بلوچستان با زیبایی های خود هر ساله گردشگران زیادی دارد. دیدنی های بمپور از مهم ترین زیبایی های این‌ نواحی بوده و شما از نزدیک با دیدنی های این‌ نواحی آشنا می شوید.

دیدنی های بمپور

معرفی دیدنی های بمپور:

بمپور از لحاظ تاریخی نیز قدمت زیادی داشته و شما با کاوش در قسمت های مختلف می توانید یک تجربه عالی داشته باشید. میراث فرهنگی و تاریخی این نواحی نیز بالا بوده و اهمیت زیادی دارد.

گردش در بمپور

قلعه بمپور:

این قلعه از مهم ترین قلعه های نظامی آسیا بوده و در فاصله ۲۴ کیلومتری غرب ایرانشهر قرار دارد. تپه های مصنوعی بلند با ارتفاع ۸۰ متر نیز چشم انداز زیادی دارند. اسناد تاریخی زیادی از این‌ نواحی بوده که می توانید با آن آشنا شوید‌. این قلعه معروف  متعلق به زمان ساسانیان بوده و آثار باستانی زیادی از آن یافت شده اند.

قلعه بمپور

مردم این نواحی بر این باورند که این بنا به وسیله نادرشاه افشار بنا شده است و تحقیقات باستان شناسی و دیرینه شناسی زیادی در این نواحی صورت گرفت. معماری این بنا با صورت دو تکه بوده که از نزدیک ارتفاع با یکدیگر یکسان نیستند‌. صحن پایین این بنا در ورودی دیواره شرقی قلعه قرار دارد. مصالحی که در این بنا استفاده شده شامل گل و خشت هستند‌.

  •  آرون گروپس

باغ خالصه بمپور:

این باغ و ساختمان های داخلی آن نیز جذابیت های زیادی دارند. قدمت این باغ نیز به زمان قاجاریان و پهلوی باز می گردد. این باغ برای سلاطین اهمیت زیادی داشته و دارای ساختمانی نسبتا عظیم است. غلات ها و باج و خراج ها در این نواحی نگهداری می شده اند. این باغ قدیمی دارای سیستم آبیاری فوق العاده ای بوده و دارای انواعی از درختان می باشد که شامل گز و نخل هستند.

راهنمای سفر به بمپور

رودخانه بمپور:

دشت های بمپور دارای زیبایی های زیادی می باشد. این رودخانه دائمی بلوچستان از ارتفاعات کارواندر ایرانشهر سرچشمه می گیرد. این نواحی دارای شاخه های رودخانه ای بوده و برای آبیاری نیز مناسب است. هر ساله ارتفاعات و دامنه های این‌ نواحی نیز به وسیله مختلفی آبیاری می شود.

چشمه ها و رودخانه های این‌ نواحی از جبال بارز، بشاگرد، اسپیدان و سیاه بند سرازیر می شوند. شما می توانید بعد از عبور جلگه بمپور به این رودخانه برسید و از زیبایی نمای آن دیدن کنید.

سفر به بمپور

دیدنی های بمپور شامل جاذبه های تاریخی و فرهنگی زیادی از این‌ نواحی می باشند. هر ساله گردشگران زیادی از زیبایی های این‌ منطقه دیدن می کنند. همانطور که می دانید این نواحی جاذبه های فرهنگی زیادی داشته و شما نی توانید از نزدیک با سبک زندگی مردمان این منطقه آشنا شوید.

شما با قدم زدن در بازارها به ویژه بازارهای محلی می توانید به خوبی با فرهنگ آشنا شوید. خرید از این بازارها و فروشگاه ها نیز تجربه ویژه دیگری بوده که شما را به سوی خود می کشاند. اگر می خواهید یک سفر خاطره انگیز داشته باشید حتما از زیبایی های این‌ نواحی از نزدیک دیدن کنید‌.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *