دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

روش های خیساندن حبوبات و گرفتن نفخ حبوبات

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۵ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

خیساندن حبوبات یکی از روش های اساسی برای رفع نفخ این محصولات غذایی است که به پخت سریعتر حبوبات هم بسیار کمک می کند. برای اطلاع از نحوه انجام این کار با ما همراه باشید.

خیساندن حبوبات پیش از پخت فواید بسیاری دارد. این روش به کاهش زمان پخت حبوبات کمک کرده در ضمن سبب حذف قندهای تولید کننده گاز و دیر هضم شدن آن ها می شود. در ادامه مطلب با روش انجام این کار بیشتر آشنا می شوید.

نحوه خیساندن حبوبات

خیس کردن حبوبات از روش های مهم و اساسی برای گرفتن نفخ این مواد غذایی می باشد. همچنین کمک می کند حبوبات سریعتر بپزند. ولی نحوه خیس کردن انواع حبوبات با هم تفاوت دارد. خیساندن حبوبات فواید بسیاری دارد. همانطور که اشاره شد سبب کاهش زمان پخت حبوبات شده و ضمنا با حذف قندهای تولید کننده گاز و سخت هضم نفخ حبوبات را از بین می برد.

با خیس کردن حبوبات و دور ریختن آن همچنین اطمینان ایجاد می شود که حبوبات تمیز شده و هیچ نوع باکتری یا آلودگی در آن باقی نمی ماند. تایم خیس کردن و پخت حبوبات تفاوت دارد. برای انواع حبوبات، روش های خیساندن و تایم پخت متفاوتی وجود دارد.

 • لوبیا چشم بلبلی حدود ۱۰-۱۲ ساعت خیس کرده و حدود ۵۰ دقیقه بپزد.
 • لوبیا قورمه سبزی حدود ۱۰-۱۲ ساعت خیسانده و پخت آن حدود ۵۰-۹۰ دقیقه است.
 • ماش و نخود را ۱۰ ساعت خیسانده و بین ۵۰-۹۰ دقیقه زمان پخت آن است.
 • لوبیا چیتی را بین ۸-۱۲ ساعت خیسانده و پخت آن حدود ۹۰ دقیقه است.
 • لپه به خیساندن نیاز ندارد ولی در صورت تمایل می توانید ۲۰-۳۰ دقیقه آن را خیس نمایید. با توجه به مرغوبیت لپه نیز مدت پخت کمتر از یک ساعت خواهد بود.
 • عدس و دال عدس هم به خیساندن نیاز ندارند و به ترتیب بین ۳۰-۴۰ دقیقه می پزند.

خیس کردن طولانی مدت حبوبات

اگر حبوبات برای مدت طولانی در آب خیسانده شوند ممکن است در سطح آب لایه کفی نمایان شده که سبب ترش شدن حبوبات و خرابی طعم غذا گردد. برای صرفه جویی در زمان می توان ظرف دارای حبوبات و آب را در یخچال یا کنار پنجره قرار داده تا خراب نشود.

خیس کردن حبوبات با آب سرد یا گرم

برای خیس کردن حبوبات بهتر است آب سرد استفاده شود. اگر حبوبات مدت طولانی در آب گرم بمانند ممکن است سبب اسیدی شدن محیط آب گشته و در نهایت طعم و عطر نامطبوعی ایجاد می شود. برای خیساندن بهتر می توان از آب تصفیه شده یا آب معدنی بهره برد تا حبوبات ناخالصی های آب را جذب نکنند. اگر دسترسی به آب تصفیه شده نیست از آب جوشیده استفاده شود.

روش های خیس کردن حبوبات

در این بخش با چند روش خیس کردن حبوبات آشنا می شوید.

 • آرون گروپس

روش سنتی

در این روش حبوبات را درون کاسه بریزید و روی آن آب سرد ریخته به طوری که سطح آن ها را بپوشاند. اجازه دهید این مواد ۸-۱۲ ساعت خیس بخورند یا در صورت امکان تمام شب یعنی ۱۲ ساعت در آب باقی بمانند. بعد حبوبات را آبکش کرده و آب آن را دور بریزید. دقت کنید حبوبات ممکن است بعد از خیساندن چروک دیده شوند ولی بعد از پخت به حالت قبلی بر می گردند.

روش داغ

حبوبات را در قابلمه بزرگی قرار داده و برای هر دو فنجان ده فنجان آب اضافه نمایید. بعد قابلمه را روی حرارت گذاشته و صبر کنید سه دقیقه ای بجوشد. سپس حبوبات را از روی حرارت برداشته و آن ها را بپوشانید. اجاره دهید ۲۴ ساعت در آب باقی بمانند. بعد از این مدت آب حبوبات را دور ریخته و آن را به غذا اضافه کنید.

روش سریع

در این روش حبوبات را در آب بریزید و حدود ۵ دقیقه با حرارت زیاد و ۵ دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید. سپس حبوبات را در این آب برای یک ساعت خیس کنید. این کار به معنی پختن حبوبات نبوده بلکه معادل ۸-۱۰ ساعت خیساندن حبوبات محسوب می شود و باید بعد از یک ساعت حبوبات کاملا بپزند.

فلاسک چای

در این روش حبوبات را درون فلاسک چای ریخته و روی آن آب جوش بریزید. اجازه دهید یک شب در آن قرار بگیرد. با این کار مدت زمان پخت حبوبات هم کاهش می یابد.

روش معمول

در این روش حبوبات را شسته و حداقل ۸ ساعت در آب قرار دهید. بهتر است که به مدت یک شب در آب خیس بخورند. با این وجود اگر بیشتر از ۱۲ ساعت خیسانده شوند ممکن است بافت و مزه شان را از دست بدهند. اطمینان یابید که آب کافی برای خیس خوردن لوبیا در ظرف است به طوری که تمام مدت آب روی حبوبات باشد.

این کار اهمیت زیادی دارد به این دلیل که حبوبات با جذب آب افزایش حجم یافته در نتیجه سطح آب کاهش می یابد. قبل از پخت حبوبات خیس خورده آب روی آن را حتما خالی کنید.

گرفتن نفخ حبوبات با برخی مواد غذایی

حبوبات به خاطر وجود میزان زیادی قندهای غیر قابل جذب و مواد سمی، موقع استفاده ممکن است اختلال گوارشی به ویژه نفخ ایجاد کنند. این قندها در روده کوچک قابل هضم نیستند زیرا آنزیم مناسب وجود ندارد. از این رو هضم نشده و به روده بزرگ وارد می شوند. در آن جا باکتری های تخمیر کننده سبب تولید گاز می شوند این کار موجب عوارضی از جمله اسهال، دل آشوب و دل درد می شود.

دقت کنید هنگام شستشو و خیس کردن حبوبات سموم محلول در  آن ها خارج می شود. به این ترتیب قبل از پخت قرار دادن آن ها برای چند ساعت در آب سبب کاهش اختلالات گوارشی هنگام هضم می شود. در ادامه با چند روش گرفتن نفخ حبوبات با دیگر مواد غذایی آشنا می شوید.

۱. خیار

حبوبات را به همراه آب درون قابلمه مورد نظر ریخته و یک عدد خیار را از وسط دو نیم کنید و اجازه دهید به همراه آن به جوش بیاید. هنگامی که خیار حالت پخته شده پیدا کرد قبل از این که له شود آن را از قابلمه خارج کنید. با این روش خیار تمام نفخ حبوبات را می گیرد.

۲. هویج

می توانید هنگام پخت حبوبات به آن هویج، پیاز، رزماری و کرفس اضافه کنید. این مواد نفخ حبوبات را خواهند گرفت. پس از پخت غذا می توانید هویج و دیگر مواد را خارج کنید.

۳. جوش شیرین

روش دیگر استفاده از جوش شیرین است. حدود یک نوک انگشت جوش شیرین را به حبوبات در حال پخت اضافه کنید. این کار هم باعث نرم شدن حبوبات شده و هم نفخ آن ها را می گیرد. استفاده از جوش شیرین برای لوبیا و نخودهای کهنه مفید است. البته نسبت به دیگر روش ها کمتر توصیه می شود.

در پایان از همراهی شما سپاسگزاریم و امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با راه های ساده پخت سریع حبوبات و نحوه فریز کردن حبوبات روی این لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *