دسته ها
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

تربیت فرزند دختر و تمام بایدها و نبایدهای تربیت فرزند دختر

 • حکیمه فهیمی
 • ۶ اسفند ۱۴۰۲
 • ۰

تربیت درست فرزند یکی از کارهای دشواری است که بر عهده والدین می باشد. در این مطلب نکاتی در مورد بایدها و نبایدها در تربیت فرزند دختر ارائه می شود.

همه والدین دوست دارند فرزندانی مودب، با اعتماد به نفس و شاد داشته باشند. از این رو به دنبال روش هایی برای تربیت درست فرزند خود می باشند. اگر فرزند شما دختر است و مایلید در این باره با آگاهی بیشتری عمل کنید در ادامه با بایدها و نبایدهای تربیت فرزند دختر آشنا می شوید.

آشنایی با بایدها و نبایدهای تربیت فرزند دختر

تربیت درست فرزند از هر نظر کار دشواری می باشد. در تربیت فرزند دختر پدر و مادرها توقع دارند که فرزند بی چون و چرا مطیع آن ها بوده و هرگز با آن ها مخالفت نداشته باشد. در حالی که این روش هیچ زمان درست نیست و والدین بایستی نکات درست تربیتی فرزند را بیاموزند.

همه پدر و مادرها دوست دارند که فرزند شاد، با اعتماد به نفس، توانا و مودبی داشته باشند. والدین به دنبال این هستند که فرزندشان را چطور تربیت کنند که فردی شایسته و با اعتماد به نفس شود. تربیت فرزند دختر یکی از چالش های پدر و مادرها به شمار می رود.

چرا که دخترها روح لطیف و حساسی دارند و باید دانست چگونه با آن ها رفتار کرد. برای ایجاد ارتباط دوستانه با فرزند دختر بایستی همانند یک دوست عمل کرد تا اگر اشتباهی مرتکب می شود بدون نگرانی با شما در میان بگذارد. تحقیر و سرزنش راه این دوستی را خواهد بست. در ادامه پیرامون تربیت فرزند دختر نکات بیشتری فرا می گیرید.

آیا روش تربیتی دختر و پسر تفاوت دارد؟

پدر و مادرها باید بدانند با توجه به این که تمایل پسر و دختر با هم تفاوت دارد از این رو در بعضی مسائل تربیتی هم بایستی متفاوت عمل کرد. نباید فراموش کنید که پسر شیوه رفتار با جنس مخالف را از مادر می آموزد و دختر از پدر. از این رو اگر پدر از طبیعت وجودی فرزند دختر خود مطلع نباشد و مطابق میل خود با وی رفتار کند بین پدر و دختر فاصله ایجاد می شود.

 • آرون گروپس

معمولا دخترها نیاز دارند که صحبت های آن ها شنیده شده نه این که بدون در نظر گرفتن احساسات آن ها از ابتدا راه حل بیان شود. در مورد پسر هم مادر با مشکل روبرو می شود زیرا پسر هر چقدر هم کوچک باشد دوست دارد خودش از پس کارهای خود بر بیاید و به کمک بیش از حد یا ناز و نوازش نیاز ندارد.

بهتر است قبل از تربیت فرزند دختر ابتدا رفتار او را درک کنید. در ادامه به نکات بیشتری در این راستا اشاره می شود:

 • فرزند را آن طور که هست پذیرا باشید نه آن طور که می توانند باشند.
 • از دختران انتظار بیشتری برای کمک در کارها نداشته باشید.
 • تحقیر یا تشویق فرزند بر اساس جنیست نباشد. باید دید منطقی نسبت به دختر یا پسر خود داشته باشید.
 • طوری رفتار نکنید که دختر از جنیست خود بیزار شود.
 • برای این که فرزند خود را فرد باارزشی تلقی کند بایستی او را با همه کاستی هایش پذیرا باشید.
 • برای فرزند ارزش قائل شده و گاها آن را بازگو کنید.
 • اگر فرزند پسر از فرزند دختر بزرگتر است نباید طوری رفتار کنید که بر دختر تسلط یابد و او را آزار دهد.
 • تربیت فرزندان بر عهده پدر و مادر است و نباید فرزند بزرگتر در تربیت فرزند کوچکتر دخالت کند. در این صورت سبب آزار و تحقیر روانی فرزند کوچکتر می شود.
 • استعداد فرزند دختر را کشف کرده و آن را پرورش دهید. به طور مثال مهارت هایی که بعد در زندگی یک خانم مورد نیاز است را بیشتر مورد توجه قرار دهید. البته اگر وی در یادگیری مقاومت می کند از تحمیل و اصرار پرهیز کنید.

بایدها و نبایدهای اساسی در تربیت دختران

در امر تربیت فرزند دختر یک سری بایدها و نبایدهایی مطرح می شود از جمله:

نباید دختر را ظریف و شکننده تلقی کنید.

این درست است که فرزند دختر روحیه لطیفی نسبت به پسر دارد ولی نباید طوری با فرزند دختر رفتار کنید که فکر کند نمی تواند خودش به تنهایی کارهایش را انجام دهد. دختر را ناتوان و شکننده ندانید. به ویژه اگر فرزند بزرگتر شما پسر است در رفتار با فرزند دختر بیشتر دقت کنید.

ممکن است به دختر خود همیشه پناه داده و او را ضعیف بدانید ولی پسرتان را قوی دانسته و فکر می کنید خودش از عهده کارها بر می آید. در حالی که این تفکر اشتباه است و در رفتار خود با فرزند دختر مراقبه بیشتری داشته باشید.

نباید دختر را بیش از اندازه لوس کنید.

نباید همه خواسته های دخترتان را برآورده نمایید. به ویژه خواسته هایی که دور از ذهن بوده یا به صلاحش نیستند. هر پدر و مادری فرزند خود را دوست دارد و ناراحتی اش را نمی خواهد. ولی این محبت به فرزند نباید باعث شده که او لوس شود. دختر روحیه حساس تری دارد ولی به محض گریه یا ناراحتی شدید سریعا نیازهای او را برآورده نکنید.

به این ترتیب اگر همه چیز در دسترسش باشد لوس خواهد شد. بنابراین نمی تواند سختی ها را تحمل کند. سعی کنید سرسخت و مستحکم بودن را به فرزند بیاموزید.

باید تغذیه سالم را بیاموزد.

بزرگترین چالش در تربیت دختران این است که عادات غذایی ناسالمی را در پیش نگیرند. چرا که این امر ممکن است سبب بروز بیماری و چاقی دوران کودکی شود. اگر دائما فست فود و غذاهای ناسالم بخورد به این کار عادت کرده و مشکلات مختلفی پیش می آید. بنابراین تا حد امکان به فرزند بیاموزید که از غذاهای سالم و تازه استفاده کند. حتما میوه و سبزی جات بیشتر مصرف کند.

باید مهارت تصمیم گیری را به فرزند بیاموزید.

مهارت تصمیم گیری از نیازهای اساسی هر دختری است. چرا که در آینده باید انتخاب ها و تصمیم های زیادی بگیرد. به این ترتیب بایستی مهارت زیادی در امر تصمیم گیری داشته باشد. دختر شما قرار است در آینده به عنوان همسر و مادر در کنار خانواده باشد و در سختی ها و چالش های زندگی تصمیم درست اتخاذ کند. از این رو به مهارت تصمیم گیری نیاز است.

باید دختران را برای انجام کارها تشویق کنید.

ممکن است دختر شما از کوهنوردی، رانندگی و … ترس داشته باشد. به عنوان پدر و مادر نباید اجازه دهید که ترس ها سبب تضعیف دخترتان شود. اگر می خواهید دختر قوی و شادی داشته باشید بایستی او را به ریسک کردن تشویق نمایید. البته هر ریسکی هم خوب نیست.

از این رو باید بسنجید که کار مورد نظر به فرزند آسیب نزند. اگر آسیب ها جدی و خطرناک باشد بنابراین ریسک کار درستی نیست. به هر روی به دختر خود اجازه دهید برخی مواقع شبیه پسرها رفتار کند. مثلا اگر می خواهد از درخت بالا برود او را منع نکنید. در عوض مراقب باشید که هنگام بالا رفتن از درخت مشکلی پیش نیاید.

دختر باید قوی و محکم باشد.

برای این که فرزند دختر شما در جوانی ضعیف و گوشه گیر نباشد از دوران کودکی باید قوی و محکم بودن را بیاموزد. هرگز بیش از حد به فرزند محبت نکنید و از ناز و نوازش بیش از حد پرهیز کنید. در هنگام سختی یا چالش او را حمایت کنید ولی اجازه دهید خودش از پس حل مشکلاتش بر بیاید. بهتر است دورادور حواستان به فرزند باشد.

هرگز کلماتی مثل تو نمی توانی، ضعیفی یا برادرت قوی تر است و چنین جملاتی به کار نبرید. این کار سبب ایجاد حس ناامیدی و عدم تلاش برای قوی و محکم شدن فرزند می شود.

در پایان همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با تفاوت تربیت دختر و پسر و تربیت کودک مسئولیت پذیر روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *