دسته ها
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

جراحی بینی ترمیمی و حقایقی که باید بدانید

 • کژال کوهستانیان
 • ۱۵ تیر ۱۴۰۳
 • ۰

جراحی بینی ترمیمی یا جراحی ثانویه به رفع ایرادات حاصل از جراحی اولیه کمک می کند و اختلالات تنفسی و ظاهری را رفع می نماید، پیش از انجام عمل اولیه لازم است، این موضوع را در نظر داشته باشید، که احتمال نیاز به این عمل می تواند، وجود داشته باشد. اما برای این عمل باید به نکاتی چون زمان مناسب و ایرادات قابل رفع توجه داشت.

جراحی بینی یا رینوپلاستی به یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی بدل گشته است، که افراد بسیاری خواهان انجام آن می باشند. جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه در صورتی اتفاق می افتد، که فرد از نتیجه  اولیه جراحی بینی خود رضایت کافی نداشته باشد، یا مشکلاتی از قبیل قوز بینی و انحراف بینی طی عمل اول برطرف نشده باشد. البته این احتمال بسیار کم می باشد و تقریبا ۲۰ درصد از زیباجویان به جراحی ترمیمی نیاز خواهند داشت. 

برای رفع ایرادات بینی می توان یک قدم تا زیبایی با جراحی بینی برداشت، البته با وجود این که نیاز به ترمیم احتمال کمی دارد، اما بهتر است، پیش از جراحی اولیه این موضوع را در نظر داشته باشید. در صورتی که پس از عمل دچار عارضه ناخواسته ای شدید و احساس کردید، به عمل ترمیم نیاز دارید، باید به قدر کافی صبور باشید و حداقل یکسال بعد از عمل اولیه به ترمیم اقدام کنید، تا بافت هاب آسیب دیده ناشی از عمل اول به طور کامل بهبود یابد.

رفع افتادگی بینی با استفاده از جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی

جراحی اولیه بینی با جراحی ترمیمی تفاوت هایی  دارد. چنانچه ایرادات حاصل از جراحی اولیه خفیف باشد، با استفاده از بی حسی می توان به رفع آن ها اقدام کرد، برای مثال برخی از افراد پس از عمل از باقی ماندن مقداری از قوز بینی خود شکایت دارند، که می توان در مطب و با سوهان کشیدن این مشکل را برطرف نمود و اصولا نیازی به بیهوشی مجدد ندارد، هر چند جراحی بینی بدون بیهوشی برای رفع ایرادات جزئی کاربرد دارد، اما مشکلات اساسی تر با بی هوشی و در اتاق عمل رفع می گردد.

از متداول ترین مشکلات می توان به افتادگی یا برگشت پذیری بینی، نامتقارن بودن پره های بینی، باقی ماندن انحراف بینی و مشکل در تنفس اشاره کرد. وجود این مشکلات فرد را به انجام عمل ترمیمی ترغیب می کند. این نکته را در نظر داشته باشید، که انتخاب جراح ماهر می تواند، از احتمال بروز این نوع مشکلات بکاهد و بروز این اتفاقا را به حداقل برساند.

زمان جراحی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی باید در زمان مناسبی انجام گیرد و این موضوع اهمیت بسیاری دارد، این نوع از جراحی دارای پیچیدگی های خاصی می باشد و علت آن این است، که بافت بینی در نتیجه جراحی اولیه دچار تغییراتی شده است و این تغییرات ممکن است، اعمال اصلاحات را با دشواری هایی رو به رو کند. بسیاری از افراد پس از یک ماه نگران مشکلات پیش آمده می باشند و تلاش می کنند، عمل مجدد خیلی زود انجام گیرد.

برای مشخص شدن نتیجه نهایی بهتر است ابتدا صبور باشید، تا نتیجه نهایی عمل اولیه به خوبی مشخص شود، همچنینی بافت بینی تا یک سال در حال ترمیم می باشد و زخم های فعال برای بهبود حداقل به یک سال زمان نیاز دارند. در حقیقت بینی پس از جراحی تقریبا شش ماه تا یک سال متورم خواهد بود و نتیجه نهایی با گذشت این زمان نمایان خواهد شد، پس به عجله نیازی نیست.

 • آرون گروپس

رفع کامل قوز بینی با انجام جراحی ترمیمی بینی

حقیقت های قبل از جراحی ترمیمی

پیش از اقدام برای انجام جراحی ترمیمی باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید و با مد نظر قرار دادن آن هاو با دیدی واقع بینانه به موضوع بنگرید. ممکن است، جراحی ثانویه صد در صد مشکلات قبل را پوشش ندهد، اما در بهبودی آن ها بسیار موثر خواهد بود. با هر بار جراحی پیچیدگی برای عمل بعدی بیشتر خواهد شد و این موضوع را نباید فراموش کرد.

در برخی موارد بافت ها و ساختار بینی در جراحی اولیه دچار آسیب می شود و ممکن است، احتمال انجام  عمل ثانویه برای شما وجود نداشته باشد، برای رفع این مشکل باید زمان کافی برای ترمیم در اختیار بافت های بینی قرار دهید و حداقل یک سال بعد به جراحی مجدد اقدام کنید، یا حتی از انجام آن صرف نظر کنید.

پیش از جراحی بینی ترمیمی باید از بهبودی بافت های بینی اطمینان حاصل کرد، به شکلی که هیچ زخمی در داخل بینی وجود نداشته باشد، در صورت فعال بودن فرایند ترمیم امکان جراحی میسر نمی باشد. چنانچه در این مورد اهمال شود، امکان دارد با عوارض بسیار ناخوشایند و خطرناکی گریبان گیر شوید.

بهتر است، در انجام جراحی ترمیمی به قدر کافی صبور باشید و برای ترمیم بیش از اندازه عجله نداشته باشید، با گذشت یک سال بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد و ورم بینی کاملا از بین خواهد رفت، زخم های بینی نیز به بهبودی کامل می رسند و در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید بعد از گذشت این مدت مجدد به انجام عمل اقدام کنید.

مزایای جراحی ترمیمی

با انجام عمل ثانویه می توان به رفع ایرادات پرداخت و مشکلاتی که بر اثر عمل اولیه پدید آمده است را رفع نمود، از این دست مشکلات می توان به متقارن سازی سوراخ های بینی، ترمیم افتادگی نوک بینی و انحراف تیغه بینی که در جراحی اولیه نادیده گرفته شده است و رفع فرورفتگی ها بر اثر برداشتن بیش از اندازه بافت پشت بینی پرداخت. همچنین در مواردی افرادی که پس از جراحی اولیه دچار اختلالات تنفسی شده اند، نیز می توانند با کمک انجام جراحی بینی ترمیمی این اختلال را برطرف نمود. در بیان کلی تر ایرادات قابل اصلاح زیر قابل رفع خواهند بود.

 • رفع ایرادات ظاهری که با جراحی اولیه مرتفع نشده است
 • برطرف نمودن مشکلات عملکردی و ظاهری ایجاد شده به دلیل جراحی اولیه
 • قوز روی پل بینی که در جراحی اولیه به طور کامل برطرف نشده است
 • از بین بردن افتادگی نوک بینی به دلیل استفاده از تکنیک های نادرست
 • سربالا شدن بیش از اندازه نوک بینی طی جراحی اولیه
 • کوتاه شدن بیش از حد نوک بینی که طی جراحی اولیه اتفاق افتاده است
 • برجستگی بیش از حد یا پروجکشن نامناسب که طی جراحی اولیه بر روی نوک بینی به وجود آمده است

دوران نقاهت جراحی ترمیمی

دوران نقاهت جراحی ترمیمی همچون جراحی اولیه می باشد . بلافاصله پس از انجام آن زیباجو باید هفت تا ده روز به خوبی استراحت کند و برخی فعالیت های خود را به زمان دیگری موکول کند. با گذشت این مدت فرد می توان دوباره به فعالیت های روزمره خود بپردازد. در ۲۴ ساعت اول پس از عمل از پانسمان و گاز استریل برای جذب ترشحات استفاده می شود، که روز بعد گاز استریل برداشته می شود.

آشنایی با مزایای جراحی بینی ترمیمی

طی جراحی از قطعه ای به نام اسپلینت استفاده می شود و در داخل بینی قرار می گیرد، نقش آن کمک به پایه های بینی می باشد، تا متحمل فشار بیش از اندازه نشود و بینی با ساختار جدید سازگاری لازم را پیدا کند، اسپلینت همراه با بخیه های جدید پنج تا هفت روز بعد از جراحی بینی ترمیمی برداشته می شود.

دوره ریکاوری ممکن است، به دلیل وجود اسپلینت ناراحت کننده باشد، شب اول پس از جراحی ترمیمی زیباجو درد خفیف را پشت سر خواهد گذاشت، که با گذشت یک روز این درد به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. وجود اسپلینت گرفتگی بینی را به وجود می آورد و بیشتر زیباجویان این امر را علت ناراحتی بعد از عمل می دانند.

از دیگر علائم رایج دوران نقاهت می توان، به کبودی و تورم اشاره کرد، که امری طبیعی می باشد. این نشانه ها پس از یک هفته فروکش کرده و رو به بهبودی می رود. در حقیقت ۹۰ درصد از تورم تا شش هفته اول بعد از عمل از بین خواهد رفت و ده درصد باقی مانده طی یک سال اولیه بعد از عمل ناپدید خواهد شد.

با گذشت دو هفته از جراحی بینی ترمیمی در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید به محل کار یا تحصیل برگردید و تمام فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید. اما افرادی که به مشاغل سنگین مشغول می باشند، باید مدت زمان بیشتری را برای استراحت اختصاص دهند، تا دچار تورم و فشار به بینی نشوند و درمان سیر معمولی خود را داشته باشد.

پس از جراحی ترمیمی بینی باید از رژیم غذایی مناسبی پیروی کنید و بدن را هیدراته نگه دارید، نوشیدن آب کافی و پرهیز از الکل یک اصل مهم پس از جراحی می باشد. استعمال سیگار در دوران درمان ممنوع می باشد و در صورتی که در مصرف کافئین زیاده روی نشود، مانعی برای مصرف وجود ندارد. در خصوص فعالیت های ورزش باید گفت در صورتی که پزشک تشخیص دهد، می توانید فعالیت های ورزشی را تا پنجاه درصد و پس از گذشت دو هفته ادامه دهید و برای فعالیت های بیشتر و سنگین تر به یک ماه زمان نیاز دارید و پس از این مدت می توانید فعالیت ورزشی بیشتر از ۵۰ درصد داشته باشید.

مراقبت های بعد از جراحی ترمیمی

مراقبت ها پس از جراحی بینی اولیه و ثانویه به یک صورت است، به مهم ترین نکات در ادامه اشاره خواهد شد.

رفع اختلالات تنفسی و ظاهری با انجام جراحی ترمیمی

 • معاینه پس از جراحی ترمیم باید به شکل منظمی انجام شود و پشت گوش انداخته نشود.
 • تا یک ماه پس از جراحی بینی ترمیمی از شنا و قرار گرفتن در زیر نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید.
 • پس از جراحی ترمیمی نباید گچ بینی خیس شود.
 • نوشیدن مایعات گرم به رفع گلو درد و سرما ناشی از عمل و لوله بیهوشی کمک می کند.
 • از انجام فعالیت های که احتمال ضربه خوردن به بینی وجود دارد پرهیز کنید.
 • از کمپرس سرد برای رفع ورم و کبودی استفاده کنید.
 • تا ۴۸ ساعت پس از عمل از گاز استریل برای جذب ترشحات بینی استفاده شود.
 • در حالت نیمه نشسته باشید و کمر را بالاتر از پا ها نگه دارید، برای این کار از چند بالش استفاده کنید.
 • تا سه هفته ابتدایی به پهلو نخوابید، خوابیدن باید به حالت طاق باز باشد.
 • از خم شدن و فریاد زدن پرهیز نماید و فعالیت سنگین انجام ندهید.
 • عطسه با دهان باز صورت گیرد، تا به بینی فشار وارد نشود.
 • تا چهار روز اول تنها از غذا های میکس شده و نرم استفاده کنید.
 • از قطع کردن خودسرانه دارو ها و عدم مصرف در زمان مشخص خودداری فرمایید.
 • از سرم شستشو بینی استفاده نماید و از بردن هر وسیله ای داخل بینی خودداری کنید.
 • بخیه های کنار بینی را با پماد مخصوص روزی دو بار چرب نمایید.
 • استفاده از عینک طبی تا ۳ ماه و عینک آفتابی تا ۶ ماه بعد از عمل ممنوع می باشد.

نقش پوست در جراحی ترمیمی

حتما تاثیر ضخامت پوست در جراحی زیبای بینی را بار ها از زبان جراحان زیبایی شنیده اید. پوست ضخیم یا نازک می تواند، بر میزان تاثیرگذاری عمل دخیل باشد. پوست بسیار نازک ایرادات اسکلتی بینی را به وضوح نمایان می سازد و ممکن است، بعد از جراحی پوست به سرعت جمع شود و در نتیجه جراحی بینی ترمیمی تاثیر منفی داشته باشد.

در مواردی که پوست بیش از اندازه نازک باشد، پزشک در صورتی که صلاح بداند، اقداماتی برای ضخیم نمودن پوست انجام می دهد، تا پوست بتواند ایرادات بینی را پوشش دهد. همچنین اگر پوست بسیار ضخیم باشد، بیش از اندازه چهار چوب بینی را می پوشاند و تاثیرات جراحی قابل روئیت نخواهد بود و به نوعی ویژگی های مطلوب توپوگرافیک بینی بر زیر پوست ضخیم بینی پنهان خواهد شد. در این صورت جراح اقدامات لازم برای نازک کردن پوست را انجام می دهد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *