دسته ها
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲

کدام کود برای گل کاغذی مناسب است؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۷ آذر ۱۴۰۲
  • ۰

همه گل و گیاهان برای رشد بهتر به کوددهی نیاز دارند. گل کاغذی هم که در بین پرورش دهندگان گل و گیاه بسیار پرطرفدار است به کود نیاز دارد. این مطلب به انواع کود برای گل کاغذی اشاره دارد.

گل کاغذی نیز همانند سایر گل و گیاهان پرطرفدار به کود برای رشد و گلدهی بهتر نیاز دارد. این گیاه مواد مورد نیاز خود را از طریق کوددهی تامین کرده و شاداب تر و زیباتر می شود. اگر مایلید تا با انواع کود برای گل کاغذی آشنا شوید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با انواع کود برای گل کاغذی

گل کاغذی یکی از گیاهان رونده و گلدار زیبا می باشد که از بهار تا پاییز با گل های خوشرنگ خود زیبایی بی نظیری به فضای منزل می بخشد. این گل در بیشتر نواحی کشور از شمال تا جنوب محبوبیت زیادی دارد. گل کاغذی برای گلدهی بهتر به مواد غذایی خاصی نیاز دارد. می توان این نیاز غذایی را از طریق کود برای گل کاغذی تامین کرد.

رنگ های گل کاغذی متعدد بوده از این رو بنا به سلیقه می توان آن را در آپارتمان مورد نگهداری و پرورش قرار داد. اگر می خواهید بونسای داشته باشید می توانید گل کاغذی را انتخاب کنید. با هرس و سیم بندی صحیح می توان بونسای بسیار زیبایی با گل کاغذی ایجاد کرد.

در ضمن نگهداری از این گل فقط به گلدان محدود نبوده و می توان آن را در باغچه نیز پرورش داد. اهمیت زیادی دارد که خاک مورد نیاز گل دارای مواد مغذی کافی بوده و ضمنا نور مناسب هم تامین شود. به این ترتیب گل کاغذی برای رشد بهتر و گلدهی زیاد به تغذیه سالم غنی نیاز دارد.

از این رو استفاده از کود ضرورت می یابد تا همه مواد مورد نیاز را در اختیار گیاه قرار دهد. در ادامه به انواع کود برای گل کاغذی اشاره می شود.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

کود سولفات آهن یا زاج سبز

یکی از کودهایی که می تواند نیاز غذایی گل کاغذی را به درستی برآورده سازد، کود سولفات آهن یا زاج سبز می باشد. این کود تاثیر زیادی روی گیاه خواهد داشت. زاج سبز از رشد و نمو جلبک و خزه در آب استخر جلوگیری می کند. از این رو در استخرها به کار می رود ولی عملکرد آن به صورت کود به شکل دیگری خواهد بود.

کود زاج سبز خاص گل کاغذی به علت حضور سولفات یا گوگرد سبب اسیدی شدن خاک می شود. افزایش اسیدیته خاک سبب جذب آسان عناصر مورد نیاز گیاه می شود. این خاصیت منجر به افزایش جذب عناصر فلزی از طریق گیاه در خاک های شور و آهکی می شود. در ضمن وجود سولفات در این کود تا حدی از بروز بیماری های قارچی جلوگیری می کند و نیاز به سموم قارچ کش کاهش می یابد.

همچنین آهن هم از جمله مواد تشکیل دهنده این کود به شمار می رود. کود زاج سبز به علت درصد آهن زیاد، از بهترین کودهای شیمیایی محسوب می شود. زیرا چرا که این کود در تامین ریز مغذی آهن در خاک گل کاغذی تاثیر زیادی دارد. این کود دارای ۲۰ درصد آهن و ۱۲ درصد سولفات است.

به صورت تخصصی تر زاج سبز از منظر شیمیایی همان سولفات آهن دو ظرفیتی می باشد. این کود به شکل کریستال های ریز و درشت است. این کود مخصوص گل کاغذی در بازار با فرمولاسیون یک آب و هفت آب ارائه می شود. خلوص این کود نیز بین ۱۸-۲۲ درصد در بازار متغیر است.

باید دانست که کود زاج سبز مخصوص گل کاغذی عملکرد فوق العاده ای در گلدهی این گل نشان می دهد. اگر از گل کاغذی در منزل نگهداری و با عدم گلدهی این گیاه روبرو شدید. در این شرایط ابتدا باید آبیاری و نور گیاه را بررسی کنید. اگر همه شرایط مناسب برای این گل فراهم باشد، باید دانست که مشکل به تغذیه ناکافی گل کاغذی مربوط است. در این صورت بایستی گل کاغذی را کوددهی کنید.

معمولا میزان استفاده و روش مصرف کودها روی بسته بندی درج شده است. در مورد زاج سبز هر دو گرم از کود معادل یک قاشق چایخوری از این کود است. این میزان را در یک لیتر آب حل کرده و پای گیاه بریزید. دقت کنید استفاده از این کود محدود بوده به این معنا که هر دو هفته یک بار با کود زاج سبز یا سولفات آهن گل کاغذی کوددهی شود.

در صورتی که از این کود به صورت برگی استفاده شود، هیچ تاثیری روی گیاه نخواهد داشت. اما با آبیاری گل کاغذی توسط محلول این کود بعد از مدت کوتاهی گلدهی آن را شاهد خواهید بود. به طور کلی در استفاده از هر کود شیمیایی بایستی نکاتی رعایت شود. در غیر این صورت گیاه در معرض خطر قرار می گیرد.

باید بدانید که استفاده مداوم از کود زاج سبز گیاه را دچار سوتغذیه می کند. در ضمن این کود جزو کودهای مکمل بوده از این رو هر دو هفته یک بار با زاج سبز و دو هفته بعد با کود کامل کوددهی کنید. به این نحو تغذیه گل کاغذی کامل و درست خواهد بود.

کود سه بیست

در راستای پرورش و نگهداری گل کاغذی می توان با استفاده از کود سه بیست عناصر مهمی از جمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم را برای گیاه تامین و آن را تقویت کرد. به این ترتیب میزان مقاومت و رشد گل کاغذی بیشتر شده و زیبایی آن دوچندان خواهد شد. کود سه بیست با تامین نیتروژن سبب رشد طولی و با فراهم نمودن پتاسیم گلدهی آن را افزایش می دهد. در ضمن هنگام سرما یا نزدیک شدن به فصل زمستان و دوره گلدهی بهتر است کود کمتری استفاده شود.

کود هیومیک اسید

یکی از بهترین کودهای مورد توصیه برای گیاهان کود غنی و مغذی هیومیک اسید است. این کود مزایای زیادی داشته و در زمان کوتاهی نیازهای گل کاغذی را پاسخگو است. کود هیومیک اسید می تواند تمام املاح و مواد معدنی مورد نیاز گیاه را تامین کند. این کود در سه نوع مایع، گرانولی و پودری عرضه می شود.

از نوع مایع می توان به شکل آبیاری و مستقیم استفاده کرد. نوع گرانولی هم باید به شکل چالکود استفاده شود. کود هیومیک اسید پودری ابتدا باید در میزان معینی آب حل شده بعد به خاک اضافه شود تا جذب ریشه گردد. دقت کنید بهترین شکل استفاده از این کود به صورت مایع است. زیرا غلظت آن نسبت به انواع دیگر مناسب تر بوده و قدرت جذب بیشتری هم دارد.

به خاطر داشته باشید اگر کود گل کاغذی غنی و کامل نباشد ممکن است برگ ها و دیگر بخش های گیاه در طی زمان تضعیف گردند و میزان گلدهی هم تا حد بسیاری کاهش یابد. به طور مثال با کمبود عنصر پتاسیم، نوک برگ های گیاه سوخته شده و برگی های جوان از بین می روند. کمبود آهن نیز آسیب جدی به گیاه وارد می کند.

نیازهای گل کاغذی برای رشد بهتر

در امر پرورش و نگهداری گل کاغذی اکنون که با کود برای این گل آشنا شدید بد نیست از دیگر شرایط مورد نیاز این گیاه آگاهی یابید.

مکان مناسب نگهداری

اهمیت زیادی دارد که گل کاغذی در مکان مناسبی کاشته شود زیرا این گل برای رشد به فضای کافی نیاز دارد. توصیه می شود از گلدان با زهکشی درست استفاده و حداقل ۶ ساعت نور خورشید را دریافت کند. با فراهم شدن این موارد هم رشد خوبی پیدا کرده و هم گلدهی آن بیشتر می شود.

آبیاری کافی

گل کاغذی به آبیاری متعادل نیاز دارد. آبیاری بیش از حد یا خیلی کم مشکلاتی را برای رشد گیاه به دنبال دارد. در ضمن ممکن است آبیاری زیاد سبب پوسیدگی ریشه و ابتلای آن به بیماری های قارچی گردد. توصیه می شود گل کاغذی در محیط خشک نگهداری شود تا گلدهی آن افزایش یابد.

آب و هوای گرم

مناسب ترین محیط برای گل کاغذی محیطی است که دارای نور آفتاب زیاد و آب و هوای گرم باشد. در هنگام طوفان های طولانی یا آب و هوای نامساعد گلدان را به داخل منزل انتقال دهید.

در پایان این مطلب از همراهی شما سپاس گزاریم. همچنین پیشنهاد می شود در صورت علاقمندی برای آشنایی با انواع کود برای گل شمعدانی و کود برای حسن یوسف روی لینک ها کلیک و این مقالات بازدید نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *