دسته ها
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

کاهش سرعت پیری با تکنیک های طلایی

  • کژال کوهستانیان
  • ۱۸ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

قطعا بازگشت به جوانی امکان پذیر نمی باشد، اما با پیروی از برخی راهکار ها می توانیم، شاهد کاهش سرعت پیری باشیم. سبک زندگی سالم قاعده پیشگیری از پیری زودرس می باشد. بنابراین باید به رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، عدم استعمال دخانیات و کنترل فشار خون و کلسترول دقت داشت. سایر راهکار های ارائه شده در این مطلب نیز از سرعت روند پیری می کاهد.

پیر شدن یکی از مراحل طبیعی زندگی می باشد و متوقف کردن آن امکان پذیر نمی باشد، البته راهکار هایی برای کاهش سرعت پیری وجود دارد، که مثمر ثمر واقع می شوند. پیر شدن شامل ابعاد مختلفی چون تغییر فیزیکی، روان شناسی و اجتماعی می باشد. با سپری شدن زمان برخی از ابعاد پیری رشد می کند و ابعاد دیگری کاهش می یابند. البته افزایش سن مزایای چون افزایش تجربه و مهارت را با خود به همراه دارد. در ادامه این مطلب می توانید با مهم ترین راهکار ها برای افزایش طول عمر و کاهش سرعت روند پیری آشنا شوید. بنا به جدیدترین تحقیقات انجام گرفته در آمریکا معیار هایی مشخص شده است، که با پیروی از آن ها به سلامت قلب کمک می شود و این موضوع راهی است، که می توان به واسطه آن سرعت روند پیری بیولوژیکی (زیستی) را به مدت ۶ سال کاهش داد. یافته های مربوط به این مطالعه بر اساس داده های سلامت بیش از ۶۵۰۰ بزرگسال با میانگین سنی ۴۷ سال می باشد. نتیجه این تحقیقات در کنفرانس علمی انجمن قلب آمریکا در فیلادلفیا ارائه شده است.

کاهش سرعت پیری

بنا به گفته محققان کسانی که قلب آن ها شرایط سلامت بهتری دارد، از نظر بیولوژیکی تقریبا شش سال جوانتر از سایر همسالان خود می باشند. باید به یاد داشته باشید، برای دستیابی به زندگی طولانی تر ابتدا باید نگاه دقیقی به سبک زندگی خود داشته باشید. پیروی از عادات صحیح می تواند، مسیر رسیدن به خواسته سالم زندگی کردن، افزایش کیفیت زندگی و افزایش طول عمر را در پی داشته باشد.

آشنایی با روش های کاهش سرعت پیری

هشت اقدام که از طرف انجمن قلب آمریکا برای کاهش سرعت فرآیند پیری در نظر گرفته شده است، شامل ۱. رژیم غذایی سالم ۲. تحرک کافی ۳. ترک سیگار ۴. خواب کافی ۵. وزن سالم ۶. کنترل کلسترول ۷. کنترل قند خون  و ۸. مدیریت فشار خون می باشد. اقدام کلیدی برای کند شدن روند پیری حدود شش سال، بر اساس این نظریه پیروی از سبک زندگی سالم و عدم استعمال دخانیات می باشد. همچنین تحقیقات انجام گرفته بیانگر این اصل می باشد، که زندگی در شرایط نامساعد و تحت محرومیت، سطح تحصیلات پایین و استرس از عواملی می باشند، که تا میزان قابل توجهی منجر به تسریع روند پیری می شوند.

حفظ تعادل وزن

بالا رفتن سن در بیشتر مواقع تغییرات وزنی را با خود به همراه خواهد داشت، کم تحرکی به افزایش وزن در این برهه دامن می زند. تجمع تجربی در اطراف شکم احتمال ابتلا به انواع بیماری ها را افزایش می دهد، از همین رو کنترل و مدیریت چربی شکمی تاثیر خوبی در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها دارد. تغییر در برخی عادات غذایی به کاهش چربی شکم و کاهش سرعت روند پیری کمک می کند.

به گفته محققان روند پیر شدن در افرادی که کالری مصرفی خود را کاهش می دهند، کندتر از سایرین است، پژوهش های انجام گرفته تاثیر کاهش مصرف کالری بر کاهش سرعت پیری را اثبات کرده است، با این وجود برخی از محققان از تاثیر احتمالی محدود سازی مصرف کالری بر سلامت روان، تراکم استخوان ها و حجم ماهیچه ها ابراز نگرانی کرده اند. البته لازم به ذکر است، که محققان تا کنون به دلیل کاهش سرعت پیر شدن افراد در پی کاهش مصرف کالری در رژیم غذایی پی نبرده‌اند.

بدن را هیدراته نگه دارید

بدن انسان از ۶۰ درصد آب تشکیل شده است، غافل شدن از نوشیدن آب ممکن است، از این میزان بکاهد. مصرف ۸ لیوان آب در طول شبانه روز از سوی بسیاری از پزشکان برای حفظ سلامتی توصیه می شود. مصرف کافی آب اندام های داخلی بدن را مرطوب نگه می دارد، با مرطوب بودن اندام ها عملکرد خوبی خواهند داشت و از آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری می شود.

  •  آرون گروپس

نوشیدن آب کافی برای کاهش سرعت فرآیند پیری

علاوه بر آنچه گفته شد، مصرف به اندازه آب به بهبود عملکرد سیستم هاضمه نیز کمک می کند، همچنین هیدراته نگه داشتن بدن به داشتن ظاهر انعطاف پذیر و شفافیت پوست کمک می کند و در نهایت باعث کاهش سرعت پیری در انسان می شود.

مصرف سبزیجات را فراموش نکنید

تغذیه سالم با هدف کندتر شدن روند پیری به معنای استفاده بیشتر از سبزیجات نیز می باشد. وجود مقدار بالایی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر در در سبزیجات موجب می شود، تا مصرف آن ها در حفظ سلامتی و جوانی به انسان کمک کند. جای دادن سبزیجات در وعده های غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که سبزیجات دارای کالری کم و مواد غذایی بسیار می باشند. استفاده از انواع مختلف سبزیجات گزینه بسیار خوبی می باشد، که مصرف آن برای همه توصیه می شود. همچنین باید بدانید، مصرف سبزیجات و آب کافی باعث جلوگیری از پیری پوست با به کارگیری این راز های مهم می شود، و روند پیری را کندتر می کند.

صبحانه سالم بخورید

حذف وعده صبحانه یکی از ناسالم ترین عادت ها می باشد، فراموش نکنید، صبحانه سالم و مقوی از مهم ترین وعده های غذایی است که انرژی کافی برای سپری شدن یک روز خوب را برای شما فراهم می کند و باعث سلامتی و جلوگیری از مصرف غذا های ناسالم می شود. بهترین زمان برای مصرف صبحانه یک ساعت پس از بیدار شدن می باشد.

تاثیر صبحانه سالم در کاهش یافتن سرعت پیری

مانع تحلیل رفتن عضلات شوید

یکی از پیامد های ناخوشایند کهولت سن تحلیل رفتن بافت عضلانی می باشد، با کمک ورزش های قدرتی به بهبود قدرت عضلات کمک کنید و از تحلیل رفتن آن ها جلوگیری کنید. مطالعات انجام گرفته در این زمینه نشان می دهد، افزایش قدرت بر جوان ماندن ژن ها تاثیر گذار است.

مطالعه خود را افزایش دهید

تحقیقات ثابت کرده است، مرگ ناشی از پایین بودن سطح آموزش و سواد، خطری معادل مصرف دخانیات دارد. تحصیلات کم به یکی از فاکتور های مرگ تبدیل شده است. برای کاهش سرعت پیری لازم است، تا ذهن را فعال نگه دارید و با انجام مطالعه کافی باعث تحریک و تقویت ذهن شوید، برای تکمیل این هدف می توانید، در دوره ها و کارگاه های متناسب با سلیقه خود شرکت کنید و در صورت امکان تحصیلات خود را ادامه دهید.

تاثیر مطالعه در روند کاهش سرعت پیری

شاد باشید

به دنبال راهی باشید تا زندگی شادتری را تجربه کنید. با خندید اندروفین در بدن ترشح می شود و این امر موجب شادی و آرامش در شما می شود. شاد بودن را به سبک زندگی خود بدل کنید، تا از استرس دور بمانید و ذهن خود را تقویت کنید. با تجربه زندگی شاد از میزان پشیمانی ها کاسته می شود و در نتیجه کاهش استرس از ابتلا به سایر بیماری ها و پیری زودرس مصون خواهید بود.

شکلات تلخ بخورید

مصرف شکلات تلخ فواید بسیاری دارد، جالب است بدانید با مصرف شکلات تلخ گردش جریان خون در مغز بهبود می یابد و از بروز سکته مغزی جلوگیری می شود. شکلات تلخ قادر است فشار خون را کاهش دهد. استفاده از شکلات تلخ ۷۰ درصد به صورت روزانه فواید شگفت آوری با خود به همراه دارد، البته به یاد داشته باشید در مصرف این خوراکی مفید زیاده روی نکنید و تعادل را در زندگی خود به عنوان یک اصل مهم برای سلامتی در نظر بگیرید.

به سلامت روده اهمیت بدهید

شاید این موضوع برای شما جالب باشد، که سلامت روده چه نقشی در کاهش سرعت پیری دارد؟ باکتری های خوب روده به نام میکروبیوم بر سالخوردگی بدن و ابتلا به بیماری های مربوط به افزایش سن چون زوال عقل مربوط می باشد و از بروز این بیماری در فرد جلوگیری می کنند. ۷۰ درصد از سیستم ایمنی بدن در روده قرار دارد و نباید از سلامت آن غافل شد.

روده از انسان در برابر ابتلا به عفونت محافظت می کند و تنظیم سوخت و ساز بدن را بر عهده دارد، باید گفت روده یک پشتیبان برای سیستم ایمنی بدن محسوب می شود. با سالم بودن روده عملکرد دستگاه گوارشی نیز دچار اختلال نمی شود. برای حفظ سلامتی روده باید از غذا های پروبیوتیک مانند میوه های دارای فیبر، سبزیجات، کفیر، ماست و کلم ترش استفاده کنید.

ضد آفتاب و عینک آفتابی بزنید

آیا با پیری زودرس و نحوه جلوگیری و درمان آن آشنا هستید؟ استفاده از ضد آفتاب از بروز پیری زودرس جلوگیری می کند، با استفاده از این کرم ها می توانید از پوست در برابر اشعه UVB وUVA محافظت کنید، عینک آفتابی نیز از چشم در برابر نور خورشید محافظت می کند و باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری آب مروارید می شود.

استفاده از عینک آفتابی برای کاهش پیری زودرس

اطمینان حاصل کنید، که عینک آفتابی شما ۹۹ تا ۱۰۰ درصد از اشعه UVA و UVB را مسدود می کند. جوان نگه داشتن پوست یکی از روش های کاهش سرعت پیری در انسان می باشد.

معاشرت با دوستان را دست کم نگیرید

روابط اجتماعی باعث کاهش سرعت روند پیری در انسان می شود، برقرار روابط سالم با دیگران کیفیت زندگی را در سطح مطلوبی افزایش می دهد و به افزایش طول عمر کمک می کند و می تواند امید به زندگی را در افراد زنده نگه دارد. همچنین تحقیقات نشان داده است، ازدواج موفق احتمال مرگ زودرس را تا ۱۵ درصد کاهش می دهد. این موضوعات بیانگر این مسئله می باشند، که تنهایی اضطراب و در نتیجه کاهش عمر را در  پی دارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *