دسته ها
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

اهمیت تربیت جنسی کودک و نحوه آموزش مسائل جنسی به کودکان

  • کژال کوهستانیان
  • ۹ آذر ۱۴۰۲
  • ۰

یکی از مهم ترین بخش های فرزندپروری تربیت جنسی کودک و صحبت درباره نحوه بچه دار شدن می باشد. والدین باید در این زمینه مطالعه کافی داشته باشند، تا پاسخ های مناسبی با توجه به سن کودک ارائه دهند و از سرزنش کودک برای مطرح کردن این سوالات پرهیز کنند. در این مقاله با روش های آموزش صحیح کودکان با این مسائل آشنا می شوید.

تربیت جنسی کودک از جمله مسائل مهمی می باشد، که والدین باید به آن توجه داشته باشند. متاسفانه بیشتر والدین این موضوع را یک تابو می دانند و از آموزش این امر به کودکان خودداری می کنند. دقت داشته باشید که با توجه به دسترسی کودکان به شبکه های مجازی و حجم اطلاع رسانی بالا این تابوی بزرگ باید قبل از وقوع اتفاقات جبران ناپذیر شکسته شود و کودکان آموزش های لازم و متناسب با سن خود را از والدین دریافت کنند.

عدم آموزش صحیح به کودکان در زمینه تربیت جنسی ممکن است، اشتباهات جبران ناپذیری را برای کودکان رقم بزند و آینده فرزندان را به مخاطره بیندازد. این نگرانی ها با تربیت جنسی صحیح از جانب والدین از بین می رود. این آموزش در بیشتر مواقع با کنجکاوی کودک از بدن خود آغاز می شود، یکی از متداول ترین اشتباهات در برخورد با این موضوع این می باشد، که از توضیح مناسب اجتناب کنید یا این کنجکاوی را غیر طبیعی به حساب آورید، در صورتی که کنجکاوی کودک به رفتار های پرخطر ختم نشود، می توان آن را یک کنجکاوی طبیعی به حساب آورد.

تربیت جنسی کودک

به یاد داشته باشید، تربیت جنسی و آموزش این مسائل به فرزندان از مهم ترین وظایف فرزندپروری است. کنجکاوی جنسی در کودکان و مطرح کردن مسائل مربوط به این موضوع بخشی از فرایند رشد کودکان است، پاسخ های غلط و غیر علمی ممکن است، آسیب های بسیاری برای کودکان به دنبال داشته باشد. آموزش این موضوع روش های مخصوص به خود را دارد و والدین باید با این روش ها آشنایی داشته باشند، تا بتوانند پاسخ مناسبی به سوال های کودکان بدهند.

روش های آموزش جنسی کودک

منظور از تربیت جنسی چیست؟

تربیت در معنای رشد تدریجی و متناسب با استعداد افراد می باشد. منظور از تربیت جنسی، رشد تدریجی و هماهنگ با توانمندی های ذهنی کودک می باشد، که در رابطه با مسائل جنسی انجام می گیرد. این نوع از تربیت در معنای آموزش نیاز های جنسی در جهت استفاده صحیح معنا می شود. البته برخی افراد نیز معتقدند، تربیت جنسی با آموزش مسائل جنسی متفاوت می باشند. این افراد تربیت را به معنای پرورش رشد غریزه در جهت استفاده صحیح و پیشگیری از انحرافات و لغزش ها می دانند.

بهترین معنا برای تربیت جنسی کودک این است، که در کنار انتقال اطلاعات و مفاهیم، روش های صحیح رشد غریزه جنسی را هم به کودک آموزش داد تا در مسیر درست و به دور از انحراف با آن روبه‌رو شود.

اهمیت آموزش کودکان

برخی از افراد بر این باورند که هر چه دیرتر به آموزش مسائل جنسی بپردازند، فرزندان آن ها کنجکاوی کمتری نسبت به آزمایش نشان خواهند داد. لازم به ذکر است، که این باور کاملا اشتباه می باشد، بهتر است با این مسئله با ذهن بازتری روبه‌رو شوید و به بیان این موضوع در زمان مناسب خودش بپردازید، تا امنیت بیشتری برای فرزندان خود فراهم کنید.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

سن کنجکاوی در کودکان

کنجکاوی و مطرح کردن سوالات در این زمینه غالبا از سن ۳ تا ۵ سالگی آغاز می شود و سوالات خود را در رابطه با آناتومی بدن و تفاوت های ظاهری پدر و مادر بیان می کنند. در این سن کودکان در حال اکتشاف و کنجکاوی می باشند و تلاش می کنند، تا درباره همه موضوعات بدانند. برای پاسخگویی مناسب به فرزندان خود فضای امنی را برای گفتگو فراهم کنید. گوش سپردن به دغدغه های کودکان و پاسخ دادن به سوالات آن ها می تواند، کنجکاوی آن ها را برطرف کند.

رفع کنجکاوی کودکان توسط والدین برای تربیت جنسی

روش های آموزش مسائل جنسی به کودکان

نحوه برخورد و پاسخگویی والدین به سوالات کودکان بسیار مهم است. لازم است تا والدین برای تربیت جنسی کودک زمان مناسبی را برای آموزش کودک خود اختصاص دهند و با روش های آموزش این موضوع به کودکان آگاهی کافی داشته باشند. آگاهی از روش های صحیح آموزش، کودک را به درستی با واقعیات در این باره آشنا می کند.

آموزش مراقبت از بدن

والدین باید به خوبی از روش های آموزش مراقبت از بدن کودکان آگاه باشند، تا بتوانند با آموزش صحیح کودک را از خطرات که او را تهدید می کند، در امان نگه دارند. در بیشتر موارد خطراتی که کودک را تهدید می کند، با لمس شدن از سوی اطرافیان اتفاق می افتد. بنابراین لازم است کودک را با حریم خصوصی و مراقبت از اندام های خصوصی آشنا سازیم تا او را از خطرات پیش رو در امان نگه داریم.

باید این موضوع برای کودک روشن شود، که لمس خوب چه تفاوتی با لمس بد دارد. کودکان باید بتوانند به خوبی تشخیص دهد، در صورتی که دست و سرشانه با تمایل خودش لمس شود، لمس خوب و در آغوش کشیدن با زور و یا لمس اندام ها خصوصی لمس بد می باشد. از کودک خود بخواهید به خاطر آورد پوشیدن مایو کدام اعضای بدن او را پوشش می دهد. تمام این قسمت ها اندام خصوصی کودک محسوب می شوند و نباید توسط دیگران لمس شود.

در زدن قبل از ورود به اتاق والدین

در رابطه با در زدن قبل از ورود به اتاق دیگران با فرزند خود صحبت کنید، تا با معنای صحیح حریم خصوصی آشنا شود. پیش از وارد شدن به هر اتاقی باید اجازه بگیرند و دیگران نیز برای ورود به اتاق آن ها نیز باید این قانون را رعایت کنند.

پرهیز از دروغ برای تربیت جنسی

اجتناب از دروغ در پاسخگویی

یکی از سوالات کودکان که پاسخ آن را از بزرگتر ها جویا می شوند، بارداری است. لازم به ذکر است که نیاز نیست اطلاعات مربوط به روابط زناشویی و شیوه بارداری را برای کودکان توضیح دهید، اما از دروغ گفتن هم پرهیز کنید. دروغ گفتن در تربیت جنسی کودک او را در مسیری اشتباهی قرار می دهد. مناسب ترین توضیح ها برای کودکان ۴ تا ۶ سال این است، که علت بارداری را وجود سلول هایی در بدن مادر بداند که وظیفه آنها درست کردن بچه است.

در سن ۶ تا ۸ سالگی پاسخ مناسب برای این سوال می توان این باشد که این سلول ها در بدن مرد هم وجود دارد و برای درست شدن بچه لازم است، تا سلول ها کنار هم قرار بگیرند. سوالات مربوط به بچه دار شدن اغلب موضوعی است، که کودکان از والدین خود می پرسند و لازم است تا والدین آمادگی پاسخ دادن به این سوال را داشته باشند.

همراهی والدین

یکی از مهم ترین اصول در تربیت جنسی کودک این است، که پدر و مادر برای آموزش با یکدیگر همکاری کنند و در زمان توضیح مسائل هر دو نفر حضور داشته باشند، تا شرایط امنیت روانی برای کودک ایجاد شود، این شرایط کمک میکند تا تمام کنجکاوی ها و دغدغه های او به درستی و همراه با پدر و مادرش برطرف شود.

آموزش نه گفتن

والدین باید نه گفتن را به فرزندان خود بیاموزند، این مسئله کمک تا هنگامی که کودکان در موقعیت های خطرناک بود با صدای بلند نه بگوید. آموزش قدرت نه گفتن کمک می کند، تا کودکان مورد سوءاستفاده قرار نگیرند و بیاموزند، در هنگام عدم تمایل به بوسیده شدن یا لمس شدن، مخالفت خود را با صدای بلند اعلام کنند و والدین خود را با خبر سازند. آیا می دانید به زور بوسیدن کودک با چه پیامد هایی همراه است؟ با تامل در این موضوع و اهمیت آموزش نه گفتن باید در رفتار خود با کودکان دقت بیشتری داشته باشیم.

آموزش نه گفتن یک اصل مهم در تربیت جنسی کودک

اسم اعضای خصوصی

در هنگام حمام کردن عضو های خصوصی کودک را به او یاد دهید. بهتر است، برای یاد دادن قسمت های خصوصی بدن از از عبارت عضو خصوصی استفاده کنید و به راحتی برای او توضیح دهید، کسی اجازه ندارد از وسایل خصوصی مانند مسواک، شانه و حوله او استفاده کند، همینطور کسی اجازه دست زدن به اندام خصوصی بدن را هم ندارد.

کسب آگاهی

در صورتی که آگاهی کافی برای تربیت جنسی کودک نداشته باشید، در مواجهه با سوالات کودکان دچار اضطراب می شوید. پدر و مادر خوب باید دانا هم باشند و آمادگی کافی برای این موضوع داشته باشند. برای کسب آگاهی در این زمینه کتاب بخوانید و اطلاعات خود را افزایش دهید تا پاسخ های مناسبی برای کنجکاوی کودک خود در ذهن داشته باشید.

چند نکته

به یاد داشته باشید، برای آموزش کودک از پنهان کاری و دروغ پرهیز کنید، در عین حال صادقانه و متناسب با سن کودک با او برخورد کنید. پنهان کاری موجب می شود، تا کودک از روش های نامناسب برای باز کردن گره های ذهنی خود کمک بگیرد. سعی کنید از طریق گفتگو اطلاعات فرزند خود را تخمین بزنید، تا متناسب با سن و معلومات او اطلاعات جنسی مناسب در اختیارش قرار دهید.

کودکان خود را برای مطرح کردن سوالات پیرامون مسائل جنسی سرزنش نکنید، برخورد تند والدین باعث می شود، کودک به دنبال پاسخ از والدین خود نباشد و راه دیگری برای پاسخ به سوالاتش بیابد. آموزش اعضای بدن مانند گوش و چشم و اندام خصوصی باید با نام درست و علمی باشد.

صحبت با کودکان متناسب با سن ها در رابطه با تربیت جنسی

در صورت مشاهده کودکان به اقدام برای لمس اندام جنسی‌شان خشونت به خرج ندهید، تلاش کنید تا با بازی به نحوی او را سرگرم کنید و حواس او پرت شود، لمس اندام جنسی توسط خودش می تواند به دلیل عفونت، سوزش، خارش یا انگل باشد. به بررسی درست این مسئله بپردازید تا سلامت کودک به خطر نیفتد.

تا سن راهنمای هر زمان که با کودک درباره مسائل جنسی صحبت می کنید، آن را به سمت تولید مثل سوق دهید و از بیان جنبه لذت بخش بودن رابطه جنسی پرهیز کنید.

سخن آخر

برای تربیت جنسی کودک و انتقال اطلاعات در این زمینه به یاد داشته باشید، در یک مکالمه تمام اطلاعات را به فرزند خود منتقل نکنید. گفتگوی طولانی خسته کننده می باشد و بهتر است، این موضوع را در چند بحث جداگانه برای او شرح دهید، مطرح کردن این اطلاعات باید با توجه به روند رشد کودک صورت بگیرد. فاصله افتادن در میان گفتگو ها باعث می شود، تا به گفته های شما فکر کند و در صورت پیش آمدن سوال به شما مراجعه کند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *