دسته ها
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

نگاهی به خواص گوگرد و کاربردهای جالب آن

  • کژال کوهستانیان
  • ۸ تیر ۱۴۰۳
  • ۰

گوگرد یک عنصر ضروری و مهم برای حفظ سلامتی انسان می باشد، برای بهره مندی از خواص بسیار این ماده علاوه بر دریافت از طریق منابع طبیعی خوراکی میتوانید از انواع مکمل ها نیز استفاده کنید. کمبود این عنصر در بدن می تواند مشکلات متعددی از جمله مشکلات پوستی و افسردگی را به همراه داشته باشد. در این مقاله با انواع فواید و منابع طبیعی برای بهره مندی از خواص گوگرد آشنا می شوید تا بتوانید از مزیت های این ماده به خوبی استفاده کنید.

هنگامی که گوگرد کشف شد انسان ها گمان می کردند، گوگرد یک ترکیب است اما پس از مدتی به این نتیجه رسیدند که گوگرد یک عنصر می باشد. وجود عنصر گوگرد در بدن ما نقش مهمی ایفا می کند. برای آشنایی بیشتر با این عنصر باید گفت گوگرد یک نافلز بدبو، بد مزه و چند ظرفیتی می باشد، وجود این عنصر نقش پررنگی در زندگی تمام موجودات دارد. این عنصر شکننده بیشتر در اطراف چشمه های آب گرم و آتفشان ها به صورت عمده وجود دارد. می توان در بیشتر مواد معدنی و سنگ معدن ها نیز وجود این عنصر را شاهد بود. از جمله خواص گوگرد حفاظت از سلول های بدن و  تندرستی انسان می باشد. در ادامه با فواید مهم دیگری از وجود این عنصر ارزشمند آشنا خواهیم شد.

وجود عنصر گوگرد در بدن امری ضروری می باشد، این عنصر به شکل موثری از سلول های بدن در برابر هرگونه آسیب محافظت می کند، وجود این عنصر بسیار مهم و ضروری می باشد. عملکرد این عنصر مانند یک آنتی اکسیدان قوی می باشد و از مهم ترین حضور این عنصر می توان در سنتز پروتئین ها در بدن انسان یاد کرد. این ماده در سنتز پروتئین هایی مانند متیونین و سیستئین نقش مهمی ایفا می کند. برای حفظ سلامتی باید در مصرف مواد غذایی حاوی این عنصر دقت داشت تا کمبود گوگرد در بدن از طریق مصرف این غذا ها جبران شود و سلامتی شما دچار اختلال نشود.

معرفی کاربرد های بیولوژیکی گوگرد

خواص گوگرد

بدن انسان پس از تامین دو عنصر کلسیم و فسفر نیاز مبرمی به گوگرد دارد، در واقع باید گفت این ماده جایگاه سوم نیازمندی های بدن را به خود اختصاص داده است و وجود آن در فرایند های مختلف بدن امری ضروری و غیر قابل انکار می باشد. قسمت های مختلفی از بدن به این عنصر وابسته می باشند، عضلات، استخوان ها و حتی مو، قسمت هایی از بدن می باشند که به حضور گوگرد نیازمند هستند و کمبود این عنصر می تواند خطراتی برای بافت این اعضا به همراه آورد، جالب است بدانید وجود عنصر گوگرد برای پوست نیز موثر است و می تواند تاثیر بسیاری در انعطاف پذیری پوست داشته باشد. برخی دیگر از فواید گوگرد بهبود رنگ پوست و شفافیت مو ها، تاثیر مثبت در سوخت و ساز بدن، کمک به ترشح صفرا، کمک به تشکیل بافت های استخوانی، موثر در درمان میگرن، روماتیسم، برونشیت، اختلال کبد و ترمیم سلول ها، کمک به متابولیسم مغز و کاهش جوش صورت می باشد.

استفاده از خواص گوگرد در محصولات مراقبت پوستی

فواید و ضرورت وجود این ماده در زندگی ما و سایر موجودات زنده در هم آمیخته شده است و می توانیم از وجود این ماده ارزشمند و مزیت های آن در بسیاری از امور بهره ببریم. پیش از آشنایی با خواص گوگرد و کاربرد های این عنصر ابتدا باید آشنایی بیشتری با این ماده پیدا کرد، از جمله این اطلاعات می توان به کاربرد بیولوژیکی این ماده اشاره کرد.

کاربرد بیولوژیکی

گوگرد یا سولفور با نماد شیمیایی S و عدد اتمی ۱۶ در گروه شانزدهم جدول تناوبی جای دارد و در برخی از معادن زیرزمینی به شکل بلور های زرد رنگ یافت می شود. این عنصر جامد و غیر فلز ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و پتانسیل بالقوه ای دارد، که با تکیه بر همین موارد توانسته است به خوبی جایگاه خود را نسبت با سایر مواد متمایز سازد. از این ماده در بسیاری از صنایع استفاده می شود، صنایع نفت و گاز، صنایع شیمیایی و کشاورزی بیشترین استفاده را از این ماده دارند. وجود این ماده به دلیل تاثیر در فرایند ساخت دو اسید آمینه ضروری برای ساخت پروتئین ضروری است، همچنین گوگرد در برخی از آنزیم های مورد نیاز بدن نیز وجود دارد.

  •  آرون گروپس

معرفی گوگرد و فواید آن

عنصر گوگرد یا سولفات غیر سمی می باشد، البته دی سولفید کربن، سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن از عنصر های سمی می باشند و برای انسان خطرناک می باشند. سولفید هیدروژن می تواند با ایجاد فلج تنفسی مرگ آفرین باشد و از عنصر های خطرناک به حساب می آید. گوگرد را می توان به عنوان سولفات از خاک یا آب دریا توسط گیاهان و جلبک ها به دست آورد. هنگام سوختن زغال سنگ و روغن تصفیه نشده دی اکسید گوگرد تولید می شود، وجود دی اکسید گوگرد تاثیراتی بر جو دارد که می تواند منجر به بارش باران اسیدی شود، باران های اسیدی می توانند برای دریاچه ها خطر ساز باشند و یا باعث نابودی دریاچه ها شوند، از سولفات به دست آمده توسط جلبک ها و گیاهان برای ساخت دو اسید آمینه ضروری  مورد نیاز برای ساخت پروتئین استفاده می شود و سایر بافت هایی که پیش از این نام برده شد مانند استخوان، عضله ها پوست و مو به وجود این ماده نیاز دارند.

آشنایی با خواص گوگرد

درمان شوره

برخی از افراد که به شوره سر مبتلا می باشند، از انواع روش ها برای خلاصی از این معضل استفاده می کنند، در صورتی که از سایر روش ها به نتیجه موثری برای درمان شوره نرسیدید، برای یک بار هم ازخواص گوگرد استفاده کنید. عنصر گوگرد معمولا با سالیسیلیک اسید همراه است، این دو ماده در کنار هم می توانند تاثیر مناسبی در حل این این مشکل داشته باشند. همچنین مصرف مواد غذایی دارای این عنصر و مکمل های گوگرد نیز می تواند راه حل دیگری برای درمان باشد.

پوکی استخوان

این عنصر می تواند در درمان پوکی استخوان موثر باشد، پس از گرفتن مشورت های لازم از پزشک با استفاده از فواید گوگرد برای رفع پوکی استخوان زانو بهره ببرید، وجود فواید گوگرد در روند درمان به شما کمک می کند. با استفاده از خواص این عنصر می توانید به همین راحتی از پوکی استخوان جلوگیری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از درمان پوکی استخوان با راهکارهای متفاوت و شناخت عوامل بروز این بیماری می توانید به مقاله مربوط به آن مراجعه فرمایید.

کاهش آلرژی

برای بهبودی آلرژی و کاهش علائم آزار دهنده آن می توانید، از خواص گوگرد و فواید آن استفاده کنید تا به بهبودی برسید. نتیجه برخی تحقیقات نشان می دهد، مصرف مکمل های گوگرد در یک دوره ۳۰ روزه می تواند، در رفع علائم تنفسی آلرژی مفید باشد. مصرف هرگونه دارو و مکمل باید با مشورت و صلاحدید پزشک صورت بگیرد و مصرف خودسرانه می تواند عوارض داشته باشد، بنابراین پیش از استفاده از این مکمل ها نیز با پزشک خود مشورت کنید.

درمان بیماری

گوگرد می تواند در درمان بیماری گل سرخی که بیشتر در میان کودکان شایع می باشد، مفید واقع شود. بیماری گل سرخی یا روزئولا یک بیماری مسری همراه با تب و جوش های پوستی می باشد که خطرناک نیست و درمان آن ۷ روز به طول می انجامد. پس از این دوره ۷ روزه کودک به بهبودی کامل می رسد.

خواص گوگرد و تاثیر آن در بهبودی بیماری

سلامت پوست، مو و ناخن

یکی دیگر از خواص گوگرد کمک به بهبودی سلامت پوست، مو و ناخن می باشد. وجود این عنصر در بدن می تواند تاثیر خوبی در فرایند سلامتی پوست و رشد مو و ناخن داشته باشد، بنابراین شاهد استفاده از این ماده در برخی از محصولات مراقبت پوست و مو می باشیم.

افزایش گوگرد سطح بدن

در صورتی که نمی توانید از رژیم غذایی خود به میزان کافی گوگرد دریافت کنید، باید بدانید برای بدن نیز مشکلاتی از قبیل اختلال در دفع سموم توسط کبد پیش می آید. سلول های بدن برای عملکرد صحیح خود به گوگرد کافی نیاز دارند، زیرا، زیربنا و ساختار سلول ها به واسطه گوگرد مستحکم می شود. با کمبود این دارو به خصوص در میان افراد سالمند ممکن است اکسیژن رسانی در بدن به خوبی انجام نگیرد و فعالیت مغز و سلول ها که به این اکسیژن رسانی وابسته است با کاهش رو به رو شود.

استفاده از رژیم غذایی با با کربن کم و پروتئین متناسب میتواند، بهترین انتخاب برای جذب گوگرد کافی باشد تا بتوانید به خوبی از خواص گوگرد بهره مند شوید، همچنین با قرار گرفتن در معرض آفتاب می توانید سطح این عنصر را افزایش دهید زیرا پوست ویتامین D3 از خورشید دریافت می کند، سولفات به تنهایی نمی تواند در بدن حضور موثری داشته باشد و زیرا بخشی از پروتئین موجود در بدن می باشد، در ادامه با اطلاعات مفیدی از منابع طبیعی عنصر گوگرد در اختیار شما قرار می دهیم.

سبزیجات

انواع کلم ها از جمله کلم، بروکلی، گل کلم و کلم قمری از منابع طبیعی تامین کننده گوگرد بدن می باشد. مصرف انواع سبزیجات و کلم ها می تواند مواد مغذی و فیبر بدن را به خوبی تامین کند که در حفظ سلامتی بسیار موثر می باشد. دیگر سبزیجات دارای گوگرد سبزی کلارد، شاهی آبی، خردل، گوجه فرنگی، سیب زمینی شیرین، شلغم، آووکادو، جعفری، اسفناج و مارچوبه می باشد، که حاوی مقدار مناسبی از گوگرد هستند. تره فرنگی و پیازچه نیز مقدار بالایی از نیاز گوگرد را تامین می کنند. سیر و پیاز نیز تاثیر خوبی در تامین این ماده در بدن دارند.

سبزی های درای گوگرد

حبوبات و گوشت

از دیگر منابع طبیعی که می تواند در تامین گوگرد مورد نیاز به ما کمک کند تا از خواص گوگرد بهره مند شویم، حبوبات و گوشت می باشند. گوشت مرغ، ماهی ، بوقلمون و انواع حبوبات، انواع مختلف لوبیا ها و عدس ها و سویا از منابع طبیعی و سرشار از گوگرد می باشند.

منابع طبیعی تامین کننده گوگرد

تحم مرغ

با مصرف تخم مرغ می توانید از خواص سرشار این ماده غذایی با ارزش استفاده کنید و گوگرد مورد نیاز بدن را تا میزان مناسبی تامین کنید. در تخم مرغ میزان مناسبی از گوگرد وجود دارد که برای انسان بسیار مفید می باشد.

گوگرد و محیط زیست

گوگرد در اشکال مختلفی در هوا وجود دارد، استنشاق این ماده در مرحله گاز ممکن باعث تحریک چشم و گلو در بین حیوانات شود. به دلیل وجود داشتن محدودیت در تخریب پیوند های گوگردی این ماده به طور گسترده ای در صنایع استفاده می شود و در هوا منتشر می شود. این ماده می تواند تاثیر مخربی در حیوانات به جا بگذارد، آسیب مغزی از طریق نقص عملکرد هیپوتالاموس و آسیب به سیستم عصبی از جمله  این آسیب ها می باشند.

علاوه بر اطلاع داشتن از خواص گوگرد باید بدانید، این ماده می تواند آسیب جدی عروقی در رگ های مغز، قلب و کلیه به وجود بیاورد. همچنین اشکال خاصی از گوگرد باعث ایجاد آسیب به جنین و به وجود آمدن مشکلات ژنتیکی در جنین می شود. مسمومیت با گوگرد می تواند از مادر و به واسطه شیر به نوزاد منتقل شود. این ماده می تواند به سیستم های آنزیمی داخلی حیوانات نیز آسیب برساند.

مضرات گوگرد

خطرات و مضرات گوگرد

گرد و غباری که حاوی گوگرد باشد، می تواند حتی در مقیاس های بسیار کم مانند جز در میلیون نیز سوزش، تحریک و درد چشم را به دنبال داشته باشد. افرادی که دارای پوست حساس می باشند، در صورتی که پوست آن ها تماس مداوم با گوگرد داشته باشد، این تماس مکرر سبب ایجاد تحریک پوستی در بین این اشخاص می شود، عنصر گوگرد سمی نمی باشد اما علارغم این موضوع خوردن مقدار زیاد این ماده می تواند عوارضی چون گلو درد، تهوع و سردرد را به دنبال داشته باشد در شرایط حاد ابتلا به مسمومیت با این ماده ممکن است فرد دچار بیهوشی شود، در واقع این عنصر می تواند در روده به سولفید هیدروژن تبدیل شود.

گوگرد آتش گیر و قابل احتراق می باشد، حتی گرد و غبار این ماده قابلیت انفجار دارد. در هنگام کار کردن با دی سولفید کربن، سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن باید جوانب احتیاط رعایت شود، غلظت بالای این عنصر می تواند، با توقف دم و بازدم موجب مرگ شود، ذکر این نکته می تواند مفید باشد که این عنصر توانایی از کار انداختن حس بویایی را در زمان کم دارد و این امر می تواند قربانیان را بدون اینکه متوجه خطر باشند در دام خود بیندازد. البته وجود این خطرات نباید باعث شود تا از خواص گوگرد غافل شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *