دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

ساخت کود خانگی فوق العاده عالی با ۱۲ روش ساده

  • بهجت فلاح
  • ۲۰ مهر ۱۴۰۲
  • ۰

یکی از نیازهای مهم و اساسی گیاهان آپارتمانی، تغذیه درست و به موقع آن ها است و اگر این کار به درستی انجام شود، بدون شک گیاهی سالم و شاداب خواهید داشت. ساخت کود خانگی علاوه بر این که هزینه پایینی داشته و خاک را تقویت می کند، از هجوم حشرات و آبدار شدن گیاه نیز جلوگیری خواهد کرد.

همان طور که می دانید گیاهان همانند همه موجودات زنده به تغذیه خوب و سالم نیاز دارند. در واقع سلامت گیاهان به سلامت خاکی که دارند، وابسته است. از سوی دیگر آبیاری منظم نمی تواند به تنهایی مواد مورد نیاز گیاه را تأمین کند. به همین خاطر باید از مواد تغذیه کننده و کود مناسب برای سلامت و رشد بهتر گیاهان استفاده کرد. از همین رو غنی بودن خاک در زمینه پرورش و نگهداری گیاهان بسیار حائز اهمیت است. برخی کودهای شیمیایی موجود در بازار خطراتی برای محیط زیست به همراه دارند. به همین خاطر در این مواقع پیشنهاد می شود که از کودهای خانگی استفاده کنید. در ادامه مطلب به آموزش تهیه و ساخت کود خانگی برای گیاهان خواهیم پرداخت.

ساخت کود خانگی با چند روش ساده

از آن جایی که امروزه تهیه برخی تجهیزات باغبانی و گل کاری خانگی کاری پر هزینه محسوب می شود، می توانید دست به کار شده و اقدام به ساخت کود خانگی در منزل کنید. در واقع نیازی به استفاده از کودهای گران قیمت شیمیایی نیست. می توانید از موادی که داخل منزل تان پیدا می شود، به راحتی یک کود خانگی مرغوب تهیه کنید. در حقیقت استفاده از کودهای خانگی جهت تغذیه و پرورش گیاهان یکی از بهترین روش هایی است که می تواند سلامت گیاهان را تضمین کند. به ویژه اگر باغچه کوچکی در منزل دارید و سبزی در آن کشت می کنید، ساخت کود خانگی گزینه مناسبی برای شما محسوب می شود.

شما می توانید به راحتی و با استفاده از مواد طبیعی و غیر شیمیایی که در همه خانه ها وجود دارد، کود خانگی مورد نظرتان را تهیه کنید. ساخت کود گیاهی دردسر چندانی نداشته و یک نوع سرگرمی محسوب می شود. در وهله اول باید خاک مناسب و کمپوست خوبی داشته باشید. ساخت کود کمپوست بسیار راحت بوده و می توانید به کمک مقداری چمن و بقایای مواد غذایی آن را تهیه کنید. این کار هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت. با این حال برای این که بتوانید از مواد طبیعی به درستی استفاده کنید، لازم است چند نکته را مد نظر قرار دهید. به صورت کلی کود خانگی را می توان با چند روش ساده در منزل تهیه کرد. برخی از این روش ها عبارتند از:

کود پوست موز

همان طور که می دانید موز یکی از میوه های مقوی و سرشار از پتاسیم است که مقدار زیادی از این مواد مغذی در پوست این میوه قرار دارد. در حقیقت پتاسیم یک ماده معدنی برای بالا بردن میزان گلدهی گیاهان است که قادر به تأمین بخش زیادی از مواد مورد نیاز گیاه می باشد. گیاه، پتاسیم اضافه شده به خاک را جذب می کند و آن را مورد استفاده قرار می دهد. هم چنین موز حاوی مقادیر زیادی فسفر است که گیاه را تقویت کرده و به بهبود فرایند فتوسنتز کمک می کند. بهتر است بدانید که این کود با طبیعت سازگاری دارد.

برای تهیه کود پوست موز کافی است هنگامی که قصد کاشت گیاه در خاک را دارید، یک پوست موز زیر خاک قرار دهید تا پتاسیم مورد نیاز آن را تأمین کند. هم چنین می توانید پوست موز را روی سطح خاک قرار داده و یا آن را خشک کنید و به خوبی بکوبید تا خرد شود. سپس پودر به دست آمده را به عنوان یک کود گیاهی مورد استفاده قرار دهید.

چگونگی ساخت کود خانگی

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

پس مانده های سبزیجات

پس مانده های داخل آشپزخانه و یا باغچه نیز یکی دیگر از کودهای مناسب برای تغذیه گیاهان هستند. با استفاده از این پس مانده ها می توانید یک کمپوست خانگی مرغوب تهیه کنید. کمپوست می تواند مواد مغذی را داخل خاک آزاد کند. به همین خاطر گیاهی که به وسیله کمپوست تغذیه شده، می تواند تا یک یا دو سال بدون نیاز به کوددهی مجدد، سالم و شاداب بماند. علاوه بر این کمپوست رطوبت موجود در خاک را حفظ می کند که این موضوع برای حفظ رطوبت باغچه سبزیجات در تمام طول تابستان های گرم و خشک اهمیت دارد.

چگونه در منزل کود خانگی بسازیم؟

کود تفاله قهوه و چای

بهتر است بعد از دم کردن قهوه و نوشیدن آن، تفاله اش را دور نریزید و اجازه دهید به خوبی خشک شود. تفاله قهوه می تواند یک کود گیاهی مناسب باشد. تفاله قهوه سرشار از پتاس، نیتروژن و فسفریک اسید است. برای تهیه کود با تفاله قهوه روش های مختلفی وجود دارد. شما می توانید مقداری از تفاله را در ته گلدان بریزید و یا آن را بر روی سطح خاک بپاشید. هم چنین می توانید گیاه خود را با مقداری قهوه آبیاری کنید. کافی است تفاله قهوه را دو هفته خیس کرده و از آن برای آبیاری استفاده کنید. به کمک این کود می توانید به گیاهان داخل منزل، جانی تازه بدهید.

تفاله چای گزینه دیگری است که می تواند به عنوان یک کود مناسب مورد استفاده قرار بگیرد. برای این کار بهتر است آب باقی مانده در تفاله چای را خالی کنید. سپس در یک ظرف یا گلدان مقداری خاک بریزید و یک لایه تفاله بر روی آن قرار دهید. در نهایت لایه دیگری از خاک را بر روی تفاله ها بریزید. کود مورد نظر شما ظرف مدت ۲ الی ۳ ماه دیگر آماده است و شما می توانید یک خاک مغذی در گلدان داشته باشید.

آموزش ساخت کود خانگی

کود پوست تخم مرغ

کلسیم یکی از اصلی ترین نیازهای گیاهان است که بیشترین میزان آن توسط خاک تأمین می شود. برای این که گیاهان سالم و شادابی داشته باشید، بهتر است کلسیم مورد نیاز آن ها را تأمین کنید. پوسته تخم مرغ یکی از مهم ترین مواد مغذی است که می تواند کلسیم مورد نیاز گیاه را تأمین کند. این ماده سرشار از فسفریک اسید و نیتروژن است و بیش از ۹۳ درصد آن حاوی کلسیم کربنات است. به همین خاطر می تواند مانع از پوسیده شدن گیاه شود. برای تهیه این کود خانگی می توانید مقداری پوسته تخم مرغ را در یک مکان قرار داده و خشک کنید. سپس آن ها را بکوبید تا پودری یکدست به وجود آید. این پودر را در سطح خاک بریزید و مطمئن باشید که مواد مورد نیاز گیاه شما را برطرف خواهد کرد.

طرز ساخت کود خانگی

کود ژلاتین

ژلاتین یکی دیگر از موادی است که به دلیل داشتن نیتروژن، به رشد و سلامت گیاه کمک می کند. برای این منظور کافی است یک قاشق ژلاتین خالص را در مقداری آب گرم حل کنید. سپس سه لیوان آب سرد به آن اضافه نمایید. کود به دست آمده را می توانید ماهی یک بار بر روی سطح خاک بریزید.

نمک

برای این که از نمک به عنوان یک کود خانگی استفاده کنید، کافی است یک قاشق غذاخوری نمک را با سه و نیم لیتر آب ترکیب کنید. این کود سرشار از منیزیم و سولفور است که می تواند گیاهان را تأمین کند. این ماده بهترین کود برای بوته توت فرنگی و گل رز است.

ملاس

ملاس نوعی عصاره تیره، غلیظ و چسبناک است که نقش مهمی در روند تولید شکر دارد. این ماده می تواند باکتری ها و میکروب هایی که برای خاک مفید هستند را افزایش دهد. همین مسئله به رشد و سلامت گیاه کمک می کند. برای تهیه این کود خانگی مایع می توانید یک الی سه قاشق غذاخوری ملاس را با سه لیتر آب ترکیب کنید. این محلول را می توانید هفته ای یک بار مورد استفاده قرار دهید تا شاهد رشد سریع گیاهان خود باشید.

تهیه کود خانگی در منزل

کود علف هرز و چمن زده شده

اگر در حیاط منزل تان چمن طبیعی دارید، به راحتی می توانید از آن یک کود خانگی مرغوب و مغذی تهیه کنید. چمن کودی از رشد علف های هرز در باغچه جلوگیری می کند. به علاوه سرشار از نیتروژن بوده که ماده ای ضروری برای رشد گیاهان است. برای ساخت کود خانگی از چمن زده شده می توانید مقداری چمن را در یک سطل بزرگ بریزید. بعد از گذشت ۵ روز یک لیوان آب چمن را با ده لیوان آب تازه ترکیب کنید و گیاهان خود را آبیاری کنید.

علف های هرز نیز سرشار از نیتروژن بوده که می تواند به عنوان یک کود عالی برای گیاهان مورد استفاده قرار گیرد. البته نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که اگر این علف ها را به طور مستقیم داخل خاک قرار دهید، دوباره شاهد رشد این علف ها در باغچه خواهید بود. بنابراین باید چای علف هرز تهیه کنید. کافی است یک چهارم از یک سطل بزرگ را با علف هرز پر کرده و روی آن را با مقداری آب بپوشانید. اجازه دهید که علف ها به خوبی در آب خیس شوند. زمانی که رنگ آب متمایل به قهوه ای شد، بهترین زمان آبیاری گیاهان با این کود است.

سرکه

سرکه حاوی ماده ای به نام استیک اسید است که به رشد گیاهان آپارتمانی، سبزیجات و گل رز کمک می کند. برای ساخت این کود خانگی می توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با سه لیتر آب ترکیب کرده و هر سه ماه یک بار برای آبیاری گیاهان خود مورد استفاده قرار دهید. بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی شاهد نتایج فوق العاده این کود خواهید بود.

روش تهیه انواع کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی

کود خاکستر چوب

کود خاکستر چوب از جمله کودهایی است که می تواند روند رشد گیاه را سرعت ببخشد. پاشیدن خاکستر چوب بر روی سطح خاک، پتاسیم و کلسیم مورد نیاز گیاه را تأمین می کند. به علاوه به عنوان یک آفت کش نیز به کار می رود. البته یادتان باشد که استفاده بیش از حد از آن می تواند ph خاک را افزایش دهد. برای تهیه و ساخت این کود خانگی می توانید خاکستر چوب را با آب رقیق کرده و به خاک اضافه کنید. هم چنین می توانید شاخه خشک شده از یک درخت را به مقداری خاکستر چوب آغشته کرده و داخل خاک فرو ببرید. توصیه می شود به هیچ عنوان از زغال استفاده نکنید. زیرا این ماده به شدت برای گیاه ضرر دارد.

چای سبز

چای سبز رقیق یکی از بهترین کودها برای آبیاری گیاهان و هیدراته کردن آن ها است. کافی است یک چای سبز کیسه ای را در ۷ لیتر آب دم کرده و اجازه دهید خوب خنک شود. سپس با استفاده از آن گیاهان خود را آبیاری کنید.

چگونه در منزل کود خانگی درست کنیم؟

برگ درخت

دیگر لازم نیست که برگ های پاییزی ریخته شده در باغچه تان را دور بریزید. آن ها را جمع آوری کرده و به وسیله آن ها یک کود عالی تهیه کنید. این برگ ها منع غنی مواد معدنی هستند که علاوه بر مقابله با کرم های باغچه، رطوبت خاک را حفظ کرده و خاک های سنگین را سبک می کنند. این کود به دو روش قابل استفاده است. می توانید برگ ها را با خاک مخلوط کنید و یا آن ها را به عنوان یک کود گیاهی فوق العاده مورد استفاده قرار دهید. ساخت این کود، نه تنها باروری گیاهان را افزایش می دهد، بلکه مانع از رشد علف های هرز باغچه می شود.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *