دسته ها
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

تعداد کهکشان ها چندتاست؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۱ مهر ۱۴۰۲
  • ۰

کهکشان ها کلکسیونی گسترده ای ستاره ها هستند و شاید در تصویر تلسکوپ هابل هزاران کهکشان در یک قاب جمع شده باشد. اگر مایلید تا پیرامون تعداد کهکشان ها بیشتر بدانید با این مطلب همراه ما باشید.

بشر هزاران سال است که به آسمان شب خیره شده و این سوال در ذهنش وجود دارد که تعداد کهکشان ها در آسمان چه اندازه است. دانستن این راز خالی از لطف نیست. در ادامه مطلب پیرامون این موضوع صحبت می کنیم.

آشنایی با تعداد کهکشان ها

کهکشان مجموعه وسیعی از ستاره ها است. شاید در تصویر تلسکوپ هابل هزاران کهکشان در یک قاب حضور داشته باشند. تخمین این که تعداد کهکشان ها در کیهان به چه اندازه است کار دشواری می باشد. ولی محاسبات تعداد این کهکشان ها را میلیاردها تخمین می زند و هر روز هم به تعداد آن ها افزوده می شود.

بشر هزاران سال است که دانستن تعداد کهکشان های بالای سر خود را جستجو می کند. ممکن است با دانستن تعداد آن ها بسیار شگفت زده شوید. دانستن این راز البته خالی از لطف نیست.

تاریخ کشفیات بشر از کهکشان

در ابتدا بشر ماه را کشف کرد و سپس خورشید و گردش کره زمین به دور این ستاره حیات بخش. با پیشرفت دانش بشر متوجه شد که به جز این موارد چیزهای دیگری نیز در آسمان وجود دارد. مانند سیارات دیگر منظومه شمسی که به دور خورشید می گردند و البته قمرهای مختلف و سیارات و سپس ستاره های دنباله دار و شهاب سنگ ها کشف شدند.

سیاه چاله ها و کهکشان ها و خوشه های ستاره ای نیز در این لیست بلند بالا قرار می گیرند. راز جالب دیگر این است که در شب های تاریک حتی می توان مرزهای کهکشان ها را نیز تشخیص داد. در حال حاضر محاسبات نشان می دهد که حدود دو تریلیون کهکشان وجود دارد.

  •  آرون گروپس

ولی این رقم با رقمی که شما می شناسید تفاوت دارد. منظور از دو تریلیون فقط کهکشان های قابل مشاهده است. به زبان ساده تر حدس زده می شود در این جهان دو تریلیون کهکشان قابل مشاهده وجود دارد و حال آن هایی که بشر نمی تواند ببیند نیز باید فاکتور گرفته شوند.

هر کهکشان خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارد. در طول میلیون ها سال غبار، گاز، سیارات و ستاره ها داخل کهکشان ایجاد می شوند. در مرکز تمام کهکشان ها نیز سیاه چاله عظیمی وجود دارد که ستاره ها و سیارات نزدیک را در بر می گیرد.

چند نوع کهکشان وجود دارد؟

فضاشناس مشهور ادوین هابل برای نخستین بار در سال ۱۹۲۶ کهکشان ها را بر اساس شکل ظاهری به پنج گروه تقسیم بندی نمود. این دسته بندی شامل کهکشان های مارپیچی، مارپیچی میله ای که دو بازو از انتهای آن خارج شده، عدس گون، نامنظم و بیضوی می باشد.

با استفاده از تلسکوپ هایی مانند هابل، چاندرا و تلسکوپ زمینی موجود در جنوب اروپا مساحتی از آسمان که به اندازه عرض یک سر سنجاق و طول یک بازو می باشد بررسی شده است. هدف این بود که متوجه شویم در منطقه انتخاب شده چند کهکشان حضور دارد.

بایستی با چشم هایی که میلیون ها سال نوری از هدف فاصله دارند به شمارش کهکشان ها اقدام شود. آن هم کهکشان های که نور آن ها با گاز و غبار موجود در فضا مخفی می شود. زمان زیادی صرف این شد تا تسلکوپ هایی نظیر هابل از کهکشان ها عکس گرفته و به زمین مخابره کنند.

بی شک کهکشان هایی که وجود دارند که قادر به دیدن آن ها نیستیم. بسیاری از کهکشان ها کمی بعد از بیگ بنگ ایجاد شده اند. جدا از این کهکشان ها در حال گسترش می باشند. احتمالا به علت این که نمی توان کهکشان های دور را مشاهده کرد، سرعت دور شدن این کهکشان بیشتر از سرعت نور بوده از این رو از دسترس بشر خارج هستند.

در عکس زیر که توسط تلسکوپ هابل در طول ده سال به زمین ارسال شده است. حدود ۵۵۰ کهکشان در خود جای داده است. این عکس ها در طی ده سال در کنار هم قرار گرفته اند. رابرت ویلیامز مدیر قسمت تلسکوپ های علمی در مصاحبه ای با مجله وکس بیان داشته به که به دنبال نقطه ای از آسمان هستند که تاکنون مورد مشاهده و بررسی انسان قرار نگرفته است.

در نهایت موفق به این کار شدند. تصویر آن ها انقلابی در زمینه فضاشناسی به شمار می رود. در این عکس تهیه شده توسط گروه آقای ویلیامز حدود ۱۵۰۰ کهکشان درخشان یافت شد. تصاویر بعدی این گروه نیز به این اندازه مهم بودند. تلسکوپ هابل بزرگترین تلسکوپ ساخته شده تا به امروز است.

معمولا ستاره ها و شهاب ها و مدارات آنها توسط این تسلکوپ بررسی می شود. ولی در صورت داشتن تایم اضافی تصاویری از گوشه و کنار آسمان نیز ارسال می کند. تصاویری که با جزئیات خارق العاده اگر در کنار هم قرار بگیرند تکه ای از آسمان مشخص می شود. نخستین عکس دقیق هابل در سال ۱۹۹۵ به دست انسان رسید.

در سال ۲۰۱۲ نیز این تلسکوپ تصویر فوق دقیقی از بخشی از آسمان در اختیار ما قرار داد. نکته جالب این تصویر آن است که در این مساحت صد تا دویست بیلیون کهکشان قابل مشاهده وجود داشت. کهکشان هایی با شکل و اندازه های متفاوت. ۴ سال بعد عکس های هابل را گروهی از دانشگاه ناتینگهام مورد بررسی قرار دادند.

جالب است بدانید که این بار حتی تعداد کهکشان ها بیشتر از قبل بود. در این عکس حدود ۲-۱۰ تریلیون کهکشان مشاهده شد. جالبتر این که فضاشناسان عقیده دارند هنوز ۹۰ درصد کهکشان ها شناسایی نشده اند.

در پایان این مطلب اگر علاقمند هستید تا با نحوه به وجود آمدن کهکشان ها و کهکشان کلاه مکزیکی آشنا شوید روی لینک ها کلیک و از این مقالات بازدید نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *