دسته ها
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

دلیل پوسیدگی کاکتوس و نرم شدن این گیاه چیست؟

  • حکیمه فهیمی
  • ۱۵ مهر ۱۴۰۲
  • ۰

کاکتوس یکی از گیاهان مقاوم آپارتمانی محسوب می شود که نیاز مراقبتی کمی داشته و آبیاری آن باید کم انجام شود. اگر با پوسیدگی کاکتوس روبرو شده اید در این مطلب دلیل پوسیدگی کاکتوس ارائه می شود.

کاکتوس به خاطر رشد آسان و مراقبت ساده یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار می باشد. این گیاه برای شاداب ماندن به شرایط خاصی نیاز ندارد ولی در مواردی ممکن است دچار پوسیدگی گردد. برای اطلاع از دلیل پوسیدگی کاکتوس با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با دلیل پوسیدگی کاکتوس

کاکتوس گیاهی از تیره کاکتوسان می باشد که به راسته میخک سانان تعلق داشته که گیاهانی گوشتی و خاردار می باشند. خانواده کاکتوس ۱۲۷ سرده و ۱۷۵۰ گونه شناسایی شده دارد. این گیاهان به کم آبی و خشکی بسیار مقاوم هستند. با این که بعضی کاکتوس ها بومی نواحی مرطوب هستند بیشتر آن ها در نواحی خشک و گرم هم رشد می کنند.

بیشتر کاکتوس ها دارای ریشه های عمیق بوده و ساقه شبکه مانند آن ها به عنوان منبع ذخیره آب عمل می کند. ساقه کاکتوس هم حاوی تیغ های زیادی است. این گیاه برگ های بسیار کوچکی داشته یا فاقد برگ می باشد. گیاه کاکتوس به علت رشد آسان و مراقبت ساده بسیار مشهور است.

کاکتوس برای شاداب ماندن به شرایط خاصی نیاز نداشته ولی در صورت مراقبت نادرست ممکن است دچار پوسیدگی گردد. کاکتوس با برگ های آبدار یا ریشه مشخص می شود که آب و مواد مغذی را ذخیره نموده تا شرایط سخت را تحمل کند. به طور کلی این گیاه خیلی کم توقع بوده و به آب بسیار کمی نیاز دارد.

دلیل پوسیدگی زیر کاکتوس نیز آب یا خاک مناسب پای گیاه می باشد. اگر خاک زهکشی خوبی نداشته باشد و آب به خوبی از یر گلدان آن خارج نشود آب داخل گلدان باقی مانده و سبب پوسیدگی ریشه و در نهایت تمام گیاه می شود. به این ترتیب علت اصلی پوسیدگی کاکتوس به آبیاری زیاد و عدم رعایت فواصل آبیاری آن باز می گردد.

  •  آرون گروپس

خیس و مرطوب ماندن بیش از حد خاک سبب خرابی ریشه و در نهایت کاکتوس می گردد. برای جلوگیری از پوسیدگی کاکتوس باید خاک مناسب برای آن تهیه و گلدان مناسب کاکتوس انتخاب شود. در نهایت آبیاری درست صورت گیرد.

انتخاب خاک مناسب کاکتوس

به راحتی می توانید متوجه شوید که خاک تهیه شده برای کاکتوس مناسب است یا نه. داخل خاک کاکتوس بایستی حتما شن یا سنگریزه حضور داشته باشد. در ضمن زهکشی خوبی داشته تا با آبیاری آب اضافی از زیر گلدان خارج شود. در صورتی که خاک مناسب بود و با پوسیدگی کاکتوس روبرو شدید دلیل آن آبیاری بیش از حد می باشد یا این که گیاه را در مکان سایه قرار داده اید.

فواصل آبیاری کاکتوس

همانطور که پیشتر اشاره شد کاکتوس به آب بسیار کم نیاز دارد و اگر برخی کاکتوس ها تا دو ماه هم آبیاری نداشته باشند به راحتی زنده می مانند. هر چه کاکتوس گوشتی تر مقاومت آن در مقابل کم آبی بیشتر خواهد بود. نمی توان گفت که هفته ای یک یا دوبار به کاکتوس آب بدهید زیرا شرایط خاک و دمای محیط ممکن است متفاوت باشد.

از این رو به سطح خاک گلدان دقت کرده اگر به خوبی خشک شده وقت آن رسیده که کاکتوس آبیاری شود. در ضمن این آبیاری زیاد نباشد. اجازه دهید خاک خوب خشک شود تا ریشه کمی تنفس داشته باشد بعد آبیاری به اندازه صورت گیرد. به این ترتیب کاکتوس پوسیده نشده و رشد خوبی هم خواهد داشت.

آیا کاکتوس پوسیده شده قابل درمان است؟

در پاسخ این سوال باید گفت درمان کاکتوس پوسیده شده به میزان پوسیدگی گیاه بستگی دارد. اگر زیر گیاه خیلی کم پوسیده شده باشد با یک وسیله تیز مانند کاتر این قسمت پوسیده را جدا و سپس کاکتوس را در فضای باز حدود یک روز قرار دهید تا پینه بسته و خشک شود.

بعد آن را در گلدان قرار دهید. دقت کنید در عمق خیلی زیاد خاک دفن نشود و یک سانت کافی است. بعد آبیاری گیاه را انجام داده و در کنار پنجره جنوبی ساختمان قرار دهید. اگر به خوبی بخش پوسیده شده را جدا کرده باشید کاکتوس در مدت ده روز دوباره ریشه می دهد و حیات خود را شروع می کند.

پوسیدگی کاکتوس معمولا از پایین آن شروع و در مدت ۲-۳ روز ابتدا ریشه را خراب و بعد به بدنه کاکتوس انتقال می یابد. با توجه به سایز کاکتوس چند روزی زمان می برد که کاکتوس کاملا پوسیده و نابود سود. به محض این که متوجه شدید کاکتوس در حال پوسیده شدن است مطابق روش اشاره شده عمل کرده بعد از جداسازی بخش پوسیده شده قسمت سالم را به پودر قارچ کش آغشته و حدود ۷-۱۰ روز در محیط سایه و خنک قرار دهید تا بخش برش خورده پینه بسته و بعد اقدام به کاشت کاکتوس نمایید.

برای پیشگیری از بیماری های احتمالی بعد از برش کاکتوس و رسیدن به بخش های سالم از سم قارچ کش روی محل برش داده شده استفاده تا بیماری منتقل نشود. به طور کلی پوسیدگی کاکتوس یکی از بیماری های بدون درمان بوده و بخش گندیده شده کاملا خراب شده و دیگر قابل استفاده نیست.

تنها راه پیشگیری از پوسیدگی دیگر بخش های کاکتوس برش دادن این قسمت ها از بخش های سالم گیاه است. همچنین در صورت تمایل برای اطلاع از دلیل پوسیدگیریشه گیاه  و  گلدان مناسب کاکتوس روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *