دسته ها
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

درمان نیوکاسل مرغ و خروس در خانه

  • شقایق ایران دوست
  • ۵ خرداد ۱۴۰۳
  • ۰

در این بخش از آرگا شما را با روش های درمان نیوکاسل مرغ بیش تر آشنا می کنیم و اطلاعاتی در مورد نشانه های این بیماری به شما خواهیم داد تا بتوانید از بروز گسترده این مشکل پیشگیری نمایید

درمان نیوکاسل مرغ که یکی از بیماری های بین طیور می باشد بسیار ساده است ولی باید اطلاعاتی دیگری در این زمینه داشته باشید در غیر این صورت نمی توانید از پس این مشکل بر بیایید. در ادامه اطلاعاتی خوب در مورد این بیماری و نحوه درمانش برای شما همراهان عزیز بیان خواهیم کرد.

درمان مشکلات طیور

آشنایی با درمان نیوکاسل مرغ

مرغ و خروس اهمیت ویژه ای در تغذیه انسان ها دارند و پرورش این موجودات می تواند برای انسان ها و تهیه غذا بسیار خوب باشد. در واقع یکی از آسیب های این پرندگان نیوکاسل می باشد که می تواند ان ها را غیرقابل استفاده نماید و ممکن است تهدید کنده سلامت شما باشد.

باید بدانید که این بیماری علاوه بر مرغ ها می تواند به یک سری دیگر از پرندگان نیز سرایت نماید و د این میان پرندگان، کبوتر ها و غاز، اردک ها و بوقلمون ها و خروس ها نیز در معرض این بیماری می باشند و در ادامه اطلاعاتی بسیار خوب در مورد این بیماری و روش های پیشگیری از ان را برای شما همراهان بیان خواهیم کرد.

منشاء این بیماری ویروس ها می باند و هدف آن ها پرندکان و به خصوص مرغ ها می باشد. در واقع زمانی که این ویروس ها وارد بدن مرغ ها می شود دستگاه تفسی و گوارشی آن ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد و مشکلات تفسی و بی حالی شدید را برای پرنده به وجود می آورد و این مورد را می توان به راحتی تشخیص داد.

در بسیاری از مواردی که این بیماری شدید باشد منجر به گوشه گیری پرنده خواهد شد و همچنین قدرت تخمک گذاری خود را از دست خواهد داد و فلج می شود و در نهایت منجر به مرگ این جاندار خواهد شد. در واقع در گذشته بسیاری از افراد این بیماری را طاعون مرغی می شناختند و میزان سرایت و کشنده بودن این بیماری در طیور بسیار بالا خواهد بود.

درمان نیوکاسل مرغ

این بیماری برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ در انگلستان کشف شد و و این بیماری در شهر نیوکاسل بسیار شدت گرفت از این رو نام این بیماری را نیوکاسل گذاشتند. همزمان با این مورد در اندونزی نیز این موارد کشف شد و باید بدانید که انگلستان توانست از پس این مورد به خوبی بر بیاید ولی اندونزی نتوانست این کار را انجام دهد. سال ها بعد این بیماری در میان طیور خانگی ایرانیان نیز کشف شد و خسارت های زیادی را در این مورد به همراه داشت.

  •  آرون گروپس

این ویروس بسیار کشنده می باشد و توان بسیار الایی دارد از این رو حتی تا چند روز بعد از مرک نیز در لاشه مرغ های مرده پیدا می شود و می تواند منجر به بیماری زایی شدید شود. در واقع این ویروس تا مدت ها می تواند درون گوشت های مرغ فریز شده تا دمای منفی ۲۰ درجه باقی خواهد ماند و این مورد می تواند قضیه را ترسناک تر نماید.

این بیماری به صورت کلی دارای سه نوع از ویروس ها می باشد و درجات این بیماری را به دسته های متفاوت تقسیم بندی خواهد کرد. ابتدایی ترین نوع این بیماری Doyles می باشد و باید بدانید که این مورد کشندگی بسیار بالایی دارد و می تواند دستگاه تفسی پرنده را به خود درگیر کرده و در نهایت باعث گوشه گیری و مشکلات عصبی شدید در آن ها خواهد شد.

نوع دوم این بیماری Beaudette می باشد و کشنده نخواهد بود و در پرنده های جوان بیش تر یافت می شود و از این نوع به عنوان تهیه واکسن برای سایرین استفاده خواهد شد. نوع سوم این بیماری Beach می بباشد و کشندگی نسبتا بالایی دارد و می تواند سیستم عصبی و تنفسی پرنده را به خود درگیر نماید و بیش تر در پرنده های وحشی مانند مرغ های دریایی و کبوتر ها دیده می شود.

بیماری های طیور خطرناک

نشانه های بیماری

این بیماری بسته به سن پرنده  می باشد و نشانه های مختلفی را با خودش به همراه خواهد داشت و می تواند با توجه به سیستم ایمنی طیور نشانه ها با یک دیگر متفاوت بوده و یا با شدت های مختلفی نشان داده شوند. رایج ترین نشانه ها در ان بیماری عبارت اند از :

  • نشانه های تنفسی
  • نشانه های گوارشی مانند اسهال شدن
  • نشانه های عصبی مانند ناتوانی رد حفظ تعادل، چرخش به دور خود، افتاده شدن بال ها، گوشه گیری و فلج شدن مرغ
  • قرمزی چشم ها
  • از دست دادن قدرت تخم گذاری

یادتان باشد که این بیماری برای انسان ها خطر نداد و نمی تواند مهمان بدن انسان ها باشد از این رو نیازی به نرانی در این زمینه  وجود ندارد و تنها افرادی که با این مرغ ها در ارتباط می باشند ممکن است دچار آبریزش بینی شده و یا چشم هایشان قرمز شود.

کنترل کردن

این بیماری بسیار شبیه به آنفولانزای مرغی می باشد و گاها با آن اشتباه گرفته می شود و تا آزمایش های لازم انجام نشود امکان پیدا کردن بیماری وجود ندارد از این رو تنها راهی که برای پیشگیری از این مورد وجود دارد این است که شما پرنده های مشکوک را قرنطینه کنید تا بتوانید بیماری آن ها را به خوبی و با آزمایش های مختلف تشخیص دهید در غیر این صورت امکان دارد تمامی پرنده های شما به این بیماری مبتلا شوند. البته تنها راه تشخیصی که قدرت بالایی دارد کالبد شکافی لاشه پرنده مرده می باشد.

از دیگر موارد یکه می تواند در پیشگیری به شما کمک نماید اشعه افکنی و استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی کننده می باشد زیرا این بیماری در برابر مواد ضد عفونی کننده هیچ مقاومتی را از خود نشان نخواهد داد. اشعه افکنی  نیز از روش های درمانی و پیشگیری از این بیماری می باشد و ساده ترین و مطمئن ترین راه در این زمینه واکسینه کردن مرغ ها می باشد و این واکسن ها در دامپزشکی ها هستند و در اختیار پرورش دهندگان قرار خواهد گرفت.

نیوکاسل یک بیماری مرغی

باید بدانید که این بیماری درمان قطعی ندارد از این رو تنها رهی که می تواند برای شما نجات دهنده باشد این است که از روش های خاص برای پیشگیری استفاده کرده و در نهایت واکسینه کردن طیور خود را جدی بگیرید. البته بسیاری از افراد در طب سنتی اعتقاد دراند که می توان این بیماری را با زردچوبه و سیر درمان کرد ولی باید بدانید که هیچ مدرک پزشکی دال بر این موضوع نمی باشد و برای این که بتوانید طیور خود را از بیماری رها کنید نیاز است تا از یک دامپزشک و فردی با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. حال که با درمان نیوکاسل مرغ آشنا شدید در ادامه می توانید اطلاعاتی دیگر در مورد بهبود پرورش طیور نیز بیابید و برای این کار کافی است تا بر روی لینک داده شده زده و وارد صفحات مربوطه شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *