دسته ها
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

علائم سرماخوردگی روانی را بشناسید تا از افسردگی فرار کنید

 • شقایق ایران دوست
 • ۸ مهر ۱۴۰۲
 • ۰

آشنایی با علائم سرماخوردگی روانی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید اطلاعاتی خوب در این مورد کسب کنید و بتوانید ان مورد را به راحتی درمان نمایید.

علائم سرماخوردگی روانی بسیار مهم می باشند و باید بدانید که این مورد می تواند بر زندگی شما تاثیرات زیادی داشته باشند و اگر نتوانید به موقع از این حالت بیرون بیایید امکان این که دچار افسردگی شوید بسیار بالا خواهد رفت. برای دریافت آگاهی بیش تر در این مورد بیش تر همراه ما باشید.

     آشنایی با سرماخوردگی روانی

آشنایی با علائم سرماخوردگی روانی

بعد از بیماری های قلبی و عروقی بد ترین نوع بیماری ها روانی می باشند و دومین بیماری که می تواند مردان و زنان را تحت تاثیر خود قرار دهد افسردگی اساسی خواهد بود. یادتان باشد که افسردگی یکی از حالت های روحی می باشد و می تواند به مرور پیشرفت کرده و فرد را منزوی تر کرده و در نهایت امکان دارد فرد دست به کار های خطرناکی زده و زندگی خود را خراب نماید. در واقع افسردگی گاها به شدت شدید خواهد شد و بر سایر فعالیت های شما نیز تاثیر می گذارد از این رو شناخت نشانه های آن بسیار اهمیت دارد و می تواند تا حدودی به درمان سریع تر کمک نماید.  مردان ۱۲ درصد و زنان ۲۵ درصد درگیر این مشکل می شوند و نرخ این بیماری در زنان بسیار بیش تر از مردان می باشد.

افسردگی دارای انواع زیادی می باشد و می تواند شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و یکی از این موارد افسردگی رفتاری می باشد و در این حالت شما بدنی خمیده خواهید داشت و کندی حرکات در شما به وضوح دیده می شود. در این حال چهره شما نیز غم دار خواهد بود و چین های عمیق در صورت شما مشاهده می شود و احساس کوفتگی شدیدی را در بدن خود خواهید داشت. از دیگر نشانه های این مورد می توان به حرف زدن آهسته و یک نواخت، کاهش فعالیت های عمومی، تنیده بودن چهره و وجود مشکلات زیاد در زندگی اشاره کرد.

افسردگی دیگری که می تواند شما را درگیر نماید نوع هیجانی افسردگی می باشد و در واقع در این حالت بدن شما احساس بدی دارد و تنهایی، گناهکار بودن، خشم و اضطراب های ناگهانی از دیگر نشانه های این مورد از افسردگی هیجانی می باشند. نوع دیگر افسردگی زیستی می باشد و در این حالت شما ناآرامی های زیادی را احساس می کنید و حساسیت به جو، کاهش اشتها، درد ها و ناراحتی های شدید بدنی از نشانه های این مورد از افسردگی می باشد.

افسردگی شناختی نیز وجود دارد و در این حالت شما دیدگاه های منفی زیادی  را خواهید داشت و باید بدانید که نشخوار کردن ذهنی، مشکل داشتن در تمرکز، انتظار حادثه داشتن و حتی خودکشی کردن از نشانه های این مدل از افسردگی در بدن شما خواهد بود. افسردگی انگیزشی نیز می تواند زندگی اجتماعی فرد را به  شدت بیش تری تحت تاثیر قرار دهد و یادتان باشد که کناره گیری ها و اجتناب کردن از مسئولیت پذیری می تواند نشانه ای از این مدل از افسردگی باشد.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

سرماخوردگی روانی و تاثیرات ان بر فرد

عوامل ایجاد کننده افسردگی

افسردگی یکی از بیماری های خاص می باشد که عامل های زیادی در آن نقش دارند و از این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • وراثت
 • ساختار بدنی
 • حوادث زندگی
 • استرس و اضطراب ها
 • ویژگی های شخصیتی
 • اختلال افسرده ساز
 • بیماری های خاص
 • استفاده از برخی از دارو ها
 • رژیم غذایی بد
 • استفاده از مخدر ها
 • استفاده از الکل
 • افزایش سن

نشانه های مهم سرماخوردگی روانی

سرماخوردگی روانی که به افسردگی معروف می باشد می تواند نشانه های مختلفی را در هر فرد داشته باشد و با توجه به انواعی که دارد می تواند این نشانه ها در فرد دیده شود و یا اصلا برخی از نشانه ها را مشاهده نکنید. در ادامه تمامی آن چه که باید در این زمینه بدانید را برایتان بررسی می کنیم.

از دست دادن انگیزه

از ساده ترین نشانه های افسردگی می توان به از دست دادن انگیزه برای انجام دادن کار هایی اشاره کرد که فرد تا قبل از این ها آن کار ها را با روحیه بهتری انجام می داد. در واقع خلق افسرده ای که در فرد رخنه می کند می تواند مانع از این کار شده و احساسات بد را در فرد افزایش خواهد داد. در این میان انرژی فرد برای انجام دادن کار های خود نیز از بین خواهد رفت و این فرد دائما یک گوشه نشسته است و برای انجام دادن کار های خودش تعلل شدیدی دارد.

علائم سرماخوردگی روانی

کاهش اشتها

غذا نخوردن می تواند نشانه ای از سرماخوردگی های روانی باشد. یادتان باشد که اگر فردی حال خوبی نداشته باشد و دائما ذهنش دری باشد امکان این که کم  اشتها شود و نسبت به قبل غذای کم تری را میل کند وجود دارد از این رو می توان گفت این مورد نیز از نشانه های بسیار خوب برای تشخیص خواهد بود.

اختلال خواب

معمولا افسردگی افکار انسان را بر هم خواهد زد از این رو باید بدانید که خواب خوب نداشتن نیز می تواند از علائم سرماخوردگی روانی باشد. این بیماری فکر و خیال فرد را قبل از خواب درگیر خواهد کرد و خواب های آشفته و کابوس ها را برایش به همراه خواهد داشت.

احساسات بد

داشتن احساس نا امیدی و پوچی از شایع ترین نشانه های این بیماری می باشد و باید جدی گرفته شود و سرسری نباید از این مورد عبور کنید زیرا این احساسات بد گاها آنقدر زیاد می شوند که ممکن است شرایط بدی را برای شما عزیزان ایجاد کرده و در نهایت ممکن است فرد به فکر آسیب زدن به خود بیفتد. از دیگر احساسات بد در این زمینه احساس درماندگی و بدبختی است و معمولا زمان هایی که در تنگنا های الی قرار دارید به سراغتان خواهد آمد و روحیه شما را نیز از بین خواهد برد.

نداشتن تمرکز

تمرکز نداشتن می تواند یکی از نشانه هایی باشد که شما دارای بیماری افسردگی هستید. در واقع این مورد نشان می دهد که شما گنست به هر چیزی بیش از حد واکنش نشان می دهید و امکان دارد نسبت به همه رویداد ها بد بین باشید. همچنین برای بهبود حال خود نیز نمی خواهید از دیگران کمک بگیرید و این مشورت نکردن ها و خود رای بودن ها می تواند از مهم ترین علائم این بیماری باشد.

عارضه های سرماخوردگی روانی

کاهش میل جنسی

افرادی که دارای افسردگی می شوند میل جنسی کم تری نسبت به افراد عادی دارند و باید بدانید که این مورد می تواند تاثیرات زیادی بر روی روابط زناشویی تان داشته باشد و پارتنر شما نیز تحت تاثیر این مورد قرار بگیرد.

تمایل به آسیب زدن به خود

اگر بخواهیم در مورد مهم ترین علائم سرماخوردگی روانی بحث کنیم آسیب زدن به خود یکی از این نشانه ها می باشد و در این میان بر اساس میزان افسردگی و شدتی که دارد امکان دارد فرد به خود ضربه های مختلفی را وارد کند و از مهم ترین این ها می توان به خط انداختن روی دست ها و یا بدن خود با استفاده از تیغ و یا خودکشی کردن با روش های مختلف اشاره کرد. معمولا این افراد احساس گناه هم دارند و در تمامی اتفاق ها خودشان را مقصر می دانند.

استفاده بیش از حد از مواد مضر

زمانی که فرد افسردگی می گیرد و یا دچار سرماخوردگی روانی می شود بیش تر از مواد مضر استفاده خواهد کرد و با استفاده از آن ها سعی دارد تا فکر خود را آرام تر نماید و متوجه آسیب هایی که به خود وارد می کند نمی باشد.

اضطراب های بی دلیل

معمولا افرادی که دارای سرماخوردگی روانی می باشند اضطراب ها و نگرانی های شدیدی دارند و این موارد می تواند به مرور برای بدن مضر باشد و سلامتی بدن به خطر خواهد افتاد زیرا دائما در حالت آماده باش قرار دارد و هورمون کورتیزول ترشح می کند و این هورمون در طولانی مدت می تواند تاثیرات بدی بر روی بدن داشته باشد.

مشکلات افسردگی

گوشه گیری

یکی از شایع ترین نشانه ها در همه انواع افسردگی گوشه گیری و انزوا می باشد. این مورد در سرماخوردگی روانی بسیار شایع می باشد و فردی که دچار آن می شود امکان این که دیگر نتواند خوب زندگی کند بسیار زیاد خواهد بود و سعی می کند برای این که بتواند افکار خود را پرورش دهد در جمع ها حضر نیافته و زندگی را در تنهایی ادامه دهد.

حساس شدن

از بد ترین علائم سرماخوردگی روانی حساس شدن می باشد. در واقع این مورد می تواند تاثیرات زیادی بر روی روابط فرد بگذارد زیرا فرد نسبت به همه چیز بد بین شده است و ممکن است نتواند به راحتی اعتماد کند و همانطور که می دانید اعتماد کردن یکی از اصلی ترین اصول هر رابطه ای می باشد و در این یمان امکان خراب شدن روابط افراد افسرده بسیار بالا خواهد بود.

به صورت کلی افسردگی دارای انواع بسیار زیادی می باشد و می توان گفت از دست دادن علاقه ها و خوشحالی و لذت بخش نبودن کار ها می تواند تاثیرات منفی زیادی را بر روی فرد بگذارد. فردی که افسرده می شود دارای خلق و خوی بدی خواهد شد و به اصطلاح عامیانه گاه گاهی می شود و یک زمانی هایی بسیار خوب می باشد و در یک زمان هایی بسیار بد و خشمگین می شود.

علائم سرماخوردگی روانی

یادتان باشد که این مورد درمان پذیر می باشد از این رو اگر می خواهید درمان بهتر باشد باید سعی کنید جلسات روان درمانی تان را به موقع انجام داده و از دستورات متخصص در این زمینه پیروی نمایید تا سریع تر خوب شده و بتوانید زندگی خود را با کیفیت بالا تری ادامه دهید. امیدواریم که از این مطلب رضایت داشته باشید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *