دسته ها
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

تعویض گلدان در فصل پاییز و نکات ریز اما مهم که نباید فراموش کنید

 • حکیمه فهیمی
 • ۴ مهر ۱۴۰۲
 • ۰

تعویض گلدان در فصل پاییز با اساس نگهداری از گل و گیاه مطابقت نداشته و این کار تنها در مواقع ضروری انجام می شود. برای آشنایی با روش انجام این کار همراه ما باشید.

از نظر کارشناسان بهترین زمان تعویض گلدان انتهای فصل بهار و ابتدای تابستان می باشد. ولی در مواقع اضطراری این کار در فصل پاییز نیز انجام می شود. برای آشنایی با روش تعویض گلدان در پاییز با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

روش تعویض گلدان در پاییز

در حالت کلی تعویض گلدان در پاییز با اصول نگهداری از گل و گیاه تطابق نداشته و این کار صرفا در مواقع ضروری باید انجام شود. بهترین زمان تعویض گلدان از نظر کارشناسان اواخر فصل بهار و ابتدای تابستان می باشد. اگر بیرون از این بازه زمانی به تعویض گلدان نیاز مبرمی بود، امکان انجام این کار وجود دارد ولی با ریسک های خودش همراه است.

توصیه می شود در مواقعی که لزومی برای تعویض گلدان نیست، این کار را به فصل مناسب موکول نمایید. جایگزینی گلدان در فصل پاییز زندگی گل و گیاه را به مخاطره می اندازد.

بهترین زمان تعویض گلدان

مهمترین فاکتور در رشد نمو گیاه خاک است. خاک گلدان نیز یکی از خاک های مورد نیاز گیاهان آپارتمانی بوده که دارای مواد معدنی می باشد. پس از گذشت مدتی خاک گلدان از نظر مواد معدنی فقیر شده و بایستی تعویض شود. تعویض خاک گلدان بایستی در زمان مناسبی صورت گیرد تا گیاه بهترین رشد را داشته باشد.

در ضمن باید مراحل این کار اصولی و درست صورت گیرد تا به گیاه آسیب وارد نشود و رشد خوبی داشته باشد. بهترین فصل برای تعویض خاک گلدان به نوع گیاه و میزان رشد آن بستگی دارد. گل و گیاهی که به صورت کاشت بذر رویش دارند در ابتدا رشدشان خیلی خوب است.

 • مبل و میز
 • آرون گروپس

از این رو هر چند وقت یک بار آن ها را به گلدان بزرگتری انتقال دهید. تعویض گلدان و خاک آن در این نوع گیاهان تا بالغ شدن کامل گیاه و کاشت آن در گلدان اصلی ادامه خواهد داشت. گیاهان دائمی رشد کندی دارند بنابراین نیاز نیست هر سال خاک گلدان آن ها تعویض شود اما هر چند سال یک بار باید خاک گلدان تعویض شود.

بهترین فصل تعویض گلدان باید زمانی باشد که رشد گیاه کند نیست و به هنوز به رشد کامل خود نرسیده است. پس برای گیاهان چند ساله مدتی قبل یا بعد از گلدهی تعویض گلدان صورت گیرد. از این رو باید خاک و گلدان گل و گیاه چند ساله را که در فصل بهار گلدهی دارند در فصل پاییز و خاک گل همیشه سبز را در فصل بهار و پاییز عوض نمایید.

نشانه های تعویض گلدان

از جمله نشان های تعویض گلدان عبارت است از:

 • از دست رفتن کیفیت خاک گلدان. همچنین در صورتی که زهکشی به خوبی انجام نشود، آب خیلی کند جذب خاک  شده و کیفیت خاک از دست می رود.
 • هکشی آب موجب خارج شدن مقداری خاک و مواد معدنی در طی زمان می شود. رشد گیاه و بزرگ شدن آن سبب  افزایش ریشه دوانی و کاهش فضای لازم برای رشد در گیاه و گل می شود. از این رو ریشه های گیاه از سوراخ های زهکشی بیرون می زند.

 •  تضعیف گیاه یا عدم رشد آن با توجه به تغییر شرایط و یا محیط
 • اندازه گیاه نسبت به گلدان آن خیلی بزرگ و نامتناسب شده باشد.
 • آب به خوبی جذب خاک گلدان نشده و در قسمت بالا باقی بماند.
 • خاک گلدان زودتر از قبل خشک شده و نیاز به آبیاری بیشتر شود.
 • زمان طولانی از تعویض قبلی گلدان گذشته باشد.

بهتر است با کنترل مستمر و جایگزینی به موقع گلدان گیاهان از جایگزینی گلدان در فصل پاییز خودداری شود. اطلاع از علائم و نشانه های اشاره شده کار نگهداری گیاه را ساده نموده و موجب حصول نتیجه مطلوب می شود.

مراحل تعویض خاک گلدان

در این بخش به مراحل تعویض خاک گلدان اشاره می شود.

 • آماده سازی گلدان و اطمینان یافتن از مسیر زهکشی و سوراخ در کف گلدان
 • آماده سازی خاک مناسب با توجه به ویژگی هر گیاه
 • خارج کردن گیاه از گلدان قدیمی بدون آسیب رساندن به گیاه و ریشه
 • استفاده از کود مخصوص به گیاه

نحوه عوض کردن گلدان در پاییز

روش تعویض گلدان در فصل های مختلف یکسان می باشد و تغییر خاصی در این روند نیست. آنچه در مورد جایگزینی گلدان در فصل پاییز مورد توجه است نگهداری بعدی از گیاه می باشد که درباره گیاهان مختلف، متفاوت است. با توجه به این که گلدان گیاه در فصل ایده آلی تعویض نمی شود پس انجام این کار باید محتاطانه صورت گیرد و کنترل های مستمر و دقیقی درباره وضعیت گیاه انجام شود.

برای تعویض موفقیت آمیز گلدان مراحل زیر را دنبال کنید:

آماده سازی گلدان جدید

گلدانی به اندازه ۲.۵ تا ۵ سانتی متر از گلدان قبلی بزرگتر را انتخاب کنید. ضمنا دقت کنید که گلدان جدید دارای سوراخ های زهکشی باشد. پیش از استفاده مجدد از گلدان های قدیمی آن ها را ضدعفونی نمایید. گلدان جدید را چند ساعتی در آب قرار داده تا خیس شود.

سوراخ های زهکشی را با لایه ای مانند حوله کاغذی که آب اجازه عبور داشته باشد بپوشانید. سپس چند سانتی متری از گلدان جدید را با خاک پر کنید.

آماده سازی گیاه

برای خارج کردن گیاه از گلدان قدیمی ابتدا آن را آبیاری نمایید. سپس دست خود را بالای گلدان قرار داده و انگشت شست و اشاره را در اطراف ساقه گیاه قرار دهید. بعد گلدان را به سمت خود چرخانده و به آرامی گیاه را به جلو و عقب کشیده تا خارج شود.

در ادامه ریشه گیاه را هرس کرده یعنی مقداری از ریشه قدیمی را برداشته تا ریشه های تازه تر در خاک جدید رویش نمایند. سپس ریشه های باقی مانده را باز کرده تا به طرف بیرون و اطراف رشد یابند.

جایگزین سازی گیاه

کمی خاک به گلدان اضافه تا محل قرار گیری گیاه آماده گردد. مطمئن شوید که قسمت بالای ریشه گیاه بیشتر از ۲.۵ سانتی متر از لبه گلدان فاصله دارد تا آب هنگام آبیاری سرریز نشود. بعد گیاه را در بخش مرکزی گلدان جدید قرار داده و گلدان را از خاک پر کنید. حالا گیاه را آبیاری و در صورت ته نشین شدن خاک آن را هم ترمیم نمایید.

گیاهان پس از تعویض خاک به میزان بیشتری نور نیاز پیدا می کنند. برای گیاهان آپارتمانی بهتر است تعویض خاک گلدان زمانی باشد که نور خورشید زیاد است. اواخر فصل بهار و تابستان به علت طولانی شد روزها و افزایش زمان تابش نور خورشید شرایط مناسبی برای دریافت حداکثر نور و گرما فراهم می شود. از این رو اواخر بهار و تابستان تایم بسیار مناسبی برای تعویض خاک گلدان گل و گیاهان آپارتمانی است.

نکات اساسی برای تعویض گلدان

در راستای جایگزینی گلدان در فصل پاییز به نکات زیر نیز دقت کنید:

 • یک روز پیش از اینکه گیاه را به گلدان دیگری انتقال دهید، گلدان گیاه را پر از آب نمایید.
 • هنگامی که گیاه را از گلدانی به گلدان دیگر انتقال می دهید، حداقل تا شش ماه نبایستی به هر دلیلی خاک گلدان را تعویض کنید.
 • اگر می خواهید برای تعویض گلدان گیاه از گلدان قدیمی استفاده کنید، رسوبات قبلی را حتما پاک کرده و اگر هم از گلدان جدید استفاده می کنید، حتما آن را غرق آب کنید تا بدنه گلدان از آب اشباع گردد.
 • هنگام تعویض خاک گلدان دقت کنید که خاک داخل گلدان از لبه اش حدود ۳ تا ۴ سانتی متری فاصله داشته باشد.
 • برای اینکه سوراخ انتهایی گلدان مسدود نشود که این مورد بر اثر حرکت خاک یا سنگ ریزه یا در اثر شکستگی گلدان روی می دهد، با کمی پوشال یا شلتوک برنج پوشانده تا راه خروج آب باز شود.

 • ممکن است پس از تعویض گلدان، گیاه مورد نظر پژمرده شود. این موضوع به علت شوکی است که به گیاه وارد شده است.
 • برخی گیاهان آپارتمانی به نور زیادی نیاز ندارند از این رو  قرار دادن آن ها در گوشه ای از منزل با نور ملایم کافی خواهد بود.

سخن پایانی

گل و گیاهان با رشد و بزرگ شدن به علت از دست رفتن کیفیت خاک به تعویض گلدان و خاک نیاز دارند. خاک گلدان پس از مدتی کیفیت خود را از دست می دهد از این رو باید در این مرحله به تعویض خاک گلدان اقدام شود. ولی این کار بایستی در زمان مناسبی صورت گیرد که برای هر گیاهی متفاوت است.

در ضمن تعویض خاک گلدان باید اصولی انجام شود تا مانع از آسیب به گیاه و پژمردگی آن شود. بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل بهار می باشد ولی در صورت لزوم انجام این کار در پاییز و دیگر فصول هم امکان پذیر است. در ضمن پس از عوض کرد نگلدان گیاه را از آفتاب و رطوبت فراوان دور نگه داشته و کنترل مستمر نمایید.

همچنین برای اطلاع از نحوه تعویض خاک گلدان پتوس و اصول تعویض خاک گلدان روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *