دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

معرفی کود برای سیب زمینی و مراحل کود دهی

 • حکیمه فهیمی
 • ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

یکی از موارد بسیار مهم در میزان برداشت محصول، کیفیت و اندازه غده های سیب زمینی، کوددهی آن می باشد. در این مطلب با انواع کود برای سیب زمینی آشنا می شوید.

پس از انتخاب خاک مناسب برای کشت سیب زمینی، کوددهی آن اهمیت زیادی دارد. برای کمک به رشد بهتر گیاه بایستی خاک با میزان مناسبی از کود در مراحل مختلف همراه شده تا محصول مطلوبی حاصل شود. در ادامه با انواع کود برای سیب زمینی آشنا می شوید.

انواع کود برای سیب زمینی

استفاده از انواع کود نقش مهمی در میزان برداشت محصول، کیفیت و اندازه غده های سیب زمینی دارد. از این رو برنامه تغذیه ای و کودی که در همه مراحل رشد سیب زمینی به کار گرفته می شود بایستی دارای میزان دقیق و زمان های معین استفاده باشد. در این مطلب با انواع کود برای پرورش سیب زمینی و تاثیر آن ها بر رشد محصول و زمان استفاده آن ها آشنا می شوید.

        

به عبارتی بعد از انتخاب بستر کشت مناسب برای سیب زمینی کوددهی آن اهمیت پیدا می کند. برای کمک به رشد این صیفی بایستی خاک را میزان مناسبی از مواد مغذی ترکیب تا سیب زمینی برای مدت طولانی در زمین از آن استفاده کند. این گیاه به کوددهی زیادی نیاز دارد.

برای این که اطمینان یابید خاک به چه مقدار کود نیاز دارد تا محصول باکیفیتی ارائه دهد بهترین روش آزمون خاک و شناسایی عناصر مورد نیاز آن است. علاوه بر این شناخت عناصر و میزان مورد نیاز آن ها برای سیب زمینی نیز باید مد نظر قرار بگیرید. به طور مثال سیب زمینی به مقدار کمی نیتروژن نیاز دارد.

ارقام سیب زمینی

به طور کلی ارقام سیب زمینی شامل موارد زیر می باشد:

 • آرون گروپس
 • سیب زمینی زودرس یا بهاره: مدت زمان لازم تا زمان برداشت ۷۰ تا ۹۰ روز می باشد.
 • سیب زمینی میان رس یا تابستانه: مدت زمان لازم تا زمان برداشت ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز است.
 • سیب زمینی دیررس یا پاییزه: برای تولید غده به ۱۳۰ تا ۱۵۰ روز زمان نیاز دارد.

قابل ذکر است برنامه غذایی سیب زمینی بر اساس بافت خاک، آزمون خاک و زودرس یا دیررس بودن رقم آن متفاوت می باشد.

کوددهی سیب زمینی

سیب زمینی یکی از محصولات پر استفاده در برنامه غذایی کشور می باشد. از این رو میزان کشت آن بسیار زیاد است. هر چند این گیاه سخت گیر نیست و به خوبی در خاک های مختلف رشد دارد ولی برای رشد بهتر آن نیاز است تا از انواع کود استفاده شود.

زیرا سلامت و میزان برداشت محصول به این موارد بستگی دارد. البته باید دقت کنید پیش از کشت و کوددهی سیب زمینی موارد زیر حائز اهمیت می باشند.

 • سیب زمینی در اکثر خاک ها رشد می کند. ولی بهتر است خاک آن سبک بوده و پی اچ ۵.۵ تا ۷.۵ داشته باشد.
 • بهترین زمان برای کشت سیب زمینی بهار می باشد. زمان کوددهی هم باید از قبل از کاشت بذر انجام شود.
 • برنامه کودی سیب زمینی باید بر اساس آنالیز نتایج آزمایش خاک انجام شود. چرا که باید کمبودهای خاک، مواد و عناصر موجود در آن و میزان دقیق آن ها، میزان حاصلخیزی و درصد اشباع آن کاملا مشخص شده باشد.
 • برای اضافه کردن عناصری همچون فسفر،پتاسیم و نیتروژن، نمونه برداری خاک باید از اعماق مشخص شده از زمین صورت گیرد تا به خوبی نشانگر خصوصیات خاک کشت باشد.

برنامه تغذیه ای سیب زمینی

هر یک از گیاهان به مواد مغذی متفاوتی برای رشد مناسب نیاز دارد. در ضمن میزان آن ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. از این رو هنگام کشت هر محصولی بایستی با نیازهای گیاهی که می کارید خوب آشنا باشید و زمان و میزان مصرف آن را هم بدانید. این کار در اکثر مواقع به نظر کارشناس بستگی دارد.

پیش از این که در مورد زمان بندی و برنامه کوددهی سیب زمینی صحبت کنیم. قبل از آن درباره مواد و عناصری که این گیاه برای رشد به آن ها نیاز دارد و نقش آن ها در کیفیت محصول صحبت می کنیم.

عناصر مغذی ماکرو

عناصر ماکرو یا درشت مغذی ها از جمله مواردی می باشند که همه گیاهان به آن ها نیاز دارند. این مواد بر رشد گیاه، جوانه زنی و سلامت آن تاثیر مستقیم داشته و از بروز بیماری ها در طول رشد گیاه جلوگیری می کنند. از این رو روش و نحوه کوددهی سیب زمینی به میزان وجود عناصر ماکرو در خاک بستگی دارد از جمله:

 • پتاسیم: پتاسیم برای درشت شدن غده های سیب زمینی خیلی مناسب بوده و عمق ارزیابی پتاسیم خاک ۱۵ سانتی متری زمین می باشد. ولی دقت کنید از آنجا که جذب این ماده در سیب زمینی خیلی راحت است، پتاسیم فراوان در خاک هم موجب سبک شدن بافت آن می شود.
 • فسفر: فسفر نقش مهمی در افزایش تعداد غده ها در بوته های سیب زمینی دارد. ارزیابی میزان وجود این عنصر در خاک بایستی در عمق ۱۵ سانتی متری انجام شود.
 • نیتروژن: نیتروژن نیز همچون پتاسیم برای درشت تر شدن و افزایش کیفیت غده های سیب زمینی بسیار موثر است. ولی میزان جذب این ماده در سیب زمینی نسبت به پتاسیم بیشتر است.

 • منیزیم: منیزیم را بایستی برای بهبود کیفیت، مزه و سلامت محصول به خاک اضافه کنید. بهترین زمان اضافه کردن آن هم  موقع رشد و بعد از شکل گیری غده ها می باشد.
 • کلسیم: وجود کلسیم در رشد بهتر همه گیاهان خیلی موثر است. کودهای نیترات کلسیم می توانند باعث کاهش تنش ها در طول رشد گردند.
 • گوگرد: گوگرد هم یکی از عناصر ماکرو مورد نیاز در گیاهان به ویژه سیب زمینی است. حضور  این ماده در برنامه کوددهی سیب زمینی، موجب جلوگیری از بیماری های مختلف به خصوص مشکلات پوستی در این گیاه می شود. از این عنصر می توان پیش از کاشت بذر و برای آماده سازی خاک استفاده نمود.

عناصر میکرو

عناصر میکرو یا ریز مغذی ها هم در جدول کوددهی سیب زمینی قرار می گیرند و در رشد سیب زمینی تاثیر شایانی دارد. از مهمترین این عناصر عبارت است از:

 • منگنز و روی: عنصرهای منگنز و روی نقش مهمی در رشد گیاه و بهبود فرایند تولید نشاسته در سیب زمینی ایفا می کنند.
 • بور: عنصر بور موجب جذب بهتر و مناسب تر کلسیم در سیب زمینی می شود. ضمنا در رشد این گیاه نیز تاثیر زیادی دارد.
 • مولیبدن: این ماده تنظیم کننده پی اچ خاک می باشد. از این رو اگر این میزان در خاک تنظیم نبود بایستی از مولیبدن استفاده نمود.
 • مس: مس از عناصری است که در اغلب خاک ها به میزان فراوانی دیده می شود. بنابراین حتی سیب زمینی که به میزان بسیاری از این عنصر را در طول رشد جذب می کند، دچار کمبود این ماده نمی شود. اما میزان دقیق آن باید در نتیجه آزمایش خاک مشخص گردد و در صورت نیاز مقادیر مشخص شده ای در طول رشد به سیب زمینی داده شود.

مراحل کوددهی سیب زمینی

اساسا رشد و پرورش سیب زمینی به ۵ مرحله تقسیم می شود. در هر یک از این مراحل هم نیاز به کود سیب زمینی متفاوت است. زیرا در هر مرحله نیازهای گیاهی تفاوت دارد. در ادامه به اختصار به هر مرحله کودی اشاره می شود:

قبل از کاشت

سیب زمینی جرو گیاهانی است که پیش از کاشت بذر، بایستی بستر خاک را برای آن با تقویت کردن و آماده سازی، بهبود بخشید. پیش از کاشت سیب زمینی باید بر اساس کمبودهای خاک، عناصر مورد نیاز به خاک رسانده شود. این زمان بهترین تایم برای محلول پاشی اوره برای سیب زمینی می باشد.

در این مرحله از کوددهی سیب زمینی می توان علاوه بر کودهای اوره با پوشش گوگرد، فسفات و پتاسیم از کودهای مرغی هم  استفاده کرد.

حین کاشت بذر

حین کاشت بذر سیب زمینی، کوددهی بایستی بر اساس کودهای محلول در آب اسید هیومیک و کودهای سه ۲۰ باشد. این میزان باید با توجه به کمبودهای خاک در نتیجه آزمایش آن صورت گیرد. این برنامه کودی سبب رشد بهتر گیاه، جوانه زنی و پیشگیری از بروز بیماری می شود.

۱۰ روز بعد از برگ دهی

۱۰ روز بعد از شروع برگ دهی سیب زمینی و ظاهر شدن اولین غده ها، بهترین زمان برای کوددهی با کودهای حاوی نیتروژن می باشد. زیرا این ماده موجب رشد بیشتر جوانه ها، بوته ها و غده ها می گردد. دریافت نیتروژن توسط ریشه و میزان کود مصرفی به نوع خاک و در صد امکان شستشوی این ماده هنگام آبیاری بستگی دارد.

مرحله خاک دهی

خاکدهی مرحله ای از کاشت سیب زمینی می باشد که لایه ای از خاک جدید به زمین اضافه تا غده های گیاه از قرار گیری در معرض نور مستقیم خورشید محافظت شوند. ولی بعد از این مرحله بایستی مواد مورد نیاز به خاک اضافه گردد. به این ترتیب اگر خاک تحت کشت فقیر است می توان از کودهای تقویتی حاوی پتاسیم، فسفر و نیتروژن با درصد کم استفاده نمود.

مرحله غده دهی

سیب زمینی برای افزایش تعداد غده به فسفر و برای افزایش حجم غده به پتاسیم نیاز دارد. از این رو بهترین کود برای مرحله غده دهی سیب زمینی کودهای فسفر بالا می باشد. همچنین برای رشد غده نیز از کودهای پتاس بالا یا سولوپتاس می توان بهره برد.

در ضمن اگر مشخص شد که سیب زمینی در این مرحله نیتروژن کمی از خاک دریافت می کند، استفاده از کودهای سه ۲۰ هم توصیه می شود.

در پایان از همراهی شما سپاسگزاریم و امیدواریم نهایت استفاده را از این مطلب برده باشید. همچنین پیشنهاد می شود برای آشنایی با کود برای برنج و کود برای بادمجان روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *