دسته ها
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲

بیوگرافی محسن شریفیان خواننده گروه موسیقی لیان و نوازنده و آهنگساز

 • محدثه خاکشور
 • ۲۴ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

محسن شریفیان از خوانندگان، نوازنده ها و آهنگسازان کشورمان است که در سبک های موسیقی فولک و فیوژن یعنی محلی و تلفیقی فعالیت می کند. او خواننده گروه لیان است که در این مطلب به مرور بیوگرافی محسن شریفیان از ابتدای فعالیت تا شهرت و مورد توجه قرار گرفتن می پردازیم.

محسن شریفیان از جمله خواننده های گروه «لیان» است که نوزاندگی نی انبان را نیز انجام می دهد، او در ۳۰ ماه دی سال ۱۳۵۴ در بوشهر متولد شده است. فارغ التحصیل کارشناسی پژوهشگری رشته علوم اجتماعی و نیز دارای نشان درجه ۱ هنری است که در هفده سالگی به نوازندگی و آهنگسازی روی آورد که علاوه بر این فعالیت به عنوان خواننده نیز فعالیت موسیقیایی دارد. او با مشارکت در گروه موسیقی لیان بوشهر در سال ۷۲ فعالیتش را در عرصه موسیقی شروع نمود که اکنون این گروه از قدیمی ترین و شناخته شده ترین گروه های موسیقی شناخته می شوند. در این مطلب شما را با بیوگرافی محسن شریفیان آشنا می کنیم.

آشنایی با بیوگرافی محسن شریفیان

بیوگرافی محسن شریفیان

محسن شریفیان خواننده ایرانی گروه لیان و نیز نوزانده و آهنگساز موفق کشورمان می باشد که در سبک های موسیقی محلی (فولک) و نیز موسیقی تلفیقی(فیوژن) خوانندگی و سازهای نی خفته، فلوت و نی انبان را می نوازد. در مورد کسب نخستین تجربه موسیقیایی اش می توان به نوزاندگی در سال ۷۱ با سازهای موسیقی بوشهر و نیز نی جفتی اشاره داشت. در سال ۷۲ بود که گروه موسیقی لیان را بنیاد نهاد و از آن به بعد به طور حرفه ای کارش را آغاز نمود. در سال ۷۶ بود که نخستین آلبوم موسیقی بی کلام خویش به اسم لیانا را از موسیقی جنوب کشورمان انتشار داد و در سال ۷۹ بود که با انتشار آلبوم بعدی به اسم شب به کارش ادامه داد.

در سال ۹۶ بود که آلبوم موسیقی گروه به صوت تصویری و در سال ۹۹ آلبوم موسیقی نواحی ایران انتشار داد، این آلبوم که دارای محوریت موسیقی کیش می باشد به عنوان اولین آلبوم موسیقی انتساب داده شده به محلی های کیش بود. در ۱۴۰۰ نیز آلبوم موسیقی خود به اسم لوکا را روانه بازار موسیقی نمود. محسن شریفیان در عرصه آهنگسازی نیز مشغول است که از جمله فعالیت هایش می توان به آهنگسازی سریال مستند ساحل سرخ، فیلم سینمایی «A B C D» با همکاری بابک شهرکی، یادها، روزی مثل هر روز، همسنگار، بوسه ها و خنجرها و نیز فیلم انیمیشنی پینیوکیو، تیک آف، خلیج همیشه فارس، عامو سردار و رییس علی اشاره نمود.

بیوگرافی محسن شریفیان خواننده، نوازنده و آهنگساز

آشنایی با بیوگرافی محسن شریفیان

آشنایی با بیوگرافی محسن شریفیان

زندگینامه محسن شریفیان هنرمند ایرانی فعال در عرصه موسیقی

فعالیت به عنوان خواننده

ایبن هنرمند در برخی از کاست های آلبوم های موسیقی عروسی غم، ایران زمین، مرحمت، DVD، شادباش، ذوالجناح و نیز دارکوب به عنوان نوزانده و در برخی به عنوان خواننده فعالیت می کند.

شریفیان اولین تجربه فعالیتش را در سطح بین المللی در سال ۱۹۹۷ در آمریکا اجرا نمود و بعد از هم در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، المپیک سال ۲۰۰۸ پکن و اکسپوی شانگ های سال ۲۰۱۰ اجرا داشته است. محسن شریفیان در طول سالهای فعالیتش در کشورهای گوناگونی مانند بلاروس، یونان، روسیه، سوئد، نروژ، امارت، ترکیه، کویت، عمان، بحرین، هندوستان، مالزی، ترکمنستان، اسپانیا، اتریش، بلژیک، فرانسه، قطر، سنگاپور، اردن سابقه فعالیت و اجرا داشته است.

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

بیوگرافی محسن شریفیان خواننده، نوازنده و آهنگساز

آشنایی با بیوگرافی محسن شریفیان

دست به قلم بودن

شریفیان علاوه بر آهنگساز و خواننده بودن، جالب است بدانید دست به قلم هم می باشد. او در سال ۷۴ نخستین مقاله اش را در هفته نامه آینه جنوب، مقاله ای پژوهشی در زمینه موسیقی را چاپ کرد که از آن پس مقاله ها و کتب بسیاری را چاپ و روانه بازار کرده است.

مرور زندگی محسن شریفیان موزیسین مطرح

زندگینامه محسن شریفیان خواننده، نوازنده و آهنگساز

داور مسابقه موزیکال صداتو

ایشان در تابستان سال ۱۴۰۲ به عنوان داور فعالیتش را در مسابقه موزیکال صداتو آغاز نمود که در آن با محسن کیایی، شبنم مقدم، امیرمهدی ژوله، محمد بحرانی همکار است و این مسابقه توانسته مورد توجه قرار گیرد که محسن شیریفیان نیز از این مورد توجه بودن بی نصیب نبوده است.

زندگینامه محسن شریفیان هنرمند ایرانی فعال در عرصه موسیقی

دبیر فستیوال های موسیقی

محسن شریفیان به عنوان دبیر فستیوال موسیقی «نوای نواحی در نوروز سال ۱۴۰۰»، نخستین فستیوال موسیقی بین المللی ساز نی انبان با حشور سیزده گروه داخلی و نیز چهار گروه خارجی در کیش را اجرا داشته است که به واسطه همین فعالیت خود حسابی شناخته شد و به شهرت رسید.

زندگینامه محسن شریفیان خواننده، نوازنده و آهنگساز

زندگینامه محسن شریفیان خواننده سبک محلی و فیوژن

احرا در سطح بین المللی

این هنرمند اولین اجرایش را در سطح بین المللی در ۱۹۹۷ در آمریکا انجام داده است و بعد از این سال هم در جام جهانی سال ۲۰۰۶، المپیک سال ۲۰۰۸ پکن و نیز اکسپوی شانگ های سال ۲۰۱۰ ادامه فعالیت داشته است.

فراخوان برای حضور در دادگاه فرهنگ و رسانه

این هنرمند در سی ام ماه دی سال ۹۸ برای اجرای کنسرت خویش که در آن یک آهنگ را به کشته شدگان آبان ماه و نیز انجام رقص آیینی متهم به جریحه دار نمودن عفت عمومی به وسیله انجام کار حرام در انظار عمومی و نیز کار تبلیغی ضد رژیم گردید و به دادگاه فرهنگ و رسانه فراخوانده شد.

بیوگرافی محسن شریفیان خواننده، نوازنده و آهنگساز

نظرش در مورد سایر سبک های موسیقی و حضورش در ایران

محسن شریفیان در مورد سایر سبک های موسیقی و موسیقی انتخابی خودش چنین بیان می کند:

زبان و تخصص من موسیقی محلی است تا بتوانم با موسیقی مدرن و یا هر سبک دیگری گفتگو کنم، من مخالف هیچ نوع موسیقی نیستم. اگر موسیقی محلی را محور اصلی کارم قرار می دهم به دلیل احساس مسئولیتی است که در قبال فرهنگ و آیین منطقه ام دارم. بر همان اساس با سایر اقوام و موسیقی های دیگر گفتگو می کنم تا این نوع موسیقی را به جامعه و دنیا معرفی کنم»

وی همچنین در ادامه در مورد نرفتنش از ایران می گوید:

«من نوزده سالم بود که به آمریکا رفتم و بعد از آن هم فرصت های خیلی زیادی برای مهاجرت به خیلی از کشورها را داشتم، ولی تا الان به این موضوع فکر نکردم که جای دیگری زندگی کنم. چون این را منطقی نمی دانم و از آنجایی که یک موزیسین فولک هستم باید با مردم منطقه ام در ارتباط باشم؛ چون این دوری برای کار ما خوب نیست.»

زندگینامه محسن شریفیان خواننده، نوازنده و آهنگساز

زندگی شخصی و ازدواج

محسن شریفیان ازدواج کرده و متاهل است که نتیجه این تاهل یک دختر به اسم لیانا است که او نیز مانند پدرش از فعالان موسیقی ایران بوده و موفق شده مقام دوم نوازندگی نی انبان اسکاتلندی را در نود و یکمین جشنواره اسکاتلندی ها به خود اختصاص دهد.

زندگینامه محسن شریفیان از موسیقی دان های محبوب

مرور زندگی محسن شریفیان موزیسین محبوب

بیوگرافی محسن شریفیان خواننده، نوازنده و آهنگساز

مورد حمله قرار گرفتن کنسرت گروه موسیقی لیان

در انتهای ماه خرداد یک عده به صورت ناآشنا کنسرت گروه موسیقی لیان با هدف به هم زدن را مورد حمله قرار دادند، یک ویدیو از این کشمکش ها سریعا در فضای مجازی منتشر شد که حسابی جنجال برانگیز بود.

زندگینامه محسن شریفیان خواننده، نوازنده و آهنگساز

مرور آثار محسن شریفیان

آلبوم بی کلام از موسیقی جنوب ایران مانند

 •  لیانا در سال ۱۳۷۶
 • شپ در سال ۱۳۷۹
 • بندری در سال ۱۳۸۱
 • موج در سال ۱۳۸۳
 • سیراف در سال ۱۳۸۷
 • محله خمونی در سال ۱۳۸۸
 • خیام خوانی در سال ۱۳۸۸
 • شروه خوانی در سال ۱۳۸۹
 • پار وپیرار در سال ۱۳۸۹
 • موج در سال ۱۳۹۲
 • اهل ماتم در سال ۱۳۹۳
 • دینگومارو در سال ۱۳۹۳
 • کنسرت تصویری لیان در سال ۱۳۹۴
 • نیمه خوانی در سال ۱۳۹۴
 • آلبوم تصویری لیان
 • سی دی آموزش نی انبان
 • موسیقی نوار ساحلی شیبکوه
 • آلبوم موسیقی نواحی از کشور با محوریت موسیقی کیش در سال ۱۳۹۹

زندگینامه محسن شریفیان از موسیقی دان های موفق

زندگینامه محسن شریفیان با عکس

مرور زندگی محسن شریفیان موزیسین موفق

در این مطلب شما را با بیوگرافی محسن شریفیان خواننده، نوازنده و آهنگساز ایرانی آشنا کردیم، امیدواریم مورد توجه تان واقع شده باشد. همچنین برای آشنایی با محسن میرزازاده و حامیم به لینک ها مراجعه کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *