دسته ها
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

با شرایط گرفتن معاینه فنی آشنا شوید

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۴ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

آشنایی با شرایط گرفتن معاینه فنی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در صورت نیاز ابتدا ایراد های ماشین خود را رفع کرده و سپس برای آن اقدام نمایید. برای دریافت اطلاعات بیش تر در این زمینه همراه ما باشید.

معاینه فنی معمولا برای بررسی سلامت خودرو های شما از نظر فنی می باشد و معمولا توسط یک سری از کارشناس های خاص انجام خواهد شد و زمانی که شما این برگه را داشته باشید دیگر نیازی به سایر اقدامات نمی باشد و می توان گفت از جریمه نداشتن این مورد در امان خواهید ماند. در ادامه شما را با شرایط گرفتن معاینه فنی آشنا خواهیم کرد و اطلاعاتی خوب در اختیار شما قرار خواهیم داد.

معاینه فنی خودرو

آشنایی با مراحل و شرایط گرفتن معاینه فنی

برای دریافت این مدل از معاینه ها نیاز است تا افرادی که خودرو دارند سالانه برای گرفتن این برگه اقدام نمایند. زمانی که از تاریخ معاینه فنی شما گذشته باشد به ازای هر روزی که ماشین شما بدون معاینه باشد ۵۰ هزار تومان جریمه خواهد شد از این رو بهتر است این مورد را سریعا انجام داده تا مشکلی برایتان ایجاد نگردد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت معاینه فنی خودرو

بعد از ان که به مراکز معاینه فنی رجوع کردید باید اصل کارت خودرو و یا سند خودرو و همچنین فرم تشخیص عیوب ظاهر خودرو را در اختیار شما باشد در غیر این صورت برای ثبت به مشکل خواهید خورد. زانی که شما به مراکز فنی مراجعه کردید می توانید مدارک لازم را ارائه کرده و اطلاعات شما باید در سیستم مرکزی تان ثبت شود و همچنین بعد از ثبت اطلاعات بارکدی را به شما می دهند و شما باید هزینه های لازم برای این کار را بپردازید.

مدت زمان اعتبار

معمولا هر چند وقت یک بار باید دوباره به مراکز فنی بروید و برگه معاینه فنی را دریافت کنید. این مدت زمان برای هر مدل خودرو و هر سنی که دارند متفاوت خواهد بود.  معاینه فنی برای موتور سیکلت، ماشین های شخصی و دولتی سواری سبک هر یک سال، معاینه فنی برای خودرو های عمومی سبک و سنگین با عمر کمتر از ۱۰ سال هر شش ماه و معاینه فنی برای خودرو های عمومی سبک و سنگین با عمر بیش تر از ۱۰ سال هر سه ماه می باشد.

روش معاینه فنی خودرو

 • آرون گروپس

مراحل معاینه فنی

معاینه فنی دارای ۷ مرحله می باشد و ماشین شما در جهان متفاوت بررسی خواهد شد و باید بدانید که این ۷ مرحله برای هر مدل ماشینی انجام خواهد شد و همه ماشین ها در این موارد بررسی می شوند. در ادامه شما را با این مراحل بیش تر آشنا می کنیم تا بتوانید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید.

بازرسی با چشم

اولین مرحله در معاینه کردن خودرو ها بازرسی چشمی می باشد. در این زمینه یادتان باشد که تمامی وسایل نصب شده روی ماشین بررسی خواهد شد و در صورت غیر استاندارد بودن و نامتعارف بودن اعلام مردودی می شود. مواردی که در این مدل از بازرسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت عبارت اند از :

 • آینه ها
 • شیشه ها
 • برف پاک کن ها
 • سالم بودن بوق خودرو
 • داشتن کمر بند ایمنی
 • بدنه سالم
 • میزان پوسیدگی بدنه
 • وضعیت لاستیک ها
 • دود خروجی از اگزوز
 • صدای اگزوز
 • متعلقات اضافی در بدنه
 • چراغ راهنما
 • چراغ های نور بالا و پایین ماشین
 • چراغ ها عقب ماشین
 • طلق چراغ های عقبی

میزان آلایندگی خودرو

از دیگر مواردی که در این میان بررسی خواهد شد میزان آلایندگی خودرو شما می باشد و این میزان اگر بیش تر از حد مجاز باشد می تواند منجر به شدید شدن آلودگی هوا شده و ماشین شما نمی تواند معاینه فنی را دریافت نماید. در واقع گاز های دی اکسید کربن و مونواکسید کربن که از اگزوز ماشین شما خارج می شوند بسیار زیاد خواهد بود و همین مورد می تواند سلامت عمومی شهر را به خطر بیندازد از این رو خودرو شما اگر دارای آلاینده های زیاد باشد مردود خواهد شد تا شما این مشکل را رفع کرده و دوباره برای معاینه فنی اقدام کنید.

شرایط گرفتن معاینه فنی

بررسی کمک فنر های ماشین

از دیگر شرایط گرفتن معاینه فنی این است که کمک فنر های ماشین شما سالم باشند. در واقع این آزمون با یک سری از وسایل مخصوص انجام می شود و نتیجه این آزمون به صورت عددی و گرافیکی ثبت خواهد شد. تمامی کمک فنر ها در این میان بررسی می شوند و یادتان باشد که اگر در کمک فنر های شما مشکلی وجود داشته باشد احتمال رد شدن ماشین شما وجود دارد پس بهتر است قبل از این که برای معاینه فنی اقدام نمایید مشکلات خودرو خود را رفع کنید.

بررسی ترمز ها

ترمز ها بخش مهمی از ماشین می باشند و کارآیی آن ها اهمیت بالایی دارد از این رو بهتر است سعی کنید آن ها را نیز چک کنید زیرا خراب بودن و یا وجود مشکل در ترمز های خودرو می تواند مانع از گرفتن برگه معاینه فنی شده و خودرو شما در این بازرسی رد خواهد شد. معمولا لنت ها و ترمز دستی نیز در این مرحله بررسی خواهد شد از این رو سالم بودن لنت ها، نو بودن روغن ترمز و میزان شتاب گیری خودرو در این مرحله اهمیت بالایی دارد.

بررسی سیستم تعلیق

در این مرحله خودرو شما با یک سیستم خاص تحت فشار قرار خواهد گرفت تا میزان محکم بودن وسایل آن و قطعاتش بررسی شود. اتصالات خودرو باید بسیار محکم باشند در غیر این صورت امکان رد شدن خودروی ما وجود دارد و شما باید دوباره برای معاینه  فنی هزینه کنید پس قبل از رفتن به معاینه فنی سعی کنید خودرو خود را بررسی کرده و اقدامات مهمی که گفته شده است را انجام دهید تا خودروی شما در این بررسی ها رد نشود.

مدارک مورد نیاز برای معاینه فنی

بررسی سلامت چراغ ها

در این مرحله برای شما چراغ های خودرو بررسی می شود و نور پایین و بالا و میزان برد و زاویه تابش آن ها بررسی می شود. در واقع این ارزیابی ها اهمیت بالایی دارد و باعث می شود تا زمانی که شما در شب در جاده هستید بتوانید به درستی از این چراغ ها استفاده کرده و مشکلی در این مورد برایتان ایجاد نشود.

بررسی چرخ ها

در ایّن مرحله میزان انحراف جانبی خودرو تحت بررسی دقیق قرار خواهد گرفت و به ازای هر ۱۰۰۰ متر اگر بیش از ۷ متر باشد خودرو شما مردود خواهد شد. در واقع اگر بخواهیم بایتان ساده تر این مورد را بررسی کنیم شما باید بتوانید در حین رانندگی فرمان را رها کنید و اگر جلو بندی و فرمان شما تنظیم باشد خودرو شما در هر  یک کیلو متر نباید بیش از ۷ متر منحرف شود. معمولا در این مرحله میزان باز یا بسته بودن دهانه چرخ ها نیز بررسی خواهد شد.

هزینه معاینه فنی برای خودرو های مختلف

هزینه این مورد برای هر خودرویی متفاوت می باشد و حال که با شرایط گرفتن معاینه فنی آشنا شدید در ادامه برایتان هزینه های آن را در سال ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار می دهیم.

 • هزینه معاینه فنی برای خودرو های سبک ۳۷ هزار تومان بوده و در صورت مردودی ۸ هزار تومان باید بپردازید.
 • هزینه معاینه فنی برای خودرو های سبک دوگانه سوز ۵۹ هزار تومان بوده و در صورت مردودی ۸ هزار تومان باید بپردازید.
 • هزینه معاینه فنی برای خودرو های سنگین گازوییلی ۵۷ هزار تومان بوده و در صورت مردودی ۱۲ هزار تومان باید بپردازید.
 • هزینه معاینه فنی برای خودرو های سنگین و نیمه سنگین گاز سوز ۷۰ هزار تومان بوده و در صورت مردودی ۱۲ هزار تومان باید بپردازید.
 • هزینه معاینه فنی برای موتور سیکلت ۱۰ هزار تومان و در صورت مردودی ۲ هزار تومان باید بپردازید.

شرایط گرفتن معاینه فنی

در مورد خودرو هایی دو گانه سوز جمع هزینه های شما برابر است با هزینه اضافی معاینه کردن چشمی قطعات گاز سوز و هزینه بازرسی مخزن بدون این که باز شود. معمولا این هزینه ها به صورت زیر محاسبه خواهد شد :

 • برای خودرو های سبک ۳۷ هزار تومان + بازرسی چشمی ۱۰ هزار تومان +بازرسی مخزن گاز بدون باز کردن ۱۲ هزار تومان = ۵۹ هزار تومان
 • برای خودرو های سبک ۵۷ هزار تومان + بازرسی چشمی ۱۰ هزار تومان +بازرسی مخزن گاز بدون باز کردن ۱۲ هزار تومان = ۷۹ هزار تومان

در صورتی که خودرو شما مردود شود نهایتا ۱۵ روز زمان دارید تا ایراد های خودرو خود را برطرف کرده و دوباره به همان مرکز بروید تا برگه معاینه را دریافت نمایید. در غیر این صورت یادتان باشد که بعد از این مدت زمان دوباره باید هزینه های ابتدایی را بپردازید.

گرفتن معاینه فنی

معمولا بعد از این که چهار سال از عمر خودروی شما گذشت باید برای آن معاینه فنی دریافت نمایید و همچنین اگر خودرویی را دست دوم خریده اید باد برای معاینه فنی اقدام کنید و به شما پیشنهاد می شود برای این که کارتان سریع تر شود و مشکلی در این زمینه برای شما ایجاد نشود ابتدا تمامی موارد گفته شده را بررسی کرده و مشکلات خودرو خود را رفع کنید تا خودرو شما در حین معاینه رد نشود. در سال ۱۴۰۲ بیان شد که خودرو های داخلی مدل ۹۴ و پایین تر، وسایل نقلیه عمومی مدل ۹۷ و پایین تر و همچنین خودرو های وارداتی سال ۲۰۱۶ و قبل تر از آن نیز باید مورد بررسی باشند و معاینه فنی بگیرید و خودرو های بالا تر از این سال ها نیازی به گرفتن معاینه فنی ندارند.

جریمه نداشتن در معاینه فنی

شرایط رد شدن در معاینه خودرو

اگر خودرو شما در هر کدام از مراحل گفته شده دارای مشکل باشد امکان رد شدنش وجود دارد ولی اصلی ترین دلایل برای رد شدن خودرو در این معاینه ها چه فنی و چه چشمی عبارت اند از :

 • رد شدن در آزمون آلایندگی
 • رد شدن از نظر اوضاع ظاهری
 • رد شدن از نظر ترمز ها
 • رد شدن از نظر کمک فنر ها
 • رد شدن در آزمون هم راستایی چرخ ها

یادتان باشد در صورتی که خودرو شما مردود شود برگه معاینه فنی آن صادر نخواهد شد تا زمانی که شما ایراد را رفع کرده و دوباره برای این کار اقدام نمایید. البته زمان زیادی در این زمینه وجود ندارد و شما تنها ۱۵ روز زمان دارید تا ایرادات را رفع کرده و برای دریافت این برگه ها اقدام نمایید.

در صورتی که خودروی شما این مراحل را به درستی طی کند و هیچ مشکلی نداشته باشد به راحتی این برگه برایتان صادر خواهد شد و یادتان باشد که این برگه یک سال اعتبار دارد و باید یک سال این برگه را همراه با مدارک ماشین خود داشته باشید.

نوبت گرفتن برای  معاینه فنی

شرایط گرفتن معاینه فنی بسیار ساده است و کافی است شما یکم به ماشین خود رسیدگی کنید در غیر این صورت نمی توانید این برگه را دریافت کنید و یادتان باشد که جریمه هر روز بدون معاینه فنی تردد کردن ۵۰ هزار تومان می باشد. شما در هر شهر و شهرستانی که هستید می توانید به سادگی و اینترنتی نوبت خود را برای معاینه فنی دریافت کرده و معمولا در طی روز های هفته این مراکز خلوت تر می باشند و شما می توانید به راحتی وقت بگیرید و مراجعه نمایید.

شرایط گرفتن معاینه فنی

اگر از این مطلب رضایت داشتید در ادامه شما می توانید یک سری اطلاعات دیگری در مورد مراحل معاینه فنی و مدارک لازم برای معاینه فنی نیز مشاهده نمایید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده در این زمینه استفاده کرده تا بتوانید وارد صفحات مربوطه شوید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *