دسته ها
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳

دلیل جمع شدن برگ گیاه و پیشگیری از لوله شدن برگ ها

 • شقایق ایران دوست
 • ۶ شهریور ۱۴۰۲
 • ۰

آشنایی با دلیل جمع شدن برگ گیاه به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید از گل ها و گیاهان خود به خوبی مراقبت نمایید. یادتان باشد که آفت ها و شرایط محیطی نامناسب شایع تریل دلیل برای این مورد می باشند.

گیاهان معمولا دارای مشکلات متفاوتی از هم خواهند شد و یک سری از بیماری هایی هستند که برخی از گیاهان را به صورت خاص درگیر می نماید. در ادامه شما را با دلیل جمع شدن برگ گیاه آشنا می کنیم و شما می توانید با فراهم کردن شرایط خاص محیطی از بروز این مشکل برای گیاهان خود پیشگیری نمایید.

دلیل جمع شدن برگ گیاه

مهم ترین دلیل جمع شدن برگ گیاه

جمع شدن برگ گیاه و یا جمع ماندن آن برگ ها می تواند دلایل زیادی داشته باشد از این رو این دلایل را در دو دسته بندی مختلف برایتان مورد بررسی قرار می دهیم تا بتوانید با در کردن گل و گیاه های خود از این مورد به راحتی بتوانید از بروز این مشکل پیشگیری نمایید و رشد گیاهان خود را بهبود بخشید.

دلایل مهم جمع شدن برگ گیاه

هر تغییری که در گیاهان ایجاد می شود می توان علل مختلفی را با خود به هرماه داشته باشد. جمع شدن برگ های گیاهان نیز می تواند به دلایل متفاوتی ایجاد شود. در ادامه تمامی مواردی که منجر به ایجاد این مورد می شود را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار می دهیم.

آبیاری نامتناسب

از مهم ترین دلایلی یک گیاه برک های خود را جمع می کند می توان به آبیاری کردن نا مناسب آن اشاره کرد. با این حال باید بدانید که یک گیاه تا زمانی که خاک آن خشک نشده باشد نیازی آبیاری کردن ندارد. اما خشک کردن بیش از حد این گیاهان هم نمی تواند دلیلی بر سالم ماندن آن ها باشد از این رو سعی کنید گیاهان خود را متناسب با شرایطی که دارند و نیاز های آن ها آبیاری نمایید. برای این کار باید یک روتین متناسب داشته باشید در غیر این صورت امکان بروز مشکلات دیگری مانند پوسیدن ریشه گیاهان نیز وجود دارد.

کافی نبودن رطوبت

رطوبت محیط یکی از دلایل بسیار خوب برای رشد بهتر گیاه می باشد و یادتان باشد که اگر در محیطی خشک زندگی می کنید باید رطوبت محیط را برای گیاهان خود فراهم نمایید. در غیر این صورت گیاهان شما ممکن است برگ های خود را جمع کرده و مشکلات دیگری مانند خشک شدنشان را شاهد باشید.

 • آرون گروپس

برخی از گیاهان هستند که نیاز به رطوبت بیش تری برای رشد نیاز دارند و از این گیاهان می توان به برگ انجیری ها اشاره کرد. حواستان باشد که این گیاهان به رطوبت اندازه ای نیاز دارند و به هیچ عنوان نباید بیش از حد به آن ها رطوبت برسانید در غیر این صورت امکان بروز مشکلات دیگری در ان ها خواهد بود.

لول ماندن برگ گیاهان

بیمار شدن گیاه

از دیگر دلیل هایی که یک گیاه برگ های خود را جمع می کند می توان به بیمار شدن و آفت زده شدنش اشاره کرد. با این حال گیاه علاوه بر جمع کردن برگ های خود ممکن است دارای لکه های زیادی روی برگ هایش شود و این مورد را باید بسیار جدی بگیرید زیرا این مورد از مهم ترین عوامل در خشک شدن گیاهان می باشد. همچنین به یاد داشته باشید که اگر از روز برگ های گیاه چیزی پیدا نردید بهتر است برای نبود آفات ریشه گیاه را نیز بررسی کرده و سعی کنید خاک را نیز تعویض نمایید. قارچ ها در ریشه گیاهان بیش تر و بهتر رشد می کنند و یکی از دلایل جمع شدن برگ های گیاه خواهند بود.

نامناسب بودن دما

گیاهان هر کدم در محدوده های خاصی رشد می کنند از این رو اگر برگ های گیاه شما جمع شده باشد نیاز است تا این مورد را نیز بررسی کنید و سعی کنید دمای مناسب برای رشد گیاهان خود را فراهم کنید تا توانید منجر به بهبود رشد در آن ها شوید و همچنین از بروز مشکلات و بیماری هایی که در این شرایط نامناسب برایشان ایجاد خواهد شد پیشگیری نمایید.

نور دریافتی نامناسب

انواع گیاهانی که در خانه دارید به نور های مختلفی نیاز دارند از این رو ممکن است یکی از دلیل های جمع شدن برگ گیاه رسیدن نور نامناسب به آن ها می باشد. همچنین باید بدانید که گیاهان برای این که بتوانند زنده بمانند به نور های مختلفی نیاز دارند و اگر این میزان نور را نتوانید برای گیاه تهیه کنید امکان دارد در اثر تشدید نور و یا کمبود آن دچار این مشکل شده و حتی در برخی از شرایط نامناسب امکان مرگ گیاه وجود دارد.

برگ گیاهان و مشکلاتی آن ها

دلایل جمع ماندن برگ گیاه

در برخی از مواقع شما شرایط خوبی را برای گیاهی تهیه می کنید ولی همچنان شاهد این مورد هستید که گیاه شما برگ های خود را باز نمی کند و برگ هایش لول می مانند. این موارد نیز دارای دلیل های خاص خود می باشد و آن ها را در ادامه این بخش برای شما بررسی خواهیم کرد.

استفاده از آب املاح دار

در برخی از شرایط امکان دارد شما مواد معدنی زیادی را به گیاه برسانید از این رو ممکن است گیاه برگ های خود را جمع کرده و آن ها را باز کنند زیرا شما با این کار به گیاه آسیب رسانده اید. بسیاری از گیاهان آپارتمانی هستند که به این مورد حساس می باشند و اگر آب مصرفی شما برای ان ها کیفیت خوبی نداشته باشند. برای این که بتوانید به راحتی از پس این مورد بر بیایید نیاز است تا آب را درون ظرفی بریزید و بگذارید ۲۴ ساعت در فضای باز بماند و تمامی املاح مضر ان برای گیاه از بین برود و بعد از این آب برای آبیاری گیاه خود استفاده نمایید.

حرارت بالا

این مورد را به یاد داشته باشید که حرارت محیط نگهداری از گیاهان نیز اهمیت زیادی دارد از این رو نیاز است تا آن ها را در شرایط محیطی مناسب خودشان قرار دهید. معمولا اگر حرارت کم باشد گیاه برگ های خود را جمع می کند و با این کار سعی می کند تا از خودش مراقبت نماید و اگر حرارت بالا باشد امکان تبخیر شدن آب از برگ های گیاه و خشک شدن شدید آن وجود دارد.

آبیاری نامناسب گیاهان و جمع شدن برگ های آن ها

حمله آفت ها

از مهم ترین مشکلاتی که می تواند علت جمع شدن یک گیاه و جمع ماندن آن باشد حمله آفات خواهد بود. در واقع آفت ها و بیماری هیا گیاه معمولا سریع قابل مشاهده خواهند شد و اگر بتوانید در این زمان بهترین درمان ها را انجام دهید می توانید از مرگ گیاه پیشگیری کرده و مشکلات مرتبط با آن ها را از ببین ببرید.

سرمای بالا

یادتان باشد که سرمای زیاد نیز برای گیاهان مضر می باشد و می تواند مشکلات بیشماری را برای گیاهان شما ایجاد نماید. در واقع از دلایل مهمی که برگ های گیاهان لوله می شود همین مورد می باشد و این کار باعث می شود تا گیاه بتواند از خودش در برابر مشکلات دیگر مراقبت نماید. سعی کید گیاهان را در شرایط خوب نگه دارید در غیر این صورت همیشه باید با بیماری ها و مشکلات آن ها سر و کله بزنید.

روش های پیشگیری از لوله شدن برگ های گیاهان

یک سری از نکات هستند که اگر ان ها را رعایت کنید امکان این که برگ های گیاهان شما جمع شود وجود ندارد و شما می توانید بهتر از گیاهان خود مراقبت کنید. این روش ها را در ادامه برایتان مرد بررسی قرار خواهیم داد.

 • انتخاب کردن یک گلدان مناسب دارای زهکشی کافی
 • مراقبت های دمایی از گیاه
 • تعویض خاک و گلدان در صورت نیاز
 • عدم استاده از غبار پاشی در حین آفتابی بودن هوا
 • آبیاری مناسب
 • رطوبت رسانی خوب به گیاه
 • قرار دادن گیاهان در معرض نور خورشید
 • رسیدگی به تغذیه گیاهان
 • کود دهی به موقع و قوی تر ساختن ریشه های گیاه

 لوله شدن برگ گیاه

دلیل جمع شدن برگ گیاه و جمع ماندن ان ها را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دادیم و شما می توانید در ادامه با کود برای گل شمعدانی و گلدان مناسب کاکتوس نیز در زمینه پرورش گل و گیاه آشنا شوید و بهتر از گیاهان خود مراقبت نمایید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده استفاده نمایید. یادتان باشد که آگاهی داشتن رد مورد گیاهان مختلف می تواند در نگهداری بهتر آن ها به شما کمک کرده و مانع از خراب شدن و خشک شدن گیاهان تان خواهد شد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *