دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

رژیم غذایی دیابت در دوران بارداری

  • سمیه نیک فرجام
  • ۳۰ مرداد ۱۴۰۲
  • ۰

رژیم غذایی دیابت بارداری شامل انواع مواد غذایی سرشار و مناسب برای زنان باردار می باشد. مصرف فیبر، کربوهیدرات و پروتئین در این رژیم توصیه می شود.

اگر دچار دیابت هستید و می خواهید در دوران بارداری خود این مشکل را بهبود دهید، باید در این بخش با رژیم غذایی دیابت بارداری آشنا شوید. همانطور که می دانید، دیابت دارای عوارضی بوده و عوارض آن در دوران بارداری نیز باید کنترل شود.

میان وعده غذا دیابت بارداری

بهترین رژیم غذایی دیابت بارداری:

تغذیه در دوران بارداری اهمیت زیادی دارد. شما برای تندرستی خود باید تغذیه ای سالم داشته باشید تا فرزندی سالم نیز داشته باشید. برای این امر باید یک رژیم غذایی درست متناسب با بدن و مواد مورد نیاز بدن داشته و استفاده کنید.

غذای مناسب برای دیابت بارداری

اگر دچار دیابت هستید پیش از هر چیزی در این دوران باید تحت نظارت دکتر باشید. مصرف انسولین نیز با تجویز پزشک و دستور او انجام می شود. انسولین تنظیم کننده قند خون بدن بوده و در کنار یک رژیم سالم می تواند، مشکلات ناشی از بارداری را در این مدت کاهش دهد.

کنترل کردن قند خون:

شما در طی این دوران باید به خوبی قند خون خود را کنترل نمایید که این موضوع از طریق برنامه غذایی امکان پذیر می شود. در این زمینه می توانید از مشورت های یک متخصص تغذیه هم استفاده کنید. این رژیم با توجه به قد، وزن و … ارائه می شود. سطح عدم تحمل شما نسبت به گلوکز نیز باید به خوبی از سوی پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

در صورتی که رژیم غذایی گلوکز مناسب بدن شما را تامین نکند در این موقعیت پزشک به شما مصرف انسولین را به حد مورد نیاز توصیه می کند. در واقع با تعیین میزان کالری مورد نیاز بدن شما در طی روز میزان مصرف انسولین یا حتی  استفاده نکردن ان برای شما بررسی می شود. همه چیز درباره میان وعده بارداری نیز لینک قرار داده شده که مطالعه می کنید.

  •  آرون گروپس

وعده غذایی دیابت بارداری

رژیم مناسب دیابت در زمان باردار شدن:

شما با داشتن یک رژیم غذایی مناسب می توانید با این مشکلات رو به رو شوید و به نحو درستی آن را مدیریت کنید پس شما نباید میزان اهمیت این رژیم را فراموش کنید. برای داشتن این رژیم نیز می توانید از متخصص تغذیه و متخصص زنان و زایمان و متخصص خود استفاده کنید. در ادامه با نکات بیشتری برای داشتن یک رژیم درست آشنا می شوید.

۱- تقسیم کردن حجم غذا:

یکی از گام ها برای کنترل رژیم غذایی دیابت بارداری تقسیم کردن غذا می باشد. شما باید مصرف کربوهیدارت و کالری را در طی روز به صورت متوازن کرده تا میزان کافی کالری به بدن شما برسد. برای این منظور باید رژیم کافی از دکتر دریافت کنید. این رژیم باید در سه وعده یا چهار وعده نیز تنظیم شود که در ساعت های مختلفی از روز میزان مافی کالری داشته باشید.

غذای مناسب دیابت بارداری

۲- مدیریت مصرف کربوهیدارت:

حالا در این قسمت باید میزان کربوهیدارت را نیز مدیریت کنید. برنامه غذایی شما باید در وعده های مختلف نیز دارای کربوهیدرات باشد. مصرف فیبر نیز به این مورد کمک می کند. شما می توانید در میان وعده های خود نیز پروتئین کم چربی را در کنار کربوهیدارات مصرف کنید که رژیم شما را متعادل خواهد کرد. پروتئین در این وعده های غذایی به شما احساس سیری می دهد.

۳- فراموش نکردن وعده غذایی:

شما باید این برنامه غذایی را به درستی مصرف کنید. فراموش نکردن وعده های غذایی نیز یکی دیگر از مواردی بوده که باید به آن توجه داشته باشید. اگر رژیم شما در طی روز متوازن باشد دیگر احساس گشنگی نخواهی داشت. شما می توانید از بهترین مغزها در بارداری نیز استفاده کنید.

۴- صبحانه کافی بخورید:

مصرف صبحانه نیز یکی دیگر از موارد مهمی بوده که برای تنظیم کردن میزان فشار خون خود در طی روز باید به آن توجه داشته باشید. مصرف صبحانه مهم بوده و در طی روز نیز احساس سیری خواهید داشت. با توجه به اینکه عدم تعادل قند خون بدن در صبح بیشتر بوده و در این زمان میزان قند خون پیشرفت کرده شما می توانید با مصرف صبحانه آن را متعادل و تنظیم کنید.

رژیم غذایی دیابت بارداری

چه موادی برای صبحانه مناسب هستند؟ وعده صبحانه سالمی که دارای کربوهیدرات باشد، شامل نان، میوه، سرلاک و شیر است. پروتئین دریافتی در این وعده نیز شامل تخم مرغ، آجیل، کره بادام زمینی و پنیر می باشد. مصرف آب میوه در این وعده ها نیز  توصیه نمی شود.

۵- کنترل مصرف قند:

در رژیم غذایی دیابت بارداری مصرف قند باید حتما تحت کنترل باشد. شما باید از قندهای ساده استفاده نمایید. مصرف دسر، نوشابه، آب میوه و … ار محدود کرده و شما می توانید از شیرین کننده های مخصوص استفاده کرده که تحت تجویز پزشک قرار می گیرد.

۶- کم کردن مصرف شیر:

شیر دارای لاکتوز سطح بالایی است به همین دلیل باید مصرف آن را در رژیم بارداری خود کنترل کنید. شیر مصرفی در این دوره باید محدود شود و یا از شیرهای مخصوص استفاده نمایید. مصرف آب گازدار با چند قطره لیمو نیز در میان نوشیدنی ها بسیار توصیه می شود.

مصرف کره بادام زمینی در بارداری مفید است یا مضر؟ شما می توانید در لینک در این زمینه اطلاعات مفید و زیادی را کسب کنید. شما در این دوره علاوه بر داشتن رژیم غذایی باید ورزش کافی و مناسب نیز داشته باشید. ورزش کردن در این دوره می تواند به میزان سلامتی و تندرستی شما نیز کمک کند.

داشتن فیبر کافی در وعده های غذایی نیز یکی دیگر از مواردی بوده که در رژیم خود باید به آن توجه داشته باشید. فیبر شامل میوه و سبزیجاتی بوده که باید در وعده های غذایی باشد. مصرف نان نیز در این دوران بسیار توصیه می شود. مصرف غذا به صورت آهسته نیز توصیه می شود زیرا در این صورت شما میزان کمتری غذا مصرف کرده و در عین حال نیز بهتر سیر می شوید.

شما در طی دوران بارداری باید تحت نظر پزشک باشید تا میزان انسولین خون شما به خوبی کنترل شود. استفاده از مشورت های پزشک زنان نیز در این دوران به شما کمک زیادی کرده و می توانید با مهم ترین مشکلات در طی این دوران مقابله کنید. همانطور که اشاره شد، مصرف آب میوه نیز در این دوران توصیه نمی شود زیرا دارای میزان بالای قند است.

مصرف خوراکی هایی که دارای قند زیاد بوده توصیه نمی شود. شم می توانید از قندهای طبیعی نیز استفاده کنید که شامل قندهای میوه ها می باشند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *