دسته ها
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳

مراحل کاشت سنبل در گلدان و نکات کلیدی برای رشد بهتر این گیاه

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۹ مرداد ۱۴۰۲
 • ۰

گل سنبل عطر بی نظیری دارد و این عطر خوش سبب شده طرفداران بسیاری داشته باشد. این گیاه گلدار دارای پیازچه بوده و چندساله است. اگر مایلید تا با روش کاشت سنبل در گلدان آشنا شوید و از زیبایی آن همواره لذت ببرید، با این مطلب از آرگا همراه ما باشید.

سنبل گیاه گلدار، پیازی و چند ساله می باشد که بومی مدیترانه است. گل های رنگارنگ سنبل عطر بی نظیری دارند و از اواخر اسفند تا خرداد شاهد گلدهی این گیاه زیبا خواهید بود. اگر علاقمند به کاشت سنبل در گلدان هستید با ادامه مطلب همراه ما باشید.

مراحل کاشت سنبل در گلدان

گل سنبل با بوی خوش و عطر فوق العاده ای که دارد طرفداران بسیاری را مجذوب خود می کند. این گیاه زینتی گلدار، پیازی و چند ساله بومی نواحی مدیترانه می باشد. برگ های سنبل سبز روشن، ساده، کشیده و نوک تیز بوده و گلچه زنگوله ای شکل کنار هم تشکیل گل آذین خوشه ای را می دهند. گل ها به رنگ سفید، صورتی، بنفش، زرد، نارنجی و آبی بوده و ارتفاع آن به ۲۰ سانتی متر هم می رسد.

از اواخر اسفند تا خرداد ماه شاهد گلدهی این گیاه خوشبو و زینتی خواهید بود. اگر مایلید تا نسبت به کاشت سنبل در گلدان اقدام کنید در ادامه مطلب اطلاعات مفیدی در این راستا کسب خواهید کرد.

کاشت پیاز سنبل

برای کاشت پیاز سنبل در گلدان مراحل زیر را در نظر بگیرید:

انتخاب پیاز سنبل مناسب

چند روز مانده به شروع سال نو از گلخانه ها یا گل فروشی های محل زندگی خود پیاز سنبل را تهیه نمایید. این گیاه قادر است در آب، خاک گلدان و خاک باغچه رشد یابد. دقت کنید پیازی که تهیه می کنید سالم و بدون نقص باشد. برای شناسایی پیاز سالم انواع سفت و سنگین را انتخاب نمایید. اگر مبتدی هستید با مشاهده پیاز نمی توانید رنگ گیاه را تشخیص دهید از فروشنده بخواهید رنگ گل مورد علاقه تان را ارائه دهد.

همچنین از فروشنده بخواهید پیاز مخصوص باغچه یا گلدان را در اختیار شما قرار دهد. زیرا این پیازها با یکدیگر تفاوت دارند.

 • آرون گروپس

انتخاب رقم مناسب

برای پرورش سنبل در گلدان به رقم آن نیز دقت کنید و با توجه به علاقمندی خود دست به انتخاب بزنید:

۱. سنبل هندی

این رقم دارای دو نوع کم پر و پر پر می باشد که خوشه گل سنبل هلندی کم پر قوی تر است. اما نوع پر پر کوچک تر بوده و دانه های گل ریزتری دارد. همچنین از آن به عنوان گل پیش رس هم بهره می گیرند. تفاو سنبل هلندی با سایر گونه ها در پهنا و حجم خوشه گل می باشد و دانه ها چسبنده و نزدیک به هم هستند.

۲. سنبل رومی

خوشه گل سنبل رومی بسیار کوچک و تنک است اما معطر بوده و به رنگ های سفید است. ضمنا گل آن سریعتر از سنبل هلندی باز می شود. بوته سنبل رومی کوچکتر بوده و از هر بوته بیشتر از یک خوشه گل خارج نمی شود.

۳. سنبل پاریسی یا ولایتی

این رقم سنبل همان سنبل ایرانی بوده که برای ایام نوروز در کشور کاشته می شود و پیازهای آن از مازندران به دیگر مناطق ارسال می شود. خوشه گل ها تنبل وتنک بوده و مانند سنبل هلندی زیبایی ندارند و بین دانه های گل فاصله بسیاری هست ولی چون پیازهای این گل سال های متمادی در زمین باقی مانده اند بوته های قوی و پرپشت در بهار از آن خارج می شود و گل ریزان می شود.

سنبل گیاه مناسبی برای باغ های روستایی، کنار چمن زارها می باشد. رنگ گل های این رقم قفایی روشن یا سیر است.

محیط و زمان کشت

کاشت پیاز سنبل همچون دیگر پیازها در اواخر پاییز انجام می شود و به طی کرن دوره سرمایی نیاز ندارد. برای کاشت پیاز گل در فضای باز مکانی انتخاب شود که در دوره نیاز گرمایی حداقل ۵ ساعت در روز نور مستقیم خورشید را دریافت کند. گل سنبل در سایه هم امکان رشد دارد اما از کیفیت شکوفه های آن کم می شود.

کاست پیاز در گلدان

بعد از خریداری پیاز سنبل یک گلدان با دهانه ۱۰-۱۲ سانتی متر و ارتفاع ۳۰ سانتی متر انتخاب کنید که دارای سوراخ های مناسب هم برای زهکشی باشد. گلدان را با خاک سبک و زهکش مناسب ترکیبیی از خاک برگ پوسیده و ماسه (بخش بیشتر خاک باید ماسه باشد. حدود ۷۰ درصد ماسه و بقیه خاک برگ، کوکوپیت یا پیت ماس) پر کنید.

اگر پیاز سنبل دوره سرما را سپری نکرده باشد، پیاز را طوری در گلدان قرار دهید که نوک پیاز در سطح گلدان باشد و اطراف آن را با خاک سبک بپوشانید. در ادامه گلدان را آبیار نموده بعد آن را در مکانی سرد و تاریک شبیه انبار یا گاراژ (با دمای کمتر از ۹ درجه سانتی گراد) حدود ۱۰ هفته نگهداری کنید.

برای جلوگیری از نور می توانید روی گلدان را با مالچ پوشاند تا در مقابل تغییرات روشنایی و سرما مفاوم باشند. بعد گلدان را آبیاری و در دفعات بعد با خشک شدن سطح خاک اقدام به آبیاری کافی نه غرقابی نمایید. تا حدی که خاک مرطوب شود آبیاری را انجام دهید. پس از این که سنبل ها شروع به سبز شدن نمودند و ارتفاع شان به ۳-۵ سانتی متر رسید گلدان هارا می توانید به فضای داخل منزل آورده و در محیط روشن و دور از تابش مستقیم خورشید در دمای حدود ۱۵ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

هنگامی که ارتفاع ساقه سنبل به ۱۰ سانتی متر رسید می توان گیاه را در معرض تابش نور خورشید قرار داده و سنبل بعد از سه هفته شروع به گلدهی می نماید. در این مدت آبیاری منظم انجام شود. دقت کنید آب در پای گلدان ریخته شده و از پاشیدن آب روی برگ ها خودداری زیرا سبب پوسیدگی گل ها خواهد شد.

جهت تنظیم دوره گلدهی سنبل می توانید شرایط دمایی هم را تعییر دهید تا گیاه دیرتر یا زودتر به گل برود. البته این ام بعد از سبز شدن و گذشت دوره سرمادهی گیاه انجام می شود. در صورتی که می خواهید در ایام نور پیاز سنبل به گلدهی برسد اواخر بهمن گلدان را در مکان گرم تر قرار دهید. با افزایش دما گلدهی زوتر شروع می شود.

به طور خلاصه مراحل کاشت سنبل در گلدان به صورت زیر است:

ابتدا روی سوراخ ته گلدان سنگریزه قرار داده بعد کمی خاک بستر اضافه کرده سپس پیاز سنبل را روی خاک قرار دهید. بعد اطراف پیاز را با خاک بستر پر نموده و به آرامی بفشارید. دقت کنید نصف پیاز بایستی بیرون از خاک باقی بماند. پس از آبیاری گلدان را در مکانی گرم که دارای دمای ۱۲-۲۰ درحه سانتی گراد است قرار دهید.

در روزهای اول کشت به نور مستقیم نیاز نیست.  بهتر است گلدان در محیط تاریکی قرار گرفته تا ریشه ها رشد یابند. پس از خارج شدن جوانه و ظهور برگ ها بایستی گیاه نور کافی دریافت کند. سنبل از نظر نیاز نوری روز خنثی می باشد. یعنی کوتاه یا بلند بودن طول روز در صورت فراهم بودن دیگر شرایط گلدهی بر آن تاثیری ندارد.

در طی مدت رشد بایستی آبیاری منظم صورت گرفته و خاک بستر همیشه مرطوب باشد. بعد از گلدهی آبیاری کاهش یابد. آبیاری زیاد سبب پوسیدگی پیاز و از بین رفتن سنبل می شود.

نکات مهم در کاشت سنبل

در راستای کاشت سنبل توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

 • پیاز سنبل در خاک مناسب و سبک که ترکیبی از خاک برگ و خاک ماسه دار است، باید کاشته شود.
 • دو سوم پیازهای سنبل بایستی در خاک و یک سوم پیاز آن باید از خاک بیرون باشد.
 • پیاز سنبل را در محیط معتدل قرار دهید.
 • خاک را قبل از کاشت سنبل آبیاری و خیس نمایید.
 • در روزهای اول کاشت، دمای هوای محیط نبایستی کمتر از ۱۳ درجه سانتی‌گراد باشد.
 • ده روز گلدان سنبل را در تاریکی و دمای محیط ۲۴ درجه سانتی‌گراد نگهداری کنید.
 • پس از گذشت این ده روز، گلدان سنبل را به محل با نورگیری متوسط انتقال دهید.

شرایط مورد نیاز برای رشد سنبل در گلدان

سنبل برای رشد و گلدهی مناسب بایستی شرایط مناسبی داشته باشد از جمله:

۱.نور فراوان

سنبل به نور فراوان نیاز داشته به ویژه هنگام گلدهی. به این ترتیب اگر گلدان سنبل در منزل قرار دارد، در پرنور ترین مکان منزل را برای آن انتخاب کنید . به طور مثال پنجره جنوبی

۲. آبیاری کافی

سنبل به آبیاری فراوان نیاز ندارد. هنگامی که سطح خاک گیاه خشک شد زمان آبیاری فرا می رسد. دقت کنید آبیاری غرقابی صورت نگیرد زیرا سبب پوسیده شدن پیاز گیاه می شود.

۳. کوددهی

گل سنبل به کوددهی خاصی نیاز ندارد ولی در صورت امکان حدود ۱۰ درصد کود دامی یا ورمی کمپوست به خاک هنگام کاشت اضافه می شود.

۴. خاک سبک

خاک مناسب برای گیاه سنبل پیت ماس و کوکوپیت است یا این که ترکیبی از خاک برگ، ماسه، خاک باغچه و کود. البته پیاز سنبل را داخل خاک باغچه هم می توان کاشت و با شرایط آب و هوای فضای باز سبز شده و به گل می رود.

۵. انبارداری پیازها

در نواحی با زمستان های سرد برای جلوگیری از یخ زدگی پیازها و همچنین جلوگیری از پوسیدگی پیازها در اثر مرطوب ماندن به مدت زیاد در طی این فصل می توان آن ها را از خاک خارج کرد و در انبار نگهداشت.

پیازهایی که در گلدان کاشته می شوند را نیز می توان از گلدان خارج و در مکانی خشک و تمیز انبار نمود. پس از خارج کردن پیازها بایستی خاک اطراف آن ها را تمیز کرد. نباید پیازها با آب شسته شوند زیرا سبب پوسیدگی آن ها در طی مدت انبارداری می شود. قابل ذکر است سنبل یک گیاه دائمی نبوده از این رو نباید انتظار داشته باشید این گل همیشه گلدهی داشته باشد. نهایتا دوام آن تا یک ماه است.

ولی بعد از پایان گلدهی می توانید پیاز سنبل را از خاک خارج و ساقه آن را قطع کرده و در مکانی خشک و تاریک قرار دهید تا سال بعد هم بتوانید آن را کاشته و سبز شود. در صورتی که از روش شستن برای تمیز کردن استفاده می شود بایستی حدود یک هفته پیازها در مکانی خشک و دور از نور آفتاب روی قطعه کاغذی  مانند روزنامه قرار داده تا رطوبت اضافی اش خارج شود.

جهت انبارداری پیازها از گلدان یا ظروف پلاستیکی استفاده نشود. جعبه های مقوایی یا سینی های کم عمق برای این کار مناسب است. برخی پیازها را در محلول قارچ کش قرار داده سپس خشک می کنند. لازم به ذکر است کف جعبه لایه ای از ورمی کولایت، شن خشک یا پیت ماس ریخته بعد پیازها را روی آن قرار دهید.

چنانچه تعداد پیازها زیاد باشد اول یک ردیف را در کف جعبه قرار داده سپس یک لایه روزنامه گذاشته بعد ردیف بعدی پیازها را روی روزنامه قرار دهید. در نهایت یک لایه روزنامه روی آخرین ردیف پیازهای سنبل قرار دهید. سپس جعبه حاوی پیازها را در مکان خشک و خنک با دمای حدودا ۱۵ درجه سانتی گراد قرار داده تا نیاز سرمایی آن ها رفع شود.

در پایان اگر علاقمند هستید تا با روش کاشت فلفل شیرین در گلدان و کاشت ریحان در گلدان آشنا شوید روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *